Skąd pochodzą informacje o lokalizacji nielegalnych składowisk

Najczęściej informacje o pożarach pozyskiwane są z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska (dalej: ISK), w której prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez WIOŚ.

Rozwiązaniem problemów bardziej intensywna współpraca organów

Najwyższa Izba Kontroli zwrócił uwagę na to, że współpraca między wszystkimi organami ochrony środowiska w przekazywaniu sobie informacji na temat nielegalnych miejsc gromadzenia odpadów oraz nieprawidłowości wynikających z tego tytułu, powinna być większa.

Rozdrabnianie i zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji

Pytanie: W wyniku przetargu wyłoniono firmę, która na terenie PSZOK będzie prowadzić rozdrabnianie odpadów o kodzie 20 02 01. Czy PSZOK może przekazywać zrębkę jako produkt uboczny i czy może to klasyfikować jako proces R3? Czy zrębkę można wtedy mieszać z ziemią i przekazywać do zagospodarowania rolniczego lub jako substrat do ustabilizowanych osadów ściekowych?

Problem utylizacji podrzucanych odpadów

W sytuacji gdy odpady zostają podrzucone, problem związany z ich zagospodarowaniem spada na właściciela danego terenu. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Pożary składowisk odpadów pod okiem Najwyższej Izby Kontroli

W latach 2017–2022 w Polsce zdarzyły się 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Na skutek tego zjawiska ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.

Podrzucenie odpadów − odpowiedzialność gminy czy właściciela

Pytanie: Jesteśmy firmą przetwarzającą odpady i mamy działkę, która pozostaje niewykorzystana i nieuzbrojona w media. Działka jest ogrodzona i zabezpieczona przed wstępem osób postronnych, ale nie zapobiega to podrzucaniu na nią odpadów. To teren miejski chroniony przez Straż Miejską, która stwierdziła zanieczyszczenie działki podrzuconymi odpadami i zwróciła się z prośbą o usunięcie wszelkich nieprawidłowości, nie dostrzegając jednocześnie śladów, które mogłyby doprowadzić do sprawcy. Jakie są obowiązki właściciela? Czy miasto ma obowiązki zabezpieczania przed podrzucaniem odpadów?

Odpowiedzialność za odpady i zasady gospodarowania odpadami

Tematyka gospodarowania odpadami może się wydawać przedsiębiorcom doskonale znana, ale wciąż istnieją firmy, które nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedzialność administracyjną i karną. Kary pieniężne za niewłaściwe postępowanie z odpadami mogą wynieść do 1 mln zł. Ponadto za przestępstwa przeciwko środowisku (np. palenie odpadów) można trafić do więzienia. Czy na pewno Twoja wiedza na ten temat jest wystarczająca?

Odpowiedzialność karna za niewłaściwą gospodarkę odpadami

Za nieprzestrzeganie przepisów pod kątem gospodarowania odpadami grożą surowe konsekwencje karne, jak też administracyjne.

Na jakich zasadach możesz prowadzić magazynowanie odpadów

Magazynowanie odpadów polega na ich czasowym przechowywaniu do momentu uzbierania ich odpowiedniej ilości, a następnie ich przekazania kolejnemu posiadaczowi odpadów. O czym musisz pamiętać, magazynując odpady?

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

W jaki sposób odwołać się od nałożonej kary

Pytanie: Została na nas nałożona kara 10 tys. zł za błędnie wprowadzone 3 ostatnie cyfry naczepy, którą transportowane były odpady. Chcę ustosunkować się prawnie do nałożenia nieadekwatnej kary do popełnionego czynu. Na jakie przepisy mogę się powołać? W jaki sposób to zrobić? 

Sprawdź, czym jest i na czym polega flotacja ciśnieniowa ścieków

Flotacja jest jedną z metod oczyszczania ścieków, szczególnie skuteczną w trakcie separacji zawiesin, tłuszczów i substancji oleistych. Na czym dokładnie polega ten proces? Od czego zależy skuteczność tej metody? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Różnice wag i obieg odpadów komunalnych – jak sobie z nimi radzić

Pytanie: Odbierając odpady od właścicieli nieruchomości, wystawiamy kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) przed rozpoczęciem transportu. Po zapełnieniu śmieciarka przyjeżdża na stację przeładunkową i opróżnia zawartość. Kiedy zapełniony kontener na stacji przeładunkowej wyjeżdża do instalacji komunalnej, czy wówczas wystawiamy kolejną KPOK, czy może jednak zwykłą kartę przekazania (KPO)? Jak poradzić sobie z różnicą wag zatwierdzonych na stacji przeładunkowej i w instalacji? 

2023

Jakie wyposażenie techniczne musisz zapewnić

Minimalne wymagania, jakie powinna spełniać stacja demontażu, określa rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Jakie poziomy odzysku i recyklingu powinieneś osiągać

Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany osiągać poziom odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji w wysokości odpowiednio 95% i 85% masy pojazdów przyjętych rocznie do jego stacji (art. 28 ust. 1 URPWE).

2022

Zasady przekazywania odpadów przez zbierających osobom fizycznym

Pytanie: Czy przyjmując od firmy X odpady o kodach wymienionych w rozporządzeniu dotyczącym odpadów, które osoby fizyczne mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, możemy ten odpad nieodpłatnie przekazać rolnikowi niezobowiązanemu do prowadzenia ewidencji? Co jeśli ma on wpis do BDO i obowiązek prowadzenia ewidencji − czy takie odpady można przekazywać na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?

Wciąż czekasz na zezwolenie? Sprawdź, czy możesz złożyć nowy wniosek

Pytanie: Czy obecnie podmioty gospodarcze powinny składać nowe wnioski o wydanie zezwoleń na zbieranie bądź przetwarzanie odpadów, jeśli procedowane są przez organy administracji zmiany dotychczasowych zezwoleń na podstawie art. 14 ustawy o zmianie ustawy o odpadach i innych ustaw (zmieniane decyzje mają termin obowiązywania do 2023 czy 2024 roku)?

Wątpliwości i planowane zmiany w zakresie opłat za odpady

Resort środowiska ma w planach efektywniejsze wdrożenie w życie zasady „zanieczyszczający płaci”, co powinno przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów oraz obniżenia kosztów systemu. Jakie są plany zmian?

2021

Nowelizacja ustawy o obowiązkach w zakresie gospodarowania odpadami a branża recyklingu

Z 18 marca pochodzi projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, a także niektórych innych ustaw. Jakie najważniejsze rzeczy powinieneś o nim wiedzieć i w jaki sposób wpłynie on na branżę recyklingu?

Jak obliczyć opłatę podwyższoną w przypadku awarii oczyszczalni

Awarii oczyszczalni ścieków nie możemy ani zapobiec, ani jej przewidzieć. Natomiast tego typu awarie zazwyczaj powodują odprowadzanie większej ilości ścieków do środowiska, przyczyniając do naliczania opłaty podwyższonej. Jak wygląda mechanizm naliczania tej opłaty?

2020

Czy przejmujący musi weryfikować przekazującego odpady

Pytanie: Czy przejmujący odpady powinien weryfikować w BDO, czy firma, która je przekazuje, posiada dane kody odpadów w dziale XII? Jeśli ich nie ma, to czy przejmujący może przyjąć takie odpady? Czy można je przyjąć na podstawie karty w formie papierowej i czekać, aż podmiot uzupełni wniosek aktualizacyjny, a później wprowadzić je do systemu?

Zwrot zakupionych opakowań po substancjach niebezpiecznych

Pytanie: Firma sprzedająca substancje chemiczne (propanol i kwas azotowy) odbierała od nas zawsze puste opakowania. Teraz odmówiła ich przyjęcia, powołując się na zmianę przepisów. Czy miała rację?

Z czego wynika wzrost cen zagospodarowania odpadów

W ostatnim czasie wyraźnie dało się zauważyć wzrost ceny za gospodarowanie odpadami, zarówno komunalnymi, jak również przemysłowymi. Z czego to wynika?

2019

Klasyfikacja odpadów − pojemniki po pustym tonerze

Niemal w każdym większym przedsiębiorstwie są używane urządzenia do druku cyfrowego wykorzystujące kolorowy toner (podobny do tego w biurowych drukarkach laserowych). W konsekwencji: jak zaklasyfikować tego rodzaju odpad – czy to odpad komunalny?

Kiedy gminny zakład gospodarki komunalnej może odbierać odpady

Podmiot odbierający odpady komunalne, w tym gminny zakład gospodarki komunalnej, musi dostosować się do wymogów określonych w stosownym rozporządzeniu. Jakich?

2018

A może musisz złożyć wniosek

W ustawie jest również określona lista podmiotów, które w celu wpisania do BDO muszą złożyć stosowny wniosek. Wpis do rejestru będzie dokonywany przez marszałka województwa. Dowiedz się, czy jesteś wśród nich.

Zbieranie odpadów z terenów zamkniętych i pozostałych – czy mogą być objęte jednym pozwoleniem?

Zgodnie z art. 41 ustawy o odpadach, zbieranie odpadów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. W przypadku gdy firma zamierza zbierać odpady z terenów zamkniętych oraz pozostałych (niezamkniętych), musi uzyskać na tę działalność dwie odrębne decyzje. Z uwagi na właściwość miejscową i rzeczową organów administracji publicznej nie jest możliwe uzyskanie jednego zezwolenia obejmującego zbieranie odpadów z terenów zamkniętych i niezamkniętych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.

Zasady prowadzenia ewidencji odpadów

Podmioty, które są zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów oraz jej zakres zostały określone w ustawie o odpadach. Z artykułu dowiesz się m.in., kiedy możesz zostać zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji, przy wykorzystaniu jakich dokumentów powinieneś ją prowadzić oraz jakie kary grożą Ci za nieprawidłowości w tym zakresie.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.