Jak należy rozumieć stację demontażu pojazdów

Pojęcie stacji demontażu pojazdów jest dokładnie określone w przepisach. Jak więc należy ją rozumieć?

Garść wskazówek do rozpoczęcia działalności stacji demontażu

Prowadzący stację zostanie wpisany do rejestru BDO w związku z uzyskanymi pozwoleniami z zakresu gospodarki odpadami. Jeżeli natomiast dodatkowo będzie transportował odpady, to będzie musiał samodzielnie złożyć odpowiedni formularz aktualizacyjny w zakresie wpisu do BDO. Co jeszcze na początek warto wiedzieć?

Formalności, których musisz dopełnić w trakcie pracy stacji demontażu

Przyjmując pojazd wycofany z eksploatacji, przedsiębiorca prowadzący stację demontażu ma obowiązek unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych oraz wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu.

Emisje do środowiska ze stosowania soli drogowej

Często wśród podmiotów prowadzących różne rodzaje działalności pojawiają się wątpliwości, co może powodować emisję do środowiska. Z artykułu dowiesz się, czy sól używana do utrzymywania dróg może taką emisję powodować.

Czy osoba spoza firmy może być użytkownikiem w BDO

W bazie danych o odpadach (BDO) firmy mogą nadać pracownikom uprawnienia użytkowników podrzędnych lub głównych. Czy zgodnie z prawem takie uprawnienia można nadać osobie niebędącej pracownikiem firmy? Tego dowiesz się z tekstu.

Czy domniemanie wystarczy do nałożenia kary

Do jednego z wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęła skarga dotycząca właściciela, który ma zapłacić 130 tys. zł za wywóz ze swej działki niebezpiecznych odpadów. Właściciel ten nie wiedział, że odpady są tam składowane.

Chcesz prowadzić demontaż pojazdów? To poradnik dla Ciebie

Podstawowym aktem prawnym regulującym postępowanie z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz stosownie do zasad ochrony środowiska jest ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (dalej: URPWE).

Wyliczanie wartości niezbędnych do wniosku o przetwarzanie odpadów

Pytanie: Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów gruzu za pomocą kruszarki. W jaki sposób obliczyć: a) maksymalną masę poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalną łączną masę wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie oraz które mogą być magazynowane w okresie roku; b) największą masę odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów; c) całkowitą pojemność instalacji, obiektu budowlanego lub jego części bądź innego miejsca magazynowania odpadów.

Odpady w PSZOK – klasyfikacja i ewidencja

Pytanie: Pod jakim kodem przyjmować w PSZOK-u kosiarki spalinowe od mieszkańców? Dodatkowo przyjmowaliśmy popiół z gospodarstw domowych pod kodem 200199. Gmina zażądała doprecyzowania kodu jako ex 200199 – popiół z gospodarstw domowych. Czy mając kartę ewidencji na kod 200199, możemy ją stosować również dla odpadu ex 200199?

Kto musi składać sprawozdania do PRTR

Pytanie: Kto musi składać sprawozdania do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR)? Czy jeśli nie przekraczamy wartości progowych i składamy sprawozdanie zerowe do PRTR, to nie uzupełniamy również danych o wielkości produkcji?

2024

Zmiana pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Pytanie: Planujemy przetwarzać odpady z produkcji, ale w pozwoleniu na wytwarzanie nie mamy ujętych takich działań. Zgodnie z art. 54 ustawy o odpadach (dalej: u.o.) nie potrzebujemy zezwolenia na zbieranie, jeżeli to nasz odpad i chcemy go zostawić u siebie. Czy potrzebujemy tylko zezwolenia na przetwarzanie, czy zmiany pozwolenia na wytwarzanie, tak żeby ująć zbieranie i przetwarzanie?

Uwzględnienie zwrotu odpadów w systemie BDO

Pytanie: W jaki sposób uwzględnić w BDO zwrot odpadu? Przy ważeniu wydawało się wszystko w porządku, ale w dalszej części przetwarzania okazało się jednak, że odpad nie może być przetworzony i musimy go zwrócić (karta przekazania została potwierdzona). Jak prawidłowo zwrócić odpad?

2023

Jakie wyposażenie techniczne musisz zapewnić

Minimalne wymagania, jakie powinna spełniać stacja demontażu, określa rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Jakie poziomy odzysku i recyklingu powinieneś osiągać

Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany osiągać poziom odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji w wysokości odpowiednio 95% i 85% masy pojazdów przyjętych rocznie do jego stacji (art. 28 ust. 1 URPWE).

2022

Zasady przekazywania odpadów przez zbierających osobom fizycznym

Pytanie: Czy przyjmując od firmy X odpady o kodach wymienionych w rozporządzeniu dotyczącym odpadów, które osoby fizyczne mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, możemy ten odpad nieodpłatnie przekazać rolnikowi niezobowiązanemu do prowadzenia ewidencji? Co jeśli ma on wpis do BDO i obowiązek prowadzenia ewidencji − czy takie odpady można przekazywać na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?

Wciąż czekasz na zezwolenie? Sprawdź, czy możesz złożyć nowy wniosek

Pytanie: Czy obecnie podmioty gospodarcze powinny składać nowe wnioski o wydanie zezwoleń na zbieranie bądź przetwarzanie odpadów, jeśli procedowane są przez organy administracji zmiany dotychczasowych zezwoleń na podstawie art. 14 ustawy o zmianie ustawy o odpadach i innych ustaw (zmieniane decyzje mają termin obowiązywania do 2023 czy 2024 roku)?

Wątpliwości i planowane zmiany w zakresie opłat za odpady

Resort środowiska ma w planach efektywniejsze wdrożenie w życie zasady „zanieczyszczający płaci”, co powinno przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów oraz obniżenia kosztów systemu. Jakie są plany zmian?

2021

Nowelizacja ustawy o obowiązkach w zakresie gospodarowania odpadami a branża recyklingu

Z 18 marca pochodzi projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, a także niektórych innych ustaw. Jakie najważniejsze rzeczy powinieneś o nim wiedzieć i w jaki sposób wpłynie on na branżę recyklingu?

Jak obliczyć opłatę podwyższoną w przypadku awarii oczyszczalni

Awarii oczyszczalni ścieków nie możemy ani zapobiec, ani jej przewidzieć. Natomiast tego typu awarie zazwyczaj powodują odprowadzanie większej ilości ścieków do środowiska, przyczyniając do naliczania opłaty podwyższonej. Jak wygląda mechanizm naliczania tej opłaty?

2020

Czy przejmujący musi weryfikować przekazującego odpady

Pytanie: Czy przejmujący odpady powinien weryfikować w BDO, czy firma, która je przekazuje, posiada dane kody odpadów w dziale XII? Jeśli ich nie ma, to czy przejmujący może przyjąć takie odpady? Czy można je przyjąć na podstawie karty w formie papierowej i czekać, aż podmiot uzupełni wniosek aktualizacyjny, a później wprowadzić je do systemu?

Zwrot zakupionych opakowań po substancjach niebezpiecznych

Pytanie: Firma sprzedająca substancje chemiczne (propanol i kwas azotowy) odbierała od nas zawsze puste opakowania. Teraz odmówiła ich przyjęcia, powołując się na zmianę przepisów. Czy miała rację?

Z czego wynika wzrost cen zagospodarowania odpadów

W ostatnim czasie wyraźnie dało się zauważyć wzrost ceny za gospodarowanie odpadami, zarówno komunalnymi, jak również przemysłowymi. Z czego to wynika?

2019

Klasyfikacja odpadów − pojemniki po pustym tonerze

Niemal w każdym większym przedsiębiorstwie są używane urządzenia do druku cyfrowego wykorzystujące kolorowy toner (podobny do tego w biurowych drukarkach laserowych). W konsekwencji: jak zaklasyfikować tego rodzaju odpad – czy to odpad komunalny?

Kiedy gminny zakład gospodarki komunalnej może odbierać odpady

Podmiot odbierający odpady komunalne, w tym gminny zakład gospodarki komunalnej, musi dostosować się do wymogów określonych w stosownym rozporządzeniu. Jakich?

2018

A może musisz złożyć wniosek

W ustawie jest również określona lista podmiotów, które w celu wpisania do BDO muszą złożyć stosowny wniosek. Wpis do rejestru będzie dokonywany przez marszałka województwa. Dowiedz się, czy jesteś wśród nich.

Zbieranie odpadów z terenów zamkniętych i pozostałych – czy mogą być objęte jednym pozwoleniem?

Zgodnie z art. 41 ustawy o odpadach, zbieranie odpadów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. W przypadku gdy firma zamierza zbierać odpady z terenów zamkniętych oraz pozostałych (niezamkniętych), musi uzyskać na tę działalność dwie odrębne decyzje. Z uwagi na właściwość miejscową i rzeczową organów administracji publicznej nie jest możliwe uzyskanie jednego zezwolenia obejmującego zbieranie odpadów z terenów zamkniętych i niezamkniętych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.

Zasady prowadzenia ewidencji odpadów

Podmioty, które są zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów oraz jej zakres zostały określone w ustawie o odpadach. Z artykułu dowiesz się m.in., kiedy możesz zostać zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji, przy wykorzystaniu jakich dokumentów powinieneś ją prowadzić oraz jakie kary grożą Ci za nieprawidłowości w tym zakresie.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.