Ewidencja odpadów komunalnych na kilku kartach

Pytanie: Czy odebrane od właścicieli nieruchomości odpady (na podstawie kart przekazania odpadów – KPOK) mogę przekazać do instalacji na podstawie kart przekazania odpadów – KPO? Chcemy przekazać odpad komunalny do instalacji, która wymaga od nas przekazywania odpadów tylko na jednej karcie (zazwyczaj dzieliłam transport na karty z konkretnych gmin). W jaki sposób mogę zaciągnąć jedną KPOK do ewidencji, aby podzielić masy na gminy?

Ustawa o systemie kaucyjnym – wreszcie nowe przepisy

Ministerstwo opublikowało trzecią wersję projektu ustawy o systemie kaucyjnym, która zawiera istotne zmiany w stosunku do pierwszych dwóch projektów. Ustawodawca wziął pod uwagę problemy zgłaszane przez branżę oraz uwzględnił postulaty gmin, co stanowi dobre uzupełnienie wcześniejszych założeń.

Nowe wytyczne dotyczące planów gospodarki odpadami

Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, stanowiącej transpozycję przepisów UE dotyczących gospodarki odpadami. Jedna z najważniejszych zmian, którą wprowadza, dotyczy odpadów przyjmowanych w PSZOK.

Zasady rozliczania opłat za odpady przez gminy

Pytanie: Jeżeli gmina w danym roku odnotowała stratę w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to czy w następnym roku, przy wypracowaniu nadwyżki, jest ona rozliczana z wcześniejszą stratą, czy wydatkowana zgodnie z art. 6r ust. 2c ustawy o utrzymaniu czystości (dalej: ucpg)?

W jaki sposób klasyfikować osady z czyszczenia ulic

Pytanie: Jaki kod odpadu będzie miał osad z czyszczenia wpustów ulicznych, zawierający zanieczyszczony piasek i substancje ropopochodne powstające podczas opadów deszczu i spłukiwania powierzchni drogi przez deszcz?

Praktyczne wskazówki o rocznej informacji o odpadach

Zgodnie z art. 9oa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzący instalację komunalną zobowiązany jest do przekazania odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub gminie, z którą ma zawartą umowę, informacji o odpadach przekazanych mu przez tego przedsiębiorcę lub gminę, które poddał procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub przekazał w tym celu innemu posiadaczowi odpadów. W tekście znajdziesz praktyczne wskazówki na jej temat.

Opróżnianie zbiorników bezodpływowych z ogródków działkowych

Pytanie: Czy są jakieś wytyczne dotyczące częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych na działkach? Zazwyczaj są one używane sezonowo.

Na które elementy pozwolenia na przetwarzanie odpadów musisz zwrócić uwagę

Przetwarzanie odpadów wymaga uzyskania zezwolenia, które wydawane jest na wniosek posiadacza odpadów. Jakie informacje znajdziesz w tej decyzji?

2024

Transgraniczne przemieszczanie odpadów – wszystkie zasady w jednym miejscu

Transgraniczne przemieszczanie odpadów bywa skomplikowane i budzi wiele kontrowersji. Problemy pojawiają się, gdy transport wzbudzi podejrzenia któregoś z organów administracji (np. urzędu celno-skarbowego, inspektorów transportu drogowego lub WIOŚ). Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.

Segregacja odpadów w orzeczeniu NSA

Zgodnie z orzeczeniem błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty odpadowej. Nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza ten obowiązek. Co dokładnie znajdziemy w tym orzeczeniu?

2023

Jak należy rozumieć stację demontażu pojazdów

Pojęcie stacji demontażu pojazdów jest dokładnie określone w przepisach. Jak więc należy ją rozumieć?

Garść wskazówek do rozpoczęcia działalności stacji demontażu

Prowadzący stację zostanie wpisany do rejestru BDO w związku z uzyskanymi pozwoleniami z zakresu gospodarki odpadami. Jeżeli natomiast dodatkowo będzie transportował odpady, to będzie musiał samodzielnie złożyć odpowiedni formularz aktualizacyjny w zakresie wpisu do BDO. Co jeszcze na początek warto wiedzieć?

Formalności, których musisz dopełnić w trakcie pracy stacji demontażu

Przyjmując pojazd wycofany z eksploatacji, przedsiębiorca prowadzący stację demontażu ma obowiązek unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych oraz wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu.

2022

Osady z kanalizacji – jak z nimi postępować

Pytanie: Czy osad z czyszczenia kanalizacji należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Biorąc pod uwagę skład i konsystencję, do tej pory uznawaliśmy osad za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenia zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne. Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.

Odpady budowlane a komunalne – zasady gospodarowania

Pytanie: Mam pytanie dotyczące kodu odpadu 170604 (materiały izolacyjne inne niż wymienione w 17 06 01 i 17 06 03). Zgodnie z nowelizacją przepisów grupa 17 została wyłączona z definicji odpadów komunalnych, ale gminy organizują ich zbiórki. Czy ich odbiór nadal może być organizowany na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Co z testami zgodności dla tego kodu odpadów?

2021

Jak możesz zmodernizować PSZOK

Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) stanowią niezbędny element systemu gospodarowania odpadami, a każda gmina jest zobowiązana mieć przynajmniej jeden taki stacjonarny punkt. W związku z koniecznością podnoszenia ich wydajności istotne są także bieżące modernizacje oraz usprawnienia.

Dlaczego warto prowadzić dodatkową ewidencję odpadów

Od momentu wprowadzenia obowiązkowej ewidencji odpadów w systemie BDO nie ma konieczności prowadzenia tej ewidencji także w innej formie. Czy jednak warto mieć bazę ewidencyjną poza systemem? Jakie mogą z tego wyniknąć korzyści dla Twojej firmy? O tym przeczytasz w artykule.

Bariery opóźniające rozwój sektora gospodarowania odpadami w Polsce

Sektor gospodarowania odpadami w Polsce jest w ostatnim czasie narażony na ciągłe zmiany i dynamiczne warunki, do których musi się dostosowywać. Teoretycznie zmiany mają prowadzić do polepszania sytuacji podmiotów działających w tej branży, ale jak jest w rzeczywistości?

2020

Stosowanie komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi

Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych, tj. azotu i fosforu oraz mikroelementów. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość powinno się dostosować do konkretnych norm. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

Przesunięcie terminu prowadzenia ewidencji w BDO

Od 31 marca obowiązuje nowa ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła zmiany m.in. w ustawie o odpadach. Co się zmieniło?

Problemy techniczne z BDO – jak sobie z nimi poradzić

W zakresie działania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarowaniu odpadami (BDO) pojawiają się problemy techniczne polegające np. na braku możliwości zalogowania przez niektórych jej użytkowników. Jak sobie z nimi radzić?

2019

Jakie oświadczenia i zaświadczenia złożysz z wnioskiem

Do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów należy dołączyć stosowne oświadczenia i zaświadczenia. Jakie?

Ile będzie trwać cała procedura

Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów. Ile potrwa i jak będzie przebiegać ta procedura?

2018

Zamówienia z wolnej ręki – kiedy mogą być realizowane przez gminę

Gmina może zlecić z wolnej ręki (in-house), spółce komunalnej, w której ma 100% udziałów, nie tylko odbiór, ale również zagospodarowanie odpadów komunalnych, z tym że możliwość ta dotyczy jedynie odpadów z nieruchomości zamieszkałych. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule.

Uwaga, marszałek może unieważnić wystawione DPR i DPO

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw wprowadziła prawo do unieważniania przez marszałka województwa, w drodze decyzji administracyjnej, dokumentów wystawianych m.in. przez firmy zajmujące się odzyskiem lub recyklingiem odpadów. Z artykułu dowiesz się, kiedy takie unieważnienie jest możliwe.

Są już nowe wzory dokumentów DPO i DPR

Z dnia 2 marca 2018 r. pochodzi projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR. Nowe dokumenty zostały opracowane na podstawie art. 23 ust. 13 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.