System kaucyjny − przyjęta wersja projektu

Zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi system kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r., pomimo apelu branży, by termin ten przesunięto na 2026 rok.

Skutki awarii a zakres odpowiedzialności przedsiębiorstwa wod.-kan.

Najważniejszym zadaniem przedsiębiorstwa wod.-kan. jest zapewnienie niezawodnej pracy systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Kto ponosi odpowiedzialność za ich awarię?

Recykling baterii − nowoczesne technologie

Duża liczba produkowanych w Polsce baterii litowo-jonowych stosowanych w pojazdach elektrycznych sprawia, że na terenie kraju intensywnie rozwijają się także zakłady ich recyklingu. Jakie nowoczesne technologie są wykorzystywane w tej branży?

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi a prowadzenie działalności gospodarczej

Pytanie: Czy na nieruchomościach mieszanych, które w części są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej (w lokalach mieszkalnych w domach jednorodzinnych, lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych), bez wydzielenia odrębnych lokali użytkowych, istnieje obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych? W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej istnieje wpis o stałym miejscu wykonywania działalności gospodarczej pod tym adresem.

Nowe przepisy w zakresie przetwarzania odpadów baterii

Unia Europejska zatwierdziła przepisy dotyczące, m.in., zarządzania odpadami baterii. Jakie zmiany wejdą w życie?

Nieprofesjonalne zbiórki odpadów a poziomy recyklingu

Pytanie: Czy plastikowe nakrętki od butelek, które zbieramy do serduszek, można wliczyć do osiąganych poziomów recyklingu? Gdzie w sprawozdaniu wpisuje się takie nieprofesjonalne zbiórki?

Najnowsze problemy związane z dzikimi wysypiskami i ich pożarami

W Polsce mamy do czynienia ostatnio z napływem informacji dotyczących przykładów kolejnych dzikich wysypisk odpadów, a także ich pożarów. O jakich przypadkach mowa, i czy te bomby ekologiczne przyczynią się zmiany regulacji w tym zakresie?

Monitoring ścieków przemysłowych

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia dotyczącego substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków czy wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.

Kwestie techniczne związane z BDO

Pytanie: Zalogowałem się przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, ale mam problem z powiązaniem podmiotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Ponadto, jeśli zapomniałem hasła do systemu BDO i nie mogę powiązać konta podmiotu z użytkownikiem, to jak mogę je odzyskać?

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Jak wprowadzić ubytki złomu w BDO

Pytanie: Jak do BDO wprowadzić ubytki złomu?

Inwestycje i zmiany w instalacji komunalnej na skutek nowelizacji przepisów

Pytanie: Jesteśmy instalacją komunalną (dawniej RIPOK) funkcjonującą na podstawie pozwolenia zintegrowanego. W związku ze zbliżającymi się zmianami dotyczącymi selektywnej zbiórki odpadów budowlano-rozbiórkowych (kod 17 09 04) – jakie inwestycje i działania musimy podjąć? Nie mamy pozwolenia na przetwarzanie ww. odpadów, ale zbieramy je i magazynujemy do momentu uzbierania ilości transportowych.

2023

Chcesz prowadzić demontaż pojazdów? To poradnik dla Ciebie

Podstawowym aktem prawnym regulującym postępowanie z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz stosownie do zasad ochrony środowiska jest ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (dalej: URPWE).

Wyliczanie wartości niezbędnych do wniosku o przetwarzanie odpadów

Pytanie: Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów gruzu za pomocą kruszarki. W jaki sposób obliczyć: a) maksymalną masę poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalną łączną masę wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie oraz które mogą być magazynowane w okresie roku; b) największą masę odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów; c) całkowitą pojemność instalacji, obiektu budowlanego lub jego części bądź innego miejsca magazynowania odpadów.

Odpady w PSZOK – klasyfikacja i ewidencja

Pytanie: Pod jakim kodem przyjmować w PSZOK-u kosiarki spalinowe od mieszkańców? Dodatkowo przyjmowaliśmy popiół z gospodarstw domowych pod kodem 200199. Gmina zażądała doprecyzowania kodu jako ex 200199 – popiół z gospodarstw domowych. Czy mając kartę ewidencji na kod 200199, możemy ją stosować również dla odpadu ex 200199?

2022

Co należy uwzględnić w sprawozdaniu do GUS

Pytanie: W załączniku do sprawozdania SG-01 – „Statystyka gminy: gospodarka mieszkaniowa i komunalna” mam problem z działem 2 – „Koszty systemu gospodarki odpadami − w tym odbierania/zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych”. Jakie koszty powinnam uwzględnić w tym punkcie? Czy bierzemy pod uwagę masy z punktów skupu?

Baza BDO – wątpliwości i problemy gospodarujących odpadami

Baza danych o odpadach (BDO) pomimo długiego stażu funkcjonowania wciąż zyskuje nowe funkcjonalności, a tym samym wśród użytkowników pojawiają się wątpliwości dotyczące jej użytkowania.

Zezwolenie na zbieranie odpadów – jak obliczyć ilość magazynowanych odpadów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. W jaki sposób ją obliczyć?

2021

Zakazy dotyczące tworzyw sztucznych a branża recyklingowa

Pytanie: Zajmujemy się m.in. recyklingiem odpadów z tworzyw sztucznych. Podobno ze sklepów, restauracji i hoteli mają w tym roku zniknąć jednorazowe kubki, talerze i słomki. Czy to prawda, a jeśli tak, to kiedy dokładnie? Czy w związku z tym branża recyklingowa może na tym ucierpieć?

Warianty ROP – które z nich są rozważane do wprowadzenia w Polsce

W projekcie ustawy o odpadach dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) ma się m.in. znaleźć minimalny poziom finansowania zagospodarowania odpadów przez wprowadzających do obrotu produkty producentów i importerów. Ich obowiązkiem będzie pokrycie kosztów selektywnego zbierania, transportu i przetwarzania odpadów.

Użytkowanie BDO bez tajemnic

Baza BDO staje się narzędziem coraz lepiej poznanym przez przedsiębiorców. Nadal jednak w trakcie codziennej pracy pojawiają się wątpliwości i problemy, które sprawiają firmom trudności. Więcej na ich temat przeczytasz w poniższym artykule.

2019

Zasady przyjmowania odpadów kuchennych o kodzie 20 01 08

Pytanie: Czy do obowiązków RIPOK należy przyjęcie odpadów kuchennych o kodzie 20 01 08? Czy istnieją sytuacje, w których regionalna instalacja może odmówić przyjęcia tych odpadów?

Zasady odbioru odpadów komunalnych z cmentarza

Pytanie: Zarząd cmentarza składa deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi − płaci zależnie od liczby pracowników i miejsc grzebalnych, co daje 2 pojemniki KP7. Jednak nasza firma odbiera tych pojemników aż 9. Co zrobić, by bezpośrednio pobierać opłatę za faktyczną ilość odebranych odpadów? 

Wylicz bezbłędnie zabezpieczenie roszczeń dla pozwolenia zintegrowanego!

Pytanie: Nasza firma ma pozwolenie zintegrowane zawierające zezwolenie na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. Odpady wytwarzane (np. oleje przepracowane, drewno, tworzywa sztuczne, odpady o kodach 101010, 100102) i przyjmowane do przetworzenia są magazynowane w wyznaczonych dla nich miejscach. Czy zabezpieczenie roszczeń wyliczyć tylko dla miejsc magazynowania odpadów przetwarzanych, czy także wytwarzanych? Jak to zrobić?

2018

Obowiązki i prawa w systemie gospodarki odpadami

Polskie gminy stoją przed ważnym i trudnym zadaniem: do 2020 roku muszą znacząco zwiększyć poziom odzysku odpadów oraz ich przygotowania do ponownego użycia. Jednocześnie zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach segregowanie odpadów komunalnych nie jest obowiązkiem, lecz polecanym wyborem. W jaki więc sposób gminy mogą mobilizować mieszkańców do segregacji odpadów? Jeżeli nie jest to obowiązek ustawowy, czy gmina może wyciągnąć konsekwencje wobec niesegregujących?

Kierowca transportujący odpady – jakie dokumenty musi mieć?

Podczas przewozu odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne kierowca powinien posiadać zestaw stosownych dokumentów. Jakie to dokumenty?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.