Liczba i zasady kontroli w firmie
Pytanie: Jak długo może trwać kontrola WIOŚ w zakładzie? Czy do tej liczby wliczają się kontrole pozaplanowe? Czy WIOŚ może przeprowadzić w jednym roku kontrolę pozaplanową dłuższą niż przewiduje ustawa Prawo przedsiębiorców i dodatkowo kontrolę planową?
Kto ustala przynależność nieruchomości do aglomeracji
W ramach czyich kompetencji leży analizowanie nieruchomości pod względem ich przynależności do aglomeracji – gminy czy podmiotu odbierającego nieczystości ciekłe? Tego dowiesz się z artykułu.
Klasyfikacja zużytych maszyn z instalacji
Pytanie: Pod jakim kodem przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? W decyzji na przetwarzanie, w instalacji możemy wytworzyć odpady z grupy 19, a poza instalacją odpady o kodach 16, 17.
Jak uzyskać decyzję zatwierdzającą instrukcję prowadzenia składowiska
Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia działalności polegającej na prowadzeniu składowiska odpadów jest uzyskanie decyzji zatwierdzającej instrukcję jego prowadzenia. W jaki sposób ją uzyskać?
Doradca ADR a odbiór odpadów z zakładu pogrzebowego
Pytanie: Czy zakłady pogrzebowe, od których odbierane są odpady (np. o kodzie 18 01 03*), podlegają pod przepisy ADR? Zakład czy odbierający powinien mieć doradcę ADR? Na jakich zasadach można transportować te odebrane odpady?
Dodawanie nowych kodów odpadów w Bazie danych o odpadach
Pytanie: Z którego poziomu można za pomocą bazy danych o odpadach (BDO) wysłać do marszałka wniosek o dodanie nowego kodu w BDO oraz zwiększenie liczby kodów w decyzjach na zbieranie i wytwarzanie odpadów. Mamy wydaną decyzję na wytwarzanie i zbieranie odpadów przez marszałka województwa w związku z prowadzoną stacją demontażu pojazdów oraz skupem złomu.
Czy inwestycje w PSZOK-ach się opłacają? Jakie zyski mogą one generować
Organizacja i prowadzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK-ów) najczęściej traktowane są przez samorządy jako przykre obowiązki nałożone na samorząd przez ustawę o utrzymaniu czystości i porządku (dalej: ucpg). Dlaczego to błąd?
Znów nowe przepisy dotyczące mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów
Pojawił się nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Wprowadza ono dość istotne zmiany w zakresie tych procesów. Jakie?
- « pierwsza
- «
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Zmiana pozwolenia na wytwarzanie odpadów
Pytanie: Planujemy przetwarzać odpady z produkcji, ale w pozwoleniu na wytwarzanie nie mamy ujętych takich działań. Zgodnie z art. 54 ustawy o odpadach (dalej: u.o.) nie potrzebujemy zezwolenia na zbieranie, jeżeli to nasz odpad i chcemy go zostawić u siebie. Czy potrzebujemy tylko zezwolenia na przetwarzanie, czy zmiany pozwolenia na wytwarzanie, tak żeby ująć zbieranie i przetwarzanie?
Uwzględnienie zwrotu odpadów w systemie BDO
Pytanie: W jaki sposób uwzględnić w BDO zwrot odpadu? Przy ważeniu wydawało się wszystko w porządku, ale w dalszej części przetwarzania okazało się jednak, że odpad nie może być przetworzony i musimy go zwrócić (karta przekazania została potwierdzona). Jak prawidłowo zwrócić odpad?
2023
Nowe wytyczne dotyczące planów gospodarki odpadami
Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, stanowiącej transpozycję przepisów UE dotyczących gospodarki odpadami. Jedna z najważniejszych zmian, którą wprowadza, dotyczy odpadów przyjmowanych w PSZOK.
2022
Ulga za kompostowanie także dla budynków wielorodzinnych?
Pytanie: Słyszałam o pomyśle wprowadzenia przepisów, które pozwolą także mieszkańcom budynków wielorodzinnych uzyskiwać ulgi związane z kompostowaniem odpadów. Czy to prawda? A jeśli tak, to od kiedy ma obowiązywać ten przepis i na jakich zasadach?
Przekazywanie osobom fizycznym kontenerów przez gminę
Pytanie: Gmina ma stare kontenery nie nadające się do naprawy i chce je przekazać osobie fizycznej. Czy można to zrobić pod kodem 17 04 05 na podstawie rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne?
Przekazywanie odpadu przez gminę do jednostki budżetowej
Pytanie: Kotłownia należąca do sp. z o.o. ze stuprocentowym udziałem gminy produkuje odpad w postaci żużla. Na jakich zasadach może go przekazać jednostce budżetowej − zakładowi usług komunalnych?
2021
Katalog kar związanych z gospodarowaniem odpadami
Aktualnie obowiązujące akty prawne z zakresu ochrony środowiska tworzą obszerny zbiór przepisów, nakazów i zakazów, a także sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązków. Jakie kary grożą Ci w zakresie gospodarowania odpadami?
2020
Wpis instalacji komunalnej do WPGO
Pytanie: W jaki sposób wpisać instalację komunalną do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO)? Jakie korzyści się z tym wiążą?
W jaki sposób wystawiać KPO w module ewidencji odpadów
Ewidencja odpadów prowadzona jest za pomocą kart przekazania i kart ewidencji odpadów. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób prowadzić KPO w systemie.
2019
Szykują się zmiany w utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Pojawił się projekt z 9 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Jakie najważniejsze zmiany przewiduje ustawodawca?
Sprawozdania z zakresu odpadów komunalnych
Zmiany w ustawie z o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 i 1629) wprowadzone projektem ustawy z 2 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw dotyczą m.in. sprawozdań o odpadach komunalnych.
Sprawdź, jakie dane będą zawierać dokumenty ewidencji odpadów
Zgodnie z projektem ustawy z 2 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw modyfikacje polegają m.in. na zlikwidowaniu obowiązku posiadania papierowych dokumentów ewidencji odpadów. Jaka będzie treść tych dokumentów?
2018
Jak długo można magazynować odpady, zanim trafią do RIPOK?
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązkiem podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest przekazanie odebranych od nich zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zielonych bezpośrednio do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Przed przekazaniem odpady są magazynowane – jak długo może trwać ten proces?
Zmiana reguły wydatkowej do budżetu województwa oraz do budżetu państwa
W związku z nowelizacją ustawy o odpadach, zmieniła się tzw. reguła wydatkowa, czyli wysokość wydatków budżetu państwa oraz województw na lata 2018–2025 w związku z rejestrem przedsiębiorców w BDO. Poniżej szczegóły.
Organizacja odzysku opakowań – na jakich zasadach działa i co należy do jej obowiązków
Przedsiębiorcy gospodarujący odpadami opakowaniowymi są w związku z tym zobowiązani do spełniania szeregu obowiązków. Mogą je realizować samodzielnie lub z pomocą organizacji odzysku.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.