Kontrole dotyczące zbiorników bezodpływowych

Pytanie: Rada gminy przyjęła w regulaminie utrzymania czystości i porządku minimalną częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych. Co, jeśli okaże się podczas kontroli, że właściciel nieruchomości posiada rachunki, które wskazują na opróżnianie zbiornika rzadziej, niż to wskazano w tym akcie prawa miejscowego?

Jakie warunki musi spełniać kompostownik odpadów zielonych

Pytanie: Czy kompostowanie odpadów zielonych i bioodpadów może odbywać się przy terenach przeznaczonych do użytku publicznego (np. galerie handlowe, centra usługowe)? Czy są jakieś wytyczne mówiące, jakie warunki powinien spełnić kompostownik?

Jakie kary grożą mieszkańcom

W związku z wejściem w życie zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowe przepisy nakładają na gminę obowiązek przeprowadzania kontroli posiadania umów na wywóz nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych (szamb) i osadników przydomowych oczyszczalni ścieków oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych

Urząd wydaje zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych w drodze decyzji. Co musisz wiedzieć o tym dokumencie?

Szczegółowe zapisy zawieranych umów

Z artykułu dowiesz się, jakie zapisy powinny pojawiać się w umowach z podmiotami odbierającymi nieczystości ciekłe.

Sprawozdanie zerowe – w jakich sytuacjach musisz je złożyć

Obowiązki w zakresie sprawozdawczości zostały nałożone na podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Czy podmiot, który otrzymał zezwolenie na działalność, ale nie świadczył usług wywozu nieczystości, powinien złożyć sprawozdanie, czy w tej sytuacji wystarczy tylko oświadczenie podmiotu o zerowej ilości ścieków do zagospodarowania? Dowiesz się z artykułu.

Poznaj wymagania stawiane przedsiębiorcom opróżniającym zbiorniki bezodpływowe

Rada gminy określa w uchwale wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na danym terenie. Na co musisz się przygotować?

Podstawowe informacje o tej działalności

W celu opróżniania szamb lub osadników i wywozu nieczystości, czyli usług asenizacyjnych, podmiot musi złożyć wniosek o zezwolenie do urzędu miasta lub gminy, na której terenie będzie je wykonywać. Jakie są jeszcze najważniejsze informacje dla podmiotów zajmujących się opróżnianiem zbiorników bezodpływowych i transportem nieczystości ciekłych?

2024

Sprawdź, kiedy firma jest pośrednikiem, a kiedy sprzedawcą odpadów

Pytanie: Firma X ma pozwolenie na zbieranie odpadów. Dodatkowo jest zarejestrowana w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jako pośrednik w obrocie odpadami i kupuje odpady złomu (takie, na które pozwolenie ma i takie, na które nie ma) od firmy Y. Odbiór odpadów wygląda następująco: firmy A, B, C (będące pośrednikami lub sprzedawcami firmy X) przyjeżdżają do klienta Y, transportują odpad albo bezpośrednio do swoich siedzib, albo do innych odbiorców mających zezwolenie na zbieranie odpadów. Firma X w przypadku odpadów, na których zbieranie nie ma pozwolenia, nie przejmuje ich fizycznie w posiadanie. Rozliczenie za zagospodarowanie odpadów wygląda następująco: wytwórca odpadów (firma Y) wystawia fakturę sprzedaży odpadów firmie X, a firma X wystawia fakturę firmom A, B, C, które występują jako sprzedawcy lub pośrednicy w obrocie odpadami. Czy firma X jest pośrednikiem, czy sprzedawcą odpadów?

Segregacja i zagospodarowanie odpadów z cmentarzy

Pytanie: Firma obsługuje na terenie gminy cmentarze i wszystkie odpady odbiera w ramach kodu 20 02 03. Potem przekazuje je na składowisko (proces D1 − składowanie w gruncie), tym samym nie uzupełnia działu VI tabeli B poziomu recyklingu sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych (zostawia puste pole). Czy należy nam się kara za nieosiągnięcie poziomów recyklingu?

Pozwolenie zintegrowane dla oczyszczalni ścieków

Wśród instalacji, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska, trzeba wymienić także instalacje służące do oczyszczania ścieków. W związku z tym ich eksploatacja wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Co warto o nim wiedzieć?

2023

Opróżnianie zbiorników bezodpływowych z ogródków działkowych

Pytanie: Czy są jakieś wytyczne dotyczące częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych na działkach? Zazwyczaj są one używane sezonowo.

Na które elementy pozwolenia na przetwarzanie odpadów musisz zwrócić uwagę

Przetwarzanie odpadów wymaga uzyskania zezwolenia, które wydawane jest na wniosek posiadacza odpadów. Jakie informacje znajdziesz w tej decyzji?

Kryteria oceny ofert o charakterze środowiskowym

Urząd Zamówień Publicznych wydał opracowanie dotyczące możliwych do zastosowania w przetargach kryteriów oceny ofert m.in. o charakterze środowiskowym. Co warto o nich wiedzieć? 

2022

Masz czas na dostosowanie do regulacji BAT dla spalarni odpadów do grudnia 2023 roku

Wymagania wskazane w decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2019/2010 z 12 listopada 2019 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w odniesieniu do spalania odpadów dotyczą, m.in., unieszkodliwiania lub odzysku odpadów w spalarniach odpadów innych niż niebezpieczne o wydajności przekraczającej 3 Mg na godzinę oraz odpadów niebezpiecznych o wydajności przekraczającej 10 Mg dziennie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Masy transportowanych odpadów w SENT, CMR i BDO

Pytanie: Czy tworząc zgłoszenie w SENT, wpisujemy wagę towaru brutto? Zrobiłam zgłoszenie na 10 Mg odpadów, tyle samo zapisano w międzynarodowym liście przewozowym CMR, a faktura obejmuje 9 Mg. Czy w SENT, na CMR oraz w BDO powinna widnieć taka sama masa odpadów, jeśli tak − brutto czy netto? W BDO muszę zapewne przyjąć faktyczną ilość odpadów, czyli netto?

Maksymalne stawki za odbiór odpadów komunalnych

Pojawiło się nowe obwieszczenie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 30 marca 2022 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem w 2021 roku. W związku z tym określono maksymalne stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

2021

Dokumentacja dotycząca przewozu PUPZ a pandemia

Aby uniknąć w okresie epidemii spowodowanej przez wirusa SARS-CoV-2 bliskiego kontaktu (np. zbliżania się kierowcy transportu utylizacyjnego do rolnika/hodowcy przekazującego padłe zwierzęta do utylizacji), w dokumentach handlowych wprowadzono pewne zmiany.

Zrównoważony rozwój w branży wodno-kanalizacyjnej

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest podstawowym filarem zrównoważonego rozwoju. Główne założenia mają na celu racjonalne wykorzystywanie zasobów wodnych, gospodarkę bezodpadową oraz rozwój biogospodarki ze szczególnym zwróceniem uwagi na energetykę opartą na biopaliwach.

Zasady przekazywania zużytych tonerów przez gminę

Pytanie: Jako Urząd Gminy jesteśmy wpisani do BDO. Czy musimy wystawiać kartę przekazania odpadów (KPO) na odpady tonerów (kod 16 02 14*), jeśli przekazujemy je hurtowni, która wcześniej je nam dostarczyła i czy powinniśmy prowadzić ewidencję tych odpadów? W latach ubiegłych to firma, która od nas odbierała zużyte tonery wystawiała KPO.

2020

Prowadzenie kart ewidencji odpadów za pomocą BDO

Jeżeli nie jesteś podmiotem uprawnionym do prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów (tylko za pomocą kart przekazania odpadów), to musisz wystawiać także karty ewidencji odpadów. W jaki sposób realizować ten obowiązek w BDO? O tym przeczytasz w artykule.

Poznaj funkcjonalności modułu wniosków

Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób wystawiać wnioski aktualizacyjne i o wykreślenie z rejestru. Obowiązek ten od 1 stycznia 2020 r. musisz realizować za pomocą BDO.

2019

Operat wodnoprawny – uniknij najczęściej popełnianych błędów

W celu ułatwienia i przyspieszenia procedury uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w artykule omówiono najczęstsze uwagi Wód Polskich dotyczące wniosku o wydanie pozwolenia na pobór wód podziemnych ze studni głębinowej.

Określenie wysokości zabezpieczenia roszczeń w praktyce

Pytanie: Czy ustalając wysokość zabezpieczenia roszczeń mam przyjąć objętość hali magazynowej jako bryły geometrycznej? Jaką wysokość stawki przyjąć, jeśli w hali magazynuję odpady praktycznie z każdej kategorii (około 80 kodów odpadów) - od 1 zł za złom po 1.500 zł za Mg za odpady niebezpieczne? Czy w obliczeniach uwzględnić boksy magazynowe i kontenery stalowe, czy powierzchnię całej działki (szerokość × długość × wysokość), nie zważając, czy to droga czy teren zielony?

Obliczanie poziomu recyklingu odpadów

Ma zmienić się sposób obliczania poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jak będziemy je wyliczać?

2018

Nowości w postępowaniu z zakaźnymi odpadami medycznymi

Pytanie: Weszło w życie nowe rozporządzenie, które jako maksymalny czas przechowywania odpadów zakaźnych podaje 24 godziny. Czy w związku z tym muszę codziennie przekazywać znikomą ilość odpadów zakaźnych o kodach 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 80* i 18 01 82*? Rozporządzenie wprowadziło także obowiązek widocznego oznakowania worków i pojemników – kto za to odpowiada i w jaki sposób zmieścić dane na pojemniku?

Kiedy gmina może zwolnić z opłat za śmieci?

Organom gminy przysługuje możliwość umorzenia opłat za odpady. O tym, kto i w jakich przypadkach może zostać zwolniony z ponoszenia tych opłat, przeczytasz w poniższym artykule.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.