Wyliczanie wartości niezbędnych do wniosku o przetwarzanie odpadów

Pytanie: Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów gruzu za pomocą kruszarki. W jaki sposób obliczyć: a) maksymalną masę poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalną łączną masę wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie oraz które mogą być magazynowane w okresie roku; b) największą masę odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów; c) całkowitą pojemność instalacji, obiektu budowlanego lub jego części bądź innego miejsca magazynowania odpadów.

Odpady w PSZOK – klasyfikacja i ewidencja

Pytanie: Pod jakim kodem przyjmować w PSZOK-u kosiarki spalinowe od mieszkańców? Dodatkowo przyjmowaliśmy popiół z gospodarstw domowych pod kodem 200199. Gmina zażądała doprecyzowania kodu jako ex 200199 – popiół z gospodarstw domowych. Czy mając kartę ewidencji na kod 200199, możemy ją stosować również dla odpadu ex 200199?

Kto musi składać sprawozdania do PRTR

Pytanie: Kto musi składać sprawozdania do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR)? Czy jeśli nie przekraczamy wartości progowych i składamy sprawozdanie zerowe do PRTR, to nie uzupełniamy również danych o wielkości produkcji?

Ewidencja odpadów komunalnych na kilku kartach

Pytanie: Czy odebrane od właścicieli nieruchomości odpady (na podstawie kart przekazania odpadów – KPOK) mogę przekazać do instalacji na podstawie kart przekazania odpadów – KPO? Chcemy przekazać odpad komunalny do instalacji, która wymaga od nas przekazywania odpadów tylko na jednej karcie (zazwyczaj dzieliłam transport na karty z konkretnych gmin). W jaki sposób mogę zaciągnąć jedną KPOK do ewidencji, aby podzielić masy na gminy?

Ustawa o systemie kaucyjnym – wreszcie nowe przepisy

Ministerstwo opublikowało trzecią wersję projektu ustawy o systemie kaucyjnym, która zawiera istotne zmiany w stosunku do pierwszych dwóch projektów. Ustawodawca wziął pod uwagę problemy zgłaszane przez branżę oraz uwzględnił postulaty gmin, co stanowi dobre uzupełnienie wcześniejszych założeń.

Nowe wytyczne dotyczące planów gospodarki odpadami

Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, stanowiącej transpozycję przepisów UE dotyczących gospodarki odpadami. Jedna z najważniejszych zmian, którą wprowadza, dotyczy odpadów przyjmowanych w PSZOK.

Zasady rozliczania opłat za odpady przez gminy

Pytanie: Jeżeli gmina w danym roku odnotowała stratę w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to czy w następnym roku, przy wypracowaniu nadwyżki, jest ona rozliczana z wcześniejszą stratą, czy wydatkowana zgodnie z art. 6r ust. 2c ustawy o utrzymaniu czystości (dalej: ucpg)?

W jaki sposób klasyfikować osady z czyszczenia ulic

Pytanie: Jaki kod odpadu będzie miał osad z czyszczenia wpustów ulicznych, zawierający zanieczyszczony piasek i substancje ropopochodne powstające podczas opadów deszczu i spłukiwania powierzchni drogi przez deszcz?

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Dyskusji na temat BDO ciąg dalszy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad rozbudową Bazy Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W kwestii tych zmian wybrzmiewają również głosy strony społecznej. Czego dotyczą te rozważania?

Czego jeszcze nie wiesz o monitoringu wizyjnym

Obowiązek stosowania monitoringu nie dotyczy wszystkich podmiotów, ale ich wskazanej w przepisach określonej grupy. Czego jeszcze nie wiesz na temat takiego monitoringu?

2023

Warunki przetwarzania odpadów opakowaniowych

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów o kodzie 15 01 02, które poddajemy procesowi R12. Po tym procesie powstaje odpad o kodzie 19 12 04, który jest poddawany procesowi R3. Zgodnie z wytycznymi firmy, która chce nam dostarczać pojemniki, mamy przetwarzać te odpady od razu w procesie R3 i mieć kompletny wpis w BDO w dziale VI w tabeli 4. Co musielibyśmy zrobić, aby zacząć współpracę z tą firmą i wystawiać DPR? Jakie obowiązki mielibyśmy po zmianach?

Problemy w branży – dlaczego recykling przestaje się opłacać

Załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii oraz presja inflacyjna spowodowały duże problemy w branży recyklingu. Recyklerzy zmagają się również ze skutkami wstrzymania prac legislacyjnych nad systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i niepewnością związaną z ostatecznym kształtem planowanego systemu kaucyjnego. Wszystko to sprawia, że surowce wtórne są niedowartościowane.

2022

Zmiany dotyczące uznawania przetwarzanych odpadów za produkty uboczne

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują zmienione przepisy art. 14 ustawy o odpadach, w którym zostały określone warunki utraty statusu odpadów. Na czym polegają te zmiany?

Warunki uznania odpadu za produkt uboczny

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów tworzyw sztucznych. Zamierzamy wystąpić do marszałka o uznanie przetwarzanych odpadów jako produkt uboczny. Jakie obowiązki będą na nas spoczywać, do jakich przepisów musimy się stosować, jeśli otrzymamy pozytywną decyzję marszałka?

2021

Zakończenie działalności przez zbierającego zużyty sprzęt

Pytanie: Do kiedy zbierający ZSEiE (posiada numer rejestrowy) po zakończeniu działalności musi wyrejestrować firmę z BDO i czy trzeba to zrobić pisemnie? Czy jeszcze gdzieś musi ten fakt zgłosić? Jeżeli mam skup złomu i z odpadów komunalnych zbieram tylko puszki (grupa 15), to czy wpisuje je w ewidencji komunalnej?   

Wyższe kary za nieprawidłowe gospodarowanie odpadami!

Podjęcie prac nad ustawą o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa”) związane jest m.in. ze zmianą wysokości kar związanych z gospodarowaniem odpadami.

2020

Nowe rozporządzenie w sprawie magazynowania odpadów już obowiązuje!

W dniu 4 marca weszło w życie od dawna opracowywane rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 296; dalej: rozporządzenie). W artykule skupiono się na wymaganiach wobec stałych odpadów palnych.

Kontrola WIOŚ w zakładzie przetwarzającym odpady

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w zakresie kontroli zakładu przetwarzającego odpady dysponuje szeregiem uprawnień. Z artykułu dowiesz się, czy WIOŚ może kontrolować zasady magazynowania odpadów, monitoring, zgodność uzyskanych decyzji oraz prowadzenie bazy BDO.

2019

Nie złożyłeś sprawozdania do PRTR? Grozi Ci kara nawet 50 tys. złotych!

Przegapiłeś termin składania sprawozdań do Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (dalej: PRTR)? Dowiedz się, co powinieneś teraz zrobić i czy będziesz musiał zapłacić karę za niedopełnienie swoich obowiązków.

Na co możesz pozyskać dotacje w 2019 roku?

Pomoc finansowa udzielana w 2019 roku zostanie przeznaczona na dofinansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska realizowanych przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje społeczne i instytucje naukowe. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule.

Kto musi zapewnić sieć zbierania pojazdów?

Pytanie: Czy do obowiązków salonów samochodowych lub dealerów samochodowych należy posiadanie podpisanej umowy o zapewnieniu sieci zbierania pojazdów, w przypadku gdy produkują lub importują nowe samochody z zagranicy?

2018

Łączenie odpadów – jakie obowiązują zasady?

Pytanie: Nasza firma produkuje odpady: 1. Komunalne (a. zmieszane, b. butelki szklane, c. opakowania z tworzyw sztucznych i wielomateriałowe, d. papier, e. opakowania po chemii do utrzymania czystości w firmie). 2. Opakowaniowe (a. z paczek przychodzących - kartony, folia pęcherzykowa, strecz, b. opakowania po chemii - olejach silnikowych, klejach, smarach itp.). Czy możemy łączyć ww. odpady opakowaniowe z odpadami komunalnymi i czy musimy wszystkie opisane odpady (poza zmieszanymi) zdawać z KPO do profesjonalnego odbiorcy?

Zmiany w przepisach - prowadzący organizacje odzysku zużytego sprzętu EiE!

Działalność organizacji odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego regulowana jest przepisami ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE) oraz ustawą o odpadach. Jakie są obowiązki tych organizacji i co przyniosły zmiany w przepisach?

Sprawdź, co musisz zrobić, zanim oddasz komunalne osady ściekowe do rekultywacji

Ustabilizowane komunalne osady ściekowe (kod odpadów 19 08 05) są często wykorzystywane do rekultywacji biologicznej składowisk. Jakie wymagania muszą zostać wcześniej spełnione?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.