Jakie wyposażenie techniczne musisz zapewnić

Minimalne wymagania, jakie powinna spełniać stacja demontażu, określa rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Jakie poziomy odzysku i recyklingu powinieneś osiągać

Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany osiągać poziom odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji w wysokości odpowiednio 95% i 85% masy pojazdów przyjętych rocznie do jego stacji (art. 28 ust. 1 URPWE).

Jak należy rozumieć stację demontażu pojazdów

Pojęcie stacji demontażu pojazdów jest dokładnie określone w przepisach. Jak więc należy ją rozumieć?

Garść wskazówek do rozpoczęcia działalności stacji demontażu

Prowadzący stację zostanie wpisany do rejestru BDO w związku z uzyskanymi pozwoleniami z zakresu gospodarki odpadami. Jeżeli natomiast dodatkowo będzie transportował odpady, to będzie musiał samodzielnie złożyć odpowiedni formularz aktualizacyjny w zakresie wpisu do BDO. Co jeszcze na początek warto wiedzieć?

Formalności, których musisz dopełnić w trakcie pracy stacji demontażu

Przyjmując pojazd wycofany z eksploatacji, przedsiębiorca prowadzący stację demontażu ma obowiązek unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych oraz wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu.

Emisje do środowiska ze stosowania soli drogowej

Często wśród podmiotów prowadzących różne rodzaje działalności pojawiają się wątpliwości, co może powodować emisję do środowiska. Z artykułu dowiesz się, czy sól używana do utrzymywania dróg może taką emisję powodować.

Czy osoba spoza firmy może być użytkownikiem w BDO

W bazie danych o odpadach (BDO) firmy mogą nadać pracownikom uprawnienia użytkowników podrzędnych lub głównych. Czy zgodnie z prawem takie uprawnienia można nadać osobie niebędącej pracownikiem firmy? Tego dowiesz się z tekstu.

Czy domniemanie wystarczy do nałożenia kary

Do jednego z wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęła skarga dotycząca właściciela, który ma zapłacić 130 tys. zł za wywóz ze swej działki niebezpiecznych odpadów. Właściciel ten nie wiedział, że odpady są tam składowane.

Chcesz prowadzić demontaż pojazdów? To poradnik dla Ciebie

Podstawowym aktem prawnym regulującym postępowanie z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz stosownie do zasad ochrony środowiska jest ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (dalej: URPWE).

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Jakie dokumenty przedstawić do zwrotu zabezpieczenia roszczeń

Pytanie: Jakie dowody powinien przedstawić wnioskujący o zwrot zabezpieczenia roszczeń w ramach zezwolenia na zbieranie odpadów?

Informacja o odpadach poddanych przygotowaniu do ponownego użycia

Zgodnie z art. 9oa ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzący instalację komunalną ma obowiązek przekazać przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub gminie, z którymi ma zawarte umowy, informację o odpadach przekazanych mu przez tego przedsiębiorcę lub gminę, które poddał procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub przekazał w tym celu innemu posiadaczowi odpadów.

2023

Kondensatory niezawierające PCB

W trakcie klasyfikacji odpadów należy posłużyć się katalogiem odpadów zawartym w stosownym rozporządzeniu. Pod jakim kodem powinno się klasyfikować kondensatory niezawierające PCB?

Czy pracownicy gminy mogą odbierać odpady od mieszkańców

Pytanie: Gmina chce zbierać odpady od mieszkańców, zatrudniając pracowników w ramach referatu urzędu gminy, poprzez zakupienie śmieciarki itp. Gmina powinna udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – czy może nie zlecać tej usługi? Czy wtedy może ogłosić przetarg?

2021

Zasady postępowania z odpadami azbestu

Zgodnie z Programem oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009–2032 stanowiącego załącznik do uchwały nr 39/2010 Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. (dalej: Program) ekspozycja na pył azbestu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jakie są zasady postępowania z tym niebezpiecznym odpadem? O tym w artykule.

Zasady magazynowania odpadów od 2021 roku

Pytanie: Zgodnie z § 9 rozporządzenia w sprawie magazynowania odpadów na etykietach na odpady niebezpieczne ma być m.in. uaktualniany adres kolejnych lokalizacji. W jaki sposób uzupełniać zapisy np. na  popularnych mauzerach czy beczkach 200 l? Dodatkowo mamy 2,5 l słoje z odpadami organicznymi - jeśli 4 takie słoje są w kartonie, to czy musi być na nim etykieta? Co jeszcze zgodnie z tym rozporządzeniem powinna robić firma od 2021 roku?

Zasady ewidencji w BDO transportu odpadów w ramach jednego podmiotu

Pytanie: W ramach działalności m.in. czyścimy separatory i  jesteśmy wytwórcą odpadów, które przy tym powstają. Powinniśmy przed rozpoczęciem transportu z miejsca wytworzenia do ich rozładowania (magazyny) wygenerować kartę przekazania odpadów (KPO), wpisując nasze dane w trzy kolumny: przekazujący, transportujący, przejmujący. Jak potem to zaewidencjonować?

2020

Podstawowe informacje na temat bazy

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO) została utworzona na mocy zapisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej: uo). Obowiązek rejestracji w BDO istnieje od 24 stycznia 2018 r., kiedy to rejestr zaczął funkcjonować.

Odpady opakowaniowe a osiągane poziomy odzysku

Pytanie: Odbieramy odpady od firm m.in. o kodach 15 01 01 i 15 01 02 na podstawie kart przekazania odpadu (KPO). Jesteśmy transportującym i przejmującym odpady – tymczasowo je magazynujemy i przekazujemy do dalszego przetwarzania. Czy ten odpad możemy wliczać do obliczania poziomów odzysku w poszczególnych gminach?

Odbierający odpady komunalne – ewidencja i sprawozdawczość

Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości i firm muszą złożyć sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych za pomocą BDO do 30 czerwca 2020 r. Nowością jest dla nich również wprowadzona od tego roku obowiązkowa ewidencja odpadów komunalnych.

2019

Nowe zasady magazynowania odpadów − omówienie

Po zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw z 20 lipca 2018 r. pojawiały się spekulacje na temat wytycznych w zakresie m.in. prowadzenia monitoringu miejsc magazynowania odpadów. Jak obecnie wygląda sytuacja?

2018

Gospodarka odpadami komunalnymi – co się zmieni?

Od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Pojawi się tzw. karta przekazania odpadów komunalnych. Ponadto będą obowiązywały wpisy do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami  (BDO). Dowiedz się szczegółów na temat zmian.

Formularz do złożenia sprawozdań opakowaniowych za 2017 rok

Pytanie: Nasza firma produkuje i sprzedaje części do rowerów – zajmujemy się eksportem oraz wprowadzaniem na teren Polski produktów w opakowaniach. W związku z tym mam pytanie, na jakim formularzu mamy złożyć sprawozdanie opakowaniowe za 2017 rok?

Deklaracje „zerowe” – czy firma musi odbierać odpady?

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne od mieszkańców zobowiązane jest do ich odbioru z terenu nieruchomości, których właściciele złożyli deklaracje „zerowe” lub też nie złożyli deklaracji?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.