Orzecznictwo sądów dotyczące uchwał z wymaganiami
Rada gminy nie może do uchwały o wymaganiach, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, wprowadzać przykładowo postanowień dotyczących wskazania konkretnej stacji zlewnej, do której powinny być wożone nieczystości, albo udokumentowania gotowości odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną czy umów zawartych z przedsiębiorcami, którzy – w przypadku braku miejsc do mycia i dezynfekcji używanych pojazdów – będą na jego rzecz świadczyć takie usługi. Dlaczego?
Odbiór nieczystości a kwestie formalne
Podmioty odbierające nieczystości ciekłe powinny podpisywać z podmiotami, na rzecz których świadczą te usługi, odpowiednie umowy. Jak te kwestie formalne powinny wyglądać?
Obowiązki sprawozdawcze w zakresie zbiorników bezodpływowych i nieczystości ciekłych
Na podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych został nałożony obowiązek składania kwartalnych sprawozdań. Jakie są jeszcze ich obowiązki w tym zakresie?
O tych załącznikach pamiętaj, składając wniosek
Urząd miasta lub gminy sprawdzi twój wniosek. Jeśli czegoś w nim zabraknie, wezwie cię do uzupełnienia dokumentów. Dlatego nie zapomnij m.in. o dołączeniu odpowiednich załączników.
Jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia
Artykuł 8 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa wymagania formalne wniosku o wydanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Jak wygląda procedura uzyskania tego zezwolenia?
Ile zapłacisz za wydanie wniosku
Opłatę za wydanie zezwolenia należy wpłacić na numer konta urzędu właściwego do wydania zezwolenia. Ile wyniesie?
Zmiana zezwolenia na zbieranie odpadów a kontrola WIOŚ
Pytanie: Czy składając wniosek o rozszerzenie zezwolenia na zbieranie odpadów czeka nas kontrola WIOŚ albo komendanta Państwowej Straży Pożarnej?
Sprawozdania dotyczące opróżniania zbiorników bezodpływowych
Pytanie: Jak rozwiązać kwestię sprawozdania dotyczącego opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, jeśli w trakcie kwartału (np. w marcu) doszło do przejęcia firmy? Który właściciel jest wtedy zobowiązany do złożenia sprawozdania kwartalnego – poprzedni czy obecny? Dodatkowo czy gminna jednostka organizacyjna opróżniająca zbiorniki bezodpływowe powinna składać do wójta takie sprawozdanie?
Przetwarzanie odpadów opakowaniowych – obowiązki firmy
Pytanie: Czy zakład, który ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie R3 w ilości większej niż 400 Mg/rok, a recykling jest prowadzony tylko dla siebie, podlega pod obowiązek przeprowadzania audytu recyklera? Czy pod taki obowiązek powinien podlegać zakład nie wystawiający dotychczas żadnych dokumentów (DPO, DPR, EDPO, EDPR), a przetwarzający odpady o kodzie 07 02 13? Dodatkowo, jeśli firma ma cztery oddziały i wystawia EDPR dla klientów, to czy masa 400 Mg dotyczy całego zakładu, czy jest liczona osobno dla miejsc prowadzenia działalności? Czy dokumenty EDPR - załącznik C (formularz) wysyła się do marszałka właściwego ze względu na siedzibę, czy z uwagi na miejsce prowadzenia działalności?
- « pierwsza
- «
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- »
- ostatnia »
2024
Pieniądze dla gmin na usuwanie porzuconych odpadów
Jednostki samorządy terytorialnego i ich związki, które nie skorzystały z dotacji lub przekazania środków w ramach Programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów”, mogą jeszcze do końca 2024 roku, ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o pożyczkę na usunięcie i zagospodarowanie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów. Pożyczka może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Odpady budowlane − w jaki sposób z nimi postępować
Odpady budowlane stanowią szczególną kategorię odpadów, dla których zostały przewidziane odrębne formy gospodarowania oraz ewidencjonowania w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Co warto wiedzieć na temat zagospodarowania tych odpadów?
2023
Kondensatory niezawierające PCB
W trakcie klasyfikacji odpadów należy posłużyć się katalogiem odpadów zawartym w stosownym rozporządzeniu. Pod jakim kodem powinno się klasyfikować kondensatory niezawierające PCB?
Czy pracownicy gminy mogą odbierać odpady od mieszkańców
Pytanie: Gmina chce zbierać odpady od mieszkańców, zatrudniając pracowników w ramach referatu urzędu gminy, poprzez zakupienie śmieciarki itp. Gmina powinna udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – czy może nie zlecać tej usługi? Czy wtedy może ogłosić przetarg?
2021
Zasady postępowania z odpadami azbestu
Zgodnie z Programem oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009–2032 stanowiącego załącznik do uchwały nr 39/2010 Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. (dalej: Program) ekspozycja na pył azbestu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jakie są zasady postępowania z tym niebezpiecznym odpadem? O tym w artykule.
Zasady magazynowania odpadów od 2021 roku
Pytanie: Zgodnie z § 9 rozporządzenia w sprawie magazynowania odpadów na etykietach na odpady niebezpieczne ma być m.in. uaktualniany adres kolejnych lokalizacji. W jaki sposób uzupełniać zapisy np. na popularnych mauzerach czy beczkach 200 l? Dodatkowo mamy 2,5 l słoje z odpadami organicznymi - jeśli 4 takie słoje są w kartonie, to czy musi być na nim etykieta? Co jeszcze zgodnie z tym rozporządzeniem powinna robić firma od 2021 roku?
Zasady ewidencji w BDO transportu odpadów w ramach jednego podmiotu
Pytanie: W ramach działalności m.in. czyścimy separatory i jesteśmy wytwórcą odpadów, które przy tym powstają. Powinniśmy przed rozpoczęciem transportu z miejsca wytworzenia do ich rozładowania (magazyny) wygenerować kartę przekazania odpadów (KPO), wpisując nasze dane w trzy kolumny: przekazujący, transportujący, przejmujący. Jak potem to zaewidencjonować?
2020
Podstawowe informacje na temat bazy
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO) została utworzona na mocy zapisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej: uo). Obowiązek rejestracji w BDO istnieje od 24 stycznia 2018 r., kiedy to rejestr zaczął funkcjonować.
Odpady opakowaniowe a osiągane poziomy odzysku
Pytanie: Odbieramy odpady od firm m.in. o kodach 15 01 01 i 15 01 02 na podstawie kart przekazania odpadu (KPO). Jesteśmy transportującym i przejmującym odpady – tymczasowo je magazynujemy i przekazujemy do dalszego przetwarzania. Czy ten odpad możemy wliczać do obliczania poziomów odzysku w poszczególnych gminach?
Odbierający odpady komunalne – ewidencja i sprawozdawczość
Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości i firm muszą złożyć sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych za pomocą BDO do 30 czerwca 2020 r. Nowością jest dla nich również wprowadzona od tego roku obowiązkowa ewidencja odpadów komunalnych.
2019
Nowe zasady magazynowania odpadów − omówienie
Po zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw z 20 lipca 2018 r. pojawiały się spekulacje na temat wytycznych w zakresie m.in. prowadzenia monitoringu miejsc magazynowania odpadów. Jak obecnie wygląda sytuacja?
2018
Gospodarka odpadami komunalnymi – co się zmieni?
Od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Pojawi się tzw. karta przekazania odpadów komunalnych. Ponadto będą obowiązywały wpisy do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Dowiedz się szczegółów na temat zmian.
Formularz do złożenia sprawozdań opakowaniowych za 2017 rok
Pytanie: Nasza firma produkuje i sprzedaje części do rowerów – zajmujemy się eksportem oraz wprowadzaniem na teren Polski produktów w opakowaniach. W związku z tym mam pytanie, na jakim formularzu mamy złożyć sprawozdanie opakowaniowe za 2017 rok?
Deklaracje „zerowe” – czy firma musi odbierać odpady?
Pytanie: Czy przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne od mieszkańców zobowiązane jest do ich odbioru z terenu nieruchomości, których właściciele złożyli deklaracje „zerowe” lub też nie złożyli deklaracji?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.