Zasady klasyfikowania odpadów opakowaniowych
Pytanie: W zakładzie zagospodarowania odpadów ostatnio zaskoczył mnie kontrahent, który nie chciał podpisać umowy na przywożenie odpadów z papieru i tektury pod kodem 15 01 01 (sugerował kod 20 01 01, bo gminy, z którymi ma podpisaną umowę na odbiór odpadów z grupy 15, doliczyć sobie do odzysku). Czy miał rację?
Wpływ zmiany przepisów na branżę przetwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych dwoma odrębnymi projektami. Jeden z projektów ma wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producenta, a drugi – system kaucyjny. Jak to wpłynie na branżę gospodarowania tymi odpadami?
W jaki sposób klasyfikować nieruchomości w trakcie odbioru odpadów
Pytanie: Według jakiej klasyfikacji są rozróżniane budynki w przypadku nieruchomości niezamieszkałych – według Prawa budowlanego czy funkcji użytkowania?
Transportujesz nieczystości ciekłe? Sprawdź nowe wytyczne!
Od 22 lutego obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące przepisy w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Transport odpadów za granicę
Pytanie: Chcemy sprzedać odpad z listy zielonej do firmy B, która ma siedzibę w Polsce. Transport będzie do Austrii do firmy C, gdyż firma B kupuje od nas odpady i sprzedaje do swojego odbiorcy w Austrii. Na jakim dokumencie powinny być transportowane odpady?
Odzysk odpadów niebezpiecznych – w jakich przypadkach jest możliwy i opłacalny
Odpadami niebezpiecznymi są odpady wskazane w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów, jako odpady niebezpieczne, z zastrzeżeniem możliwości zmiany klasyfikacji tych odpadów na odpady inne niż niebezpieczne. W jakich przypadkach ich odzysk jest opłacalny?
Nowe rozwiązanie na rynku recyklingu odzieży
Znana marka odzieżowa H&M nawiązała rewolucyjną współpracę z niemiecką firmą zajmującą się zbiórką i recyklingiem odpadów (Remondis), polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży używanych ubrań. Jaki jest ich cel?
Nierzetelne sprawozdanie? Sprawdź, co ci grozi
Nierzetelnie sporządzonym sprawozdaniem jest sprawozdanie, które wymaga uzupełnienia lub poprawienia. Co może ci grozić w przypadku złożenia takiego dokumentu?
Masa zużytego sprzętu z paneli fotowoltaicznych a sprawozdania odpadowe
Niedawno zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące sposobu obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy już sprawiają problemy przedsiębiorcom. O co chodzi? Dowiesz się z tekstu.
- « pierwsza
- «
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- »
- ostatnia »
2024
Zezwolenie dla operatora systemu kaucyjnego wydane
Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
Warunki, które musi spełnić skup złomu
Pytanie: Jakie warunki muszę spełnić, by w skupie złomu przyjmować akumulatory i kable? Czy są to odpady klasyfikowane jako palne? Jeśli chciałbym składować złom metali na ziemi, jak powinienem przygotować powierzchnię (specjalna nawierzchnia, warstwa izolacji, separator)?
2023
Zasady rozliczania opłat za odpady przez gminy
Pytanie: Jeżeli gmina w danym roku odnotowała stratę w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to czy w następnym roku, przy wypracowaniu nadwyżki, jest ona rozliczana z wcześniejszą stratą, czy wydatkowana zgodnie z art. 6r ust. 2c ustawy o utrzymaniu czystości (dalej: ucpg)?
W jaki sposób klasyfikować osady z czyszczenia ulic
Pytanie: Jaki kod odpadu będzie miał osad z czyszczenia wpustów ulicznych, zawierający zanieczyszczony piasek i substancje ropopochodne powstające podczas opadów deszczu i spłukiwania powierzchni drogi przez deszcz?
Praktyczne wskazówki o rocznej informacji o odpadach
Zgodnie z art. 9oa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzący instalację komunalną zobowiązany jest do przekazania odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub gminie, z którą ma zawartą umowę, informacji o odpadach przekazanych mu przez tego przedsiębiorcę lub gminę, które poddał procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub przekazał w tym celu innemu posiadaczowi odpadów. W tekście znajdziesz praktyczne wskazówki na jej temat.
2022
Obowiązki ewidencji odpadów przez gminę jako zarządcę cmentarza
Pytanie: Gmina jest zarządcą cmentarza. Zbierający odpady jest zainteresowany odbiorem wkładów po zniczach pod kodem 150102. Czy w takim wypadku gmina powinna dokonać wpisu do BDO (nowe miejsce prowadzenia działalności) i przekazywać ten odpad na podstawie kart przekazania odpadów (KPO)? Czy wystarczy podpisać umowę ze zbierającym i to on będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji?
2021
Gwarancje środowiskowe w branży komunalnej
Pytanie: Jesteśmy firmą komunalną odbierającą i transportującą odpady od mieszkańców, prowadzimy również PSZOK. Czy powinniśmy mieć gwarancje lub kaucje środowiskowe? Jaka jest różnica między tymi zagadnieniami?
Gospodarka ściekowa jako zadanie gminy
Zgodnie z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym zaopatrzenie w wodę oraz usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych.
Dowiedz się, w jaki sposób etykietować odpady niebezpieczne
Pytanie: Mamy opakowania po środkach niebezpiecznych (kod 15 01 10*), czy powinniśmy naklejać na nie etykietę? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy te kody: 20 01 29*, 20 01 14*, 16 03 05*, 20 01 15* też zaliczane są jako odpady niebezpieczne? Oddając odpad niebezpieczny (oznaczony etykietami), czy muszę posiadać również naklejki ADR?
2020
Uruchomienie BDO a działalność gmin
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest narzędziem, które ma umożliwić skuteczną kontrolę rynku gospodarki odpadami. W jaki sposób wpływa na działalność gmin?
Trzy inne karty ewidencji – zasady ich prowadzenia
Poza ogólnymi kartami ewidencji istnieją również karty ewidencji dedykowane poszczególnym rodzajom tych odpadów. Poznaj wszystkie z nich oraz zasady ich wystawiania.
2019
Sposoby unieszkodliwiania odpadów o kodzie 18 01 04
Z artykułu dowiesz się, jakim procesom przetwarzania można poddać odpady bez właściwości zakaźnych o kodzie 18 01 04 – inne odpady niż wymienione w 18 01 03.
Prowadzisz składowisko odpadów? Nie zapomnij o żadnym z obowiązków
Które decyzje musi uzyskać prowadzący składowisko odpadów i jakie wymagania spełnić w świetle ostatnich zmian przepisów? O tym w artykule.
Opróżniający zbiorniki bezodpływowe i transportujący nieczystości
Do obowiązków podmiotów prowadzących działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych należy sporządzanie kwartalnych sprawozdań.
2018
Odpady komunalne ulegające biodegradacji – sprawdź, jak obliczyć poziomy redukcji składowania tych odpadów
Rozporządzenie w sprawie poziomów ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji wprowadziło nową metodologię obliczania poziomów redukcji składowania tych odpadów. Nowe przepisy obowiązują od 31 grudnia 2017 r.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.