Instalacja hydrantu do celów ppoż. – czyj to obowiązek
Pytanie: Jeżeli gmina jest właścicielem sieci wodociągowej, to czy może zezwolić prywatnemu inwestorowi na montaż hydrantu na sieci wodociągowej w celu zapewnienia wody do zewnętrznego gaszenia pożaru?
Czy transport odpadów z zielonej listy trzeba zgłosić GIOŚ
Pytanie: Czy muszę złożyć dokumenty dotyczące wywozu odpadów z Polski do GIOŚ, jeśli przewożę odpad z listy zielonej na załączniku 7?
Czy przetwarzanie tworzyw sztucznych wymaga pozwolenia emisyjnego
Pytanie: Czy instalacja do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych (proces R3 ‒ mielenie) wymaga pozwolenia lub zgłoszenia? W zezwoleniu na przetwarzanie jest tylko wzmianka o odpylaniu za pomocą cyklonów.
Czy możliwe jest zastosowanie jako kryterium ekologicznego odległości bazy technicznej
W postępowaniach dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach rozważane są różne kryteria. Jednym z nich może być kryterium odległości bazy magazynowo-transportowej wykonawcy jako kryterium o charakterze ekologicznym, powiązanym ze zmniejszeniem emisji CO2. Czy faktycznie możliwe jest jego zastosowanie?
Zaświadczenia o bateriach i akumulatorach
Pytanie: Odbieramy baterie i akumulatory z punktów wyznaczonych przez gminy w ramach umów gminnych (przetargowych). Odebrane odpady przywozimy do miejsca zbierania, gdzie je tymczasowo magazynujemy (w ramach decyzji na zbieranie). Potem odbiera je od nas zakład przetwarzania zużytego sprzętu (ZSEiE). Czy musimy składać zaświadczenia, o których mowa w art. 59a ustawy o bateriach i akumulatorach (dalej: u.b.a.)? Do chwili obecnej składaliśmy tylko informację roczną o zebranych odpadach na podstawie pozwolenia na zbieranie.
Ustawa o ułatwieniach dla biogazowni rolniczych
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad projektem ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Projekt jest ściśle związany z transformacją energetyczną Polski, której jednym z ważniejszych elementów będzie transformacja energetyczna obszarów wiejskich.
Okres obowiązywania zezwoleń odpadowych uległ zmianie
Pytanie: Podobno zmieniły się ostatnio przepisy dotyczące okresu obowiązywania zezwoleń odpadowych. O co chodzi?
Odpady nie nadają się do przetwarzania – co wtedy zrobić
Pytanie: Mamy pozwolenie na przetwarzanie odpadów i przejęliśmy odpady o kodzie 15 01 02. Odpady leżały na placu, po czym zostały przygotowane do produkcji (pod kątem koloru, rodzaju odpadu itp.) i okazało się, że nie nadają się do przetworzenia (za dużo zanieczyszczeń). Nie ma możliwości zwrócenia odpadów. Czy możemy przekazać je innej firmie, która ma zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie? Jeśli tak, to pod jakim kodem?
- « pierwsza
- «
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- »
- ostatnia »
2024
Dyskusji na temat BDO ciąg dalszy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad rozbudową Bazy Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W kwestii tych zmian wybrzmiewają również głosy strony społecznej. Czego dotyczą te rozważania?
Czego jeszcze nie wiesz o monitoringu wizyjnym
Obowiązek stosowania monitoringu nie dotyczy wszystkich podmiotów, ale ich wskazanej w przepisach określonej grupy. Czego jeszcze nie wiesz na temat takiego monitoringu?
2023
Kto musi składać sprawozdania do PRTR
Pytanie: Kto musi składać sprawozdania do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR)? Czy jeśli nie przekraczamy wartości progowych i składamy sprawozdanie zerowe do PRTR, to nie uzupełniamy również danych o wielkości produkcji?
Ewidencja odpadów komunalnych na kilku kartach
Pytanie: Czy odebrane od właścicieli nieruchomości odpady (na podstawie kart przekazania odpadów – KPOK) mogę przekazać do instalacji na podstawie kart przekazania odpadów – KPO? Chcemy przekazać odpad komunalny do instalacji, która wymaga od nas przekazywania odpadów tylko na jednej karcie (zazwyczaj dzieliłam transport na karty z konkretnych gmin). W jaki sposób mogę zaciągnąć jedną KPOK do ewidencji, aby podzielić masy na gminy?
Ustawa o systemie kaucyjnym – wreszcie nowe przepisy
Ministerstwo opublikowało trzecią wersję projektu ustawy o systemie kaucyjnym, która zawiera istotne zmiany w stosunku do pierwszych dwóch projektów. Ustawodawca wziął pod uwagę problemy zgłaszane przez branżę oraz uwzględnił postulaty gmin, co stanowi dobre uzupełnienie wcześniejszych założeń.
2022
Zbieranie i odbieranie elektroodpadów – czym się różnią
Zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie jest tym samym, co jego odbieranie. Każda z tych czynności wymaga też posiadania innych uprawnień i dopełnienia formalności.
Zasady naliczania przez gminy kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu
Pytanie: Jak policzyć wartości wskazywane w decyzji za nieuzyskanie odpowiednich poziomów recyklingu? Za ile lat wstecz można naliczyć taką karę? Firmy mają dwa lata na złożenie sprawozdania zerowego − czy odczekać zatem dwa lata?
W jaki sposób dokonać korekty sprawozdania o odpadach komunalnych
Pytanie: Muszę dokonać korekty sprawozdania PSZOK za rok 2021. Urząd życzy sobie, aby dla każdego kodu w sprawozdaniu wskazać miejsce przekazania odpadów, przy czym odpady przekazane pod kodem 150102 zostały rozbite na kod 150102 i 191212. Jedna część odpadów została przekazana na składowisko „A”, a druga na „B” – w jaki sposób to zapisać?
2021
Równoczesne magazynowanie odpadów i palet
Pytanie: Czy dopuszczalna jest sytuacja, w której firma w miejscu magazynowania odpadów chciałaby składować palety drewniane, na których przywożone są materiały do produkcji? Palety te w stanie nienaruszonym odsprzedawane są potem innemu podmiotowi.
Przemieszczanie odpadów z terenu UE
Pytanie: Czy możemy kupować odpad do zbierania/magazynowania od Unijnego kontrahenta na podstawie załącznika VII (w decyzji mamy ten kod przewidywany tylko do zbierania, nie do przetwarzania)?
Odpady zbierane od mieszkańców gminy a BDO
Odbieramy odpady od mieszkańców gminy (m.in. zużyty sprzęt elektroniczny). Firma, do której przekazujemy elektronikę, może takie odpady odbierać jedynie na podstawie kart przekazania odpadów (KPO). Czy odpady odebrane od mieszkańców gminy możemy przekazać na KPO?
2020
Dalsze wytyczne w zakresie magazynowania odpadów
Rozporządzenie dotyczące wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów (dalej: rozporządzenie) wprowadziło przepisy dotyczące m.in. magazynowania ciekłych odpadów palnych, niezbędnego wyposażenia oraz obowiązków szkoleniowych.
Czy po aktualizacji decyzji trzeba ten fakt zgłosić
Pytanie: Czy po uzyskaniu nowej decyzji na zbieranie odpadów od starostwa, którą trzeba było zaktualizować do 5 marca, musimy zgłosić ten fakt do urzędu marszałkowskiego lub w systemie BDO?
Wysoko zakaźne odpady medyczne – uniknij zakażenia koronawirusem
Wysoko zakaźne odpady medyczne wyodrębniono jako osobną grupę odpadów medycznych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi.
2019
Wniosek o wpis do BDO po terminie. Uzasadniać czy też nie?
Zajmujemy się zbieraniem odpadów i mamy wpis do BDO. Okazało się jednak, że niektórzy z naszych klientów nie złożyli wniosków o wpis do rejestru (małe firmy, które poza odpadami komunalnymi przekazują nam odpady o kodzie 150101 czy 150102). Czy jeśli pomożemy im złożyć wnioski teraz, kara za opóźnienie będzie naliczona, czy jednak jest szansa, że urząd będzie wyrozumiały? Czy w związku z tym faktem trzeba dołączyć oświadczenie do wniosku?
Uwaga! Sześć nowości w rejestrze BDO
Następna zmiana ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2018 r. poz. 992, 1000, 1479, 1544, 1564 i 1592) wynika m.in. z konieczności doprecyzowania przepisów o Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).
Transport odpadów z wykorzystaniem firmy spedycyjnej – co z pozwoleniem?
Posiadamy pozwolenie na odbiór i transport odpadów (jesteśmy pośrednikami w obrocie). Nie dysponujemy jednak własnymi środkami transportu i musimy korzystać z usług firm spedycyjnych. Czy te podmioty także powinny mieć pozwolenie na transport odpadów? Czy w KPO musimy zaznaczać naszą firmę jako przewoźnika i odbiorcę odpadów?
2018
Jak zaklasyfikować i jak zagospodarować wody opadowe ze złomowiska?
Same wody opadowe lub roztopowe nie stanowią ścieków, zgodnie z nowym Prawem wodnym. Mogą jednak wpływać na powstawanie odcieków szkodliwych dla środowiska, co wpływa na konieczność posiadania pozwolenia wodnoprawnego. Poniżej szczegóły.
Jak postępować po nadaniu przez urząd numeru rejestrowego?
Pytanie: Posiadam zezwolenie na przetwarzanie odpadów i otrzymałem pismo z nadanym numerem rejestrowym w BDO oraz informację o aktywacji konta w rejestrze. Nie bardzo wiem, co zrobić, w związku z czym mam pytania:• W obecnej chwili nie mogę się zalogować do tego rejestru, dlaczego?• W jaki sposób mam wykorzystywać nadany numer rejestrowy?• Czy w związku z tym wpisem powinienem uiścić jakąś opłatę?W przesłanym piśmie znalazło się także zdanie: dokonano wpisu z urzędu, ale to nie zwalnia z obowiązku złożenia wniosku, co to oznacza?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.