Kryteria oceny ofert o charakterze środowiskowym

Urząd Zamówień Publicznych wydał opracowanie dotyczące możliwych do zastosowania w przetargach kryteriów oceny ofert m.in. o charakterze środowiskowym. Co warto o nich wiedzieć? 

Kondensatory niezawierające PCB

W trakcie klasyfikacji odpadów należy posłużyć się katalogiem odpadów zawartym w stosownym rozporządzeniu. Pod jakim kodem powinno się klasyfikować kondensatory niezawierające PCB?

Czy pracownicy gminy mogą odbierać odpady od mieszkańców

Pytanie: Gmina chce zbierać odpady od mieszkańców, zatrudniając pracowników w ramach referatu urzędu gminy, poprzez zakupienie śmieciarki itp. Gmina powinna udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – czy może nie zlecać tej usługi? Czy wtedy może ogłosić przetarg?

Warunki przetwarzania odpadów opakowaniowych

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów o kodzie 15 01 02, które poddajemy procesowi R12. Po tym procesie powstaje odpad o kodzie 19 12 04, który jest poddawany procesowi R3. Zgodnie z wytycznymi firmy, która chce nam dostarczać pojemniki, mamy przetwarzać te odpady od razu w procesie R3 i mieć kompletny wpis w BDO w dziale VI w tabeli 4. Co musielibyśmy zrobić, aby zacząć współpracę z tą firmą i wystawiać DPR? Jakie obowiązki mielibyśmy po zmianach?

Problemy w branży – dlaczego recykling przestaje się opłacać

Załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii oraz presja inflacyjna spowodowały duże problemy w branży recyklingu. Recyklerzy zmagają się również ze skutkami wstrzymania prac legislacyjnych nad systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i niepewnością związaną z ostatecznym kształtem planowanego systemu kaucyjnego. Wszystko to sprawia, że surowce wtórne są niedowartościowane.

NIK podsumowuje działania związane z gospodarką odpadami

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała zasady działania systemu gospodarki odpadami komunalnymi i transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz przyjrzała się pożarom miejsc gromadzenia odpadów. Wyniki kontroli nie są zbyt optymistyczne.

Możliwość wykorzystania odpadów piasku poza instalacjami

Pytanie: Jeżeli odpady o kodzie 20 03 03 przetwarzam na 19 12 09 (piasek), to czy mogę wykorzystywać je w wyrobiskach? Odpady o kodzie 19 12 09 mogą być wykorzystywane na wyrobiskach, pod warunkiem że nie pochodzą one z odpadów komunalnych. Czy jest jakiś przepis, który mówi o tym, że odpad o kodzie 20 03 03 przestaje być odpadem komunalnym?

2024

Postępowanie w przypadku szkód wyrządzonych przez dziki

Pytanie: Kto jest odpowiedzialny za szkody spowodowane przez dziki wolnożyjące?

Odmowa przyłączenia do sieci wod.-kan. – co wtedy

Przedsiębiorstwa wod.-kan. powinny zapewniać budowę urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Zakres takich działań jest w uzgodnionym wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Co jednak, gdy przyłączenia do sieci nie ma w planie?

Metody zagospodarowywania jednorazowych opakowań

Metody zagospodarowania jednorazowych opakowań pochodzących z gastronomii są w dużej mierze uzależnione od materiałów, z których te opakowania zostały wykonane.

2023

Emisje do środowiska ze stosowania soli drogowej

Często wśród podmiotów prowadzących różne rodzaje działalności pojawiają się wątpliwości, co może powodować emisję do środowiska. Z artykułu dowiesz się, czy sól używana do utrzymywania dróg może taką emisję powodować.

Czy osoba spoza firmy może być użytkownikiem w BDO

W bazie danych o odpadach (BDO) firmy mogą nadać pracownikom uprawnienia użytkowników podrzędnych lub głównych. Czy zgodnie z prawem takie uprawnienia można nadać osobie niebędącej pracownikiem firmy? Tego dowiesz się z tekstu.

Czy domniemanie wystarczy do nałożenia kary

Do jednego z wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęła skarga dotycząca właściciela, który ma zapłacić 130 tys. zł za wywóz ze swej działki niebezpiecznych odpadów. Właściciel ten nie wiedział, że odpady są tam składowane.

2022

Krajowy Rejestr Zanieczyszczeń a MBP odpadów

Pytanie: W związku z rozporządzeniem w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR) mam pytanie odnośnie danych o wielkości produkcji, które wcześniej były nieobowiązkowe. Wielkość produkcji dla zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) odpadów to ilość odpadów przetworzonych czy wytworzonych? Czy firma produkcyjna, która produkuje elementy plastikowe (część z nich jest malowana/lakierowana) i wytwarza rocznie ponad 2 Mg odpadów niebezpiecznych, które są przekazane podmiotom do zagospodarowania, podlega pod PRTR?

Do końca czerwca są ważne uchwały o opłatach za odpady

Dnia 30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

2021

Zasady udostępniania informacji o środowisku

Pytanie: Czy można wnioskować do urzędu marszałkowskiego o udostępnienie informacji o rodzaju i ilości odpadów wytworzonych/zebranych/przetworzonych przez konkretne firmy? Ponadto czy limity dotyczące prowadzenia uproszczonej ewidencji dotyczą całej firmy, czy poszczególnych miejsc prowadzenia działalności?

Zasady ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji

Pytanie: Jako stacja demontażu pojazdów w jaki sposób mamy przyjmować pojazdy ciężarowe w karcie ewidencji (KEO)? Pojazdy te nie podlegają ustawie o pojazdach wycofanych z eksploatacji (dalej: urpwe), czyli nie prowadzimy ewidencji na kartach ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji (KEP). Jeśli przyjmiemy pojazd na KEO o kodzie 16 01 04*, to w jaki sposób ewidencjonować wytwarzane odpady z tych pojazdów? 

Zaostrzenie przepisów karnych dla przestępstw przeciwko środowisku

Opracowany został projekt zaostrzenia przepisów karnych dotyczących przestępstw przeciwko środowisku. Co z niego wynika?

2020

Pandemia a transgraniczne przemieszczanie odpadów

Pomimo wprowadzonych obostrzeń i ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego transporty odpadów pomiędzy krajami nie zostały wstrzymane. Komisja Europejska w ogłoszonym komunikacie podkreśliła znaczenie utrzymania tranzytu towarów, w tym odpadów, w obecnym okresie. Informacje w sprawie szczególnych procedur dla transgranicznego przemieszczania odpadów w okresie epidemii COVID-19 określił także Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Odpady wytwarzane przez instalację komunalną

Pytanie: Czy instalacje komunalne wpisują masę odpadów wytworzonych w związku z eksploatacją instalacji, czy poza instalacją? Wytwórcą odpadów jest każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów – czy zalicza się tu również instalacja komunalna?

Odbiór odpadów komunalnych w oparciu o KPOK

Pytanie: Zbieramy odpady z kilku gmin od różnych firm jednym pojazdem, a później wywozimy je do instalacji. Odpady są przypisywane naszej firmie i co miesiąc jest wystawiana faktura. Zawsze pod koniec miesiąca obliczaliśmy, ile odpadów odebraliśmy z każdej gminy i wtedy je odpowiednio ewidencjonowaliśmy. Co mamy zrobić teraz, gdy nie można wystawić KPOK wstecznie? Na bieżąco nie jesteśmy w stanie obliczyć, ile odpadów zostało odebranych z danej gminy, ponieważ samochody nie mają wag.

2019

Dowiedz się, czy powinieneś korygować błędy w KPO

Pytanie: Podczas opracowywania rocznego sprawozdania do UM zauważyłem, że na niektórych KPO znajdują się błędy: wyrażenie ilości odpadów w kg lub m3 zamiast w Mg, dublowanie numerów kart bądź błędny kod odpadu. Czy powinienem zareagować, a jeśli tak, to co konkretnie zrobić? Czym to grozi w przypadku kontroli WIOŚ?

Czy musisz wpisywać numer BDO na karcie przekazania odpadu

Pytanie: Mamy zezwolenie na zbieranie odpadów, które są przywożone do nas także przez inne firmy. Na odpady niekomunalne firmy te wystawiają karty przekazania odpadów (KPO). Zdarza się, że brakuje na nich numerów rejestrowych BDO − czy możemy przyjmować KPO bez tych numerów?

Co z obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń

Jeśli zakład jest posiadaczem odpadów i chce uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, to istnieje obowiązek ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia roszczeń. O tym, jak je wyliczyć, przeczytasz poniżej.

2018

Pula pieniędzy na gospodarkę wodno-ściekową

Do 20 grudnia 2018 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego ochrona i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. Budżet na realizację programu wynosi 1,7 mld zł.

Przynależność do dwóch grup – czy w takim wypadku do 24 lipca musisz złożyć wniosek do BDO?

Pytanie: Prowadzę działalność w zakresie przetwarzania odpadów (posiadam stosowną decyzję), a także zajmuję się ich transportem. Czy poniosę opłatę rejestrową i roczną i czy muszę do 24 lipca złożyć wniosek o wpis, gdy podlegam zarówno wpisowi z urzędu (zezwolenie na przetwarzanie odpadów), jak i na wniosek podmiotu (transport odpadów)?

Próba strzępienia pojazdów – kto i kiedy musi ją wykonać

Przedsiębiorca prowadzący strzępiarkę powinien spełnić minimalne wymagania, określone w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 12 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla strzępiarek oraz metod rozdziału odpadów na frakcje materiałowe. Jest on m.in. zobowiązany do prowadzenia prób strzępienia pojazdów – kiedy? Dowiesz się z artykułu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.