Praktyczne wskazówki o rocznej informacji o odpadach

Zgodnie z art. 9oa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzący instalację komunalną zobowiązany jest do przekazania odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub gminie, z którą ma zawartą umowę, informacji o odpadach przekazanych mu przez tego przedsiębiorcę lub gminę, które poddał procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub przekazał w tym celu innemu posiadaczowi odpadów. W tekście znajdziesz praktyczne wskazówki na jej temat.

Opróżnianie zbiorników bezodpływowych z ogródków działkowych

Pytanie: Czy są jakieś wytyczne dotyczące częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych na działkach? Zazwyczaj są one używane sezonowo.

Na które elementy pozwolenia na przetwarzanie odpadów musisz zwrócić uwagę

Przetwarzanie odpadów wymaga uzyskania zezwolenia, które wydawane jest na wniosek posiadacza odpadów. Jakie informacje znajdziesz w tej decyzji?

Kryteria oceny ofert o charakterze środowiskowym

Urząd Zamówień Publicznych wydał opracowanie dotyczące możliwych do zastosowania w przetargach kryteriów oceny ofert m.in. o charakterze środowiskowym. Co warto o nich wiedzieć? 

Kondensatory niezawierające PCB

W trakcie klasyfikacji odpadów należy posłużyć się katalogiem odpadów zawartym w stosownym rozporządzeniu. Pod jakim kodem powinno się klasyfikować kondensatory niezawierające PCB?

Czy pracownicy gminy mogą odbierać odpady od mieszkańców

Pytanie: Gmina chce zbierać odpady od mieszkańców, zatrudniając pracowników w ramach referatu urzędu gminy, poprzez zakupienie śmieciarki itp. Gmina powinna udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – czy może nie zlecać tej usługi? Czy wtedy może ogłosić przetarg?

Warunki przetwarzania odpadów opakowaniowych

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów o kodzie 15 01 02, które poddajemy procesowi R12. Po tym procesie powstaje odpad o kodzie 19 12 04, który jest poddawany procesowi R3. Zgodnie z wytycznymi firmy, która chce nam dostarczać pojemniki, mamy przetwarzać te odpady od razu w procesie R3 i mieć kompletny wpis w BDO w dziale VI w tabeli 4. Co musielibyśmy zrobić, aby zacząć współpracę z tą firmą i wystawiać DPR? Jakie obowiązki mielibyśmy po zmianach?

Problemy w branży – dlaczego recykling przestaje się opłacać

Załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii oraz presja inflacyjna spowodowały duże problemy w branży recyklingu. Recyklerzy zmagają się również ze skutkami wstrzymania prac legislacyjnych nad systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i niepewnością związaną z ostatecznym kształtem planowanego systemu kaucyjnego. Wszystko to sprawia, że surowce wtórne są niedowartościowane.

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Wysokość podatku od plastiku za 2024 rok

Podatek od nieprzetworzonego plastiku (ang. plastic tax) obowiązuje w UE od 2021 roku. Stawka tego podatku to 800 euro/Mg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Nowe regulacje UE dotyczące ścieków komunalnych

W kwietniu Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.

2023

NIK podsumowuje działania związane z gospodarką odpadami

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała zasady działania systemu gospodarki odpadami komunalnymi i transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz przyjrzała się pożarom miejsc gromadzenia odpadów. Wyniki kontroli nie są zbyt optymistyczne.

Możliwość wykorzystania odpadów piasku poza instalacjami

Pytanie: Jeżeli odpady o kodzie 20 03 03 przetwarzam na 19 12 09 (piasek), to czy mogę wykorzystywać je w wyrobiskach? Odpady o kodzie 19 12 09 mogą być wykorzystywane na wyrobiskach, pod warunkiem że nie pochodzą one z odpadów komunalnych. Czy jest jakiś przepis, który mówi o tym, że odpad o kodzie 20 03 03 przestaje być odpadem komunalnym?

2022

Tylko do końca czerwca gminy mają czas na wymianę pojemników!

Fundamentem systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregowanie odpadów „u źródła”, czyli przez mieszkańców. Bez efektywnej realizacji działań na tym etapie osiągnięcie wyznaczonych celów stawianych przez prawodawców jest niemożliwe. W związku z tym niezwykle istotnym czynnikiem staje się edukacja, aby uświadomić społeczeństwo, w jaki sposób należy właściwe postępować z odpadami, które są wytwarzane.

Stacja demontażu pojazdów a zasady magazynowania odpadów

Przepisy rozporządzenia ministra klimatu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów narzucają obowiązek oznaczania pojemników z odpadami specjalną etykietą. Z artykułu dowiesz się, czy ten i inne obowiązki dotyczą stacji demontażu pojazdów.

2021

Składanie do GUS sprawozdań związanych z odpadami

Co powinieneś wiedzieć o sprawozdaniach do GUS - M-09 o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych oraz G-06 o odpadach nadających się do recyklingu? O tym w artykule.

Recykling odpadów w cementowniach a projektowane przepisy

Pytanie: W procedowanym rozporządzeniu w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych znajduje się zapis, którego wejście w życie oznaczać będzie brak możliwości wykorzystywania RDF (paliwa alternatywnego) klasyfikowanego pod kodem 19 12 10, do opalania pieców obrotowych do wypalania klinkieru. W jaki sposób może wpłynąć to na działalność naszej cementowni prowadzącej recykling odpadów?

2020

Kontrola w trakcie transportu odpadów

Kto może zatrzymać kierowcę pojazdu przewożącego odpady i skontrolować, jakie ma on uprawnienia do tego transportu? Co jest weryfikowane podczas takiej kontroli – potwierdzenie z BDO, masa odpadów, zgodność numeru rejestracyjnego? Jakie konsekwencje grożą za wykrycie niezgodności? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Karta przekazania odpadów komunalnych – czym różni się od zwykłej karty

Kartę przekazania odpadów komunalnych (dalej: KPOK) sporządza wyłącznie odbierający odpady komunalne z nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych lub prowadzący zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów komunalnych. Zatem tego rodzaju kartę przekazania można wystawić jako odbierający lub przekazujący.

2019

Dystrybucja wody z ujęcia – jakie warunki trzeba spełnić

Pytanie: Jakie warunki, procedury i dokumenty muszą spełnić/posiadać np. jednostki wojskowe lub ośrodki wczasowe, aby móc dostarczać wodę z własnego ujęcia innym odbiorcom (instytucjom, wspólnotom mieszkaniowym itp.)?Dodam, że dysponujemy pozwoleniem wodnoprawnym na pobór wód podziemnych oraz spełniamy wszystkie wymagania w nim zawarte.

2018

Odpad niebezpieczny w świetle nowych przepisów – co się zmieniło?

20 grudnia Prezydent podpisał Ustawę z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zmiany, które zostały wprowadzane  dotyczą m.in. klasyfikowania odpadów jako odpady niebezpieczne i transportu lądowego odpadów. Jakie zmiany nas czekają?

Nowe zasady w zatwierdzaniu taryf opłat za wodę i ścieki!

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo wodne zmienił się system nadzoru nad wysokością opłat za wodę i ścieki. Organy samorządowe będą zwolnione z obowiązku czuwania nad ich wysokością. Kto przejmie ich obowiązki?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.