Co się zmieniło w zakresie MPB zmieszanych odpadów komunalnych
Pytanie: Podobno na początku roku weszły jakieś przepisy dotyczące procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych. O co chodzi?
Autokorekta sprawozdania komunalnego – czy należy się kara
Pytanie: Czy gmina jest zobowiązana do nałożenia kary za nierzetelne sporządzenie sprawozdania o zebranych odpadach komunalnych w przypadku wykonania autokorekty tego sprawozdania bez wezwania ze strony gminy?
Zasady prowadzenia stacji demontażu pojazdów
Pytanie: Czy przy prowadzeniu stacji demontażu pojazdów dopuszczalne jest połączenie sektora przyjmowania i magazynowania pojazdów w jeden sektor o powierzchni łącznej minimum 200 m2, wyposażając go w wagę oraz separator?
W jaki sposób magazynować odpady medyczne w PSZOK
Pytanie: Czy istnieje rozporządzenie określające sposób przechowywania odpadów medycznych (kod 20 01 99) od mieszkańców gmin przyjmowanych w PSZOK-ach? W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi jest tylko informacja o odpadach z grupy 18.
Uwaga! Nowe kary dla gmin dotyczące gospodarki wodno-ściekowej
Zmieniły się przepisy w zakresie kar dla gmin, które nie dopełniają obowiązków sprawozdawczych dotyczących Krajowych programów oczyszczania ścieków komunalnych (KPOŚK) oraz dostosowywania aglomeracji do konkretnych wymagań dyrektywy ściekowej. Jakie kary grożą teraz gminom?
Sprawozdanie o ZSEiE składane przez PSZOK
Pytanie: Czy PSZOK, który zbiera zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) i przekazuje go bezpośrednio do zakładu przetwarzania, musi zrobić sprawozdanie roczne o ilości zebranego i przekazanego sprzętu do marszałka województwa?
Składanie sprawozdań w BDO przez związki międzygminne
Pytanie: Jesteśmy związkiem międzygminnym. W jaki sposób mamy złożyć sprawozdanie dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi?
Jak napisać wniosek o odstąpienie od nałożenia kary na gminę
Pytanie: Jak napisać wniosek do WIOŚ od odstąpienia nałożenia kary na gminę za nieosiągnięcie wymaganego poziomu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła za rok 2019 (osiągnięty poziom 27,46%, a wymagany 40%)? Gmina nie osiągnęła wymaganego poziomu również w roku 2020, co argumentowaliśmy rokiem pandemii COVID-19.
- « pierwsza
- «
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- »
- ostatnia »
2024
Jakie są zasady ewidencji przetwarzanych odpadów
Pytanie: Firma ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów w postaci tworzywa, zbiorników plastikowych ze skasowanych samochodów i uzyskanego po przemiale peletu. Czy w sprawozdaniu rocznym wykazuje tylko ilości wytworzonego po przerobie odpadu, czy także ilość odpadu, który mu dostarczono do przerobu?
Jakich dokumentów wymaga rekultywacja terenu
Pytanie: Kupiliśmy teren, na którym stwierdzono wygaśnięcie koncesji na wydobycie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego. Poprzedni właściciel otrzymał decyzję starosty dotyczącą rekultywacji w kierunku rolnym. Wystąpiliśmy o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku (R5), którą otrzymaliśmy na czas ważności decyzji rekultywacyjnej. Czy to zezwolenie upoważnia do prowadzenia prac rekultywacyjnych z wykorzystaniem odpadów zawartych w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami?
Dofinansowanie do kompostowników w 2024 roku
Zgodnie z art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy muszą zwalniać gospodarstwa domowe z części opłat za odpady w przypadku kompostowania bioodpadów. Ulga musi być ustalona proporcjonalnie do obniżenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. W niektórych gminach można pozyskać dofinansowanie na zakup kompostowników.
2023
NIK podsumowuje działania związane z gospodarką odpadami
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała zasady działania systemu gospodarki odpadami komunalnymi i transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz przyjrzała się pożarom miejsc gromadzenia odpadów. Wyniki kontroli nie są zbyt optymistyczne.
Możliwość wykorzystania odpadów piasku poza instalacjami
Pytanie: Jeżeli odpady o kodzie 20 03 03 przetwarzam na 19 12 09 (piasek), to czy mogę wykorzystywać je w wyrobiskach? Odpady o kodzie 19 12 09 mogą być wykorzystywane na wyrobiskach, pod warunkiem że nie pochodzą one z odpadów komunalnych. Czy jest jakiś przepis, który mówi o tym, że odpad o kodzie 20 03 03 przestaje być odpadem komunalnym?
2022
Tylko do końca czerwca gminy mają czas na wymianę pojemników!
Fundamentem systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregowanie odpadów „u źródła”, czyli przez mieszkańców. Bez efektywnej realizacji działań na tym etapie osiągnięcie wyznaczonych celów stawianych przez prawodawców jest niemożliwe. W związku z tym niezwykle istotnym czynnikiem staje się edukacja, aby uświadomić społeczeństwo, w jaki sposób należy właściwe postępować z odpadami, które są wytwarzane.
Stacja demontażu pojazdów a zasady magazynowania odpadów
Przepisy rozporządzenia ministra klimatu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów narzucają obowiązek oznaczania pojemników z odpadami specjalną etykietą. Z artykułu dowiesz się, czy ten i inne obowiązki dotyczą stacji demontażu pojazdów.
2021
Składanie do GUS sprawozdań związanych z odpadami
Co powinieneś wiedzieć o sprawozdaniach do GUS - M-09 o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych oraz G-06 o odpadach nadających się do recyklingu? O tym w artykule.
Recykling odpadów w cementowniach a projektowane przepisy
Pytanie: W procedowanym rozporządzeniu w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych znajduje się zapis, którego wejście w życie oznaczać będzie brak możliwości wykorzystywania RDF (paliwa alternatywnego) klasyfikowanego pod kodem 19 12 10, do opalania pieców obrotowych do wypalania klinkieru. W jaki sposób może wpłynąć to na działalność naszej cementowni prowadzącej recykling odpadów?
2020
Kontrola w trakcie transportu odpadów
Kto może zatrzymać kierowcę pojazdu przewożącego odpady i skontrolować, jakie ma on uprawnienia do tego transportu? Co jest weryfikowane podczas takiej kontroli – potwierdzenie z BDO, masa odpadów, zgodność numeru rejestracyjnego? Jakie konsekwencje grożą za wykrycie niezgodności? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
Karta przekazania odpadów komunalnych – czym różni się od zwykłej karty
Kartę przekazania odpadów komunalnych (dalej: KPOK) sporządza wyłącznie odbierający odpady komunalne z nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych lub prowadzący zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów komunalnych. Zatem tego rodzaju kartę przekazania można wystawić jako odbierający lub przekazujący.
2019
Dystrybucja wody z ujęcia – jakie warunki trzeba spełnić
Pytanie: Jakie warunki, procedury i dokumenty muszą spełnić/posiadać np. jednostki wojskowe lub ośrodki wczasowe, aby móc dostarczać wodę z własnego ujęcia innym odbiorcom (instytucjom, wspólnotom mieszkaniowym itp.)?Dodam, że dysponujemy pozwoleniem wodnoprawnym na pobór wód podziemnych oraz spełniamy wszystkie wymagania w nim zawarte.
2018
Odpad niebezpieczny w świetle nowych przepisów – co się zmieniło?
20 grudnia Prezydent podpisał Ustawę z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zmiany, które zostały wprowadzane dotyczą m.in. klasyfikowania odpadów jako odpady niebezpieczne i transportu lądowego odpadów. Jakie zmiany nas czekają?
Nowe zasady w zatwierdzaniu taryf opłat za wodę i ścieki!
Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo wodne zmienił się system nadzoru nad wysokością opłat za wodę i ścieki. Organy samorządowe będą zwolnione z obowiązku czuwania nad ich wysokością. Kto przejmie ich obowiązki?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.