Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi
Raportowanie w zakresie odpadów możemy podzielić na dokumentację składaną dla odpadów komunalnych i innych niż komunalne. W artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat sprawozdawczości odpadowej.
Porównanie sprawozdawczości emisyjnej
Pomimo dwutorowego sposobu raportowania emisyjnego dane zawarte w raportach do KOBiZE i urzędu marszałkowskiego powinny być zgodne.
Jak uzupełniać formularz opłaty środowiskowej
Informacje o opłatach za korzystanie ze środowiska należy gromadzić w formie papierowej lub elektronicznej, w układzie tabelarycznym. W takiej też postaci (papierowej lub elektronicznej) można je złożyć do urzędu.
W jaki sposób sporządzić raport do KOBiZE
Wprowadzanie raportu odbywa się przez stronę internetową Krajowej bazy dostępną pod adresem: www.krajowabaza.kobize.pl. Co jeszcze warto wiedzieć?
Raport, który musisz złożyć do KOBiZE
Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw
Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?
Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska
Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.
Zbieranie odpadów budowlanych od 2023 roku
Pytanie: Mamy cały przekrój odpadów z budów (np. wełnę mineralną, gruz, końcówki elektrod), które ładujemy do kontenera KP7 i raz na 2 tygodnie pojawia się u nas firma odbierająca. Jak będzie to wyglądać w 2023 roku? Czy będziemy musieli mieć po kilka pojemników, czy nadal możemy wkładać wszystko do jednego? Dotychczas większość odpadów o kodzie 170904 kierowaliśmy do PSZOK, ale zdarzało się również, że odbierający wywoził je na wysypisko − co wówczas z kartą charakterystyki odpadu?
- « pierwsza
- «
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- »
- ostatnia »
2024
Środki na wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne
Na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mogą liczyć przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia dotyczące wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym – wnioski należy składać do 30 kwietnia 2024 r.
Kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb
Znowelizowane przepisy prawne w zakresie monitoringu i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków nakładają na właścicieli nieruchomości, a w szczególności na gminy sporo nowych obowiązków. Chcesz wiedzieć jakich? Przeczytaj poniższy tekst.
2023
Zasady prowadzenia ewidencji przez odbierającego odpady komunalne
Pytanie: Odbieramy odpady z terenu gminy na podstawie umowy. Część z nich jest od razu transportowana do instalacji, a część (np. leki, elektrosprzęt) jest u nas zbierana (wystawiamy i przyjmujemy kartę przekazania odpadów komunalnych ‒ KPOK), a następnie łącznie wystawiamy kartę przekazania ‒ KPO dla danego kodu i przekazujemy do instalacji docelowej. Czy karty ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) prowadzimy w zakładce odebrane i przyjęte, czy tylko odebrane? Czy te odpady wykazujemy jako zebrane, w sprawozdaniu do marszałka, skoro wykazaliśmy je również w sprawozdaniu o odebranych odpadach komunalnych składanym dla wójta, burmistrza?
W jaki sposób gospodarować odciekami z przeładunku paliw
Wiele podmiotów działających w obszarze przeładunku paliw nie wie, na jakich zasadach może transportować ich odcieki ani w jaki sposób właściwie je zagospodarować. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.
Sprawozdanie stacji demontażu
Pytanie: Jako stacja demontażu otrzymaliśmy informację od recyklera opon (kod 16 01 03), że odpad został poddany procesowi przetwarzania R3 i otrzymano: 191208 ‒ tekstylia i 191202 ‒ drut/metale żelazne i granulat (produkt, nie jest to odpad). Jak w sprawozdaniu o odpadach wykazać granulat?
2022
Formalności związane z transportem odpadów z Ukrainy
Pytanie: Firma A działająca w Polsce przekazuje towar podmiotowi B w Ukrainie, który wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie A. Odpad nie wraca jednak do firmy A, tylko jedzie bezpośrednio do nas - instalacji odzysku w Polsce. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie ewidencja w BDO i kto powinien go przygotować – my czy firma A?
Czy taryfa wodnościekowa może zastąpić umowę z wytwórcą ścieków
Pytanie: Jako przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uchwaliliśmy nową taryfę wodnościekową i w związku z tym mam pytanie. Czy ta taryfa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy nami (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Taryfa stanowi, zgodnie z ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz warunki ich stosowania.
Zasady gospodarowania odpadami opakowaniowymi
Pytanie: Mamy pozwolenie na zbieranie odpadów (m.in. o kodzie 15 01 02). Firmy, które przekazują nam odpad, wnioskują o wystawianie dokumentów potwierdzających recykling (DPR/EDPR). W tamtym roku wystawialiśmy EDPR, ponieważ eksportowaliśmy odpady za granicę. W tym roku przekazujemy odpady do firm w Polsce, które mają pozwolenie na przetwarzanie odpadów. Jeśli dostaniemy wniosek o wystawienie dokumentów potwierdzających recykling (nie mamy pozwolenia na przetwarzanie, więc przekazujemy odpad dalej), to czy nasza firma powinna stworzyć taki wniosek o wystawienie DPR i wysłać do odbierającego, aby wystawił ten dokument dla firmy przekazującej nam odpad?
2021
Czy PSZOK powinien prowadzić ewidencję na postawie KPO, czy KPOK
Podmioty, które odbierają i zbierają odpady komunalne oraz prowadzące PSZOK, są zobligowane do ewidencjonowania odpadów w systemie BDO. W związku z napływającymi do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pytaniami dotyczącymi zasad prowadzenia ewidencji odpadów komunalnych zdecydowano się na wystosowanie oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Co z niego wynika?
Co z terminem integracji JPK VAT i BDO? Tego dowiesz się z artykułu!
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się pod koniec ubiegłego roku projekt zmiany ustawy o odpadach, zgodnie z którym miał zostać wprowadzony obowiązek umieszczania danych z dokumentów księgowych (faktur oraz rachunków) w systemie BDO. Zmiana tych przepisów miała obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Czy integracja BDO z JPK VAT już nastąpiła?
Bezbłędna klasyfikacja odpadów – jak ją przeprowadzić krok po kroku
W tym numerze specjalnym dowiesz się, w jaki sposób przejść przez procedurę klasyfikowania odpadów. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do niej? O tym poniżej.
2020
Do 20 mln zł dofinansowania na instalacje gospodarujące odpadami
W czerwcu 2020 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpocznie konkursy na dofinansowanie projektów w ramach cz. II Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami – Instalacje Gospodarowania Odpadami. Co warto na ten temat wiedzieć?
BHP i gospodarka odpadami a nowa pandemia
W czasie zagrożenia koronawirusem istotną kwestią staje się utrzymanie zasad higieny w miejscu pracy. Jest to wyjątkowo istotna kwestia dla służb, które mają styczność z materiałami potencjalnie zakaźnymi, czyli np. służb komunalnych. Koalicja ds. bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (tzw. Koalicja BHP) omówiła istotne kwestie z punktu widzenia tej grupy społecznej.
Zasady odbioru odpadów od rolników a prowadzenie ewidencji
Pytanie: Jakie dokumenty powinien wystawić mający decyzję na zbieranie odpadów, m.in. złomu, posiadający wpis do BDO, który chciałby odebrać własnym transportem złom od rolnika (zużyte maszyny rolnicze)?
2019
30 faktów i mitów na temat ostatnich zmian w przepisach o odpadach
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach i ustawie Prawo ochrony środowiska w zakresie dotyczącym odpadów budzą wiele kontrowersji i wątpliwości wśród podmiotów gospodarujących odpadami. W najnowszym numerze specjalnym postaramy się przedstawić fakty wynikające z tych przepisów i oddzielić je od błędnych interpretacji aktów prawnych.
2018
Czy jakość śmieciarki może mieć wpływ na wynik przetargu?
Przestrzeganie wymogów związanych z ochroną środowiskaprzez pojazdy wykorzystywane do zbierania i przewozu odpadów raczej nie wpływa na jakość świadczonych usług w zakresie terminowości i prawidłowości realizacji zamówień. Czy w takim wypadku kryterium dotyczące emisji spalin może być wymogiem, z którym spotkają się firmy komunalne w ofertach przetargowych?
Co z rejestrem BDO?
20 grudnia 2017 roku uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą ma zostać utworzona Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i kogo będą dotyczyły?
5 zmian w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych
Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Jakie istotne zmiany wprowadziła?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.