Okres obowiązywania zezwoleń odpadowych uległ zmianie
Pytanie: Podobno zmieniły się ostatnio przepisy dotyczące okresu obowiązywania zezwoleń odpadowych. O co chodzi?
Odpady nie nadają się do przetwarzania – co wtedy zrobić
Pytanie: Mamy pozwolenie na przetwarzanie odpadów i przejęliśmy odpady o kodzie 15 01 02. Odpady leżały na placu, po czym zostały przygotowane do produkcji (pod kątem koloru, rodzaju odpadu itp.) i okazało się, że nie nadają się do przetworzenia (za dużo zanieczyszczeń). Nie ma możliwości zwrócenia odpadów. Czy możemy przekazać je innej firmie, która ma zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie? Jeśli tak, to pod jakim kodem?
Nowe zasady transportu odpadów w Austrii
Od stycznia tego roku w Austrii zaczęły obowiązywać nowe przepisy regulujące transport odpadów. Odpady wywożone z Austrii, a także wwożone do tego kraju będą musiały być transportowane koleją lub innym środkiem transportu o równoważnym lub niższym potencjale emisji zanieczyszczeń. Czy są jakieś wyjątki od tej zasady?
Konkluzje dotyczące systemu SENT i gospodarowania odpadami
Roczna działalność systemu SENT w zakresie objęcia nim odpadów została podsumowana na konferencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jakie są z niej najważniejsze wnioski?
W jaki sposób gmina może gospodarować odpadami z publicznych koszy
Pytanie: Gmina chce odpady z ulicznych koszy i miejsc użyteczności publicznej gromadzić w kontenerach, na działce stanowiącej jej własność i po ich napełnieniu wywozić je na składowisko odpadów. Czy w takiej sytuacji musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów?
O tych dokumentach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej pamiętaj
Jeżeli zastanawiasz się, które dokumenty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej mogą Cię dotyczyć, przeczytaj poniższy artykuł.
Magazynujesz odpady akumulatorów? Sprawdź, czy robisz to w sposób prawidłowy
Zużyte baterie i akumulatory przeznaczone do przetwarzania i recyklingu mogą być magazynowane nie dłużej niż przez rok łącznie przez wszystkich kolejnych posiadaczy tych odpadów. Co jeszcze musisz wiedzieć o magazynowaniu tego rodzaju odpadów?
Czy kary za opóźnione sprawozdania z wywozu ścieków są słuszne
Pojawiło się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które stanowi, że kara za opóźnione sprawozdania z wywozu ścieków była niezgodna z Konstytucją. Dlaczego tak się stało? O tym przeczytasz w artykule.
- « pierwsza
- «
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Pieniądze dla gmin na usuwanie porzuconych odpadów
Jednostki samorządy terytorialnego i ich związki, które nie skorzystały z dotacji lub przekazania środków w ramach Programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów”, mogą jeszcze do końca 2024 roku, ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o pożyczkę na usunięcie i zagospodarowanie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów. Pożyczka może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Odpady budowlane − w jaki sposób z nimi postępować
Odpady budowlane stanowią szczególną kategorię odpadów, dla których zostały przewidziane odrębne formy gospodarowania oraz ewidencjonowania w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Co warto wiedzieć na temat zagospodarowania tych odpadów?
2023
Mineralne oleje silnikowe a zgłoszenie do SENT
Pytanie: Stacja demontażu pojazdów wytwarza odpady o kodzie 13 02 05*, ale nie przewozi ich, tylko zleca to firmom zewnętrznym. Czy w takim przypadku również musi być zarejestrowana w systemie SENT i zgłaszać tam przewóz odpadów?
Liczba załączników podczas transgranicznego transportu odpadów
Pytanie: Podczas przygotowywania załącznika VII na transport odpadów z zielonej listy (metale) muszę mieć oddzielny aneks dla każdego kodu? Co, jeśli jeden kod z konwencji bazylejskiej (np. B1010) odpowiada wielu polskim kodom odpadów.
2022
Sprawdzanie decyzji w systemie BDO
Pytanie: Czy można przyjąć odpad o kodzie 191204 od podmiotu zwolnionego z prowadzenia ewidencji? Jak sprawdzić, czy podmiot ma wydaną decyzję na zbieranie danego kodu odpadów? Tym firmom, które nie złożyły wniosku o dostosowanie decyzji, wygasły one 5 marca 2020 r., ale czy jest to do sprawdzenia w ramach BDO?
Polski rynek energii z odpadów wobec aktualnych wyzwań politycznych
Wojna w Ukrainie znacząco zmieniła sytuację energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju. Władze państwowe muszą podejmować zarówno działania doraźne, jak i długoterminowe, aby uniknąć destabilizacji.
Pojawił się kolejny projekt rozporządzenia o MBP odpadów
Dnia 18 lutego 2022 r. został opublikowany kolejny projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie MBP (mechaniczno-biologicznego przetwarzania) niesegregowanych odpadów komunalnych. Jakie są jego założenia?
2021
Zawieszenie postępowania o wydanie decyzji
Pytanie: Otrzymaliśmy oświadczenie, że złożono wniosek o dostosowanie decyzji na zbieranie i przetwarzanie odpadów w ustawowym terminie, a potem zawieszono postępowanie o wydanie decyzji. Czy możemy zbierać i przetwarzać odpady na podstawie starej decyzji, jeśli tak, jak długo? Ponadto jak wygląda wzór protokołu wystawianego w przypadku błędnie wystawionej KPO?
W jaki sposób udostępniać spółkom urządzenia kanalizacji deszczowej
Zadanie odprowadzania deszczówki gmina może realizować samodzielnie, ale ma również możliwość powierzenia tego obowiązku spółce komunalnej. W jaki sposób można udostępnić spółce urządzenia kanalizacji deszczowej, gdy ta nie posiada ich na własność, a są one niezbędne do wykonywania powierzonych zadań? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Sprawozdanie o odpadach za 2020 rok – co musisz wiedzieć
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za rok 2019 było pierwszym sprawozdaniem o odpadach składanym według nowych zasad w systemie BDO. Sprawozdanie o odpadach za rok 2020 oraz lata kolejne również będzie składane elektronicznie przez BDO z uwagi na fakt, że nastąpiło przejście z formy papierowej ewidencji na elektroniczną.
2020
Zasady kierowania odpadów na składowisko
Pytanie: Czy odpady kierowane na składowisko (m.in. o kodach 17 09 04, 16 03 04, 15 02 03) muszą posiadać testy zgodności, czy wystarczy podstawowa karta charakterystyki? Znajduje się w niej zapis mówiący, dla których odpadów wykonywanie badań jest niepraktyczne, testy zgodności nie mogą zostać wykonane ze względów technicznych lub właściwe metody badań poszczególnych kryteriów dopuszczania są niedostępne.
Wystawianie elektronicznych dokumentów ewidencji odpadów
Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?
Skup makulatury- zasady przyjmowania odpadów
Pytanie: Pracuję w skupie makulatury. Czy dla osób fizycznych i podmiotów zwolnionych z ewidencji, które przywożą odpady mam wystawiać jakiś dokument? Czy osoby fizyczne mogą dostarczać opakowania z papieru i tektury pod kodem 15 01 01, a opakowania z tworzyw sztucznych pod 15 01 02? Czy te odpady oraz odpady gazetowe o kodzie 20 02 01 od osób fizycznych przekazujemy dalej na podstawie KEOK?
2019
Zmiany w gospodarowaniu odpadami w 2019 roku
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) w 2019 roku miała zostać wprowadzona obowiązkowa selektywna zbiórka odpadów od właścicieli nieruchomości oraz obowiązkowy podział odpadów na pięć frakcji. Czy zmiany weszły zgodnie z planem?
Zbieranie olejów samochodowych – klasyfikacja
Pytanie: W oparciu o posiadaną decyzję zbieramy oleje samochodowe zarówno od osób prywatnych (kod 20 01 26*), jak i od przedsiębiorców (kod 13 02 08*). Firma przyjmująca oleje stwierdziła, że nie odbierze odpadów o kodzie 20 01 26*, ponieważ rafinerie nie chcą takich odpadów. Ponadto otrzymaliśmy informację, że więcej niż 500 l oleju wymaga zgłoszenia do systemu SENT. Czy my jako zbierający jesteśmy zobowiązani do takiego wpisu?
Wymagania utraty statusu odpadu przez stłuczkę szklaną
Pytanie: Magazynujemy stłuczkę szklaną celem jej przetwarzania. Nie jesteśmy jednak wytwórcą tego odpadu. W związku z tym kto powinien wystąpić z procedurą utraty statusu odpadu – jego wytwórca czy my?
2018
Znasz pojęcie reusingu?
Sprawdź, jakie są jego główne zasady! Najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia marnotrawstwa i osiągnięcia oszczędności jest wykorzystywanie tego, co już posiadamy zamiast zakupu nowych produktów. W jakich sytuacjach można to zrobić?
Znaczenie sektora recyklingu
Istnieje wiele możliwości wprowadzania ekoinnowacji i nowych technologii w sektorze recyklingu, które tworzą potencjalne rynki dla nowych produktów i usług, a także przyczyniają się do wzrostu tego sektora. Chcesz budować przewagę swojej firmy na recyklingu? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Zdobądź dodatkowe środki na swoją działalność
Polska, jako członek UE, ma prawo do korzystania z pomocy unijnej. Wielu, nie tylko małych i średnich przedsiębiorców, pragnie rozwijać swoje firmy. Chcąc inwestować, napotykają na bariery ekonomiczne, które mogą pokonać dzięki funduszom europejskim. Na co można uzyskać dofinansowanie?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.