Zasady gospodarowania odpadami z przetwarzania zużytego sprzętu
Pytanie: Zbieramy złom i otrzymaliśmy od dostawcy (zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) wniosek o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego recykling. Nie prowadzimy odzysku i nie jesteśmy wpisani do rejestru GIOŚ. Co mamy zrobić?
Stawka zabezpieczenia roszczeń dla osadów ściekowych
Pytanie: Jaką wysokość stawki zabezpieczenia roszczeń należy przyjąć w celu ustabilizowanych osadów ściekowych? Osady będą mieszane z bioodpadami i przetwarzane na nawóz.
Rodzaje odpadów ujętych w sprawozdaniu ADR
Pytanie: Czy wszystkie odpady niebezpieczne muszę uwzględniać w sprawozdaniu rocznym ADR?
Problemy z klasyfikacją odpadów mebli
Pytanie: Proszę o pomoc w klasyfikacji odpadów mebli, które pochodzą od firm, szkół, urzędów itp. Cały czas są w naszym zakładzie zagospodarowania odpadów kwalifikowane jako 20 03 07 i na taki kod mamy pozwolenie. Wczoraj zadzwonił do nas pan z urzędu marszałkowskiego i powiedział, że ministerstwo uznało, iż nie jest to prawidłowa klasyfikacja i kazał nam zmienić pozwolenie zintegrowane. Jaki kod w takim razie będzie właściwy?
Odcieki z magazynowania destruktu asfaltowego
Zgodnie z ustawą Prawo wodne (dalej: PW) przez ścieki przemysłowe rozumie się ścieki niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi bądź roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu. Czym są wody odciekowe i czy mogą być niebezpieczne?
Kwestie wystawiania zaświadczeń potwierdzających recykling
Pytanie: Czy mając decyzję na przetwarzanie odpadów (do ponownego użycia w procesie odzysku R12) sprzętu elektrycznego i elektronicznego (poza instalacjami i urządzeniami), jesteśmy uprawnieni do wystawienia zaświadczenia potwierdzającego recykling: przy wywozie wytworzonych odpadów do dalszego zagospodarowania za granicę bądź przy przekazaniu tych odpadów podmiotowi w kraju?
Chcesz zająć się recyklingiem odpadów? O tym musisz pamiętać
Jeśli chciałbyś zająć się działalnością polegającą na recyklingu odpadów, ten artykuł będzie dla Ciebie idealnym poradnikiem.
Raport do KOBiZE dla gospodarujących odpadami
Ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji powołała do życia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), który m.in. prowadzi Krajową bazę o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.
- « pierwsza
- «
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- »
- ostatnia »
2024
Zasady produkcji paliwa alternatywnego
Pytanie: W procesach przetwarzania odpadów wytwarzamy dużo frakcji palnej. Co musimy zrobić, żeby móc produkować z nich paliwo alternatywne?
Wytwarzanie odpadów serwisowych przez biogazownie
Pytanie: Czy dla biogazowni rolniczej musimy uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Biogazownia ma decyzję na przetwarzanie odpadów i tam uwzględnione wytwarzanie pofermentu. Obecnie poferment stanowi produkt uboczny na podstawie decyzji. Poza pofermentem wytwarzane są odpady powstające w wyniku serwisu biogazowni: 13 02 08* – 0,800 Mg, 13 02 05* – 4,500 Mg, 15 02 03 – 0,180 Mg, 15 01 04 – 0,220, 15 02 02* – 0,450 Mg, 16 01 17* – 0,270 Mg, 16 01 15 – 0,350 Mg). Serwis zazwyczaj wykonywany jest przez firmę zewnętrzną, która u nas zostawia odpady.
Wypalone paliwo jądrowe – możliwe sposoby zagospodarowania w polskich warunkach
Zastosowanie technologii jądrowych powoduje powstawanie odpadów. Wszystkie kraje stosujące technologie jądrowe są odpowiedzialne za bezpieczne zarządzanie odpadami promieniotwórczymi.
2023
Mineralne oleje silnikowe a zgłoszenie do SENT
Pytanie: Stacja demontażu pojazdów wytwarza odpady o kodzie 13 02 05*, ale nie przewozi ich, tylko zleca to firmom zewnętrznym. Czy w takim przypadku również musi być zarejestrowana w systemie SENT i zgłaszać tam przewóz odpadów?
Liczba załączników podczas transgranicznego transportu odpadów
Pytanie: Podczas przygotowywania załącznika VII na transport odpadów z zielonej listy (metale) muszę mieć oddzielny aneks dla każdego kodu? Co, jeśli jeden kod z konwencji bazylejskiej (np. B1010) odpowiada wielu polskim kodom odpadów.
2022
Sprawdzanie decyzji w systemie BDO
Pytanie: Czy można przyjąć odpad o kodzie 191204 od podmiotu zwolnionego z prowadzenia ewidencji? Jak sprawdzić, czy podmiot ma wydaną decyzję na zbieranie danego kodu odpadów? Tym firmom, które nie złożyły wniosku o dostosowanie decyzji, wygasły one 5 marca 2020 r., ale czy jest to do sprawdzenia w ramach BDO?
Polski rynek energii z odpadów wobec aktualnych wyzwań politycznych
Wojna w Ukrainie znacząco zmieniła sytuację energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju. Władze państwowe muszą podejmować zarówno działania doraźne, jak i długoterminowe, aby uniknąć destabilizacji.
Pojawił się kolejny projekt rozporządzenia o MBP odpadów
Dnia 18 lutego 2022 r. został opublikowany kolejny projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie MBP (mechaniczno-biologicznego przetwarzania) niesegregowanych odpadów komunalnych. Jakie są jego założenia?
2021
Zawieszenie postępowania o wydanie decyzji
Pytanie: Otrzymaliśmy oświadczenie, że złożono wniosek o dostosowanie decyzji na zbieranie i przetwarzanie odpadów w ustawowym terminie, a potem zawieszono postępowanie o wydanie decyzji. Czy możemy zbierać i przetwarzać odpady na podstawie starej decyzji, jeśli tak, jak długo? Ponadto jak wygląda wzór protokołu wystawianego w przypadku błędnie wystawionej KPO?
W jaki sposób udostępniać spółkom urządzenia kanalizacji deszczowej
Zadanie odprowadzania deszczówki gmina może realizować samodzielnie, ale ma również możliwość powierzenia tego obowiązku spółce komunalnej. W jaki sposób można udostępnić spółce urządzenia kanalizacji deszczowej, gdy ta nie posiada ich na własność, a są one niezbędne do wykonywania powierzonych zadań? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Sprawozdanie o odpadach za 2020 rok – co musisz wiedzieć
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za rok 2019 było pierwszym sprawozdaniem o odpadach składanym według nowych zasad w systemie BDO. Sprawozdanie o odpadach za rok 2020 oraz lata kolejne również będzie składane elektronicznie przez BDO z uwagi na fakt, że nastąpiło przejście z formy papierowej ewidencji na elektroniczną.
2020
Zasady kierowania odpadów na składowisko
Pytanie: Czy odpady kierowane na składowisko (m.in. o kodach 17 09 04, 16 03 04, 15 02 03) muszą posiadać testy zgodności, czy wystarczy podstawowa karta charakterystyki? Znajduje się w niej zapis mówiący, dla których odpadów wykonywanie badań jest niepraktyczne, testy zgodności nie mogą zostać wykonane ze względów technicznych lub właściwe metody badań poszczególnych kryteriów dopuszczania są niedostępne.
Wystawianie elektronicznych dokumentów ewidencji odpadów
Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?
Skup makulatury- zasady przyjmowania odpadów
Pytanie: Pracuję w skupie makulatury. Czy dla osób fizycznych i podmiotów zwolnionych z ewidencji, które przywożą odpady mam wystawiać jakiś dokument? Czy osoby fizyczne mogą dostarczać opakowania z papieru i tektury pod kodem 15 01 01, a opakowania z tworzyw sztucznych pod 15 01 02? Czy te odpady oraz odpady gazetowe o kodzie 20 02 01 od osób fizycznych przekazujemy dalej na podstawie KEOK?
2019
Zmiany w gospodarowaniu odpadami w 2019 roku
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) w 2019 roku miała zostać wprowadzona obowiązkowa selektywna zbiórka odpadów od właścicieli nieruchomości oraz obowiązkowy podział odpadów na pięć frakcji. Czy zmiany weszły zgodnie z planem?
Zbieranie olejów samochodowych – klasyfikacja
Pytanie: W oparciu o posiadaną decyzję zbieramy oleje samochodowe zarówno od osób prywatnych (kod 20 01 26*), jak i od przedsiębiorców (kod 13 02 08*). Firma przyjmująca oleje stwierdziła, że nie odbierze odpadów o kodzie 20 01 26*, ponieważ rafinerie nie chcą takich odpadów. Ponadto otrzymaliśmy informację, że więcej niż 500 l oleju wymaga zgłoszenia do systemu SENT. Czy my jako zbierający jesteśmy zobowiązani do takiego wpisu?
Wymagania utraty statusu odpadu przez stłuczkę szklaną
Pytanie: Magazynujemy stłuczkę szklaną celem jej przetwarzania. Nie jesteśmy jednak wytwórcą tego odpadu. W związku z tym kto powinien wystąpić z procedurą utraty statusu odpadu – jego wytwórca czy my?
2018
Znasz pojęcie reusingu?
Sprawdź, jakie są jego główne zasady! Najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia marnotrawstwa i osiągnięcia oszczędności jest wykorzystywanie tego, co już posiadamy zamiast zakupu nowych produktów. W jakich sytuacjach można to zrobić?
Znaczenie sektora recyklingu
Istnieje wiele możliwości wprowadzania ekoinnowacji i nowych technologii w sektorze recyklingu, które tworzą potencjalne rynki dla nowych produktów i usług, a także przyczyniają się do wzrostu tego sektora. Chcesz budować przewagę swojej firmy na recyklingu? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Zdobądź dodatkowe środki na swoją działalność
Polska, jako członek UE, ma prawo do korzystania z pomocy unijnej. Wielu, nie tylko małych i średnich przedsiębiorców, pragnie rozwijać swoje firmy. Chcąc inwestować, napotykają na bariery ekonomiczne, które mogą pokonać dzięki funduszom europejskim. Na co można uzyskać dofinansowanie?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.