NIK podsumowuje działania związane z gospodarką odpadami

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała zasady działania systemu gospodarki odpadami komunalnymi i transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz przyjrzała się pożarom miejsc gromadzenia odpadów. Wyniki kontroli nie są zbyt optymistyczne.

Możliwość wykorzystania odpadów piasku poza instalacjami

Pytanie: Jeżeli odpady o kodzie 20 03 03 przetwarzam na 19 12 09 (piasek), to czy mogę wykorzystywać je w wyrobiskach? Odpady o kodzie 19 12 09 mogą być wykorzystywane na wyrobiskach, pod warunkiem że nie pochodzą one z odpadów komunalnych. Czy jest jakiś przepis, który mówi o tym, że odpad o kodzie 20 03 03 przestaje być odpadem komunalnym?

Dalsze wątpliwości dotyczące MBP odpadów

W związku z dużymi zmianami prawnymi w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) odpadów, a zwłaszcza styczniowym rozporządzeniem w sprawie instalacji MBP, wśród podmiotów działających w tym obszarze pojawiło się wiele wątpliwości. W odpowiedzi na interpelację głos zabrało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Co, jeśli przejmujący odpady się rozmyśli po dokonaniu transportu

Pytanie: Wysłaliśmy odpady do firmy przetwarzającej, która ich nie przyjęła, ponieważ ładunek nie był zgodny z zamówieniem. Odpady wróciły tym samym samochodem na tej samej karcie przekazania (KPO). Firma, która miała przejąć odpad, nie chce nam odrzucić karty i wpisać powodu jej odrzucenia. Czy mogę wycofać kartę, jako przekazujący odpad, i opisać całą zaistniałą sytuację? 

Zasady przejmowania urządzeń wod.-kan.

Gminy mają obowiązek przejęcia urządzeń wod.-kan. wybudowanych ze środków własnych inwestora. Czy mogą odmówić takiego przejęcia?

Zasady prowadzenia ewidencji przez odbierającego odpady komunalne

Pytanie: Odbieramy odpady z terenu gminy na podstawie umowy. Część z nich jest od razu transportowana do instalacji, a część (np. leki, elektrosprzęt) jest u nas zbierana (wystawiamy i przyjmujemy kartę przekazania odpadów komunalnych ‒ KPOK), a następnie łącznie wystawiamy kartę przekazania ‒ KPO dla danego kodu i przekazujemy do instalacji docelowej. Czy karty ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) prowadzimy w zakładce odebrane i przyjęte, czy tylko odebrane? Czy te odpady wykazujemy jako zebrane, w sprawozdaniu do marszałka, skoro wykazaliśmy je również w sprawozdaniu o odebranych odpadach komunalnych składanym dla wójta, burmistrza?

W jaki sposób gospodarować odciekami z przeładunku paliw

Wiele podmiotów działających w obszarze przeładunku paliw nie wie, na jakich zasadach może transportować ich odcieki ani w jaki sposób właściwie je zagospodarować. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Sprawozdanie stacji demontażu

Pytanie: Jako stacja demontażu otrzymaliśmy informację od recyklera opon (kod 16 01 03), że odpad został poddany procesowi przetwarzania R3 i otrzymano: 191208 ‒ tekstylia i 191202 ‒ drut/metale żelazne i granulat (produkt, nie jest to odpad). Jak w sprawozdaniu o odpadach wykazać granulat?

Mineralne oleje silnikowe a zgłoszenie do SENT

Pytanie: Stacja demontażu pojazdów wytwarza odpady o kodzie 13 02 05*, ale nie przewozi ich, tylko zleca to firmom zewnętrznym. Czy w takim przypadku również musi być zarejestrowana w systemie SENT i zgłaszać tam przewóz odpadów? 

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Zezwolenie dla operatora systemu kaucyjnego wydane

Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.

Warunki, które musi spełnić skup złomu

Pytanie: Jakie warunki muszę spełnić, by w skupie złomu przyjmować akumulatory i kable? Czy są to odpady klasyfikowane jako palne? Jeśli chciałbym składować złom metali na ziemi, jak powinienem przygotować powierzchnię (specjalna nawierzchnia, warstwa izolacji, separator)?

2023

Dalsze wątpliwości dotyczące MBP odpadów

W związku z dużymi zmianami prawnymi w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) odpadów, a zwłaszcza styczniowym rozporządzeniem w sprawie instalacji MBP, wśród podmiotów działających w tym obszarze pojawiło się wiele wątpliwości. W odpowiedzi na interpelację głos zabrało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Co, jeśli przejmujący odpady się rozmyśli po dokonaniu transportu

Pytanie: Wysłaliśmy odpady do firmy przetwarzającej, która ich nie przyjęła, ponieważ ładunek nie był zgodny z zamówieniem. Odpady wróciły tym samym samochodem na tej samej karcie przekazania (KPO). Firma, która miała przejąć odpad, nie chce nam odrzucić karty i wpisać powodu jej odrzucenia. Czy mogę wycofać kartę, jako przekazujący odpad, i opisać całą zaistniałą sytuację? 

Zasady przejmowania urządzeń wod.-kan.

Gminy mają obowiązek przejęcia urządzeń wod.-kan. wybudowanych ze środków własnych inwestora. Czy mogą odmówić takiego przejęcia?

2022

Na kogo zostanie nałożona kara za błędy w ewidencji

Pytanie: Na kogo − w przypadku braku ewidencji odpadów  − będzie nałożona kara: na podmiot, członka zarządu czy osobę, która nie dopilnowała ewidencji? Karty przekazania odpadów były wystawiane, ale brakuje ich ewidencji.

Katalog kar w gospodarce odpadami

Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ), w tym ustawy o odpadach, musi się liczyć z możliwością nałożenia na niego administracyjnej kary pieniężnej. Kto i za jakie przewinienia może nałożyć taką karę? Czy można się odwołać od decyzji o karze, a jeśli tak, to jak napisać dobre odwołanie? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w wydaniu specjalnym.

Jak wygląda egzamin dla zarządzających spalarniami odpadów oraz składowiskami

Jeżeli czeka Cię egzamin dla zarządzających spalarniami odpadów oraz składowiskami, w tym artykule znajdziesz przydatne informacje na ten temat.

2021

Jakie kary strażnicy gminni mogą nakładać w zakresie przepisów odpadowych

Z 20 sierpnia 2020 r. pochodzi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Za co w obecnym systemie prawnym możesz zostać ukarany?

Gospodarowanie odpadami komunalnymi

Pytanie: Odbieramy odpady komunalne i przekazujemy je do sortowni. Mamy informację, że sposób zagospodarowania u nich to R12, natomiast u "recyklera końcowego" R3 lub R5. Który z nich wpisać do sprawozdania komunalnego w Dziale III? Ponadto czy powinniśmy ujmować w sprawozdaniu kod odpadów 20 03 07 (w wersji papierowej tego kodu się nie wykazywało)? I czy za rok 2021 poziom odzysku mieliśmy liczyć w stosunku do wszystkich odebranych odpadów (łącznie z budowlanymi)?

2020

Kara od WIOŚ za brak wpisu do BDO

Pytanie: WIOŚ wymierzył naszej firmie najniższą karę, tj. 5.000 zł, za prowadzenie działalności podlegającej obowiązkowi wpisu do BDO bez tego wpisu w okresie od 24 lipca 2018 r. do 24 maja 2019 r. (data uzyskania wpisu). Czy istnieje przepis, który pozwoliłby na odstąpienie od kary? Czy możliwe jest odwołanie od tej decyzji?

Jakie dane musisz uzupełnić w module sprawozdawczości komunalnej

Na moment tworzenia niniejszego opracowania moduł sprawozdawczości w BDO obejmuje wyłącznie sprawozdania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, dlatego tylko te zostaną opisane w artykule.

Ewidencja zużytego sprzętu – garść przydatnych informacji

Karta ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przewidziana jest dla prowadzącego zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: zseie).

2019

Dowiedz się, jak postępować z wodami opadowymi z terenu magazynowania odpadów

Pytanie: Przedsiębiorstwo, nie mając systemu kanalizacyjnego ani oczyszczania wód, może odprowadzać wody opadowe z terenu magazynowania odpadów do ziemi. Czy musi być w takim wypadku zastosowana kanalizacja i system oczyszczający? Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, w którym wody opadowe powinniśmy uznać za ścieki przemysłowe?

Dokumenty DPO i DPR – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

DPR oraz DPO są dokumentami, które potwierdzają samodzielne wykonanie obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? O tym w artykule.

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

2018

Nowa ewidencja odpadów - kiedy i jaka czeka nas rewolucja?

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła również zmiany w ewidencji odpadów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie to zmiany i od kiedy będą obowiązywać.

Dyrektywa ściekowa - do czego zobowiązuje prowadzącego oczyszczalnię ścieków?

Dyrektywa Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (tzw. dyrektywa ściekowa) jest jednym z najważniejszych dokumentów w zakresie gospodarki wodnej w krajach UE. Jakie obowiązki nakłada ona na prowadzących oczyszczalnie ścieków?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.