Nowe rozwiązanie na rynku recyklingu odzieży
Znana marka odzieżowa H&M nawiązała rewolucyjną współpracę z niemiecką firmą zajmującą się zbiórką i recyklingiem odpadów (Remondis), polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży używanych ubrań. Jaki jest ich cel?
Nierzetelne sprawozdanie? Sprawdź, co ci grozi
Nierzetelnie sporządzonym sprawozdaniem jest sprawozdanie, które wymaga uzupełnienia lub poprawienia. Co może ci grozić w przypadku złożenia takiego dokumentu?
Masa zużytego sprzętu z paneli fotowoltaicznych a sprawozdania odpadowe
Niedawno zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące sposobu obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy już sprawiają problemy przedsiębiorcom. O co chodzi? Dowiesz się z tekstu.
Kontrole dotyczące zbiorników bezodpływowych
Pytanie: Rada gminy przyjęła w regulaminie utrzymania czystości i porządku minimalną częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych. Co, jeśli okaże się podczas kontroli, że właściciel nieruchomości posiada rachunki, które wskazują na opróżnianie zbiornika rzadziej, niż to wskazano w tym akcie prawa miejscowego?
Jakie warunki musi spełniać kompostownik odpadów zielonych
Pytanie: Czy kompostowanie odpadów zielonych i bioodpadów może odbywać się przy terenach przeznaczonych do użytku publicznego (np. galerie handlowe, centra usługowe)? Czy są jakieś wytyczne mówiące, jakie warunki powinien spełnić kompostownik?
Jakie kary grożą mieszkańcom
W związku z wejściem w życie zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowe przepisy nakładają na gminę obowiązek przeprowadzania kontroli posiadania umów na wywóz nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych (szamb) i osadników przydomowych oczyszczalni ścieków oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych
Urząd wydaje zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych w drodze decyzji. Co musisz wiedzieć o tym dokumencie?
Szczegółowe zapisy zawieranych umów
Z artykułu dowiesz się, jakie zapisy powinny pojawiać się w umowach z podmiotami odbierającymi nieczystości ciekłe.
- « pierwsza
- «
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Jakie są zasady ewidencji przetwarzanych odpadów
Pytanie: Firma ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów w postaci tworzywa, zbiorników plastikowych ze skasowanych samochodów i uzyskanego po przemiale peletu. Czy w sprawozdaniu rocznym wykazuje tylko ilości wytworzonego po przerobie odpadu, czy także ilość odpadu, który mu dostarczono do przerobu?
Jakich dokumentów wymaga rekultywacja terenu
Pytanie: Kupiliśmy teren, na którym stwierdzono wygaśnięcie koncesji na wydobycie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego. Poprzedni właściciel otrzymał decyzję starosty dotyczącą rekultywacji w kierunku rolnym. Wystąpiliśmy o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku (R5), którą otrzymaliśmy na czas ważności decyzji rekultywacyjnej. Czy to zezwolenie upoważnia do prowadzenia prac rekultywacyjnych z wykorzystaniem odpadów zawartych w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami?
Dofinansowanie do kompostowników w 2024 roku
Zgodnie z art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy muszą zwalniać gospodarstwa domowe z części opłat za odpady w przypadku kompostowania bioodpadów. Ulga musi być ustalona proporcjonalnie do obniżenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. W niektórych gminach można pozyskać dofinansowanie na zakup kompostowników.
2023
Czy przetwarzanie tworzyw sztucznych wymaga pozwolenia emisyjnego
Pytanie: Czy instalacja do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych (proces R3 ‒ mielenie) wymaga pozwolenia lub zgłoszenia? W zezwoleniu na przetwarzanie jest tylko wzmianka o odpylaniu za pomocą cyklonów.
Czy możliwe jest zastosowanie jako kryterium ekologicznego odległości bazy technicznej
W postępowaniach dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach rozważane są różne kryteria. Jednym z nich może być kryterium odległości bazy magazynowo-transportowej wykonawcy jako kryterium o charakterze ekologicznym, powiązanym ze zmniejszeniem emisji CO2. Czy faktycznie możliwe jest jego zastosowanie?
2022
Zasady ewidencjonowania odpadów opakowaniowych, które utraciły swój status
Pytanie: W jaki sposób firma, która jest recyklerem i wystawia dokumenty potwierdzające recykling (dalej: DPR), powinna prowadzić ewidencję w BDO - jak potwierdzać masę odpadów tworzyw sztucznych podanych recyklingowi w procesie R3? Dotychczas masa przetworzonego odpadu i poddana recyklingowi wykazana w DPR były równe masie, którą wskazywano w karcie przekazania odpadów (dalej: KPO). Obecnie do recyklingu ma się zaliczać masa odpadów poddanych bezpośrednio granulowaniu - ilość odpadów w punkcie obliczeniowym. Wiemy, ile powstaje przemiału, więc znamy punkt obliczeniowy, ale co z pozostałą częścią odpadów?
Zasady ewidencji odpadów przez stację demontażu
Pytanie: Stacja demontażu i skup złomu przyjmują złom od osób fizycznych o kodzie 160117, puszki o kodzie 150104 czy też inny złom z remontów (np. słupki, grzejniki, siatki z ogrodzenia). Składamy sprawozdanie do marszałka, a czy dla odpadów zbieranych w danej gminie mamy składać odrębne sprawozdanie do gminy? Jeżeli tak, to, czy wtedy w sprawozdaniu do marszałka już nie ujmuje się tych kodów?
2021
Kolejne zmiany dotyczące gospodarowania odpadami w gminach
Najnowsze zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 29 grudnia 2020 r. mają na celu wsparcie jednostek samorządu terytorialnego oraz poprawę sytuacji na krajowym rynku gospodarki odpadami komunalnymi.
2020
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach
Ustawa z 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa) wprowadziła w życie m.in. przepisy dotyczące zmiany terminów składania sprawozdań dotyczących gospodarki odpadami.
Magazynowanie odpadów metali a monitoring dostępny online
Pytanie: Prowadzę skup złomu i zbieram tylko odpady metalowe (nie gromadzę innych rodzajów odpadów, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów). Czy muszę mieć monitoring online dostępny dla organów kontrolnych?
Konsekwencje prowadzenia działalności bez aktualnej decyzji
Podmiot posiadający zezwolenie na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów powinien do 5 marca 2020 r. złożyć wniosek o zmianę posiadanej decyzji. Jakie kary grożą za niespełnienie tego obowiązku?
2019
Kiedy możliwe jest wykorzystanie żużli na potrzeby własne
Pytanie: Odbieram od mieszkańców żużle paleniskowe z pieców (kod odpadu 10 01 01). Czy mogę je wykorzystać we własnym zakresie i czy potrzebuję do tego jakiegoś zezwolenia?
2018
Czy zarabianie na odpadach jest możliwe?
Choć zarabianie na odpadach może się wydawać pomysłem trudnym do zrealizowania, to odpowiednie postępowanie z odpadami pozwala przedsiębiorstwom na generowanie wysokich zysków. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jaki sposób recykling odpadów im to umożliwia.
Czy odzysk opakowań się opłaca?
Recykling opakowań jest korzystny ze względu na niskie ceny materiału pozyskanego z odzysku i jego wysoką jakość – porównywalną z produktami nowo wytworzonymi. Przede wszystkim dotyczy to zbierania makulatury, butelek plastikowych (PET) oraz puszek.
Chcesz przetwarzać odpady? Przeczytaj, jakie dokumenty musisz złożyć
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o odpadach, przetwarzanie odpadów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, w jaki sposób je otrzymać.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.