Ilości odpadów w zezwoleniu a technologie przetwarzania odpadów

W zezwoleniu na przetwarzanie są określone ilości odpadów poddawanych przetworzeniu. Czy chcąc zwiększyć te wartości, można wnioskować o większą ilość, niż wynika to z mocy przerobowej instalacji (np. pieca w ramach stosowania procesów R1 − wykorzystania jako paliwo lub inne źródła energii)?

Gospodarka o obiegu zamkniętym – dotacje z UE

Dofinansowanie w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027 mogą otrzymać instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy z terenu całej Polski. Na jakie działania odpadowe możesz pozyskać środki?

Dokumenty przydatne w trakcie kontroli WIOŚ

Pytanie: Czekam na kontrolę WIOŚ z zakresu gospodarowania odpadami. Dostałam długą listę dokumentów do przygotowania, w tym m.in. informację o przetwarzaniu danych osobowych RODO. Jak taka informacja powinna wyglądać?

Deklaracja odpadowa a sprzedaż nieruchomości

Pytanie: Jak postąpić w przypadku sprzedaży nieruchomości i niezłożenia deklaracji przez sprzedających ani kupujących? Opłata była naliczana na sprzedającego. Do sprzedaży doszło rok temu i dopiero w momencie zajęcia konta przez komornika okazało się, że nastąpiła zmiana właściciela.

Już w 2023 roku prawdziwa rewolucja na rynku opakowań

Rynek opakowań w nowym roku zmieni się ze względu na konieczność wdrożenia trzech dużych pakietów przepisów związanych z: systemem kaucyjnym, dyrektywą plastikową (SUP − ang. Single Use Plastics) oraz rozszerzoną odpowiedzialnością producentów.

Jakie zmiany w przepisach o odpadach wejdą i miały wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

Niektóre akty prawne zawierają przepisy, których wejście w życie jest opóźnione. Jakie przepisy z zakresu gospodarowania odpadami zaczną obowiązywać od 2023 roku? Które terminy zostały w ostatniej chwili zmienione? Podsumowanie znajdziesz w poniższym artykule.

Zasady gospodarowania terenem PSZOK-u

Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli damy tytuł prawny gminnej spółce komunalnej do PSZOK (wydzielonej części) na bazę magazynowo transportową, a cały PSZOK oddamy w administrowanie gospodarce komunalnej, to jesteśmy w stanie ominąć konieczność uzyskiwania decyzji/pozwoleń? Czy użyczenie/najem/dzierżawa części PSZOK na inną działalność jest w ogóle prawnie dopuszczalna?

2024

Propozycje zmian w systemie kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w trakcie konferencji prasowej dotyczącej postulowanych zmian w systemie kaucyjnym potwierdziło, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziano też zmiany. Jakie?

Jakie masy odpadów uwzględnić we wniosku o zezwolenie

Pytanie: We wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów wskazałam największe i maksymalne masy wszystkich odpadów, które mogą być magazynowane. Muszę jednak oddzielić odpady przetwarzane od wytwarzanych, bo największe masy podaje się tylko dla odpadów przetwarzanych i dla nich liczy się zabezpieczenie roszczeń. Dlaczego tak jest? 

2023

Czy przetwarzanie tworzyw sztucznych wymaga pozwolenia emisyjnego

Pytanie: Czy instalacja do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych (proces R3 ‒ mielenie) wymaga pozwolenia lub zgłoszenia? W zezwoleniu na przetwarzanie jest tylko wzmianka o odpylaniu za pomocą cyklonów. 

Czy możliwe jest zastosowanie jako kryterium ekologicznego odległości bazy technicznej

W postępowaniach dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach rozważane są różne kryteria. Jednym z nich może być kryterium odległości bazy magazynowo-transportowej wykonawcy jako kryterium o charakterze ekologicznym, powiązanym ze zmniejszeniem emisji CO2. Czy faktycznie możliwe jest jego zastosowanie?

2022

Zasady ewidencjonowania odpadów opakowaniowych, które utraciły swój status

Pytanie: W jaki sposób firma, która jest recyklerem i wystawia dokumenty potwierdzające recykling (dalej: DPR), powinna prowadzić ewidencję w BDO - jak potwierdzać masę odpadów tworzyw sztucznych podanych recyklingowi w procesie R3? Dotychczas masa przetworzonego odpadu i poddana recyklingowi wykazana w DPR były równe masie, którą wskazywano w karcie przekazania odpadów (dalej: KPO). Obecnie do recyklingu ma się zaliczać masa odpadów poddanych bezpośrednio granulowaniu - ilość odpadów w punkcie obliczeniowym. Wiemy, ile powstaje przemiału, więc znamy punkt obliczeniowy, ale co z pozostałą częścią odpadów?

Zasady ewidencji odpadów przez stację demontażu

Pytanie: Stacja demontażu i skup złomu przyjmują złom od osób fizycznych o kodzie 160117, puszki o kodzie 150104 czy też inny złom z remontów (np. słupki, grzejniki, siatki z ogrodzenia). Składamy sprawozdanie do marszałka, a czy dla odpadów zbieranych w danej gminie mamy składać odrębne sprawozdanie do gminy? Jeżeli tak, to, czy wtedy w sprawozdaniu do marszałka już nie ujmuje się tych kodów? 

2021

Kolejne zmiany dotyczące gospodarowania odpadami w gminach

Najnowsze zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 29 grudnia 2020 r. mają na celu wsparcie jednostek samorządu terytorialnego oraz poprawę sytuacji na krajowym rynku gospodarki odpadami komunalnymi.

2020

Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach

Ustawa z 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa) wprowadziła w życie m.in. przepisy dotyczące zmiany terminów składania sprawozdań dotyczących gospodarki odpadami.

Magazynowanie odpadów metali a monitoring dostępny online

Pytanie: Prowadzę skup złomu i zbieram tylko odpady metalowe (nie gromadzę innych rodzajów odpadów, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów). Czy muszę mieć monitoring online dostępny dla organów kontrolnych?

Konsekwencje prowadzenia działalności bez aktualnej decyzji

Podmiot posiadający zezwolenie na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów powinien do 5 marca 2020 r. złożyć wniosek o zmianę posiadanej decyzji. Jakie kary grożą za niespełnienie tego obowiązku?

2019

Kiedy możliwe jest wykorzystanie żużli na potrzeby własne

Pytanie: Odbieram od mieszkańców żużle paleniskowe z pieców (kod odpadu 10 01 01). Czy mogę je wykorzystać we własnym zakresie i czy potrzebuję do tego jakiegoś zezwolenia?

2018

Czy zarabianie na odpadach jest możliwe?

Choć zarabianie na odpadach może się wydawać pomysłem trudnym do zrealizowania, to odpowiednie postępowanie z odpadami pozwala przedsiębiorstwom na generowanie wysokich zysków. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jaki sposób recykling odpadów im to umożliwia.

Czy odzysk opakowań się opłaca?

Recykling opakowań jest korzystny ze względu na niskie ceny materiału pozyskanego z odzysku i jego wysoką jakość – porównywalną z produktami nowo wytworzonymi. Przede wszystkim dotyczy to zbierania makulatury, butelek plastikowych (PET) oraz puszek. 

Chcesz przetwarzać odpady? Przeczytaj, jakie dokumenty musisz złożyć

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o odpadach, przetwarzanie odpadów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, w jaki sposób je otrzymać.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.