Sprawozdania dotyczące opróżniania zbiorników bezodpływowych
Pytanie: Jak rozwiązać kwestię sprawozdania dotyczącego opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, jeśli w trakcie kwartału (np. w marcu) doszło do przejęcia firmy? Który właściciel jest wtedy zobowiązany do złożenia sprawozdania kwartalnego – poprzedni czy obecny? Dodatkowo czy gminna jednostka organizacyjna opróżniająca zbiorniki bezodpływowe powinna składać do wójta takie sprawozdanie?
Przetwarzanie odpadów opakowaniowych – obowiązki firmy
Pytanie: Czy zakład, który ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie R3 w ilości większej niż 400 Mg/rok, a recykling jest prowadzony tylko dla siebie, podlega pod obowiązek przeprowadzania audytu recyklera? Czy pod taki obowiązek powinien podlegać zakład nie wystawiający dotychczas żadnych dokumentów (DPO, DPR, EDPO, EDPR), a przetwarzający odpady o kodzie 07 02 13? Dodatkowo, jeśli firma ma cztery oddziały i wystawia EDPR dla klientów, to czy masa 400 Mg dotyczy całego zakładu, czy jest liczona osobno dla miejsc prowadzenia działalności? Czy dokumenty EDPR - załącznik C (formularz) wysyła się do marszałka właściwego ze względu na siedzibę, czy z uwagi na miejsce prowadzenia działalności?
Nowe sprawozdania, które gminy muszą złożyć do końca kwietnia
Ustawa z 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku, wprowadza nowy obowiązek składania przez wójtów, burmistrzów, lub prezydentów miast sprawozdań dotyczących gospodarowania nieczystościami ciekłymi za poprzedni rok kalendarzowy.
Na jakich warunkach możesz odprowadzać ścieki cudzą kanalizacją
Z artykułu dowiesz się, na jakich zasadach przedsiębiorca wytwarzający ścieki może odprowadzać je urządzeniami kanalizacyjnymi innych podmiotów oraz jakich kwestii formalnoprawnych musi dopilnować.
Możesz pozyskać dofinansowanie dla Twojej biogazowni
Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” jest prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski można składać od 13 lutego 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Kto i na co może otrzymać dotację?
Kto może wystawiać zaświadczenia o zużytym sprzęcie
Pytanie: Mamy pozwolenie na zbieranie odpadów. Firmy zajmujące się recyklingiem zużytego sprzętu oddają do nas odpady o kodzie 19 12 03 i chcą potwierdzenie recyklingu. My te odpady eksportujemy. Czy możemy wystawić zaświadczenie na podstawie załącznika VII? Czy jeżeli nie jesteśmy przetwarzającym to możemy w ogóle przyjmować te odpady?
Kara za niedotrzymanie terminu przekazania sprawozdania z audytu
Pytanie: Zakład przetwarzania ZSEiE przeprowadził audyt zewnętrzny za rok 2021 w wymaganym terminie (do 30 kwietnia 2022 r.). Następnie przekazał marszałkowi województwa kopię sprawozdania z audytu do 15 maja 2022 r., a WIOŚ 4 dni po tym terminie. Czy może się obawiać za to kary?
- « pierwsza
- «
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Środki na wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne
Na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mogą liczyć przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia dotyczące wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym – wnioski należy składać do 30 kwietnia 2024 r.
Kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb
Znowelizowane przepisy prawne w zakresie monitoringu i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków nakładają na właścicieli nieruchomości, a w szczególności na gminy sporo nowych obowiązków. Chcesz wiedzieć jakich? Przeczytaj poniższy tekst.
2023
Odpady nie nadają się do przetwarzania – co wtedy zrobić
Pytanie: Mamy pozwolenie na przetwarzanie odpadów i przejęliśmy odpady o kodzie 15 01 02. Odpady leżały na placu, po czym zostały przygotowane do produkcji (pod kątem koloru, rodzaju odpadu itp.) i okazało się, że nie nadają się do przetworzenia (za dużo zanieczyszczeń). Nie ma możliwości zwrócenia odpadów. Czy możemy przekazać je innej firmie, która ma zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie? Jeśli tak, to pod jakim kodem?
Nowe zasady transportu odpadów w Austrii
Od stycznia tego roku w Austrii zaczęły obowiązywać nowe przepisy regulujące transport odpadów. Odpady wywożone z Austrii, a także wwożone do tego kraju będą musiały być transportowane koleją lub innym środkiem transportu o równoważnym lub niższym potencjale emisji zanieczyszczeń. Czy są jakieś wyjątki od tej zasady?
2022
Nowe mandaty od Inspekcji Ochrony Środowiska
Pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Gospodarowanie odpadami komunalnymi przez gminy od 2022 roku
W drugiej połowie 2021 roku pojawiły się dwie nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg). Pierwsza z nich to ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, a druga to ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
2021
Zlecanie transportu odpadów przewoźnikom
Pytanie: Jesteśmy firmą, która odbiera odpady niebezpieczne. Nie mamy własnego transportu, ale dysponujemy wpisem do BDO pozwalającym na transport tego typu odpadów. Czy w tej sytuacji możemy wynająć dowolnego przewoźnika realizującego taki przewóz, a my w karcie przekazania odpadu (KPO) będziemy widnieli jako firma transportująca i przejmująca te odpady?
Zasady odbioru odpadów komunalnych
Pytanie: W jaki sposób gmina weryfikuje rzeczywistość z prowadzoną przez posiadaczy odpadów ewidencją? Podmiot odbierający odpady komunalne nie przekazuje nam KPO ani dowodów ważenia. Dodatkowo, jeśli firma odbiera i transportuje odpady komunalne na podstawie umowy (np. odpady segregowane w trzech frakcjach − zmieszane, plastik, szkło), to czy może zebrać te odpady do jednego pojazdu i oddać do zagospodarowania jako zmieszane? Czy żeby wystawić fakturę np. za wywóz plastiku, musi mieć dowód oddania tych odpadów jako plastik?
Wybrane zmiany w obszarze gospodarki odpadami w 2021 roku
W poniższej tabeli przedstawiono podsumowanie ważniejszych zmian w gospodarce odpadami w 2021 roku.
2020
Inwestorzy i gminy w sporze o przyłączenie do sieci
Wody polskie nadzorują wysokości stawek wodociągowo-kanalizacyjnych. W związku z tym ich zadaniem powinno być pomaganie w rozstrzyganiu konfliktów, jakie zaistnieją przy wydawaniu decyzji o dostęp do sieci. Czy tak jest w rzeczywistości?
Dziesięć rzeczy, które musisz wiedzieć o BDO
Dzięki artykułowi możesz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo prowadzić ewidencję odpadów przy użyciu Bazy danych o odpadach (BDO). Jeżeli masz wątpliwości w tym zakresie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
Czy wystarczy dokument FPO podczas odbierania złomu od mieszkańców
Pytanie: W skupie złomu przyjmujemy dziennie po kilka ton złomu stalowego od osób fizycznych i wypisujemy im FPO (formularz przyjęcia odpadów metali). W ramach której ewidencji należy ewidencjonować te ilości − zwykłej czy komunalnej? Jaki dokument wystawić kierowcy pojazdu na drogę, jeśli przywozimy złom naszym transportem od osób fizycznych? Czy sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) ewidencjonować na zwykłej KEO bez podziału na grupy?
2019
Wylicz poprawnie opłatę za korzystanie ze środowiska!
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa wzory wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Jakie informacje powinni złożyć marszałkowi zarządzający składowiskiem odpadów?
Utylizacja padłej zwierzyny – wymagania wobec instalacji
W pierwszej fazie projektowania instalacji do utylizacji padłej zwierzyny trudno jest zaplanować szczegóły procesu i określić jednoznacznie potrzebną moc instalacji. Istnieje jednak zestaw uniwersalnych wymogów, które taka instalacja powinna spełniać.
Przetwarzanie odpadów bez magazynowania – co z nowymi obowiązkami?
Pytanie: Posiadam decyzję na przetwarzanie odpadów (nie ma w niej wyznaczonych miejsc magazynowania). Przetwarzanie odpadów odbywa się poza instalacją, w procesie odzysku R-5, poprzez wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych bez ich wcześniejszego magazynowania. Czy dotyczy mnie obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń oraz monitoringu?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.