Rozporządzenie dotyczące obliczania poziomu składowania odpadów

Nowe przepisy wprowadzają wzór obliczania poziomu składowania odpadów w celu ujednolicenia sposobu obliczania tego poziomu przez gminy. Co się zmieni od 1 stycznia 2023 r.?

Gospodarowanie odpadami budowlanymi od 2023 roku – kolejne wątpliwości

Pytanie: Czy od 1 stycznia 2023 r. nie będziemy mogli zbierać zmieszanych odpadów budowlanych jako prowadzący działalność wyłącznie w zakresie zbierania odpadów? Nie mamy decyzji na przetwarzanie.

Uwaga, nowe zasady wydawania zezwoleń odpadowych!

Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wprowadza zmiany m.in. w ustawie o odpadach. Jakie przepisy zmodyfikowano?

Nielegalne spalanie odpadów – czy problem się nasili

Aktualna sytuacja geopolityczna powoduje, że rynek energii w Polsce ulega szybkim przemianom. Do 26 października obowiązywało rozporządzenie, które zezwalało na odstąpienie na 60 dni od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jakie są dalsze plany rządu i jak to wpłynie na branżę odpadową?

Likwidacja barier administracyjnych dotyczących zabezpieczenia roszczeń

Trwają prace nad Komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Ustawa wprowadza m.in. zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń w ustawie o odpadach.

Termiczne przekształcanie odpadów w zapisach ustawy o odpadach

Ustawa o odpadach jest jednym z ważniejszych aktów prawnych, który reguluje kwestie dotyczące instalacji oraz procesów związanych ze spalaniem odpadów. Sprawdź, jakie zapisy w niej znajdziesz.

Spalanie odpadów w liczbach

Udostępniane są dane, które dokładnie pokazują, ile odpadów poddawanych jest procesom termicznego przekształcania. Czy można z nich wyciągnąć jakieś wnioski? Czy potencjał wzrostu tych wartości jest wysoki?

Przepisy obowiązujące w Polsce dotyczące spalania odpadów

W Polsce obowiązują szczegółowe regulacje, którym podlegają podmioty prowadzące termiczne przekształcanie odpadów. Ponadto są też regulacje, które kreują pewne trendy i wyznaczają kierunki, w których mamy się rozwijać. Jednym z nich jest Krajowy plan gospodarki odpadami 2022.

Obowiązki zakładu termicznego przetwarzania

Prowadzący spalanie odpadów muszą pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Jakich?

2024

Wypowiedzenie umowy przez osobę trzecią

Czasami zdarza się, że osoba trzecia żąda, aby rozwiązać umowę z danym odbiorcą usług. Jakie to przypadki i czy jej żądania są zasadne?

W jakiej formie należy sporządzić umowę

W ustawie zaopatrzeniowej sprecyzowano, w jakiej formie powinny być zawierane umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

2023

Odpady nie nadają się do przetwarzania – co wtedy zrobić

Pytanie: Mamy pozwolenie na przetwarzanie odpadów i przejęliśmy odpady o kodzie 15 01 02. Odpady leżały na placu, po czym zostały przygotowane do produkcji (pod kątem koloru, rodzaju odpadu itp.) i okazało się, że nie nadają się do przetworzenia (za dużo zanieczyszczeń). Nie ma możliwości zwrócenia odpadów. Czy możemy przekazać je innej firmie, która ma zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie? Jeśli tak, to pod jakim kodem?

Nowe zasady transportu odpadów w Austrii

Od stycznia tego roku w Austrii zaczęły obowiązywać nowe przepisy regulujące transport odpadów. Odpady wywożone z Austrii, a także wwożone do tego kraju będą musiały być transportowane koleją lub innym środkiem transportu o równoważnym lub niższym potencjale emisji zanieczyszczeń. Czy są jakieś wyjątki od tej zasady?

2022

Nowe mandaty od Inspekcji Ochrony Środowiska

Pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi przez gminy od 2022 roku

W drugiej połowie 2021 roku pojawiły się dwie nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg). Pierwsza z nich to ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, a druga to ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.

2021

Zlecanie transportu odpadów przewoźnikom

Pytanie: Jesteśmy firmą, która odbiera odpady niebezpieczne. Nie mamy własnego transportu, ale dysponujemy wpisem do BDO pozwalającym na transport tego typu odpadów. Czy w tej sytuacji możemy wynająć dowolnego przewoźnika realizującego taki przewóz, a my w karcie przekazania odpadu (KPO) będziemy widnieli jako firma transportująca i przejmująca te odpady?

Zasady odbioru odpadów komunalnych

Pytanie: W jaki sposób gmina weryfikuje rzeczywistość z prowadzoną przez posiadaczy odpadów ewidencją? Podmiot odbierający odpady komunalne nie przekazuje nam KPO ani dowodów ważenia. Dodatkowo, jeśli firma odbiera i transportuje odpady komunalne na podstawie umowy (np. odpady segregowane w trzech frakcjach − zmieszane, plastik, szkło), to czy może zebrać te odpady do jednego pojazdu i oddać do zagospodarowania jako zmieszane? Czy żeby wystawić fakturę np. za wywóz plastiku, musi mieć dowód oddania tych odpadów jako plastik?

Wybrane zmiany w obszarze gospodarki odpadami w 2021 roku

W poniższej tabeli przedstawiono podsumowanie ważniejszych zmian w gospodarce odpadami w 2021 roku.

2020

Inwestorzy i gminy w sporze o przyłączenie do sieci

Wody polskie nadzorują wysokości stawek wodociągowo-kanalizacyjnych. W związku z tym ich zadaniem powinno być pomaganie w rozstrzyganiu konfliktów, jakie zaistnieją przy wydawaniu decyzji o dostęp do sieci. Czy tak jest w rzeczywistości?

Dziesięć rzeczy, które musisz wiedzieć o BDO

Dzięki artykułowi możesz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo prowadzić ewidencję odpadów przy użyciu Bazy danych o odpadach (BDO). Jeżeli masz wątpliwości w tym zakresie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Czy wystarczy dokument FPO podczas odbierania złomu od mieszkańców

Pytanie: W skupie złomu przyjmujemy dziennie po kilka ton złomu stalowego od osób fizycznych i wypisujemy im FPO (formularz przyjęcia odpadów metali). W ramach której ewidencji należy ewidencjonować te ilości − zwykłej czy komunalnej? Jaki dokument wystawić kierowcy pojazdu na drogę, jeśli przywozimy złom naszym transportem od osób fizycznych? Czy sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) ewidencjonować na zwykłej KEO bez podziału na grupy?

2019

Wylicz poprawnie opłatę za korzystanie ze środowiska!

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa wzory wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Jakie informacje powinni złożyć marszałkowi zarządzający składowiskiem odpadów?

Utylizacja padłej zwierzyny – wymagania wobec instalacji

W pierwszej fazie projektowania instalacji do utylizacji padłej zwierzyny trudno jest zaplanować szczegóły procesu i określić jednoznacznie potrzebną moc instalacji. Istnieje jednak zestaw uniwersalnych wymogów, które taka instalacja powinna spełniać.  

Przetwarzanie odpadów bez magazynowania – co z nowymi obowiązkami?

Pytanie: Posiadam decyzję na przetwarzanie odpadów (nie ma w niej wyznaczonych miejsc magazynowania). Przetwarzanie odpadów odbywa się poza instalacją, w procesie odzysku R-5, poprzez wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych bez ich wcześniejszego magazynowania. Czy dotyczy mnie obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń oraz monitoringu?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.