Wdrożenie przepisów dyrektywy ściekowej
Pytanie: Pytanie: Słyszałam, że weszły w życie zmiany związane z koniecznością wprowadzenia przepisów dyrektywy ściekowej do polskich warunków. O co dokładnie chodzi?
Tryby wystawiania kart przekazania odpadów komunalnych
Pytanie: Pytanie: Czy podstawiając kontener na odpady dla osoby prywatnej i transportując je do przetwarzającego, jesteśmy zobowiązani wystawiać kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) w trybie odbioru? A co w przypadku podstawienia kontenera na odpady osobie prywatnej i dostarczenia ich do PSZOK-u?
Powstawanie paliwa wodorowego ze spalanych odpadów
Wraz z przyjęciem dekarbonizacji światowy przemysł wkracza w okres transformacji energetycznej, w której konwencjonalne źródła oparte na paliwach kopalnych są stopniowo zastępowane zrównoważonymi, odnawialnymi i alternatywami źródłami. Jaką rolę w tym procesie odgrywa paliwo wodorowe?
Jak rozpoznać odpady niebezpieczne
W swojej działalności podmioty mają do czynienia z różnymi rodzajami odpadów. Jednym z niezwykle istotnych elementów ich klasyfikacji jest określenie, czy dany odpad jest niebezpieczny, ponieważ ma to ogromny wpływ na dalsze postępowanie z nim. W jaki sposób to zrobić?
Ciężka sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych
Panujące na rynku gospodarczym warunki mogą okazać się niezwykle trudne także dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Co należy robić, gdy zatwierdzone taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków podczas taryfikacji otwartej w 2021 roku nie będą w stanie pokryć niezbędnych kosztów? O tym w artykule.
Zasady zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych po MBP
Pytanie: Pytanie: Wytwarzamy odpady w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania oraz jesteśmy zarządzającym składowiskiem odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, które nie posiada statusu instalacji komunalnej. Zarówno instalacja, jak i składowisko znajdują się na tym samym terenie − odpady składowane są w miejscu ich wytworzenia. Czy spółka może składować w ten sposób te odpady?
Wpływ pandemii i wojny na branżę komunalną
Wydarzenia ostatnich lat diametralnie zmieniły sytuację w gminach, zarówno w zakresie odpadów, gospodarki wodno-ściekowej, jak i szeroko rozumianej presji na środowisko, obejmującej także zużycie zasobów. Pomimo istniejących narzędzi systemowych (np. raportowanie do BDO i innych działań organów administracji) branża nie dysponuje rzetelnymi danymi o zmianie struktury wpływu na środowisko.
Warunki utraty statusu odpadów
Pytanie: Pytanie: Zakład przetwarza odpady olejów jadalnych i tłuszczy (kody: 02 06 80, 19 08 09, 20 01 08) z zakładów gastronomicznych w procesie odzysku R9. Odpady te utracą status odpadów. Jakie warunki utraty statusu odpadów powinien określić wnioskodawca we wniosku o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów?
Segregowanie odpadów a kwestie formalne
Pytanie: Pytanie: Mamy zgodę na zbieranie odpadów, bo przygotowując kupowane zbiorniki i zderzaki do zbelowania, odrzucamy metalowe elementy. Co powinniśmy zrobić z tymi odpadami? Według WIOŚ powinniśmy mieć zgodę na przetwarzanie odpadów, ale złom jest odrzucany podczas segregacji. Podobnie jest w przypadku folii, w której czasem znajduje się karton. Przyjmuję ją pod kodem 15 01 02, a po przesegregowaniu okazuje się, że jest to makulatura o kodzie 15 01 01. Co w takim razie powinnam zrobić z odpadem, który powstał podczas segregacji?
- « pierwsza
- «
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- »
- ostatnia »
2024
Gminy a system kaucyjny- na co się przygotowywać, żeby zdążyć do 2025 roku
Wprowadzenie systemu kaucyjnego wynika z konieczności wdrożenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest poddanie odzyskowi jak największej liczby opakowań. W Polsce system kaucyjny wprowadzono ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Ewidencja odpadów przekazywanych z PSZOK
Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów. Klient będzie przywozić nam odpady z PSZOK-u. Czy mamy przyjmować takie odpady jako odpady komunalne? Czy z takich odpadów należy uzyskać poziomy recyklingu dla danej gminy i wykonywać sprawozdanie dla gminy?
Czy będą rewolucje w systemie BDO w 2024 roku
W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) są planowane znaczące zmiany. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Które ze zmian już wdrożono w systemie, a nad którymi wciąż trwają prace?
2023
Zaświadczenia o bateriach i akumulatorach
Pytanie: Odbieramy baterie i akumulatory z punktów wyznaczonych przez gminy w ramach umów gminnych (przetargowych). Odebrane odpady przywozimy do miejsca zbierania, gdzie je tymczasowo magazynujemy (w ramach decyzji na zbieranie). Potem odbiera je od nas zakład przetwarzania zużytego sprzętu (ZSEiE). Czy musimy składać zaświadczenia, o których mowa w art. 59a ustawy o bateriach i akumulatorach (dalej: u.b.a.)? Do chwili obecnej składaliśmy tylko informację roczną o zebranych odpadach na podstawie pozwolenia na zbieranie.
Ustawa o ułatwieniach dla biogazowni rolniczych
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad projektem ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Projekt jest ściśle związany z transformacją energetyczną Polski, której jednym z ważniejszych elementów będzie transformacja energetyczna obszarów wiejskich.
Okres obowiązywania zezwoleń odpadowych uległ zmianie
Pytanie: Podobno zmieniły się ostatnio przepisy dotyczące okresu obowiązywania zezwoleń odpadowych. O co chodzi?
2022
Przepisy dotyczące audytu w zakresie ZSEiE
Audyt zewnętrzny muszą przeprowadzać organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: ZSEiE) oraz zakłady go przetwarzające. Co warto o nim wiedzieć?
Pamiętaj – do końca kwietnia musisz złożyć analizę stanu gospodarki odpadami!
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek sporządzenia corocznej analizy stanu gospodarki odpadami.
Odpady w SENT – co się zmieniło w praktyce
Sprawdź, jakie kroki muszą podjąć podmioty, które od 22 lutego 2022 r. objęte są systemem SENT, i jakie nowe obowiązki realizować.
2021
Jak rozwiązać problemy z brakiem zgodności z operatem przeciwpożarowym
Pytanie: Po kontroli WIOŚ w związku z wydaniem decyzji na przetwarzanie odpadów otrzymałem pozytywnie opiniujące postanowienie. Postanowienie PSP stwierdza spełnienie wymagań określonych w przepisach ppoż., ale również brak spełnienia warunków ppoż. o których mowa w operacie. Punktem sporu jest wiata, która powstała po wydaniu operatu i decyzji go zatwierdzającej, ale podczas procedowania wniosku o zmianę pozwolenia w Urzędzie. Grozi mi wydanie decyzji odmownej, ponieważ pod wiatą znajduje się część instalacji do przetwarzania. Co mam robić?
Czy możesz sprzedać nadwyżkę odpadów
Pytanie: Prowadzimy recykling odpadów (m.in. opakowań) w procesie R3. Czy zgodna z prawem jest sprzedaż nadwyżki przetworzonych odpadów na DPR organizacji odzysku? Odpady nie miały żadnego kontaktu z tą organizacją, jedynie zwróciła się do nas z ofertą na odpłatne wystawienie dla niej DPR za III kwartał. Czy odpady zebrane i poddane recyklingowi muszą mieć powiązanie z organizacją, dla której wystawia się DPR?
2020
Kiedy możemy mówić o odpadach powstających poza instalacją
Zdarza się, że stosowane jest pojęcie tzw. odpadów wytwarzanych poza instalacją. Na czym polega ta klasyfikacja odpadów, dowiesz się z poniższego artykułu.
Jakich dokumentów wymaga gospodarowanie osadami ściekowymi
Pytanie: Jakie decyzje powinien mieć podmiot świadczący usługi zagospodarowania odpadu o kodzie 10 01 21 (osady ściekowe)? Wystarczy zezwolenie na zbieranie i transport odpadów? Czy jeżeli firma zgłasza odbiór odpadu o kodzie 20 03 04 (szlamy ze zbiorników bezodpływowych), to wykonawca może odebrać ten odpad jako zagęszczony ściek fekalny i dostarczyć go do punktu zlewnego oczyszczalni ścieków?
2019
Jak wyliczyć opłatę zmienną za odprowadzanie wód
Pytanie: Posiadam pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie do wód opadowych lub roztopowych. Siedziba mojej firmy i miejsce odprowadzania tych wód mieści się na terenie Krakowa. Jak będzie wyglądać procedura wyliczania opłaty zmiennej za tę usługę wodną w 2019 roku?
Decyzja środowiskowa – czy musisz ją uzyskać przy zmianie zezwolenia
Pytanie: Czy posiadacz odpadów, który przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o odpadach uzyskał zezwolenie na zbieranie, przetwarzanie lub zbieranie oraz przetwarzanie odpadów i jest zobowiązany do zmiany posiadanej decyzji, powinien uzyskać w pierwszej kolejności nową decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ)?
Wymagania dotyczące zbierania zużytych baterii i akumulatorów
Pytanie: Jesteśmy firmą zbierającą zużyte baterie i akumulatory - posiadamy stosowne zezwolenie, a działalność prowadzimy na wynajętym placu. W jakim stopniu wynajmujący powierzchnię jest odpowiedzialny za to, jak przestrzegamy wydanej decyzji?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.