Czy obwoźny skup złomu wymaga zezwolenia na zbieranie odpadów

Pytanie: Skupujemy złom od mieszkańców (mamy obwoźny skup złomu) − czy do prowadzenia takiej działalności potrzebne jest zezwolenie na zbieranie odpadów i wpis do rejestru BDO?

Chcesz zmodernizować oczyszczalnię? O tych pozwoleniach musisz pamiętać

Z reguły przebudowa, rozbudowa czy modernizacja oczyszczalni ścieków wymagają zmiany pozwolenia wodnoprawnego czy zintegrowanego. Formalna różnica polega na tym, że w przypadku pozwolenia wodnoprawnego należy wystąpić o nową decyzję i wygasić tym samym aktualną. Natomiast do obowiązującego pozwolenia zintegrowanego wydanego dla instalacji wraz z oczyszczalnią ścieków przemysłowych można wprowadzić zmiany, gdyż pozwalają na to przepisy.

Aktualny projekt przepisów o komunalnych osadach ściekowych

Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych, uwzględniającą uwagi wniesione w ramach uzgodnień i konsultacji publicznych. Co się zmieniło?

Zasady transportu zbieranych odpadów pomiędzy różnymi podmiotami

Pytanie: Mamy zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów (firma X). Odbieramy odpady złomu od firmy Y w Polsce. Następnie auto jedzie jeszcze za granicę do firmy Z zdać materiał i wraca do firmy X, gdzie przyjmujemy złom od firmy Y. Jakie dokumenty powinny być sporządzane pomiędzy firmą X a Y? Tylko karty przekazania odpadów (KPO) czy jeszcze załącznik VII?

W jaki sposób PSZOK powinien klasyfikować odpady medyczne

Pytanie: W ramach jakiego kodu PSZOK powinien przyjmować od mieszkańców „odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek”? Wcześniej nie przyjmowaliśmy takich odpadów, teraz obowiązek ten jest w ustawie. Jak znaleźć odbiorcę takich odpadów?

Tajniki sprawozdań dotyczących zużytego sprzętu

Podmioty gospodarujące zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym są zobowiązane do składania sprawozdań w zakresie prowadzonej działalności. Jakie wskazówki będą przydatne w trakcie opracowywania tych dokumentów?

Sprawozdanie o odpadach za 2021 rok − pytania i odpowiedzi

W artykule znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące składania rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami.

Opłata środowiskowa – kwestie dotyczące gospodarujących odpadami

Opłata za korzystanie ze środowiska obejmuje wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane uprawnienia do emisji oraz składowanie odpadów.

2023

Konkluzje dotyczące systemu SENT i gospodarowania odpadami

Roczna działalność systemu SENT w zakresie objęcia nim odpadów została podsumowana na konferencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jakie są z niej najważniejsze wnioski?

W jaki sposób gmina może gospodarować odpadami z publicznych koszy

Pytanie: Gmina chce odpady z ulicznych koszy i miejsc użyteczności publicznej gromadzić w kontenerach, na działce stanowiącej jej własność i po ich napełnieniu wywozić je na składowisko odpadów. Czy w takiej sytuacji musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów?

O tych dokumentach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej pamiętaj

Jeżeli zastanawiasz się, które dokumenty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej mogą Cię dotyczyć, przeczytaj poniższy artykuł.

2022

Dotacje na kwestie odpadowe w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty czy osoby fizyczne. Na co możesz pozyskać środki?

Czeka Cię kontrola WIOŚ? Te informacje Ci pomogą

Kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech (art. 225 § 1 Kodeksu karnego). W artykule znajdziesz więcej istotnych informacji, które powinieneś poznać przed zbliżającą się kontrolą Twojej działalności.

Co, jeśli zapomniałeś wystawić konieczne KPO

Pytanie: Gmina prowadząca PSZOK nie wystawiła trzech kart przekazania odpadów (dalej: KPO) dotyczących leków na odpady o masie 0,06 Mg (niedopatrzenie pracownika). Jak sobie z tym poradzić? Jakie mogą być konsekwencje? Ilość odpadów z wystawionych przez PSZOK KPO nie zgadzała się z ilością w sprawozdaniu podmiotu odbierającego odpady z PSZOK.

2021

PSZOK prowadzony przez gminę – jakie formalności musi spełnić

Prowadzony przez gminę punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) nie musi mieć zezwolenia na zbieranie odpadów, ale czy wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś)? Czy gmina powinna prowadzić ewidencję w BDO? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule.

Przeczytaj więcej o wprowadzonych zmianach w przepisach o odpadach

W ostatnim numerze mogłeś przeczytać o najnowszych zmianach wprowadzonych bezpośrednio w ustawie o odpadach. Z poniższego artykułu dowiesz się natomiast o modyfikacjach w innych aktach prawnych.

2020

Czy odpady komunalne można mieszać z przemysłowymi?

Pytanie: Czy w jednym kontenerze można magazynować odpady komunalne w postaci opakowań po napojach oraz folię powstałą z rozpakowywania towaru do produkcji?

Zmiany w uznawaniu odpadów za niebezpieczne od 6 stycznia 2020 r.

Nowe rozporządzenie ministra klimatu w sprawie warunków uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne, które weszło w życie 6 stycznia 2020 r., zawiera wytyczne pozwalające na klasyfikację odpadów zakaźnych.

Zaświadczenie potwierdzające recykling zużytego sprzętu

Pytanie: Prowadzimy recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak powinniśmy uzupełnić oraz komu przekazać zaświadczenie potwierdzające recykling za poprzedni rok kalendarzowy?

2019

Poznaj piętnaście zmian w prawie wodnym

Dnia 20 września 2018 r. weszła w życie kolejna nowelizacja Prawa wodnego. Głównym celem wprowadzonych zmian było rozstrzygnięcie wątpliwości interpretacyjnych, w tym m.in. dotyczących wydawania przyrzeczeń wodnoprawnych, gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa oraz naliczania opłat za usługi wodne. W artykule przeczytasz o wprowadzonych modyfikacjach.

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.