Katalog działań zakazanych w kontekście spalania odpadów
Poza obowiązkami i nakazami, w przepisach możemy też znaleźć zapisy dotyczące zakazów w kontekście termicznego przekształcania odpadów.
Jakie odpady są wytwarzane w spalarni
Naturalną konsekwencją spalania odpadów jest powstanie odpadów z tego procesu. Jakie frakcje odpadów mogą być wytwarzane i w jaki sposób je zagospodarować?
Jakie frakcje odpadów mogą trafiać do spalarni
Odpady, z których można efektywnie pozyskiwać energię, to biomasa oraz RDF, czyli paliwo alternatywne najczęściej powstające w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Chcesz wiedzieć więcej w tym zakresie? Przeczytaj ten artykuł.
Gospodarka obiegu zamkniętego w kontekście procesów termicznego przekształcania odpadów
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest nierozerwalnie związana ze spalaniem odpadów. Dlaczego tak jest?
Dotacje na rozwój infrastruktury związanej z pozyskiwaniem energii z odpadów
Unia Europejska daje możliwość pozyskiwania środków, których głównym celem ma być wsparcie inwestycji związanych z przekształcaniem termicznym odpadów.
Poznaj zalety, które niesie za sobą pozyskiwanie energii odpadów
Pomimo pewnych kontrowersji związanych ze spalaniem odpadów, ten sposób ich utylizacji niesie za sobą wiele zalet i stanowi ważny punkt transformacji energetycznej Polski. Dlaczego ma takie znaczenie?
Polityka energetyczna Polski a spalanie odpadów
Kwestie termicznego przekształcania odpadów są uwzględnione w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku. Jakie aspekty porusza ten dokument?
Kompendium wiedzy o pozyskiwaniu energii z odpadów
Wpływ na sytuację energetyczną Polski mają krajowe i unijne strategie związane z transformacją źródeł energii. Polska energetyka wykorzystuje w dużym stopniu paliwa kopalne, których stosowanie powoduje zanieczyszczenie powietrza i pogłębianie zmian klimatycznych. Podstawą transformacji energetycznej będzie stopniowe i sprawiedliwe społecznie przejście na odnawialne źródła energii (OZE). Czy odpady będą stanowiły istotny element tej transformacji?
Jak wyposażyć zakład spalania, by móc zaliczyć wytworzoną energię jako energię z OZE
Poza regulacjami samego procesu i warunków jego przeprowadzania do kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów jako energię z odnawialnego źródła energii konieczne jest także odpowiednie wyposażenie zakładu.
- « pierwsza
- «
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- »
- ostatnia »
2024
W jaki sposób następuje rozwiązanie umowy
Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?
Uzasadnione przyczyny wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo
Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. Jakie to przypadki?
Treść umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, tworząc umowę, powinno dołożyć starań, aby spełniała ona ustawowe wymogi. Taka umowa musi więc być kompletna, a jej treść zgodna z innymi przepisami prawa. Sprawdź, jakie elementy musi ona zawierać.
2023
Konkluzje dotyczące systemu SENT i gospodarowania odpadami
Roczna działalność systemu SENT w zakresie objęcia nim odpadów została podsumowana na konferencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jakie są z niej najważniejsze wnioski?
W jaki sposób gmina może gospodarować odpadami z publicznych koszy
Pytanie: Gmina chce odpady z ulicznych koszy i miejsc użyteczności publicznej gromadzić w kontenerach, na działce stanowiącej jej własność i po ich napełnieniu wywozić je na składowisko odpadów. Czy w takiej sytuacji musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów?
O tych dokumentach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej pamiętaj
Jeżeli zastanawiasz się, które dokumenty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej mogą Cię dotyczyć, przeczytaj poniższy artykuł.
2022
Dotacje na kwestie odpadowe w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty czy osoby fizyczne. Na co możesz pozyskać środki?
Czeka Cię kontrola WIOŚ? Te informacje Ci pomogą
Kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech (art. 225 § 1 Kodeksu karnego). W artykule znajdziesz więcej istotnych informacji, które powinieneś poznać przed zbliżającą się kontrolą Twojej działalności.
Co, jeśli zapomniałeś wystawić konieczne KPO
Pytanie: Gmina prowadząca PSZOK nie wystawiła trzech kart przekazania odpadów (dalej: KPO) dotyczących leków na odpady o masie 0,06 Mg (niedopatrzenie pracownika). Jak sobie z tym poradzić? Jakie mogą być konsekwencje? Ilość odpadów z wystawionych przez PSZOK KPO nie zgadzała się z ilością w sprawozdaniu podmiotu odbierającego odpady z PSZOK.
2021
PSZOK prowadzony przez gminę – jakie formalności musi spełnić
Prowadzony przez gminę punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) nie musi mieć zezwolenia na zbieranie odpadów, ale czy wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś)? Czy gmina powinna prowadzić ewidencję w BDO? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule.
Przeczytaj więcej o wprowadzonych zmianach w przepisach o odpadach
W ostatnim numerze mogłeś przeczytać o najnowszych zmianach wprowadzonych bezpośrednio w ustawie o odpadach. Z poniższego artykułu dowiesz się natomiast o modyfikacjach w innych aktach prawnych.
2020
Czy odpady komunalne można mieszać z przemysłowymi?
Pytanie: Czy w jednym kontenerze można magazynować odpady komunalne w postaci opakowań po napojach oraz folię powstałą z rozpakowywania towaru do produkcji?
Zmiany w uznawaniu odpadów za niebezpieczne od 6 stycznia 2020 r.
Nowe rozporządzenie ministra klimatu w sprawie warunków uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne, które weszło w życie 6 stycznia 2020 r., zawiera wytyczne pozwalające na klasyfikację odpadów zakaźnych.
Zaświadczenie potwierdzające recykling zużytego sprzętu
Pytanie: Prowadzimy recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak powinniśmy uzupełnić oraz komu przekazać zaświadczenie potwierdzające recykling za poprzedni rok kalendarzowy?
2019
Poznaj piętnaście zmian w prawie wodnym
Dnia 20 września 2018 r. weszła w życie kolejna nowelizacja Prawa wodnego. Głównym celem wprowadzonych zmian było rozstrzygnięcie wątpliwości interpretacyjnych, w tym m.in. dotyczących wydawania przyrzeczeń wodnoprawnych, gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa oraz naliczania opłat za usługi wodne. W artykule przeczytasz o wprowadzonych modyfikacjach.
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.