W jaki sposób gmina powinna ewidencjonować odpady
Pytanie: Pytanie: Czy jako gmina powinniśmy korzystać podczas tworzenia kart ewidencji odpadów (KEO) z zakładki "odpady komunalne"? Ponadto, jeśli mam w bazie danych o odpadach (BDO) kartę ewidencji dla kodu 19 12 04, a przyjechał do nas ładunek o kodzie 19 12 04 ex - tworzywa sztuczne, to muszę założyć kolejną kartę ewidencji?
Pytania dotyczące dokumentów potwierdzających recykling
Pytanie: Pytanie: Czy istnieje jakaś podstawa prawna dająca możliwość sprzedaży dokumentu potwierdzającego recykling (DPR) organizacji odzysku? Jak powinien wyglądać dokument, w którym wnioskujemy o wystawienie DPR przez ostatecznego odbiorcę odpadów, na podstawie wniosku firmy, która przekazała nam odpad? Czy wystarczy, że ten oryginalny wniosek przekażemy dalej do ostatecznego recyklera?
Przewozisz odpady przez teren Holandii? Musisz zarejestrować się w nowym systemie
Pytanie: Pytanie: Jestem przewoźnikiem wykonującym przewozy odpadów na terenie Holandii (także tranzytem). Podobno ostatnio zmieniły się przepisy w tym zakresie obowiązujące na terenie tego kraju – czy to prawda?
Polskie ciepłownictwo a możliwości, jakie dają odpady
Kończą się prace nad „Strategią dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.”, której celem jest wskazanie optymalnych kierunków realizacji postanowień dokumentów krajowych – Polityki energetycznej Polski do 2040 r. oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030. W związku z niezwykle trudnym okresem grzewczym kwestie energetyki są teraz szczególnie istotne, także w kontekście gospodarki odpadowej.
Decyzje obowiązkowe przy przeprowadzaniu rekultywacji terenu
Pytanie: Pytanie: Mamy decyzję starosty na rekultywację terenów niekorzystnie przekształconych, a dla terenu działki nie został uchwalony MPZP. Rekultywacja będzie prowadzona odpadami o kodach: 10 09 03, 10 09 08, 10 09 10 oraz 10 12 08. Podczas rekultywacji spełnione zostaną warunki podane w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami. Czy musimy mieć decyzję środowiskową (duś) na odzysk odpadów poza instalacjami?
Co wynika z danych ze sprawozdania o odpadach komunalnych
Pytanie: Pytanie: Czy w sprawozdaniu firmy zbierającej odpady masy z działu IIIA powinny się równać masie odpadów w działu VA (masie odpadów przekazanych do ponownego użycia i recyklingu)? A jeśli ta masa jest wyższa w dziale VA, to co to oznacza?
Znaczenie kompostowania odpadów w polityce Zielonego Ładu
Zielony Ład jest elementem europejskiej polityki klimatycznej, której cel to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 roku o co najmniej 55%. Jakie znaczenie w realizacji tego celu będzie mieć kompostowanie odpadów?
Zasady przetwarzania odpadów w kruszarce mobilnej
Pytanie: Zamierzamy pozyskiwać odpady o kodzie 10 13 82 (wybrakowane wyroby). Czy po przewiezieniu ich własnym transportem do miejsca zbierania (mamy zezwolenie na zbieranie) możemy skorzystać z usługi firmy, która dysponuje mobilną kruszarką, żeby odpady poddać przetwarzaniu, a następnie przekazać je osobie fizycznej na własne potrzeby? Mobilna kruszarka przyjedzie do miejsca zbierania odpadów i wtedy odbędzie się kruszenie. Czy kruszenie odpadów od innego podmiotu wymaga pozwolenia na przetwarzanie lub decyzji ooś? Czy po skruszeniu odpadu nadal będzie to odpad o kodzie 10 13 83?
Zabezpieczenie roszczeń a zakończenie działalności odpadowej
Pytanie: Ze względu na zlikwidowanie działalności polegającej na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów dostaliśmy decyzję o wygaśnięciu zezwolenia. Minęło 30 dni od otrzymania tej decyzji, a wniosek aktualizacyjny nie został jeszcze złożony. Czy otrzymamy zwrot zabezpieczenia roszczeń − jeśli tak, to kiedy?
- « pierwsza
- «
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- »
- ostatnia »
2024
Kto odpowiada za zawieranie umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków
W przypadku zawierania takich umów należy jasno sprecyzować, kim są strony podpisywanej umowy.
Kto musi prowadzić ewidencję z podziałem na gminy
Pytanie: Przyjmujemy odpady komunalne od "śmieciarek" bezpośrednio w trybie odbioru. Powinniśmy prowadzić ewidencję komunalną z podziałem na gminy, czy możemy wrzucać wszystko w karty przekazania odpadów (KPO)?
2023
Będą podwyżki cen za wodę i ścieki
Samorządy oraz firmy wod.-kan. zgłaszają konieczność zmiany taryf, co wiąże się z podwyżkami cen za wodę i ścieki. Jako powody są wskazywane m.in. rosnące koszty związane z energią elektryczną czy wysoka inflacja.
Zbieranie odpadów budowlanych a sprawozdanie komunalne
Pytanie: Czego może dotyczyć informacja o zebranych odpadach budowlanych i rozbiórkowych w sprawozdaniu o odpadach komunalnych (dział II)? Czy chodzi o odpady zbierane w myśl definicji ustawy o odpadach? Odpady te mają pochodzić ze źródeł komunalnych czy z jakichkolwiek źródeł?
2022
Wątpliwości dotyczące gospodarowania odpadami budowlanymi
Pytanie: Czy od 2023 roku nie będzie możliwości przyjmowania odpadów budowlanych (np. 17 09 04) do procesu D5 jako odpadów nieselektywnie zbieranych? Jeżeli zakład ma możliwość przyjęcia odpadu 17 01 01 i przekazania go od razu do procesu R5 (budowa dróg czy skarp), to czy wprowadzenie rozdziału 6a ustawy o odpadach (uo) taką możliwość wyklucza i pozostaje tylko proces R12? Ponadto czy od tego roku odpady budowlane od osób fizycznych nie są odpadami komunalnymi, tylko odpadami od osób zwolnionych z ewidencji? Wprowadzenie obowiązku osiągnięcia poziomów składowania przez odbierających odpady komunalne oznacza, że np. wytwarzany stabilizat będzie wliczał się do tych poziomów? Z odpadów 20 03 01 często wytwarzane są odpady budowlane − w związku z tym one również będą uwzględniane w tych poziomach, nawet jeśli przekazywane są do procesów odzysku (R5)?
Utrata statusu odpadu przez przetworzoną makulaturę
Pytanie: Jesteśmy recyklerem i mamy pozwolenie zintegrowane − w tym na przetwarzanie makulatury metodą R3, która potem jest wykorzystywana przez nas do produkcji papieru. Czy to utrata statusu odpadu? Nigdy się o to nie ubiegaliśmy i nie mamy takich zapisów w pozwoleniu, ale pytanie nasunęło się w związku z nowym wzorem karty ewidencji, w którym jest mowa o utracie statusu odpadu.
System kaucyjny w Polsce w projekcie nowej ustawy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Głównym z założeń projektu jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce.
2021
Faktury za sprzedaż odpadów a kody GTU
Pytanie: W wyniku przetwarzania odpadów powstaje olej odpadowy o kodzie 13 02 08* − po uzbieraniu partii przyjeżdża samochód i olej jest sprzedawany. Czy na fakturze powinien znajdować się kod GTU? Czy wystawiając fakturę za usługę regranulacji odpadów z tworzyw sztucznych, umieszczam GTU, czy nie?
Czy transport azbestu podlega wymogom ADR
Pytanie: Czy powstały z przetwarzania odpadów o kodzie 15 01 01 brykiet mogę wprowadzić na rynek? Czy jako wytwórca odpadu (eternit) zawierającego azbest, po szczelnym zapakowaniu, muszę spełniać ADR na jego przewóz na składowisko?
Co warto wiedzieć o dzikich wysypiskach
Definicja „dzikich wysypisk” nie pojawia się w żadnym akcie prawnym, ale można za nie uznać miejsca, w których są nielegalnie składowane lub porzucane odpady. W Polsce co roku likwiduje się kilkanaście tysięcy takich wysypisk − sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.
2020
Opłaty za korzystanie ze środowiska − zarządzający składowiskiem
Opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie składowania odpadów mogą przyjąć postać opłaty zwykłej lub podwyższonej. Jak je wyliczyć? O tym w artykule.
2019
Kiedy może spotkać cię kara za kierowane odpadów do instalacji zastępczej
Zgodnie z art. 9e ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) firma odbierająca odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest zobowiązana do przekazywania selektywnie zebranych odpadów bezpośrednio lub za pośrednictwem innego zbierającego odpady do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. Odpady zmieszane oraz odpady zielone powinny natomiast trafiać bezpośrednio do RIPOK. W jakim przypadku można skorzystać z wyjątku i skierować odpady do instalacji zastępczej?
Kiedy firma odbierająca odpady medyczne jest potrzebna
Pytanie: Firma odbierała odpady o kodzie 18 01 03* z zakładu posiadającego status pracy chronionej (zatrudniona tam była pielęgniarka). Wraz z utratą tego statusu zakład chce zrezygnować z naszych usług, tłumacząc, że jedynymi powstającymi odpadami będą plastry. Czy jest to prawidłowy sposób postępowania?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.