Zawartość poszczególnych działów sprawozdania

Sprawozdanie składa się z trzynastu działów, które powinien wypełniać podmiot zależnie od zakresu prowadzonej działalności.

Sprawozdanie w BDO – podstawowe informacje

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami znajduje się w Module Sprawozdawczość w BDO.

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi

Raportowanie w zakresie odpadów możemy podzielić na dokumentację składaną dla odpadów komunalnych i innych niż komunalne. W artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat sprawozdawczości odpadowej.

Porównanie sprawozdawczości emisyjnej

Pomimo dwutorowego sposobu raportowania emisyjnego dane zawarte w raportach do KOBiZE i urzędu marszałkowskiego powinny być zgodne.

Jak uzupełniać formularz opłaty środowiskowej

Informacje o opłatach za korzystanie ze środowiska należy gromadzić w formie papierowej lub elektronicznej, w układzie tabelarycznym. W takiej też postaci (papierowej lub elektronicznej) można je złożyć do urzędu.

W jaki sposób sporządzić raport do KOBiZE

Wprowadzanie raportu odbywa się przez stronę internetową Krajowej bazy dostępną pod adresem: www.krajowabaza.kobize.pl. Co jeszcze warto wiedzieć?

Raport, który musisz złożyć do KOBiZE

Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Propozycje zmian w systemie kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w trakcie konferencji prasowej dotyczącej postulowanych zmian w systemie kaucyjnym potwierdziło, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziano też zmiany. Jakie?

Jakie masy odpadów uwzględnić we wniosku o zezwolenie

Pytanie: We wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów wskazałam największe i maksymalne masy wszystkich odpadów, które mogą być magazynowane. Muszę jednak oddzielić odpady przetwarzane od wytwarzanych, bo największe masy podaje się tylko dla odpadów przetwarzanych i dla nich liczy się zabezpieczenie roszczeń. Dlaczego tak jest? 

2023

Będą podwyżki cen za wodę i ścieki

Samorządy oraz firmy wod.-kan. zgłaszają konieczność zmiany taryf, co wiąże się z podwyżkami cen za wodę i ścieki. Jako powody są wskazywane m.in. rosnące koszty związane z energią elektryczną czy wysoka inflacja.

Zbieranie odpadów budowlanych a sprawozdanie komunalne

Pytanie: Czego może dotyczyć informacja o zebranych odpadach budowlanych i rozbiórkowych w sprawozdaniu o odpadach komunalnych (dział II)? Czy chodzi o odpady zbierane w myśl definicji ustawy o odpadach? Odpady te mają pochodzić ze źródeł komunalnych czy z jakichkolwiek źródeł? 

2022

Wątpliwości dotyczące gospodarowania odpadami budowlanymi

Pytanie: Czy od 2023 roku nie będzie możliwości przyjmowania odpadów budowlanych (np. 17 09 04) do procesu D5 jako odpadów nieselektywnie zbieranych? Jeżeli zakład ma możliwość przyjęcia odpadu 17 01 01 i przekazania go od razu do procesu R5 (budowa dróg czy skarp), to czy wprowadzenie rozdziału 6a ustawy o odpadach (uo) taką możliwość wyklucza i pozostaje tylko proces R12? Ponadto czy od tego roku odpady budowlane od osób fizycznych nie są odpadami komunalnymi, tylko odpadami od osób zwolnionych z ewidencji? Wprowadzenie obowiązku osiągnięcia poziomów składowania przez odbierających odpady komunalne oznacza, że np. wytwarzany stabilizat będzie wliczał się do tych poziomów? Z odpadów 20 03 01 często wytwarzane są odpady budowlane − w związku z tym one również będą uwzględniane w tych poziomach, nawet jeśli przekazywane są do procesów odzysku (R5)? 

Utrata statusu odpadu przez przetworzoną makulaturę

Pytanie: Jesteśmy recyklerem i mamy pozwolenie zintegrowane − w tym na przetwarzanie makulatury metodą R3, która potem jest wykorzystywana przez nas do produkcji papieru. Czy to utrata statusu odpadu? Nigdy się o to nie ubiegaliśmy i nie mamy takich zapisów w pozwoleniu, ale pytanie nasunęło się w związku z nowym wzorem karty ewidencji, w którym jest mowa o utracie statusu odpadu.

System kaucyjny w Polsce w projekcie nowej ustawy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Głównym z założeń projektu jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce.

2021

Faktury za sprzedaż odpadów a kody GTU

Pytanie: W wyniku przetwarzania odpadów powstaje olej odpadowy o kodzie 13 02 08* − po uzbieraniu partii przyjeżdża samochód i olej jest sprzedawany. Czy na fakturze powinien znajdować się kod GTU? Czy wystawiając fakturę za usługę regranulacji odpadów z tworzyw sztucznych, umieszczam GTU, czy nie?

Czy transport azbestu podlega wymogom ADR

Pytanie: Czy powstały z przetwarzania odpadów o kodzie 15 01 01 brykiet mogę wprowadzić na rynek? Czy jako wytwórca odpadu (eternit) zawierającego azbest, po szczelnym zapakowaniu, muszę spełniać ADR na jego przewóz na składowisko?

Co warto wiedzieć o dzikich wysypiskach

Definicja „dzikich wysypisk” nie pojawia się w żadnym akcie prawnym, ale można za nie uznać miejsca, w których są nielegalnie składowane lub porzucane odpady. W Polsce co roku likwiduje się kilkanaście tysięcy takich wysypisk − sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

2020

Opłaty za korzystanie ze środowiska − zarządzający składowiskiem

Opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie składowania odpadów mogą przyjąć postać opłaty zwykłej lub podwyższonej. Jak je wyliczyć? O tym w artykule.

2019

Kiedy może spotkać cię kara za kierowane odpadów do instalacji zastępczej

Zgodnie z art. 9e ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) firma odbierająca odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest zobowiązana do przekazywania selektywnie zebranych odpadów bezpośrednio lub za pośrednictwem innego zbierającego odpady do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. Odpady zmieszane oraz odpady zielone powinny natomiast trafiać bezpośrednio do RIPOK. W jakim przypadku można skorzystać z wyjątku i skierować odpady do instalacji zastępczej?

Kiedy firma odbierająca odpady medyczne jest potrzebna

Pytanie: Firma odbierała odpady o kodzie 18 01 03* z zakładu posiadającego status pracy chronionej (zatrudniona tam była pielęgniarka). Wraz z utratą tego statusu zakład chce zrezygnować z naszych usług, tłumacząc, że jedynymi powstającymi odpadami będą plastry. Czy jest to prawidłowy sposób postępowania?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.