Opinia branży o projekcie KPGO 2028
Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028 (KPGO) zawiera m.in. analizę aktualnego stanu gospodarki odpadami, planowane cele i kierunki rozwoju w obrębie gospodarowania odpadami oraz wskazuje konkretne zadania organów w tym zakresie. Co samorządy sądzą o tym projekcie?
Czy katastrofa ekologiczna Odry przyczyni się do zwiększenia kontroli nad ściekami
W związku z ostatnią katastrofą ekologiczną związaną z zanieczyszczeniem Odry władze postanowiły zająć się problemem ścieków i ich nielegalnego odprowadzania. Jakie są plany zmian?
Systemy oczyszczania ścieków pod większą kontrolą
Zmiany w ustawie Prawo wodne, ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, mają na celu dostosowanie do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej. To również doprecyzowanie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.
Podstawowe obowiązki stacji demontażu pojazdów
Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach prowadzących stację demontażu pojazdów? Jak przebiega proces inwestycyjny oraz jakie rodzaje decyzji musi uzyskać przedsiębiorca?
Kilka deklaracji odpadowych dla jednej nieruchomości
Pytanie: Czy na daną nieruchomość jednorodzinną może być złożonych kilka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Mam na myśli sytuację, gdy w jednym domu zamieszkują dziadkowie, dzieci i dorosłe już wnuki ze swoimi rodzinami i każdy chce płacić za siebie.
Jak opracować plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne musi opracować wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Jak przebiega procedura opracowania takiego planu?
Decyzja KIO w sprawie in-house bez podwykonawców
Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że warszawska spółka komunalna nie może być wykonawcą zadania odbioru odpadów zleconego przez miasto stołeczne z wolnej ręki, ponieważ w zbyt szerokim zakresie korzysta z usług podwykonawców.
Zakres dostępu do BDO przez jednostki publiczne
Pytanie: Czy jako urząd mamy możliwość wglądu do kart przekazania odpadów (KPO) innych firm? Jeśli tak, to z jakiej strony skorzystać: jap-bdo.mos.gov.pl czy bdo.mos.gov.pl, i gdzie ich szukać?
- « pierwsza
- «
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- »
- ostatnia »
2024
Cofnięcie kary dla recyklera za opóźnienie audytu
Pytanie: Czy mogę złożyć odwołanie od decyzji WIOŚ, jeśli przekazałem 4 dni po terminie sprawozdania z audytu recyklera?
Co zrobić, gdy nie można wprowadzić KPO
Pytanie: Co zrobić, gdy odebrano odpady od firmy, która zakończyła działalność, a karty z odbioru zostały w zakładce „odrzucone". Odpady przyjęliśmy na magazyn, ale nie mamy jak wykazać tego w ewidencji.
Cementowanie jako istotny element systemu gospodarowania odpadami – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy, że wytwarzanie cementu jest bardzo energochłonne, dlatego popularne jest spalanie odpadów, których nie można poddać recyklingowi. O czym przeczytasz w drugiej części?
2023
Transportujesz nieczystości ciekłe? Sprawdź nowe wytyczne!
Od 22 lutego obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące przepisy w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Transport odpadów za granicę
Pytanie: Chcemy sprzedać odpad z listy zielonej do firmy B, która ma siedzibę w Polsce. Transport będzie do Austrii do firmy C, gdyż firma B kupuje od nas odpady i sprzedaje do swojego odbiorcy w Austrii. Na jakim dokumencie powinny być transportowane odpady?
Odzysk odpadów niebezpiecznych – w jakich przypadkach jest możliwy i opłacalny
Odpadami niebezpiecznymi są odpady wskazane w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów, jako odpady niebezpieczne, z zastrzeżeniem możliwości zmiany klasyfikacji tych odpadów na odpady inne niż niebezpieczne. W jakich przypadkach ich odzysk jest opłacalny?
2022
Gospodarowanie tworzywami sztucznymi a system SENT
Pytanie: Mamy wydaną decyzję na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych. Czy jako producent innych niż niebezpieczne tworzyw sztucznych, proszków PCW i wyrobów gotowych, współpracując z zagranicznymi firmami, musimy rejestrować się w SENT?
Ewidencja odpadów wyłączonych z frakcji komunalnej
Pytanie: W związku z tym, że od 1 stycznia 2022 r. doprecyzowano, że odpady komunalne nie obejmują odpadów ze zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, to oznacza to, że ścieki ze zbiorników bezodpływowych należy ewidencjonować w BDO (kody 20 03 04 − szlamy ze zbiorników bezodpływowych służących do gromadzenia nieczystości i 20 03 06 − odpady ze studzienek kanalizacyjnych)?
Czym jest system KZR INiG i kogo dotyczy
Pytanie: Jesteśmy instalacją komunalną i wytwarzamy paliwo alternatywne z balastu pochodzącego ze strumienia odpadów komunalnych. Dostaliśmy informację, że od 2022 roku, chcąc przekazać paliwo alternatywne, powinniśmy widnieć w systemie KZR INiG. Czy to prawda i co to za system?
2021
Prowadzenie ewidencji odpadów przez PSZOK
Pytanie: Zajmujemy się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów (m.in. kody 150101, 191201). Czy mogę przetworzyć odpad 150101 z karty ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) na odpad 191201 z karty ewidencji odpadów (KEO)? Tak wytworzony mogę wyeksportować na podstawie aneksu 7 poza Polskę, ponieważ nie wszyscy nasi odbiorcy akceptują wystawione karty komunalne. Czy muszę mieć pozwolenie na przetwarzanie stricte odpadów komunalnych?
Prowadzący PSZOK i odbierający odpady - sprawozdanie za rok 2020
Prowadzący PSZOK (z wyłączeniem gminy) oraz odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zobowiązani są do sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy - za rok 2020 złożymy je do 31 stycznia 2021 r.
Odbiór odpadów od osób będących na kwarantannie
Pytanie: Odbieramy odpady komunalne i nasi pracownicy często obawiają się wyjazdów w teren. Czy mamy prawo mieć dostęp do adresów osób będących na kwarantannie w związku z panującą epidemią? Dodatkowo jakie środki ostrożności zachować?
2020
Baza BDO – dziesięć krótkich pytań i odpowiedzi
W związku z rozszerzeniem funkcjonalności Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) macie trudności i wątpliwości w zakresie jej funkcjonowania. W artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Zarządzający składowiskiem odpadów -− jak wypełnić formularz i określić wysokość opłaty
W przypadku składowania odpadów podmiotem korzystającym ze środowiska jest posiadacz odpadów. Jakie informacje powinni złożyć marszałkowi zarządzający składowiskiem odpadów?
2019
Sprawdź, czy gmina ma prawo do narzucania cen za odbiór ścieków z gmin sąsiednich
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał działania jednej z podkarpackich gmin, polegające na nadużywaniu pozycji na lokalnym rynku hurtowego odbioru i oczyszczania ścieków pochodzących z sąsiednich gmin za praktykę ograniczającą konkurencję i naruszającą zakaz, o którym mowa w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.
PSZOK – jakich błędów unikać w rocznym sprawozdaniu
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do obowiązków podmiotu prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) należy m.in. sporządzenie rocznego sprawozdania. Dowiedz się, czego dotyczy to sprawozdanie oraz jakich błędów należy unikać przy jego opracowywaniu.
Prowadzący zakład przetwarzania ZSEE – obowiązki sprawozdawcze
Zakład przetwarzania ZSEE to instalacja, obiekt budowlany lub jego część, w których jest prowadzony demontaż zużytego sprzętu oraz przygotowanie do ponownego użycia zużytego sprzętu lub odpadów powstałych po demontażu tego sprzętu, które posiadają decyzję w zakresie gospodarki odpadami zezwalającą na jego przetwarzanie.
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.