Już w 2023 roku prawdziwa rewolucja na rynku opakowań
Rynek opakowań w nowym roku zmieni się ze względu na konieczność wdrożenia trzech dużych pakietów przepisów związanych z: systemem kaucyjnym, dyrektywą plastikową (SUP − ang. Single Use Plastics) oraz rozszerzoną odpowiedzialnością producentów.
Jakie zmiany w przepisach o odpadach wejdą i miały wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
Niektóre akty prawne zawierają przepisy, których wejście w życie jest opóźnione. Jakie przepisy z zakresu gospodarowania odpadami zaczną obowiązywać od 2023 roku? Które terminy zostały w ostatniej chwili zmienione? Podsumowanie znajdziesz w poniższym artykule.
Zasady gospodarowania terenem PSZOK-u
Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli damy tytuł prawny gminnej spółce komunalnej do PSZOK (wydzielonej części) na bazę magazynowo transportową, a cały PSZOK oddamy w administrowanie gospodarce komunalnej, to jesteśmy w stanie ominąć konieczność uzyskiwania decyzji/pozwoleń? Czy użyczenie/najem/dzierżawa części PSZOK na inną działalność jest w ogóle prawnie dopuszczalna?
Wdrożenie przepisów dyrektywy ściekowej
Pytanie: Pytanie: Słyszałam, że weszły w życie zmiany związane z koniecznością wprowadzenia przepisów dyrektywy ściekowej do polskich warunków. O co dokładnie chodzi?
Tryby wystawiania kart przekazania odpadów komunalnych
Pytanie: Pytanie: Czy podstawiając kontener na odpady dla osoby prywatnej i transportując je do przetwarzającego, jesteśmy zobowiązani wystawiać kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) w trybie odbioru? A co w przypadku podstawienia kontenera na odpady osobie prywatnej i dostarczenia ich do PSZOK-u?
Powstawanie paliwa wodorowego ze spalanych odpadów
Wraz z przyjęciem dekarbonizacji światowy przemysł wkracza w okres transformacji energetycznej, w której konwencjonalne źródła oparte na paliwach kopalnych są stopniowo zastępowane zrównoważonymi, odnawialnymi i alternatywami źródłami. Jaką rolę w tym procesie odgrywa paliwo wodorowe?
Jak rozpoznać odpady niebezpieczne
W swojej działalności podmioty mają do czynienia z różnymi rodzajami odpadów. Jednym z niezwykle istotnych elementów ich klasyfikacji jest określenie, czy dany odpad jest niebezpieczny, ponieważ ma to ogromny wpływ na dalsze postępowanie z nim. W jaki sposób to zrobić?
Ciężka sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych
Panujące na rynku gospodarczym warunki mogą okazać się niezwykle trudne także dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Co należy robić, gdy zatwierdzone taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków podczas taryfikacji otwartej w 2021 roku nie będą w stanie pokryć niezbędnych kosztów? O tym w artykule.
Zasady zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych po MBP
Pytanie: Pytanie: Wytwarzamy odpady w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania oraz jesteśmy zarządzającym składowiskiem odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, które nie posiada statusu instalacji komunalnej. Zarówno instalacja, jak i składowisko znajdują się na tym samym terenie − odpady składowane są w miejscu ich wytworzenia. Czy spółka może składować w ten sposób te odpady?
- « pierwsza
- «
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Te warunki zawierania umów musisz znać
Przedsiębiorstwo może stosować kompletny wzorzec umowny bądź ogólne warunki umów (o.w.u.) i umowę. O czym warto wiedzieć podczas sporządzania takich dokumentów i ich realizacji?
Obowiązki wykonawcy i podwykonawcy w ramach odbioru odpadów
Pytanie: Wykonawca, który wygrał przetarg na odbiór odpadów komunalnych, prowadzi ich ewidencję i sprawozdawczość, a potem rozlicza się z gminą. W BDO trzeba tworzyć karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Kto to ma robić? Wykonawca czy jego podwykonawca? A może podwykonawca korzystając z BDO wykonawcy po uzyskaniu pełnomocnictwa, by cała ewidencja była spójna ze sprawozdawczością wykonawcy?
2023
Masa zużytego sprzętu z paneli fotowoltaicznych a sprawozdania odpadowe
Niedawno zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące sposobu obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy już sprawiają problemy przedsiębiorcom. O co chodzi? Dowiesz się z tekstu.
Kontrole dotyczące zbiorników bezodpływowych
Pytanie: Rada gminy przyjęła w regulaminie utrzymania czystości i porządku minimalną częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych. Co, jeśli okaże się podczas kontroli, że właściciel nieruchomości posiada rachunki, które wskazują na opróżnianie zbiornika rzadziej, niż to wskazano w tym akcie prawa miejscowego?
Jakie warunki musi spełniać kompostownik odpadów zielonych
Pytanie: Czy kompostowanie odpadów zielonych i bioodpadów może odbywać się przy terenach przeznaczonych do użytku publicznego (np. galerie handlowe, centra usługowe)? Czy są jakieś wytyczne mówiące, jakie warunki powinien spełnić kompostownik?
2022
Zasady transportu zbieranych odpadów pomiędzy różnymi podmiotami
Pytanie: Mamy zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów (firma X). Odbieramy odpady złomu od firmy Y w Polsce. Następnie auto jedzie jeszcze za granicę do firmy Z zdać materiał i wraca do firmy X, gdzie przyjmujemy złom od firmy Y. Jakie dokumenty powinny być sporządzane pomiędzy firmą X a Y? Tylko karty przekazania odpadów (KPO) czy jeszcze załącznik VII?
2021
Negatywna decyzja po kontroli WIOŚ – co zrobić
Pytanie: W 2012 r. mieliśmy jeden kod odpadów wpisany w decyzji zezwalającej na transport (nie na zbieranie), który w 2016 r. dopisaliśmy do zezwolenia na zbieranie bez pozyskania decyzji środowiskowej. Odpady te były jednak zbierane od 2012 r., co jest udokumentowane także w sprawozdaniach składanych do marszałka. Podczas kontroli naszego punktu skupu WIOŚ znalazł to niedopatrzenie i w związku z tym dostaliśmy negatywną opinię. Co możemy teraz zrobić?
Kontrola Wód Polskich – czego się spodziewać
W ustawie Prawo wodne istnieje pojęcie „kontroli gospodarowania wodami”, które należy odróżnić od innych kontroli, jakie mogą dotyczyć szeroko rozumianych wód. Co Wody Polskie sprawdzą w ramach kontroli gospodarowania wodami? O tym w tekście.
2020
Opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska
Jeżeli niewłaściwie gospodarujesz odpadami, może zostać nałożona na Ciebie opłata podwyższona. W jakich konkretnie przypadkach Ci to grozi?
KOBiZE – zakres informacji, które musisz przygotować
Wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat należy od 1 stycznia 2019 r. sporządzać na bazie raportu do KOBiZE zgodnie z art. 286 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska. Błędne przygotowanie tego raportu może mieć wpływ na ustalenie wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska i tym samym skutkować sankcją za niesporządzenie i/lub niewnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska.
Informacje ogólne o opłacie za korzystanie ze środowiska
Do 31 marca 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska za 2019 rok oraz złożyć do urzędu marszałkowskiego informację o zakresie korzystania ze środowiska. Opłatę wnosi się za cały poprzedni rok kalendarzowy. Co powinieneś o niej wiedzieć?
2019
Najciekawsze pytania dotyczące przepisów o odpadach
Ciągłe zmiany przepisów dotyczące gospodarki odpadami budzą wśród czytelników wiele wątpliwości. W artykule znajdziesz odpowiedzi na najciekawsze pytania.
Międzynarodowe przemieszczanie odpadów – nowe zasady
Zakazany jest import zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych, z wyłączeniem odpadów zebranych selektywnie przeznaczonych do recyklingu. Jakie jeszcze obowiązują zasady?
Klasyfikacja odpadów palnych
W projekcie rozporządzania z 5 października 2018 r. w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń wskazano rodzaje odpadów palnych. Co w praktyce decyduje o ich klasyfikacji? O tym w artykule.
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.