W jaki sposób PSZOK powinien prowadzić ewidencję odpadów

Pytanie: Jak prowadzić ewidencję odpadów w PSZOK obsługiwanym przez gminę? Co się stanie, jeśli masy odpadów odebranych i przekazanych nie będą się zgadzać?

W jaki sposób odwołać się od decyzji administracyjnej

W przypadku decyzji wydanych w zakresie gospodarowania odpadami przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Z kolei w przypadku wydania decyzji przez WIOŚ podmiotowi przysługuje odwołanie do organu wyższej instancji (GIOŚ).

Urobek z awarii sieci wodno-kanalizacyjnej – czy możesz go wykorzystać do podwyższenia terenu

Zdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. W ramach jakiego kodu go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?

Tych ciekawostek na temat zabezpieczenia roszczeń nie znasz

Wielu przedsiębiorców ubiegających się o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów musi borykać się z ustanowieniem tzw. zabezpieczenia roszczeń. W artykule poruszamy ciekawe zagadnienia dotyczące tej tematyki.

Tego nie wiesz o magazynowaniu makulatury

Pytanie: W jaki sposób powinna być magazynowana makulatura przez zbierającego odpady − pod dachem czy w pomieszczeniu? Jakie inne obowiązki musi spełniać taki plac magazynowy?

System kaucyjny – kolejny etap zmian

Pierwsze założenia systemu kaucyjnego zostały przedstawione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który został opublikowany 31 stycznia 2022 r. System ten jednak na etapie projektowania ciągle się zmienia. Jakie są najnowsze modyfikacje?

Problemy z przepisami dotyczącymi składowisk

Komisja Europejska wzywa Polskę do przestrzegania przepisów UE dotyczących składowisk odpadów. Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektywy 1999/31/WE.

Odbieranie odpadów ze statków – nowe zasady

Dnia 14 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Opracowanie nowych przepisów było konieczne z powodu licznych zmian, jakie wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883.

2024

Uzgodnienia dotyczące oczyszczalni ścieków

Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na wprowadzenie do 2035 roku obowiązku wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych we wszystkich aglomeracjach obejmujących co najmniej 1000 RLM.  Organy muszą zatwierdzić porozumienie, zanim będzie ono mogło wejść w życie, dlatego dyrektywa pojawi się oficjalnie przed czerwcem tego roku.

Raportowanie i certyfikacja związana z systemem KZR INiG dla biopaliw z odpadów

Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy ww. surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Na czym to polega?

2023

Masa zużytego sprzętu z paneli fotowoltaicznych a sprawozdania odpadowe

Niedawno zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące sposobu obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy już sprawiają problemy przedsiębiorcom. O co chodzi? Dowiesz się z tekstu.

Kontrole dotyczące zbiorników bezodpływowych

Pytanie: Rada gminy przyjęła w regulaminie utrzymania czystości i porządku minimalną częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych. Co, jeśli okaże się podczas kontroli, że właściciel nieruchomości posiada rachunki, które wskazują na opróżnianie zbiornika rzadziej, niż to wskazano w tym akcie prawa miejscowego?

Jakie warunki musi spełniać kompostownik odpadów zielonych

Pytanie: Czy kompostowanie odpadów zielonych i bioodpadów może odbywać się przy terenach przeznaczonych do użytku publicznego (np. galerie handlowe, centra usługowe)? Czy są jakieś wytyczne mówiące, jakie warunki powinien spełnić kompostownik?

2022

Zasady transportu zbieranych odpadów pomiędzy różnymi podmiotami

Pytanie: Mamy zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów (firma X). Odbieramy odpady złomu od firmy Y w Polsce. Następnie auto jedzie jeszcze za granicę do firmy Z zdać materiał i wraca do firmy X, gdzie przyjmujemy złom od firmy Y. Jakie dokumenty powinny być sporządzane pomiędzy firmą X a Y? Tylko karty przekazania odpadów (KPO) czy jeszcze załącznik VII?

2021

Negatywna decyzja po kontroli WIOŚ – co zrobić

Pytanie: W 2012 r. mieliśmy jeden kod odpadów wpisany w decyzji zezwalającej na transport (nie na zbieranie), który w 2016 r. dopisaliśmy do zezwolenia na zbieranie bez pozyskania decyzji środowiskowej. Odpady te były jednak zbierane od 2012 r., co jest udokumentowane także w sprawozdaniach składanych do marszałka. Podczas kontroli naszego punktu skupu WIOŚ znalazł to niedopatrzenie i w związku z tym dostaliśmy negatywną opinię. Co możemy teraz zrobić?

Kontrola Wód Polskich – czego się spodziewać

W ustawie Prawo wodne istnieje pojęcie „kontroli gospodarowania wodami”, które należy odróżnić od innych kontroli, jakie mogą dotyczyć szeroko rozumianych wód. Co Wody Polskie sprawdzą w ramach kontroli gospodarowania wodami? O tym w tekście.

2020

Opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska

Jeżeli niewłaściwie gospodarujesz odpadami, może zostać nałożona na Ciebie opłata podwyższona. W jakich konkretnie przypadkach Ci to grozi?

KOBiZE – zakres informacji, które musisz przygotować

Wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat należy od 1 stycznia 2019 r. sporządzać na bazie raportu do KOBiZE zgodnie z art. 286 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska. Błędne przygotowanie tego raportu może mieć wpływ na ustalenie wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska i tym samym skutkować sankcją za niesporządzenie i/lub niewnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska.

Informacje ogólne o opłacie za korzystanie ze środowiska

Do 31 marca 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska za 2019 rok oraz złożyć do urzędu marszałkowskiego informację o zakresie korzystania ze środowiska. Opłatę wnosi się za cały poprzedni rok kalendarzowy. Co powinieneś o niej wiedzieć?

2019

Najciekawsze pytania dotyczące przepisów o odpadach

Ciągłe zmiany przepisów dotyczące gospodarki odpadami budzą wśród czytelników wiele wątpliwości. W artykule znajdziesz odpowiedzi na najciekawsze pytania.

Międzynarodowe przemieszczanie odpadów – nowe zasady

Zakazany jest import zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych, z wyłączeniem odpadów zebranych selektywnie przeznaczonych do recyklingu. Jakie jeszcze obowiązują zasady?

Klasyfikacja odpadów palnych

W projekcie rozporządzania z 5 października 2018 r. w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń wskazano rodzaje odpadów palnych. Co w praktyce decyduje o ich klasyfikacji? O tym w artykule.

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.