Karty charakterystyki dla składowanych odpadów

Pytanie: Czy podstawową kartę charakterystyki sporządza się na każdy transport odpadu kierowanego na składowisko? Jeżeli firma transportująca odbiera odpad komunalny z terenu danej gminy − czy na każde przyjęcie w takim przypadku trzeba wystawić karty?

Jakim zezwoleniem musi dysponować właściciel samochodu WUKO

Pojazdy komunalne określane popularnie jako samochody WUKO są przeznaczone do mycia i udrażniania podziemnych instalacji kanalizacyjnych. Podczas czyszczenia kanalizacji takim pojazdem powstają osady, które są odpadami. Czy w związku z tym, korzystając z pojazdu WUKO, trzeba mieć zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Dodatkowe środki dla spalarni odpadów

NFOŚiGW planuje przeznaczyć dodatkowe środki na wsparcie budowy spalarni odpadów. Te dodatkowe środki mają pomóc ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, a samorządom ułatwić zagospodarowanie odpadów.

Czy akumulatory samochodowe to odpady palne

Pytanie: Jak powinny być klasyfikowane zbierane zużyte akumulatory samochodowe − jako odpady palne czy niepalne? WIOŚ twierdzi, że są palne, gdyż zawierają tworzywa. Rzeczoznawca ppoż. uznał, że tworzywem jest ebonit, który jest niepalny. W karcie charakterystyki produktu zapisano zaś, że zawierają tworzywa słabo-palne. Jak rozwiązać tę sprzeczność?

Zmiana organizacji odzysku – kto powinien zmienić dane BDO

Po podpisaniu umowy z inną organizacją odzysku konieczne jest dokonanie zmian w tym zakresie w Bazie danych o odpadach (BDO). Kto powinien zaktualizować wpis w rejestrze BDO, ile ma na to czasu i co mu grozi, jeśli tego nie zrobi? O tym przeczytasz w tekście.

Problemy gmin związane z napływem ludności

Napływ ludności ukraińskiej sprawia, że w gminach wytwarzane są większe ilości odpadów komunalnych, a tym samym opłaty, które dotąd wpływały do systemu, mogą okazać się niewystarczające. Konsekwencje tej sytuacji już są obserwowane w niektórych gminach i mogą być odczuwane także w przyszłym roku.

Dopełnienia jakich formalności wymaga charytatywna zbiórka odpadów

Pytanie: Rozważam charytatywną zbiórkę odpadów od mieszkańców na rzecz Ukrainy. Mam zezwolenia na transport i zbieranie odpadów przemysłowych. W obecnej decyzji nie uwzględniliśmy odpadów komunalnych, gdyż generalnie nie prowadzimy skupów czy podobnych zbiórek. Cały przychód chcę przeznaczyć dla potrzebujących. W grę wchodzą tylko dwa kody odpadu − czy mogę przeprowadzić taką zbiórkę i jak ewentualnie ją udokumentować, by nie obawiać się później żadnych konsekwencji?

Czy zgodna z prawem jest umowa na korzystanie z kanalizacji między dwoma prywatnymi podmiotami

Pytanie: Moje pytanie dotyczy zawierania umów na odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowania przez właściciela kanalizacji deszczowej. Czy spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi, natomiast to właściciel kanalizacji deszczowej, do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego oraz zajmuje się produkcją, przesyłem i dystrybucją ciepła, a także energii elektrycznej, produkuje i dystrybuuje wodę pitną i przemysłową, oczyszcza ścieki, unieszkodliwia odpady, prowadzi obrót produktami naftowymi i uprawia rośliny energetyczne, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?

2024

Nowe opłaty za opakowania − jak to w praktyce wygląda

Od 2024 roku klienci kupujący dania na wynos i napoje w kubkach są obciążani dodatkowymi opłatami, zwanymi opłatami konsumenckimi lub opłatami SUP (ang. single-use plastics). Jak to wygląda w praktyce?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza pierwsze działania

Zgodnie z informacjami płynącymi z Sejmu ruszają prace nad Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producentów (ROP) w zakresie odpadów niebezpiecznych. Jakie jeszcze projekty dotyczące odpadów zapowiedział nowy rząd?

Kwestie dotyczące zwolnień z ewidencji odpadów w BDO

Pytanie: Czy w sprawozdaniu mamy uwzględnić stan magazynowy na 1 stycznia, jeżeli odpady nie zostały przekazane? Podobno niektórych odpadów (np. w ilościach mniejszych niż 100 kg) nie trzeba ewidencjonować, czyli nie wpisywać ich w karty ewidencji? A co ze sprawozdaniem? Jeżeli ewidencjonowałem i umieściłem w sprawozdaniu odpady, których teoretycznie nie muszę, to jak wyzerować ich stan?

2023

Jakie kary grożą mieszkańcom

W związku z wejściem w życie zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowe przepisy nakładają na gminę obowiązek przeprowadzania kontroli posiadania umów na wywóz nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych (szamb) i osadników przydomowych oczyszczalni ścieków oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych

Urząd wydaje zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych w drodze decyzji. Co musisz wiedzieć o tym dokumencie?

2022

W jaki sposób PSZOK powinien klasyfikować odpady medyczne

Pytanie: W ramach jakiego kodu PSZOK powinien przyjmować od mieszkańców „odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek”? Wcześniej nie przyjmowaliśmy takich odpadów, teraz obowiązek ten jest w ustawie. Jak znaleźć odbiorcę takich odpadów?

Tajniki sprawozdań dotyczących zużytego sprzętu

Podmioty gospodarujące zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym są zobowiązane do składania sprawozdań w zakresie prowadzonej działalności. Jakie wskazówki będą przydatne w trakcie opracowywania tych dokumentów?

Sprawozdanie o odpadach za 2021 rok − pytania i odpowiedzi

W artykule znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące składania rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami.

2021

Dokumenty DPR i EDPR w BDO jednak dopiero w roku 2022!

Ustawa z 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany m.in. w ustawie z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw polegające na przesunięciu uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2022 r.

Czy prowadzić ewidencję odpadów nieujętych w decyzji

Pytanie: Niebawem dostaniemy pozwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych. Poza tym wytwarzamy odpady związane z eksploatacją obiektu i jego bieżącym utrzymaniem, np. oleje przepracowane, sorbenty, zużyte urządzenia, opakowania z drewna, metale żelazne. Czy dla tych odpadów również musimy prowadzić karty ewidencji? Jeśli przepracowany olej albo metale żelazne oddajemy na złom, to czy pomimo małych ilości w ciągu roku musimy wystawiać KPO?

2020

Informacje o zakresie korzystania ze środowiska – co zawiera formularz

Formularze za 2019 rok będziesz składać na nowym wzorze wprowadzonym rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Konieczność wydania nowego rozporządzenia związana jest z wejściem w życie przepisów ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1501).

Zasady prawidłowego transportu odpadów

Pytanie: Czy można przewozić zmieszane odpady niebezpieczne razem z odpadami, które nie są niebezpieczne (nie można ich już rozdzielić, są załadowane na środek transportu)?

Wytyczne dla firm dbających o czystość na terenach gminnych

Pytanie: Prowadzimy działalność w zakresie utrzymywania gminnych terenów zielonych, czyścimy chodniki i ulice oraz zajmujemy się opróżnianiem koszy na przystankach. Zebrane odpady przewozimy do stacji przeładunkowej, gdzie przesypujemy je do dużych kontenerów, które odbiera następnie firma mająca pozwolenie na ich zagospodarowanie. W jaki sposób mamy rozumieć art. 23 znowelizowanej ustawy o odpadach? W jakim zakresie powinniśmy być wpisani do bazy BDO?

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.