Uwagi zgłoszone do projektowanego systemu kaucyjnego

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy, która ma wdrożyć w Polsce system kaucyjny. Do Ministerstwa Klimatu trafiło mnóstwo wniosków o zmiany projektowanych przepisów. Nie wszystkie są upublicznione, ale stanowisko niektórych ekspertów jest jasne.

Opakowania po chemii gospodarczej – czy to odpady komunalne

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych. Czy w związku z tym opakowania po chemii gospodarczej (np. środki czystości używane do czyszczenia toalet w firmie) można zaklasyfikować jako odpady komunalne?

Zasady przekazywania odpadów przez zbierających osobom fizycznym

Pytanie: Czy przyjmując od firmy X odpady o kodach wymienionych w rozporządzeniu dotyczącym odpadów, które osoby fizyczne mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, możemy ten odpad nieodpłatnie przekazać rolnikowi niezobowiązanemu do prowadzenia ewidencji? Co jeśli ma on wpis do BDO i obowiązek prowadzenia ewidencji − czy takie odpady można przekazywać na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?

Wciąż czekasz na zezwolenie? Sprawdź, czy możesz złożyć nowy wniosek

Pytanie: Czy obecnie podmioty gospodarcze powinny składać nowe wnioski o wydanie zezwoleń na zbieranie bądź przetwarzanie odpadów, jeśli procedowane są przez organy administracji zmiany dotychczasowych zezwoleń na podstawie art. 14 ustawy o zmianie ustawy o odpadach i innych ustaw (zmieniane decyzje mają termin obowiązywania do 2023 czy 2024 roku)?

Wątpliwości i planowane zmiany w zakresie opłat za odpady

Resort środowiska ma w planach efektywniejsze wdrożenie w życie zasady „zanieczyszczający płaci”, co powinno przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów oraz obniżenia kosztów systemu. Jakie są plany zmian?

Osady z kanalizacji – jak z nimi postępować

Pytanie: Czy osad z czyszczenia kanalizacji należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Biorąc pod uwagę skład i konsystencję, do tej pory uznawaliśmy osad za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenia zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne. Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.

Odpady budowlane a komunalne – zasady gospodarowania

Pytanie: Mam pytanie dotyczące kodu odpadu 170604 (materiały izolacyjne inne niż wymienione w 17 06 01 i 17 06 03). Zgodnie z nowelizacją przepisów grupa 17 została wyłączona z definicji odpadów komunalnych, ale gminy organizują ich zbiórki. Czy ich odbiór nadal może być organizowany na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Co z testami zgodności dla tego kodu odpadów?

Krajowy Rejestr Zanieczyszczeń a MBP odpadów

Pytanie: W związku z rozporządzeniem w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR) mam pytanie odnośnie danych o wielkości produkcji, które wcześniej były nieobowiązkowe. Wielkość produkcji dla zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) odpadów to ilość odpadów przetworzonych czy wytworzonych? Czy firma produkcyjna, która produkuje elementy plastikowe (część z nich jest malowana/lakierowana) i wytwarza rocznie ponad 2 Mg odpadów niebezpiecznych, które są przekazane podmiotom do zagospodarowania, podlega pod PRTR?

2024

Dalsza walka z nielegalnymi składowiskami odpadów

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie, którego zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.

Audyt recyklera zużytego sprzętu − jak się do niego przygotować, by uniknąć stresu

Jeżeli dane przedsiębiorstwo zajmuje się recyklingiem lub innymi formami odzysku odpadów opakowaniowych, ich eksportem czy też przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), prawdopodobnie spotkało się z koniecznością przeprowadzania corocznych audytów zewnętrznych. Co to dokładnie oznacza?

Zakres opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE za przetwarzanie i zbieranie odpadów

Pytanie: Przetwarzam i zbieram odpady (niebezpieczne i inne niż niebezpieczne). Czy w związku z tym jestem zobowiązany do składania raportu do KOBiZE? Jeżeli tak, to proszę o konkretne przykłady, z jakiego zakresu działalności i które fragmenty raportu muszę uzupełnić.

2023

Szczegółowe zapisy zawieranych umów

Z artykułu dowiesz się, jakie zapisy powinny pojawiać się w umowach z podmiotami odbierającymi nieczystości ciekłe.

Sprawozdanie zerowe – w jakich sytuacjach musisz je złożyć

Obowiązki w zakresie sprawozdawczości zostały nałożone na podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Czy podmiot, który otrzymał zezwolenie na działalność, ale nie świadczył usług wywozu nieczystości, powinien złożyć sprawozdanie, czy w tej sytuacji wystarczy tylko oświadczenie podmiotu o zerowej ilości ścieków do zagospodarowania? Dowiesz się z artykułu.

2022

Opłata środowiskowa – kwestie dotyczące gospodarujących odpadami

Opłata za korzystanie ze środowiska obejmuje wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane uprawnienia do emisji oraz składowanie odpadów.

2020

Wątpliwości w zakresie kart przekazania odpadów

Pytanie: Nadal mamy pewne niejasności dotyczące transportu odpadów. Czy podmiot przejmujący albo transportujący odpady może wystawić KPO lub KPOK za przekazującego? Czy istnieją wyjątki, kiedy kierowca nie musi posiadać potwierdzenia wygenerowanego z BDO?

Użytkowanie BDO w praktyce

Od 1 stycznia 2020 r. działają nowe moduły BDO, a ich obsługa nadal jest dla użytkowników intuicyjna. Garść praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Termiczne przekształcanie komunalnych osadów ściekowych

Osady ściekowe powstają w oczyszczalniach ścieków zarówno komunalnych, jak i przemysłowych jako specyficzny odpad, który wymaga prawidłowego i odpowiedzialnego zagospodarowania. Z uwagi na wzrostową tendencję ilości wytwarzanych (przede wszystkim komunalnych) osadów ściekowych, zagospodarowanie ich w sposób bezpieczny stanowi olbrzymi problem ekologiczny, techniczny i ekonomiczny.

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.