Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie zbiorowego odprowadzania ścieków

Zbiorowe odprowadzanie ścieków to działalność prowadzona przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. W celu jej podjęcia konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia. W jaki sposób możesz to zrobić?

Zbliża się koniec roku - sprawdź korelacje ewidencji odpadów z ich sprawozdawczością

Pytanie: Pytanie: Czy na podstawie kart ewidencji odpadów (KEO) można sprawdzić prawidłowość danych, które są składane w rocznym sprawozdaniu podmiotu zbierającego odpady komunalne? 

Z czego wynikają awarie systemu BDO i jak sobie z nimi radzić

Pod obowiązek rejestracji w bazie danych o odpadach (BDO) podlegają wszystkie podmioty wymienione w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach. Zdarza się, że działanie systemu zakłócane jest przez różne problemy techniczne. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by w razie kontroli nie narazić się na kary? O tym w artykule.

W jaki sposób gmina powinna ewidencjonować odpady

Pytanie: Pytanie: Czy jako gmina powinniśmy korzystać podczas tworzenia kart ewidencji odpadów (KEO) z zakładki "odpady komunalne"? Ponadto, jeśli mam w bazie danych o odpadach (BDO) kartę ewidencji dla kodu 19 12 04, a przyjechał do nas ładunek o kodzie 19 12 04 ex - tworzywa sztuczne, to muszę założyć kolejną kartę ewidencji? 

Pytania dotyczące dokumentów potwierdzających recykling

Pytanie: Pytanie: Czy istnieje jakaś podstawa prawna dająca możliwość sprzedaży dokumentu potwierdzającego recykling (DPR) organizacji odzysku? Jak powinien wyglądać dokument, w którym wnioskujemy o wystawienie DPR przez ostatecznego odbiorcę odpadów, na podstawie wniosku firmy, która przekazała nam odpad? Czy wystarczy, że ten oryginalny wniosek przekażemy dalej do ostatecznego recyklera?  

Przewozisz odpady przez teren Holandii? Musisz zarejestrować się w nowym systemie

Pytanie: Pytanie: Jestem przewoźnikiem wykonującym przewozy odpadów na terenie Holandii (także tranzytem). Podobno ostatnio zmieniły się przepisy w tym zakresie obowiązujące na terenie tego kraju – czy to prawda?

Polskie ciepłownictwo a możliwości, jakie dają odpady

Kończą się prace nad „Strategią dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.”, której celem jest wskazanie optymalnych kierunków realizacji postanowień dokumentów krajowych – Polityki energetycznej Polski do 2040 r. oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030. W związku z niezwykle trudnym okresem grzewczym kwestie energetyki są teraz szczególnie istotne, także w kontekście gospodarki odpadowej.

Decyzje obowiązkowe przy przeprowadzaniu rekultywacji terenu

Pytanie: Pytanie: Mamy decyzję starosty na rekultywację terenów niekorzystnie przekształconych, a dla terenu działki nie został uchwalony MPZP. Rekultywacja będzie prowadzona odpadami o kodach: 10 09 03, 10 09 08, 10 09 10 oraz 10 12 08. Podczas rekultywacji spełnione zostaną warunki podane w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami. Czy musimy mieć decyzję środowiskową (duś) na odzysk odpadów poza instalacjami? 

Co wynika z danych ze sprawozdania o odpadach komunalnych

Pytanie: Pytanie: Czy w sprawozdaniu firmy zbierającej odpady masy z działu IIIA powinny się równać masie odpadów w działu VA (masie odpadów przekazanych do ponownego użycia i recyklingu)? A jeśli ta masa jest wyższa w dziale VA, to co to oznacza?

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić

W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

Zasady ewidencji odpadów komunalnych

Pytanie: Firma jest wpisana do rejestru działalności regulowanej i ma zezwolenie na zbieranie odpadów komunalnych (o kodach m.in. 20 03 01, 15 01 07 i 15 01 06), które odbiera od mieszkańców na podstawie umowy z gminą. Odbiera odpady własnymi pojazdami i przywozi do PSZOK do stacji przeładunkowej (ma na nią zezwolenie), gdzie przeładowywane są do dużych kontenerów, a następnie transportowane do regionalnej instalacji (RIPOK) prowadzonej przez zewnętrzną firmę transportową mającą stosowne zezwolenia. Jakie karty w BDO powinny być wystawione na poszczególnych etapach w BDO?

2023

Odbiór nieczystości a kwestie formalne

Podmioty odbierające nieczystości ciekłe powinny podpisywać z podmiotami, na rzecz których świadczą te usługi, odpowiednie umowy. Jak te kwestie formalne powinny wyglądać?

Obowiązki sprawozdawcze w zakresie zbiorników bezodpływowych i nieczystości ciekłych

Na podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych został nałożony obowiązek składania kwartalnych sprawozdań. Jakie są jeszcze ich obowiązki w tym zakresie?

O tych załącznikach pamiętaj, składając wniosek

Urząd miasta lub gminy sprawdzi twój wniosek. Jeśli czegoś w nim zabraknie, wezwie cię do uzupełnienia dokumentów. Dlatego nie zapomnij m.in. o dołączeniu odpowiednich załączników.

2022

Co zrobić, jeśli otrzymasz negatywną opinię na temat regulaminu dostarczania wody

Co w sytuacji, gdy regulator negatywnie zaopiniuje projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków? Jakie są konsekwencje? Czy każde zmiany w regulaminie również należy zaopiniować?

2020

Obowiązki gmin – analiza stanu gospodarki odpadami

Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach są podzielone na obowiązki organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano wskazówki dotyczące opracowania analizy gospodarki odpadami.

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.