Zmiany dotyczące uznawania przetwarzanych odpadów za produkty uboczne
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują zmienione przepisy art. 14 ustawy o odpadach, w którym zostały określone warunki utraty statusu odpadów. Na czym polegają te zmiany?
Warunki uznania odpadu za produkt uboczny
Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów tworzyw sztucznych. Zamierzamy wystąpić do marszałka o uznanie przetwarzanych odpadów jako produkt uboczny. Jakie obowiązki będą na nas spoczywać, do jakich przepisów musimy się stosować, jeśli otrzymamy pozytywną decyzję marszałka?
Tylko do końca czerwca gminy mają czas na wymianę pojemników!
Fundamentem systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregowanie odpadów „u źródła”, czyli przez mieszkańców. Bez efektywnej realizacji działań na tym etapie osiągnięcie wyznaczonych celów stawianych przez prawodawców jest niemożliwe. W związku z tym niezwykle istotnym czynnikiem staje się edukacja, aby uświadomić społeczeństwo, w jaki sposób należy właściwe postępować z odpadami, które są wytwarzane.
Stacja demontażu pojazdów a zasady magazynowania odpadów
Przepisy rozporządzenia ministra klimatu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów narzucają obowiązek oznaczania pojemników z odpadami specjalną etykietą. Z artykułu dowiesz się, czy ten i inne obowiązki dotyczą stacji demontażu pojazdów.
Na kogo zostanie nałożona kara za błędy w ewidencji
Pytanie: Na kogo − w przypadku braku ewidencji odpadów − będzie nałożona kara: na podmiot, członka zarządu czy osobę, która nie dopilnowała ewidencji? Karty przekazania odpadów były wystawiane, ale brakuje ich ewidencji.
Katalog kar w gospodarce odpadami
Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ), w tym ustawy o odpadach, musi się liczyć z możliwością nałożenia na niego administracyjnej kary pieniężnej. Kto i za jakie przewinienia może nałożyć taką karę? Czy można się odwołać od decyzji o karze, a jeśli tak, to jak napisać dobre odwołanie? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w wydaniu specjalnym.
Jak wygląda egzamin dla zarządzających spalarniami odpadów oraz składowiskami
Jeżeli czeka Cię egzamin dla zarządzających spalarniami odpadów oraz składowiskami, w tym artykule znajdziesz przydatne informacje na ten temat.
Formalności związane z transportem odpadów z Ukrainy
Pytanie: Firma A działająca w Polsce przekazuje towar podmiotowi B w Ukrainie, który wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie A. Odpad nie wraca jednak do firmy A, tylko jedzie bezpośrednio do nas - instalacji odzysku w Polsce. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie ewidencja w BDO i kto powinien go przygotować – my czy firma A?
- « pierwsza
- «
- 67
- 68
- 69
- 70
- 71
- »
- ostatnia »
2024
Na Węgrzech już jest system kaucyjny!
Od 1 stycznia 2024 r. selektywną zbiórkę jednorazowych opakowań po napojach wprowadzono na Węgrzech.
Limity odpadów w zezwoleniu na przetwarzanie
Pytanie: Zakład zajmuje się przetwarzaniem zmieszanych odpadów gruzu betonowego i ceglanego. Maksymalna ilość odpadów, które w danej chwili mogą być magazynowane w miejscu prowadzenia działalności, to 40 Mg. Czy stan z 1 stycznia też wlicza się do odpadów przyjętych? Czy odpady wytworzone, które powstały w wyniku przekruszenia gruzu, też się wliczają do odpadów przyjętych?
2023
Jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia
Artykuł 8 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa wymagania formalne wniosku o wydanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Jak wygląda procedura uzyskania tego zezwolenia?
Ile zapłacisz za wydanie wniosku
Opłatę za wydanie zezwolenia należy wpłacić na numer konta urzędu właściwego do wydania zezwolenia. Ile wyniesie?
Zmiana zezwolenia na zbieranie odpadów a kontrola WIOŚ
Pytanie: Czy składając wniosek o rozszerzenie zezwolenia na zbieranie odpadów czeka nas kontrola WIOŚ albo komendanta Państwowej Straży Pożarnej?
2022
Znaczenie kart charakterystyki w klasyfikacji odpadów
Odpady klasyfikuje się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie katalogu odpadów. W sprawach spornych lub w razie wątpliwości pomocne w przypisaniu kodu do konkretnego odpadu są karty charakterystyki. Czy zawsze kod odpadu musi być zgodny z kartą?
Zasady ustalania stawek opłat przez gminy
Pytanie: Gmina nie objęła systemem gospodarowania odpadami nieruchomości niezamieszkałych. Czy uchwała dotycząca opłat ponoszonych przez właścicieli tych nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat na rzecz gminy, może zawierać górną stawkę za 1 m3 odpadów (zbieranych selektywnie i zmieszanych)? Czy raczej należy ustalić górne stawki za jednorazowe opróżnienie pojemnika o określonej pojemności? Czy art. 6k ust. 2a pkt 5 ustawy ma zastosowanie, gdy gmina objęła nieruchomości niezamieszkałe systemem i gdy ich nie objęła?
W jaki sposób klasyfikować odpady z demontażu pojazdów i ZSEiE
Pytanie: Od niedawna prowadzimy demontaż pojazdów ciężarowych. W jaki sposób klasyfikować odpady powstające w wyniku demontażu pojazdów? Dodatkowo pod jakim kodem klasyfikować kondensatory i rezystory w sprzęcie eklektycznym (np. komputerach, sprzęcie RTV, AGD)?
2020
Gospodarka odpadami − oleje przepracowane
Oleje przepracowane − jaki jest podział obowiązków na ich wytwórcę, zbierającego i przetwarzającego? O tym przeczytasz w artykule.
Działalność regulowana a zapisy umowy ADR
Pytanie: Czy na odbieranie ZSEE w ramach umowy przetargowej z gminą (mamy wpis do działalności regulowanej) konieczne jest realizowanie zapisów umowy ADR?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.