Czy taryfa wodnościekowa może zastąpić umowę z wytwórcą ścieków

Pytanie: Jako przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uchwaliliśmy nową taryfę wodnościekową i w związku z tym mam pytanie. Czy ta taryfa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy nami (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Taryfa stanowi, zgodnie z ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz warunki ich stosowania.

Zasady gospodarowania odpadami opakowaniowymi

Pytanie: Mamy pozwolenie na zbieranie odpadów (m.in. o kodzie 15 01 02). Firmy, które przekazują nam odpad, wnioskują o wystawianie dokumentów potwierdzających recykling (DPR/EDPR). W tamtym roku wystawialiśmy EDPR, ponieważ eksportowaliśmy odpady za granicę. W tym roku przekazujemy odpady do firm w Polsce, które mają pozwolenie na przetwarzanie odpadów. Jeśli dostaniemy wniosek o wystawienie dokumentów potwierdzających recykling (nie mamy pozwolenia na przetwarzanie, więc przekazujemy odpad dalej), to czy nasza firma powinna stworzyć taki wniosek o wystawienie DPR i wysłać do odbierającego, aby wystawił ten dokument dla firmy przekazującej nam odpad?

Sprawdzanie decyzji w systemie BDO

Pytanie: Czy można przyjąć odpad o kodzie 191204 od podmiotu zwolnionego z prowadzenia ewidencji? Jak sprawdzić, czy podmiot ma wydaną decyzję na zbieranie danego kodu odpadów? Tym firmom, które nie złożyły wniosku o dostosowanie decyzji, wygasły one 5 marca 2020 r., ale czy jest to do sprawdzenia w ramach BDO?

Polski rynek energii z odpadów wobec aktualnych wyzwań politycznych

Wojna w Ukrainie znacząco zmieniła sytuację energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju. Władze państwowe muszą podejmować zarówno działania doraźne, jak i długoterminowe, aby uniknąć destabilizacji.

Pojawił się kolejny projekt rozporządzenia o MBP odpadów

Dnia 18 lutego 2022 r. został opublikowany kolejny projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie MBP (mechaniczno-biologicznego przetwarzania) niesegregowanych odpadów komunalnych. Jakie są jego założenia?

Podział nieruchomości a odbiór odpadów komunalnych

Pytanie: Właściciel nieruchomości podzielił ją na dwie części. W ramach jednej ma złożoną deklarację, oddaje odpady komunalne do systemu gminnego i opłaca stawkę ryczałtową − 191 zł. Druga część nieruchomości stanowi działalność gospodarczą (wynajem domku pod turystykę). Czy na tę część powinien zawrzeć odrębną umowę z firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej? 

Jaki proces odzysku powinieneś wskazać w BDO

Pytanie: Mając decyzję, by sortować ręcznie, przetworzyliśmy odpad o kodzie 17 01 07 na odpad o kodzie 17 01 01 (np. 120 Mg) oraz na 17 01 02 (np. 50 Mg) − w decyzji jest to proces R12. Później przekazujemy ten odpad do innego klienta, który przetwarza go w procesie R5. W BDO mamy jako sposób gospodarowania wybrać przygotowanie do ponownego użycia czy inny proces odzysku?

Przekazywanie informacji gminom przez przedsiębiorstwa wod.-kan.

Dowiedz się, czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą przekazywać gminom dane o zużyciu wody w celu kontroli związanej z pozbywaniem się nieczystości ciekłych.

Zasady ewidencjonowania odpadów opakowaniowych, które utraciły swój status

Pytanie: W jaki sposób firma, która jest recyklerem i wystawia dokumenty potwierdzające recykling (dalej: DPR), powinna prowadzić ewidencję w BDO - jak potwierdzać masę odpadów tworzyw sztucznych podanych recyklingowi w procesie R3? Dotychczas masa przetworzonego odpadu i poddana recyklingowi wykazana w DPR były równe masie, którą wskazywano w karcie przekazania odpadów (dalej: KPO). Obecnie do recyklingu ma się zaliczać masa odpadów poddanych bezpośrednio granulowaniu - ilość odpadów w punkcie obliczeniowym. Wiemy, ile powstaje przemiału, więc znamy punkt obliczeniowy, ale co z pozostałą częścią odpadów?

2024

Kiedy wprowadzić nową organizację w BDO

Pytanie: Od 1 stycznia 2024 r. zmieniliśmy organizację odzysku opakowań. W jaki sposób i kiedy mamy wprowadzić tę zmianę w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO)? Wcześniejsza organizacja odzysku będzie nas jeszcze rozliczać w marcu za rok 2023. Czy w takim razie w BDO powinniśmy wprowadzić zmiany dopiero po 15 marca?

Jakich wątpliwości dostarcza nowy wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych

Wśród podmiotów pojawiają się wątpliwości, czy nowy wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych ma zastosowanie do wszystkich oczyszczalni ścieków. Dodatkowo nie jest jasne, czy w przypadku bezobsługowej zautomatyzowanej stacji zlewnej istnieje konieczność wypełniania przedmiotowego dokumentu. Rozwiązanie tych problematycznych kwestii znajdziesz w artykule.

2023

Sprawozdania dotyczące opróżniania zbiorników bezodpływowych

Pytanie: Jak rozwiązać kwestię sprawozdania dotyczącego opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, jeśli w trakcie kwartału (np. w marcu) doszło do przejęcia firmy? Który właściciel jest wtedy zobowiązany do złożenia sprawozdania kwartalnego – poprzedni czy obecny? Dodatkowo czy gminna jednostka organizacyjna opróżniająca zbiorniki bezodpływowe powinna składać do wójta takie sprawozdanie?

Przetwarzanie odpadów opakowaniowych – obowiązki firmy

Pytanie: Czy zakład, który ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie R3 w ilości większej niż 400 Mg/rok, a recykling jest prowadzony tylko dla siebie, podlega pod obowiązek przeprowadzania audytu recyklera? Czy pod taki obowiązek powinien podlegać zakład nie wystawiający dotychczas żadnych dokumentów (DPO, DPR, EDPO, EDPR), a przetwarzający odpady o kodzie 07 02 13? Dodatkowo, jeśli firma ma cztery oddziały i wystawia EDPR dla klientów, to czy masa 400 Mg dotyczy całego zakładu, czy jest liczona osobno dla miejsc prowadzenia działalności? Czy dokumenty EDPR - załącznik C (formularz) wysyła się do marszałka właściwego ze względu na siedzibę, czy z uwagi na miejsce prowadzenia działalności?

2022

Uwaga - zmiany dotyczące przewozu odpadów i systemu SENT!

Projektowane zmiany rozporządzenia dotyczącego systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi wynikają z potrzeby objęcia systemem monitorowania towarów z pozycji CN 3814 zawierających co najmniej 70% masy olejów ropy naftowej, innych niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy. Dodatkowo ustawodawca obejmie systemem SENT przewoź odpadów do kraju oraz przewóz przez terytorium kraju.

Te zmiany dotyczące odpadów obowiązują od nowego roku

W ubiegłym roku zostało wprowadzonych wiele zmian przepisów, a część z nich miała odroczony termin obowiązywania na 1 stycznia 2022 r. Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie, dzięki któremu nie zapomnisz o żadnych nowych obowiązkach.

Sprawozdanie za 2021 rok dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych

Prowadzący działalność w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych w całym poprzednim roku lub jego części mają obowiązek złożyć sprawozdanie z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, zgodnie z art. 16 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.

2020

Zasady wspólnego magazynowania odpadów

Z artykułu dowiesz się, czy odpady przeznaczone do zbierania i przetwarzania mogą być magazynowane razem.

Zabezpieczenie roszczeń przez zbierających i przetwarzających odpady

Pytanie: Czy zabezpieczenie roszczeń liczymy od wszystkich odpadów, także tych wytwarzanych i niezwiązanych ze zbieraniem i przetwarzaniem?

Wdrożenie wizyjnego systemu kontroli

Pytanie: Nadal mam nieuaktualnioną decyzję na zbieranie odpadów – czy muszę prowadzić monitoring? Jeśli posiadam pozwolenie na wytwarzanie, to czy mam udostępnić obraz tylko odpadów przetwarzanych? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie przetwarzania i magazynowanymi po tym procesie – mają być objęte monitoringiem?

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.