Zasady ewidencji odpadów przez stację demontażu
Pytanie: Stacja demontażu i skup złomu przyjmują złom od osób fizycznych o kodzie 160117, puszki o kodzie 150104 czy też inny złom z remontów (np. słupki, grzejniki, siatki z ogrodzenia). Składamy sprawozdanie do marszałka, a czy dla odpadów zbieranych w danej gminie mamy składać odrębne sprawozdanie do gminy? Jeżeli tak, to, czy wtedy w sprawozdaniu do marszałka już nie ujmuje się tych kodów?
Przepisy dotyczące audytu w zakresie ZSEiE
Audyt zewnętrzny muszą przeprowadzać organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: ZSEiE) oraz zakłady go przetwarzające. Co warto o nim wiedzieć?
Pamiętaj – do końca kwietnia musisz złożyć analizę stanu gospodarki odpadami!
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek sporządzenia corocznej analizy stanu gospodarki odpadami.
Odpady w SENT – co się zmieniło w praktyce
Sprawdź, jakie kroki muszą podjąć podmioty, które od 22 lutego 2022 r. objęte są systemem SENT, i jakie nowe obowiązki realizować.
Nowe mandaty od Inspekcji Ochrony Środowiska
Pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Gospodarowanie odpadami komunalnymi przez gminy od 2022 roku
W drugiej połowie 2021 roku pojawiły się dwie nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg). Pierwsza z nich to ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, a druga to ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
Dotacje na kwestie odpadowe w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty czy osoby fizyczne. Na co możesz pozyskać środki?
Czeka Cię kontrola WIOŚ? Te informacje Ci pomogą
Kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech (art. 225 § 1 Kodeksu karnego). W artykule znajdziesz więcej istotnych informacji, które powinieneś poznać przed zbliżającą się kontrolą Twojej działalności.
Co, jeśli zapomniałeś wystawić konieczne KPO
Pytanie: Gmina prowadząca PSZOK nie wystawiła trzech kart przekazania odpadów (dalej: KPO) dotyczących leków na odpady o masie 0,06 Mg (niedopatrzenie pracownika). Jak sobie z tym poradzić? Jakie mogą być konsekwencje? Ilość odpadów z wystawionych przez PSZOK KPO nie zgadzała się z ilością w sprawozdaniu podmiotu odbierającego odpady z PSZOK.
- « pierwsza
- «
- 69
- 70
- 71
- 72
- 73
- »
- ostatnia »
2024
Instalacja energetycznego zagospodarowania odpadów
Pytanie: Czy nowa instalacja energetycznego zagospodarowania odpadów drewnopochodnych w technologii pirolizy będzie wymagać pozwolenia emisyjnego? Nominalna moc cieplna 4 silników kogeneracyjnych razem wyniesie 10,5 MW.
Dodawanie użytkownika głównego w BDO
Pytanie: W jaki sposób dodać drugiego użytkownika głównego w BDO?
Czy gmina musi przyjmować wszystkie odpady
Pytanie: Mieszkaniec wystawił jako odpad wielkogabarytowy zbiornik bezodpływowy (nie znam składu). Czy gmina może nie przyjąć tego rodzaju odpadu, w tym także w PSZOK?
2023
Nowe sprawozdania, które gminy muszą złożyć do końca kwietnia
Ustawa z 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku, wprowadza nowy obowiązek składania przez wójtów, burmistrzów, lub prezydentów miast sprawozdań dotyczących gospodarowania nieczystościami ciekłymi za poprzedni rok kalendarzowy.
Na jakich warunkach możesz odprowadzać ścieki cudzą kanalizacją
Z artykułu dowiesz się, na jakich zasadach przedsiębiorca wytwarzający ścieki może odprowadzać je urządzeniami kanalizacyjnymi innych podmiotów oraz jakich kwestii formalnoprawnych musi dopilnować.
2022
Przepisy dotyczące magazynowania przetwarzanych odpadów
Pytanie: Czy w związku z kończeniem działalności należy się zwrócić do urzędu o zwrot kwoty wpłaconej w formie depozytu tytułem zabezpieczenia roszczeń dla przetwarzającego odpady? Jest jakiś wzór pisma w tej sprawie? Dodatkowo, jeśli nowa firma planuje w jednym miejscu wytwarzać odpady z instalacji oraz przetwarzać odpady – czy operat ppoż. powinien obejmować odpady z całego zakładu, czy tylko te przetwarzane?
Proces biosuszenia w energetycznym wykorzystywaniu osadów ściekowych
Osady ściekowe stanowią odnawialne źródło energii oraz są bezcennym źródłem biogenów. Podstawą procesu jest stabilizacja osadu, czyli pozbawienie go zdolności do zagniwania i eliminacja zagrożenia dla środowiska lub życia i zdrowia ludzi.
2020
Problem podrzucanych odpadów – jak je klasyfikować
Pytanie: Zdarza się, że na teren naszego zakładu podrzucane są odpady z terenów sąsiednich (m.in. elektronika). Nie są to odpady wytworzone przez nas, nie przechodzą też przez PSZOK i nie ma dowodu na ich przyjęcie. Czy można potraktować je jako wytworzone po posprzątaniu i zaklasyfikować pod kodem 16xxxx?
Praktyczne wskazówki – jak wystawić elektroniczną KPO
Od 1 stycznia 2020 roku działają nowe moduły BDO. Jeżeli gospodarujesz odpadami powinieneś znać funkcjonalności tego narzędzia. Z artykułu dowiesz się jak wystawić elektroniczną kartę przekazania odpadów (KPO).
Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych
Pytanie: Odbieramy odpady od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych i musimy osiągać wskazane poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. Jednocześnie brakuje narzędzi prawnych nakazujących przedsiębiorcom segregację odpadów (odsprzedają tworzywa, papier czy szkło i nie płacą dodatkowo za ich odbiór). Czy są planowane jakieś zmiany w tej kwestii?Odpady z działalności gospodarczej, oświatowej czy kulturalnej są odpadami komunalnymi, jeśli powstaną w związku z zaspokajaniem potrzeb bytowych pracowników oraz ze względu na swój charakter lub skład przypominają odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych.
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.