Ewidencja odpadów wyłączonych z frakcji komunalnej
Pytanie: W związku z tym, że od 1 stycznia 2022 r. doprecyzowano, że odpady komunalne nie obejmują odpadów ze zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, to oznacza to, że ścieki ze zbiorników bezodpływowych należy ewidencjonować w BDO (kody 20 03 04 − szlamy ze zbiorników bezodpływowych służących do gromadzenia nieczystości i 20 03 06 − odpady ze studzienek kanalizacyjnych)?
Czym jest system KZR INiG i kogo dotyczy
Pytanie: Jesteśmy instalacją komunalną i wytwarzamy paliwo alternatywne z balastu pochodzącego ze strumienia odpadów komunalnych. Dostaliśmy informację, że od 2022 roku, chcąc przekazać paliwo alternatywne, powinniśmy widnieć w systemie KZR INiG. Czy to prawda i co to za system?
Czy obwoźny skup złomu wymaga zezwolenia na zbieranie odpadów
Pytanie: Skupujemy złom od mieszkańców (mamy obwoźny skup złomu) − czy do prowadzenia takiej działalności potrzebne jest zezwolenie na zbieranie odpadów i wpis do rejestru BDO?
Chcesz zmodernizować oczyszczalnię? O tych pozwoleniach musisz pamiętać
Z reguły przebudowa, rozbudowa czy modernizacja oczyszczalni ścieków wymagają zmiany pozwolenia wodnoprawnego czy zintegrowanego. Formalna różnica polega na tym, że w przypadku pozwolenia wodnoprawnego należy wystąpić o nową decyzję i wygasić tym samym aktualną. Natomiast do obowiązującego pozwolenia zintegrowanego wydanego dla instalacji wraz z oczyszczalnią ścieków przemysłowych można wprowadzić zmiany, gdyż pozwalają na to przepisy.
Aktualny projekt przepisów o komunalnych osadach ściekowych
Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych, uwzględniającą uwagi wniesione w ramach uzgodnień i konsultacji publicznych. Co się zmieniło?
Zasady transportu zbieranych odpadów pomiędzy różnymi podmiotami
Pytanie: Mamy zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów (firma X). Odbieramy odpady złomu od firmy Y w Polsce. Następnie auto jedzie jeszcze za granicę do firmy Z zdać materiał i wraca do firmy X, gdzie przyjmujemy złom od firmy Y. Jakie dokumenty powinny być sporządzane pomiędzy firmą X a Y? Tylko karty przekazania odpadów (KPO) czy jeszcze załącznik VII?
W jaki sposób PSZOK powinien klasyfikować odpady medyczne
Pytanie: W ramach jakiego kodu PSZOK powinien przyjmować od mieszkańców „odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek”? Wcześniej nie przyjmowaliśmy takich odpadów, teraz obowiązek ten jest w ustawie. Jak znaleźć odbiorcę takich odpadów?
Tajniki sprawozdań dotyczących zużytego sprzętu
Podmioty gospodarujące zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym są zobowiązane do składania sprawozdań w zakresie prowadzonej działalności. Jakie wskazówki będą przydatne w trakcie opracowywania tych dokumentów?
- « pierwsza
- «
- 71
- 72
- 73
- 74
- 75
- »
- ostatnia »
2024
Znamy wysokość kaucji!
Pojawił się projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.
Zestawienie obowiązków środowiskowych transportujących odpady
Pytanie: Transportuję odpady na podstawie uzyskanego wpisu do BDO (zarówno inne niż komunalne, jak i komunalne) – czy w związku z podsumowaniem rocznej działalności mam jakieś obowiązki ewidencyjne, sprawozdawcze, opłatowe itp.?
2023
Kara za niedotrzymanie terminu przekazania sprawozdania z audytu
Pytanie: Zakład przetwarzania ZSEiE przeprowadził audyt zewnętrzny za rok 2021 w wymaganym terminie (do 30 kwietnia 2022 r.). Następnie przekazał marszałkowi województwa kopię sprawozdania z audytu do 15 maja 2022 r., a WIOŚ 4 dni po tym terminie. Czy może się obawiać za to kary?
Jak uniknąć błędów i prowadzić poprawną ewidencję odpadów
Problemy z ewidencją odpadów w systemie BDO to wciąż dość powszechne zjawisko wśród przedsiębiorców. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak uniknąć najpopularniejszych błędów i prowadzić ewidencję w taki sposób, by w razie kontroli uniknąć kar.
Dokumentacja prowadzona przez spalarnie odpadów
Pytanie: Czy istnieje w przepisach jakiś zapis dotyczący obowiązku przekazywania przez spalarnie odpadów oświadczenia o sposobie zagospodarowania odpadów oraz rodzajach i poziomach odzysku surowców? Kiedyś zgodnie z art. 9oa ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (dalej: ucpg) spalarnie miały taki obowiązek, ale z uwagi, że już nie są instalacjami komunalnymi (art. 35 ust. 6 ustawy o odpadach) to czy istnieje jakiś inny zapis w tym zakresie?
2022
Jak ewidencjonować odpady z odzysku metali
Pytanie: Mamy pozwolenie na prowadzenie odzysku metali w procesie R12. Jeśli odzyskaliśmy rury z przyjętego złomu stalowego, które chcemy sprzedać jako rury, a nie złom (proces R4), to czy jest to przygotowanie do ponownego użycia? Jeśli mam odpad w postaci obudowy stalowo-aluminiowej (kod 170405 lub 170407), który waży np. 10 kg, to jak to wprowadzić w BDO (np. po odzysku otrzymałem 7 kg stali i 3 kg aluminium)?
Gospodarujesz odpadami? To musisz wiedzieć o KOBiZE
W artykule przedstawiono odpowiedzi na często pojawiające się wśród podmiotów gospodarujących odpadami pytania dotyczące KOBiZE.
Zasady przetwarzania odpadów opakowaniowych
Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w której są podane konkretne kody odpadów (m.in. kod 15 01 02). Chcemy współpracować z firmą posiadającą ten odpad, ale organizacja odzysku, z którą ona współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co w takim razie musimy zrobić, żeby móc te odpady przetwarzać?
2020
Kontrola oczyszczalni ścieków – co powinieneś wiedzieć
Instalacje oczyszczalni mają być sprawdzane pod względem funkcjonowania systemów zabezpieczających, a także pod kątem pozwoleń wodnoprawnych. W przyszłym roku kontrolą mają zostać objęte wszystkie oczyszczalnie na terenie kraju!
Komu przekazać wyniki analiz ścieków
Jednym z problemów podmiotów korzystających z usług wodnych jest kwestia dalszego postępowania z wynikami analiz (np. ścieków czy pobieranych wód). Z poniższego artykułu dowiesz się, czy i komu należy przekazywać takie analizy.
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.