Sprawozdanie o odpadach za 2021 rok − pytania i odpowiedzi

W artykule znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące składania rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami.

Opłata środowiskowa – kwestie dotyczące gospodarujących odpadami

Opłata za korzystanie ze środowiska obejmuje wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane uprawnienia do emisji oraz składowanie odpadów.

Informacje o nowych przepisach istotnych dla gmin

Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.

Czy obowiązuje Cię opłata produktowa

Pytanie: Na terenie zakładu leżą odpady (odpadowe tworzywa opakowaniowe) w ilości około 500 Mg. Czy muszę z tego tytułu wnieść opłatę produktową do marszałka województwa? Czy sporządzając sprawozdanie o produktach i opakowaniach, na samym końcu mogę po prostu dołączyć w pdf-ie skan pełnomocnictwa opatrzonego zwykłym podpisem i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej jako inny dokument?

Co zrobić, jeśli otrzymasz negatywną opinię na temat regulaminu dostarczania wody

Co w sytuacji, gdy regulator negatywnie zaopiniuje projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków? Jakie są konsekwencje? Czy każde zmiany w regulaminie również należy zaopiniować?

2024

Zasady wystawiania DPR dla odpadów komunalnych

Pytanie: Czy firma odbierająca odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, przekazująca je do instalacji komunalnej może wnioskować do tej instalacji o wydanie dokumentów potwierdzających recykling (DPR)? Instalacja komunalna nie jest recyklerem i tylko część dostarczonych odpadów zostaje przekazana do recyklingu.

Zakres opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE za przetwarzanie i zbieranie odpadów

Pytanie: Przetwarzam i zbieram odpady (niebezpieczne i inne niż niebezpieczne). Czy w związku z tym jestem zobowiązany do składania raportu do KOBiZE? Jeżeli tak, to proszę o konkretne przykłady, z jakiego zakresu działalności i które fragmenty raportu muszę uzupełnić.

Wpływ rozporządzenia PPRW na recyklerów opakowań

Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu. Jaki te przepisy mają wpływ na podmioty prowadzące recykling opakowań?

2023

Czy będą częstsze kontrole transportu odpadów na terenie UE

Na terenie UE planowane jest zaostrzenie przepisów dotyczących transportu odpadów. Planowane są m.in. wzmożone kontrole kierowców. Czego jeszcze mogą się spodziewać podmioty dokonujące transgranicznego przemieszczania odpadów?

Co się zmieniło w zakresie MPB zmieszanych odpadów komunalnych

Pytanie: Podobno na początku roku weszły jakieś przepisy dotyczące procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych. O co chodzi?

Autokorekta sprawozdania komunalnego – czy należy się kara

Pytanie: Czy gmina jest zobowiązana do nałożenia kary za nierzetelne sporządzenie sprawozdania o zebranych odpadach komunalnych w przypadku wykonania autokorekty tego sprawozdania bez wezwania ze strony gminy?

2022

Wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej od osób prywatnych

Pytanie: Mamy podpisaną z gminą umowę na odbiór odpadów z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. Mieszkaniec zwrócił się z prośbą o podstawienie kontenera KP7 na odpady budowlane (remont budynku), za co sam zapłacił. Odebrane odpady budowalne są odpadami komunalnymi, ale nie wchodzą w zakres przetargu, gdyż za ich odbiór nie płaciła gmina. Czy w sprawozdaniu z odbioru odpadów komunalnych powinienem dodać te odpady, czy ująć tylko te, za które została obciążona gmina?

Ustawodawca nie zwalnia tempa – kolejne modyfikacje ustawy o odpadach

Największe wyzwanie w najbliższym czasie w Polsce to dalszy rozwój systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, który zapewni pozyskanie odpadów nadających się do recyklingu, oraz rozwój instalacji do przetwarzania bioodpadów. Jakie zmiany prawne zaplanowano, by to ułatwić?

Problemy dotyczące różnych mas odpadów w prowadzonej ewidencji

Pytanie: Jako stacja magazynowo-przeładunkowa zbieramy odpady z gminy i przekazujemy do instalacji komunalnej. W ciągu roku pojawiły się różnice w wagach dla każdej frakcji odpadów sięgające do kilkuset kilogramów (dla odpadów biodegradowalnych nawet kilka Mg). Mamy przez to rozbieżności w ewidencji odpadów – co powinniśmy z tym zrobić?

2020

Gminny zakład budżetowy a wpis do BDO

Pytanie: Czy gminny zakład budżetowy usuwający dzikie wysypiska na terenie macierzystej gminy i transportujący odpady do instalacji komunalnej (RIPOK) własnym transportem musi być wpisany do rejestru BDO?

Dokumenty potwierdzające przekazanie odpadów przez PSZOK

Pytanie: Jakie dokumenty, które potwierdzą odzysk lub recykling przekazanych odpadów z PSZOK-u, należy przedstawić gminie przy składaniu sprawozdania rocznego? Muszą to być dokumenty potwierdzające recykling (DPR) lub odzysk (DPO) czy wystarczy karta przekazania odpadu (KPO) i oświadczenie firmy, do której został przekazany odpad? Pytanie dotyczy nie tylko odpadów opakowaniowych takich jak 15 01 02 lub 15 01 01.

Decyzje środowiskowe a zbieranie odpadów – zmiany w przepisach

Pytanie: Czy w związku z wejściem w życie 11 października 2019 r. rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko wymagane jest sporządzenie decyzji środowiskowej (duś) dla obowiązującego zezwolenia na zbieranie odpadów? Kto ma wydać duś, a kto zezwolenie – marszałek czy gmina? Czy zwiększenie ilości przyjmowanych przez instalację MBP bioodpadów wymaga uzyskania duś?

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.