Jak ewidencjonować odpady z odzysku metali
Pytanie: Mamy pozwolenie na prowadzenie odzysku metali w procesie R12. Jeśli odzyskaliśmy rury z przyjętego złomu stalowego, które chcemy sprzedać jako rury, a nie złom (proces R4), to czy jest to przygotowanie do ponownego użycia? Jeśli mam odpad w postaci obudowy stalowo-aluminiowej (kod 170405 lub 170407), który waży np. 10 kg, to jak to wprowadzić w BDO (np. po odzysku otrzymałem 7 kg stali i 3 kg aluminium)?
Gospodarujesz odpadami? To musisz wiedzieć o KOBiZE
W artykule przedstawiono odpowiedzi na często pojawiające się wśród podmiotów gospodarujących odpadami pytania dotyczące KOBiZE.
Zasady przetwarzania odpadów opakowaniowych
Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w której są podane konkretne kody odpadów (m.in. kod 15 01 02). Chcemy współpracować z firmą posiadającą ten odpad, ale organizacja odzysku, z którą ona współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co w takim razie musimy zrobić, żeby móc te odpady przetwarzać?
Wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej od osób prywatnych
Pytanie: Mamy podpisaną z gminą umowę na odbiór odpadów z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. Mieszkaniec zwrócił się z prośbą o podstawienie kontenera KP7 na odpady budowlane (remont budynku), za co sam zapłacił. Odebrane odpady budowalne są odpadami komunalnymi, ale nie wchodzą w zakres przetargu, gdyż za ich odbiór nie płaciła gmina. Czy w sprawozdaniu z odbioru odpadów komunalnych powinienem dodać te odpady, czy ująć tylko te, za które została obciążona gmina?
Ustawodawca nie zwalnia tempa – kolejne modyfikacje ustawy o odpadach
Największe wyzwanie w najbliższym czasie w Polsce to dalszy rozwój systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, który zapewni pozyskanie odpadów nadających się do recyklingu, oraz rozwój instalacji do przetwarzania bioodpadów. Jakie zmiany prawne zaplanowano, by to ułatwić?
Problemy dotyczące różnych mas odpadów w prowadzonej ewidencji
Pytanie: Jako stacja magazynowo-przeładunkowa zbieramy odpady z gminy i przekazujemy do instalacji komunalnej. W ciągu roku pojawiły się różnice w wagach dla każdej frakcji odpadów sięgające do kilkuset kilogramów (dla odpadów biodegradowalnych nawet kilka Mg). Mamy przez to rozbieżności w ewidencji odpadów – co powinniśmy z tym zrobić?
- « pierwsza
- «
- 74
- 75
- 76
- 77
- 78
- »
- ostatnia »
2024
Kolejne propozycje UE dla branży opakowań
Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie przepisów dotyczących opakowań obowiązujących w UE. Czego ono dotyczy?
2023
Sprawozdanie o ZSEiE składane przez PSZOK
Pytanie: Czy PSZOK, który zbiera zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) i przekazuje go bezpośrednio do zakładu przetwarzania, musi zrobić sprawozdanie roczne o ilości zebranego i przekazanego sprzętu do marszałka województwa?
Składanie sprawozdań w BDO przez związki międzygminne
Pytanie: Jesteśmy związkiem międzygminnym. W jaki sposób mamy złożyć sprawozdanie dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi?
2022
Czy walka z szarą strefą w gospodarce odpadami rozpocznie się od 2022 roku
Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach z września 2020 r., który miał wejść w życie najpierw 1 stycznia 2021 r., a potem 2022 roku, jest zwiększenie efektywności realizacji zobowiązań unijnych. Ponadto ma on za zadanie usprawnienie kontroli oraz zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw przez wyeliminowanie szarej strefy w gospodarce odpadami dzięki integracji danych z systemu gospodarowania odpadami z tymi ewidencjonowanymi w systemie fiskalnym.
Co warto wiedzieć o sprawozdaniu o odpadach komunalnych za rok 2021
Zgodnie z art. 9 nb ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot zbierający odpady komunalne, na bazie zezwolenia na zbieranie odpadów, jest zobowiązany do składania rocznego sprawozdania. Temu obowiązkowi nie podlegają podmioty przyjmujące odpady komunalne od innego zbierającego takie odpady.
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.