Wzrost kar za nieprawidłową ewidencję lub jej brak

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw z 11 sierpnia 2021 r. wprowadza wzrost kar m.in. za nieprowadzenie ewidencji, prowadzenie jej w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Co jeszcze zmienia?

Wyjaśniamy nieścisłości dotyczące magazynowania odpadów

Pytanie: Czy to prawda, że w związku ze zmianami w ustawie o odpadach od 22 września punkty zbierania i przetwarzania odpadów budowlanych, jeśli nie zbierają i przetwarzają odpadów niebezpiecznych i palnych, nie muszą mieć systemu monitoringu? Czy przepisy o magazynowaniu odpadów ulegających biodegradacji − zgodnie z § 12 rozporządzenia w sprawie magazynowania odpadów − dotyczą również magazynowania komunalnych osadów ściekowych? Dodatkowo, co oznacza „magazynowanie nie dłużej niż przez 1 rok”? Jeśli przyjmę odpad do magazynu 31 grudnia, to kiedy mija ten rok − 30 grudnia następnego roku?

Obliczanie poziomu recyklingu odpadów komunalnych

Pytanie: Do marca 2020 roku gmina obejmowała odbiorem odpadów wszystkie nieruchomości niezamieszkałe. Od kwietnia firmy wpisane do rejestru działalności regulowanej (RDR) mogły zacząć odbierać te odpady (gmina przestała na mocy uchwały to robić). Czy firmy wpisane do RDR, które odbierały odpady komunalne, powinny również osiągnąć wymagane poziomy odzysku i recyklingu za rok 2020? Czy do obliczania kary bierze się ilość odebranych odpadów łącznie z budowlanymi, czy się je odlicza?

Kontrola zagranicznego transportu odpadów

Pytanie: Czy podczas międzynarodowego przewozu odpadów (np. po Francji) kierowca musi mieć wypełniony załącznik VII do rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów w wersji papierowej, czy może mieć postać elektroniczną? Podobno za brak papierowego dokumentu nakładane są we Francji kary w wysokości 750 euro.

Kolejna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce oraz przeciwdziałanie wzrostowi kosztów związanych z zagospodarowaniem tych odpadów. Wprowadza zmiany dla samorządów, ale dotyczą również mieszkańców oraz przedsiębiorców z sektora gospodarki odpadami.

Kilka wskazówek, w jaki sposób przedsiębiorstwa wod.-kan. mogą racjonalizować zużycie wody

Ograniczanie strat wody powinno stanowić jeden z najważniejszych celów przedsiębiorstw wodociągowych, gdyż pozwala ono na obniżanie kosztów i zmniejsza straty tego cennego zasobu. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mogą stosować sprawdzone, standardowe metody zapobiegania marnowaniu wody, ale także w miarę możliwości finansowych wykorzystywać nowoczesne, bardzo skuteczne technologie. Z artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

Kiedy na pojeździe musisz umieścić tablicę z napisem „ODPADY”

Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia tablicą z napisem „ODPADY” pojazdu, który przewozi tego rodzaju ładunek, tylko w ściśle określonych przypadkach. Jakich? Przeczytasz w tym artykule.

Dokumenty okazywane w trakcie kontroli WIOŚ

Pytanie: Spodziewam się kontroli z wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska (WIOŚ) − czy kontrolerzy powinni się wylegitymować i przedstawić paszport covidowy? Jakich jeszcze dokumentów mogę od nich zażądać?

2024

Dopuszczalny czas magazynowania zbieranych odpadów

Pytanie: Jak długo mogę magazynować odpady w ramach decyzji na ich zbieranie? Chodzi o odpady inne niż niebezpieczne i niebezpieczne. Czy przepisy, że odpady mogą być zbierane tylko rok, zostały zmienione? Co, jeśli przekroczymy dopuszczalny termin?

Czy podmiot sam może sobie wystawić zaświadczenie o ZSEiE

Pytanie: Czy prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE) może sam sobie wystawić zaświadczenie potwierdzające recykling w procesach recyklingu realizowanych w innej prowadzonej przez siebie instalacji?

Sprawozdawczość w zakresie zużytego sprzętu

Kolejny zakres sprawozdawczości dotyczy sprzętu oraz zużytego sprzętu. Co obejmuje?

2023

Wykorzystanie zużytych opon do zabezpieczenia składowisk odpadów

Pytanie: Czy zużyte opony, które zostały wykorzystane do zabezpieczania składowisk odpadów, można zaliczyć do procesu R5?

Wątpliwości związane z opłatą środowiskową

Za korzystanie ze środowiska pobiera się opłatę środowiskową, której podlega m.in. wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z kotłowni, spalanie paliw w silnikach spalinowych czy składowanie odpadów.

Planowane poważne inwestycje w rozwój ITPO

NFOŚiGW wdrożył program wsparcia budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), którego celem jest pomoc branży ciepłowniczej w transformacji energetycznej oraz w zagospodarowaniu termicznej frakcji odpadów. Na ten cel program przewiduje 3 mld zł.

2022

Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać

W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.

Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.

Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić

Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?

2020

Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych

Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.