Aktualizacja zezwolenia – wytyczne do operatu ppoż.
Operat przeciwpożarowy (ppoż.) to dokument zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, który należy dołączyć do wniosku o wydanie m.in. zezwolenia na zbieranie odpadów.
Zdobądź dofinansowanie na selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami udziela pomocy finansowej w postaci dotacji oraz pożyczek przeznaczonych m.in. na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy, modernizacji i rozwoju punktów oraz systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 30 czerwca 2022 r.
Zasady gospodarowania złomem od osób fizycznych
Pytanie: Jako skup złomu przyjmujemy odpady metali od osób fizycznych. Jakie dokumenty powinniśmy sporządzać? Czy wystarczy tylko formularz przyjęcia odpadów metali, czy dodatkowo musi być jeszcze sporządzona umowa kupna-sprzedaży? Co, jeśli kwota dostarczanego złomu przekracza lub jest równa 1.000 zł?
Z czego wynikają podwyżki opłat za wodę i ścieki
Ze względu na kondycję finansową przedsiębiorstw wod.-kan. wzrost opłat za wodę i ścieki w wielu przypadkach jest nieunikniony. Skąd się biorą te podwyżki?
Ważne zmiany w ustawie o odpadach dla gospodarujących odpadami!
W dniu 23 września 2021 r. weszła w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Poniżej znajdziesz najważniejsze zmiany dla branży odpadowej, które pojawiły się w tej nowelizacji.
Urzędy marszałkowskie też mają problemy z BDO
Przedsiębiorcy, ale także urzędy marszałkowskie, które korzystają z systemu BDO, zgłaszają pewne zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Baza wymaga jeszcze dopracowania w wielu aspektach. Jakie zastrzeżenia pojawiają się najczęściej?
Projekt ustawy o ROP negatywnie oceniany przez przedstawicieli biznesu
Zgodnie ze stanowiskiem organizacji gospodarczych zaproponowany model ROP ma być sprzeczny z obowiązującym prawodawstwem, w tym m.in. dyrektywą UE 2018/851 w sprawie odpadów oraz Konstytucją RP. Rekomendacją, która płynie z wystosowanego dokumentu, jest napisanie całej ustawy zupełnie od nowa. Dlaczego?
Oznaczanie pojemników na odpady w praktyce – czy jest pomocne
Czy etykietowanie pojemników na odpady ma znaczenie dla podmiotów je odbierających? Czy jest to pomocne dla odbiorcy, czy utrudnia logistycznie odbieranie odpadów?
Korekta sprawozdania przez przetwarzającego zużyty sprzęt
Pytanie: Muszę skorygować sprawozdanie za rok 2020, w dziale IX zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tabela 2 – informacja o masie przetworzonego sprzętu. Przetwarzamy głównie jednostki centralne i wytwarzamy odpad o kodzie 16 02 16. W którym miejscu sprawozdania powinnam to ująć? Czy wysyłając korektę, znów muszę dołączyć pełnomocnictwo i uiścić opłatę?
- « pierwsza
- «
- 77
- 78
- 79
- 80
- 81
- »
- ostatnia »
2024
Sprawozdawczość w zakresie baterii i akumulatorów
Sprawozdawczość wprowadzeniowa w BDO dotyczy również baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i zużytych akumulatorów.
Sprawozdawczość instalacji komunalnych poza BDO
Pomimo że sprawozdanie przez instalację komunalną jest sporządzane poza BDO, stanowi ono zasadnicze źródło informacji pozwalające na przygotowanie sprawozdań przez podmioty zobowiązane do raportowania w BDO.
Sprawozdawczość dotycząca odpadów komunalnych
Ostatni rodzaj sprawozdawczości w BDO dotyczy gospodarowania odpadami komunalnymi. Raportowanie to zostało funkcjonalnie wydzielone w BDO poprzez utworzenie odrębnej zakładki dla odpadów komunalnych.
2023
Pamiętaj o sprawozdaniu odpadowym!
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za rok 2022 należy złożyć do 15 marca 2023 r. za pomocą BDO. O czym jeszcze musisz pamiętać?
Nowości w przepisach dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków
Głównym celem zmian przepisów jest wprowadzenie mechanizmów mobilizujących i sankcyjnych odnoszących się do monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków. Co się zmieniło w kwestii przydomowych oczyszczalni ścieków?
2022
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.