Kolejne informacje na temat integracji JPK VAT i BDO

Aktualnie nadal trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem obowiązku wpisywania do BDO danych o fakturach VAT powiązanych z KPO. To wszystko ma doprowadzić do połączenia danych z rejestru BDO z danymi zawartymi w plikach JPK VAT przedsiębiorców.

Kiedy gmina może opróżniać uliczne kosze

Pytanie: Jakie warunki musi spełnić gmina, aby opróżniać kosze umieszczone na przystankach i przy drogach oraz samodzielnie transportować odpady do przedsiębiorstwa komunalnego? Czy może to zrobić na podstawie umowy z przedsiębiorstwem? Czy musi prowadzić ewidencję za pomocą KPO i pod jakim kodem: 20 03 03 czy 20 03 01?

Jak wyliczać kary w gospodarce odpadowej

Pytanie: Jakie są zasady wyliczania kar za nieosiągnięcie poziomu recyklingu za rok 2020 dla podmiotów odbierających odpady komunalne na podstawie umów z właścicielami? Czy należy wszcząć postępowanie, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? Ponadto w jaki sposób i kiedy wyliczać kary za nieterminowe złożenie sprawozdań?

Chcesz unieważnić przetarg na odbiór odpadów? Sprawdź, kiedy możesz to zrobić

Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) daje wiele możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy jednak pamiętać, że każde postępowanie ma swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania. Kiedy gmina ma możliwość unieważnienia przetargu na odbiór odpadów komunalnych? O tym przeczytasz w artykule.

Baza danych o odpadach – pytania i wątpliwości

Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) została uruchomiona 1 stycznia 2020 r. (rejestr podmiotów będący częścią bazy funkcjonuje od 24 stycznia 2018 r.). Działanie systemu oraz realizacja ustawowych obowiązków za jego pośrednictwem nadal budzą jednak wiele wątpliwości.

Zmniejsz zużycie energii w Twojej oczyszczalni!

Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki w Polsce i stanowi około 1,5% krajowego zużycia energii elektrycznej. Na co zużywana jest ta energia? W jaki sposób zwiększyć wydajność energetyczną oczyszczalni ścieków?

Zasady klasyfikowania paneli fotowoltaicznych a zużyty sprzęt

Pytanie: Zbieramy odpady i nie wiemy, pod jakim kodem mamy przyjmować uszkodzone panele fotowoltaiczne? Czy stanowią one odpad komunalny i czy obejmuje je ustawa o zużytym sprzęcie (zsee)? Ponadto, czy na pojemnikach na zużyte źródła światła należy stosować etykiety i czy zużyty sprzęt należy magazynować zgodnie z wymaganiami ustawy o zsee?

Zasady ewidencji odpadów przez stację przeładunkową

Pytanie: Otwieramy stację przeładunkową i chcemy frakcje selektywne odbierane od mieszkańców przesypywać w duże kontenery i wywozić do instalacji (zamiast transportu pojedynczego samochodu). W jaki sposób mamy to uwzględnić w ewidencji? Wyjazd śmieciarki wiąże się z wystawieniem KPOK zatwierdzanej w stacji, a co z wyjazdem kontenera? Co zrobić, jeśli przyjęta w instalacji waga kontenera będzie się różniła od wagi zatwierdzonej w KPOK podczas przyjmowania na stację?

Wpisy do BDO innych firm – czy możesz je sprawdzić

Pytanie: Jak mogę sprawdzić zakres działalności innych firm w Bazie danych o odpadach (np. jakie ilości mogą zbierać, przekazywać itp.)? Potrafię wyszukać jedynie kody odpadów, którymi gospodarują poszczególne firmy, ale nie mogę znaleźć ich konkretnych mas. Czy taka opcja jest w ogóle w BDO dostępna?

2024

Sprawozdanie wytwarzającego odpady

Wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji składa stosowne sprawozdanie w tym zakresie.

Sprawozdanie wprowadzeniowe dotyczące pojazdów

Ostatnim rodzajem sprawozdań wprowadzeniowych jest sprawozdanie dotyczące pojazdów.

Sprawozdania dotyczące odpadów

Oprócz informacji związanych z wprowadzaniem do obrotu raportowanie w BDO dotyczy również wytwarzania odpadów oraz gospodarowania odpadami (zbierania i przetwarzania).

2023

Zawartość poszczególnych działów sprawozdania

Sprawozdanie składa się z trzynastu działów, które powinien wypełniać podmiot zależnie od zakresu prowadzonej działalności.

Sprawozdanie w BDO – podstawowe informacje

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami znajduje się w Module Sprawozdawczość w BDO.

2022

Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać

W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.

Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.

Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić

Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?

2020

Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych

Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.