Branża recyklingu doczekała się projektu ustawy o ROP
Z 2 sierpnia 2021 r. pochodzi projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi i niektórych innych ustaw. Zawiera on przede wszystkim przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Co warto wiedzieć na ten temat?
Zasady transportu zużytego chłodziwa a rejestr SENT
Pytanie: Czy transport odpadu zużytego chłodziwa po obróbce (zanieczyszczonego olejem) o kodzie 12 01 09 należy zgłaszać do SENT? W rozporządzeniu UE można przeczytać, że kod 2710, gdzie wliczane są również oleje odpadowe, obejmuje „oleje w postaci emulsji w wodzie lub mieszaniny z wodą, które powstały w wyniku rozlania oleju, mycia zbiorników zasobnikowych lub stosowania cieczy chłodząco-smarujących podczas obróbki skrawaniem”. Jest to nonsens, bo chłodziwo składa się głównie z wody, która akcyzie nie podlega.
Zasady magazynowania odpadów na placu
Pytanie: Czy w trakcie zbierania bel makulatury kartonowej magazynowanych na placu powinny być wydzielone boksy ze ścianami, czy wystarczą wyznaczone sektory (np. farbą na betonie plus tabliczki z kodem odpadu)? Czy WIOŚ w trakcie kontroli może zwrócić na to uwagę i jakie mogą być konsekwencje?
Zasady klasyfikowania opakowań po środkach niebezpiecznych
Pytanie: Przetwarzamy odpady i w swojej działalności wykorzystujemy m.in. żrące substancje. Czy pozostałe po nich opakowania to odpady niebezpieczne?
Składanie wniosku aktualizacyjnego w BDO
Pytanie: Który dział muszę uzupełnić we wniosku aktualizacyjnym do BDO, jeżeli prowadzę składowisko z odpadami azbestowymi oraz jeśli mam pozwolenie na zbieranie odpadów i ich odzysk? Ile trwa rozpatrzenie takiego wniosku? Ponadto, jeśli jestem użytkownikiem głównym i muszę złożyć taki wniosek, to mam dodawać pełnomocnictwo, gdy przy składaniu sprawozdania już je dodałam?
Recykling tworzyw sztucznych w kontekście nowych przepisów
Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż trwają prace nad przeniesieniem do polskiego prawa przepisów dyrektywy Single-Use Plastics (dalej: SUP), a do Sejmu projekt trafi prawdopodobnie dopiero jesienią. Oznacza to, że aktualnie w obrocie jednorazowymi wyrobami z tworzyw sztucznych nie nastąpiły żadne zmiany i obowiązują przepisy dotychczasowe.
Przeciek sieci wodno-kanalizacyjnej? Sprawdź, jak go wykryć
Konsekwencją występujących w ramach sieci awarii i wycieków mogą być straty środowiskowe (wody i energii) oraz finansowe. Opisane w artykule metody i urządzenia dają gwarancję wykrycia i szybkiego usunięcia tego typu awarii.
Opóźnienia we wprowadzeniu przepisów dotyczących ROP
Dopiero 1 styczna 2023 r. mają wejść w życie przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Wcześniej resort zapowiadał wprowadzenie tych przepisów na początku 2022 roku. Z czego wynikają opóźnienia?
Od 2022 roku będą zmiany dotyczące wyliczania poziomu recyklingu odpadów komunalnych
Pytanie: Jak od 2022 roku będą wyliczane poziomy recyklingu odpadów komunalnych? Czy są już uchwalone nowe przepisy w tym zakresie?
- « pierwsza
- «
- 80
- 81
- 82
- 83
- 84
- »
- ostatnia »
2024
Jeśli gospodarujesz zużytym sprzętem, te sprawozdania Cię dotyczą
Kolejny proces dotyczy zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Demontujesz pojazdy? Sprawdź, jakie sprawozdanie musisz złożyć
Do BDO należy raportować informacje na temat specyficznych procesów przetwarzania odpadów. Jednym z nich jest demontaż pojazdów.
Zbiorcze podsumowanie terminów składania sprawozdań
Część sprawozdań składanych do BDO to raporty opłatowe, a część – wyłącznie informacyjne, bez konieczności naliczania opłat. Jakie są terminy ich składania?
2023
W jaki sposób sporządzić raport do KOBiZE
Wprowadzanie raportu odbywa się przez stronę internetową Krajowej bazy dostępną pod adresem: www.krajowabaza.kobize.pl. Co jeszcze warto wiedzieć?
2022
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.