Wskazówki podczas tworzenia harmonogramu odbioru odpadów
Pytanie: W jaki sposób opracować optymalny harmonogram odbioru odpadów komunalnych? O jakich przede wszystkim zasadach należy pamiętać?
Przygotowanie gmin do nowych wytycznych obliczania poziomu recyklingu
Gminy muszą się przygotować do nowych wytycznych dotyczących obliczania poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia uwzględniającego całą masę odpadów komunalnych, które wejdą w życie po raz pierwszy za 2021 rok. O tym, jak to zrobić i jakie kary grożą za niespełnienie tych przepisów, przeczytasz w artykule.
Przekroczenie limitów z decyzji – co zrobić
Pytanie: Mamy decyzję na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. W wyniku eksploatacji instalacji wytwarzany jest olej (kod ujęty w decyzji). Na pewno w tym roku przekroczymy znacznie ilość tego odpadu (możemy też przekroczyć ilości odpadów poddane przetwarzaniu). Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?
Oznakowanie odpadów niebezpiecznych podczas transportu
Pytanie: Czy odpady o kodzie 20 01 35* (np. lodówki), które są magazynowane na paletach i owijane w folię stretch przed transportem do firmy zewnętrznej, należy traktować jako odpad niebezpieczny umieszczony w opakowaniu i oznakować etykietą? A co, jeżeli magazynujemy je luzem? Ponadto czy firma, która wytwarza odpad komunalny 20 03 01, może samodzielnie i odpłatnie przywieźć go do zakładu utylizacyjnego, czy jednak powinna korzystać z usług firm odbierających odpady na podstawie umowy lub złożonej deklaracji?
Opłata za odbiór odpadów ustalana na podstawie ilości zużytej wody
Koszty funkcjonowania systemów gospodarowania odpadami komunalnymi stale rosną, dlatego też gminy coraz częściej podejmują działania optymalizujące ten system. Jednym z takich działań jest zmiana metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Nowe modyfikacje w projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach została zatwierdzona przez Sejm. Większość przepisów ma wejść w życie już po 14 dniach od jej ogłoszenia. Sprawdź, co się zmieniło od ostatniej wersji.
Masz jeszcze rok na wdrożenie konkluzji BAT dla instalacji przetwarzania odpadów
Decyzją Wykonawczą 2018/1147 z 10 sierpnia 2018 r. Komisja UE ustanowiła konkluzje BAT dotyczące najlepszych dostępnych technik w odniesieniu do przetwarzania odpadów. Dokument ten określa szeroki zakres technologii przetwarzania odpadów będących odniesieniem podczas ustalania warunków pozwoleń zintegrowanych. Co muszą zrobić zakłady przetwarzania do 17 sierpnia 2022 r. i co grozi za niespełnienie tych wymogów?
Które tabele sprawozdania wypełnia prowadzący recykling
Pytanie: Jakie tabele musimy wypełnić w sprawozdaniu o gospodarowaniu odpadami w dziale XIII, przetwarzając odpady w procesie R12 w instalacji? Ponadto czy trzeba zakładać osobne karty ewidencji (KEO) dla odpadów z przedrostkiem „ex”?
Kody tworzyw sztucznych uzyskanych w procesie przetwarzania
Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów o kodzie 15 01 02 (opakowania z tworzyw sztucznych) w procesie R12, którego produktem końcowym jest przemiał (nadal odpad). Czy przemiał ten może mieć ten sam kod 15 01 02, czy jest to już odpad o kodzie 19 12 04 (tworzywa sztuczne i guma)? Ponadto czy w karcie ewidencji (KEO) wpisuję tylko, że przetworzyłam odpad w ilości X, czy też dodatkowo wpisuję przemiał, który uzyskałam jako wytworzony odpad?
- « pierwsza
- «
- 82
- 83
- 84
- 85
- 86
- »
- ostatnia »
2024
Rodzaje raportów wprowadzeniowych
Jedna z grup raportów w BDO obejmuje sprawozdawczość związaną z wprowadzaniem do obrotu produktów i opakowań.
Nowy rodzaj sprawozdań od 2023 roku
Od 2023 roku obowiązują rozszerzone zapisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (po wdrożeniu dyrektywy SUP – Single Use Plastics) dotyczące niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Sprawozdanie należy złożyć po raz pierwszy za okres od 24 maja 2023 do 31 grudnia 2023, przy czym nie wiąże się to żadnym obowiązkiem opłatowym (obowiązki opłatowe wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku).
Najważniejsze zasady składania sprawozdań za pomocą BDO
Sprawozdania składa się w formie elektronicznej z użyciem indywidualnego konta w BDO. Jakie jeszcze zasady obowiązują?
2023
Raport, który musisz złożyć do KOBiZE
Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw
Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?
Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska
Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.
2022
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.