Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów a Zielony Ład
Działania na rzecz środowiska są częścią polityk wspólnotowych od wielu lat, a ustanowienie w grudniu Europejskiego Zielonego Ładu jest kolejnym elementem tych działań.
Magazynowanie odpadów komunalnych - regulacje prawne
Pytanie: Jakie przepisy regulują zasady i wymagania dotyczące magazynowania odpadów komunalnych? Jak mają być oznaczone kontenery na te odpady i gdzie mogą stać? Ponadto kto jest odpowiedzialny za kontrolę miejsc magazynowania i jakie kary są nakładane za wykryte nieprawidłowości?
Który proces recyklingu wybrać – R3 czy R12
Pytanie: Przetwarzamy surowce wtórne, które trafiają bezpośrednio do wytłaczarki na regranulat. Po dostarczeniu odpadu musimy go pociąć, skruszyć na kruszarce lub na młynie i dopiero wsypać do wytłaczarki (otrzymujemy także już zmielone odpady i wtedy nie trzeba ich rozdrabniać). Jaki proces przetwarzania mam wskazać w karcie ewidencji odpadów (KEO)? W zezwoleniu wskazano procesy R3 i R12.
Jak uniknąć błędów podczas ustalania stawek za odbiór odpadów
Jeśli rada gminy niewłaściwie skonstruuje uchwałę dotyczącą sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów może być ona unieważniona przez regionalne izby obrachunkowe (dalej: RIO) lub sądy administracyjne. Analizując błędy, które popełniły te organy, przedstawimy analizę pokazującą, jakich zapisów unikać, by nie narazić się na unieważnienie uchwał.
Czy należy wykazywać utratę masy zbieranych i przetwarzanych odpadów
Pytanie: Mamy problem z ewidencją odpadów, których masa się zmienia (np. przez wyparowanie wody). Zebraliśmy wilgotny odpad makulatury, a kiedy został przekazany dalej, był już suchy, przez co jego waga zmniejszyła się o 0,2 Mg. W innej sytuacji przyjęliśmy odpad w postaci osadu o masie 20 Mg, a po przekompostowaniu otrzymaliśmy 15 Mg kompostu, gdzie w ewidencji osadów w zakładce przyjęte i przetworzone podaliśmy 20 Mg, a w ewidencji kompostu 15 Mg, jako odpady wytworzone. Czy tę różnicę 5 Mg należy gdzieś w ewidencji wyjaśnić?
Zmiany w zakresie przemieszczania tworzyw sztucznych
Od 1 stycznia 2021 r. pojawił się w ramach Konwencji bazylejskiej nowy kod dla odpadów B3011, który zastąpił kod B3010. W ślad za tą zmianą zostało także zmienione rozporządzenie nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.
Zakres obowiązków recyklera odpadów komunalnych
Pytanie: Prowadzimy recykling odpadów i przyjmujemy je na podstawie KPOK. Nie mamy umów z gminami ani osobiście nie odbieramy odpadów, tylko firmy pośredniczące je do nas przywożą. Czy musimy te odpady ewidencjonować z podziałem na gminy? Czy to obowiązek odbierającego odpady?
- « pierwsza
- «
- 81
- 82
- 83
- 84
- 85
- »
- ostatnia »
2024
Wszystkie sprawozdania składane za pośrednictwem BDO w pigułce
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to baza, w której są gromadzone informacje na temat wprowadzania produktów i opakowań do obrotu oraz gospodarowania odpadami.
Sprawozdanie dotyczące produktów
Kolejny rodzaj sprawozdań to raporty dotyczące produktów będących oponami, olejami, preparatami smarowymi. Co warto o nich wiedzieć?
2023
Raport, który musisz złożyć do KOBiZE
Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw
Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?
Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska
Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.
2022
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.