Jakie zadania ma gmina w zakresie ochrony przeciwpowodziowej
Ochrona przeciwpowodziowa wpisuje się w politykę zapobiegania sytuacjom kryzysowym, która należy do kompetencji administracji rządowej oraz wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego. Jakie zadania mają gminy w zakresie ochrony przeciwpowodziowej?
Co się zmieniło w pracy WIOŚ w związku z pandemią COVID-19
W czasie pandemii COVID-19 nie zmieniła się praca WIOŚ w zakresie przeprowadzanych kontroli planowych, inwestycyjnych i interwencyjnych. Zmiany nastąpiły jedynie w przypadku niektórych zasad funkcjonowania i przyjmowania petentów w urzędach.
Zapotrzebowanie na inwestycje w zakresie gospodarki odpadami
W maju został przyjęty przez Radę Ministrów projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2022 (KPGO 2022). Dlaczego konieczne było wprowadzenie modyfikacji i czego one dotyczą?
Zabezpieczenie roszczeń − jak rozumieć miejsce magazynowania odpadów
Pytanie: Czym w art. 48a ustawy o odpadach jest miejsce magazynowania odpadów? Działką ewidencyjną (terenem zakładu), obiektem budowlanym (halą magazynową) czy numerami mauzerów ustawionych w środku tej hali wraz z numerami pojemników ustawionymi przed budynkiem hali? Jak oznaczyć miejsce magazynowania odpadów?
Z czego wynikają problemy z zagospodarowaniem odpadów medycznych i niebezpiecznych
W związku z panującą pandemią COVID-19 w ciągu ostatniego półtora roku obserwowaliśmy zintensyfikowane działania medyczne, które skutkowały również zwiększeniem ilości wytwarzanych odpadów medycznych oraz niebezpiecznych. Te dwa rodzaje odpadów są zdecydowanie trudniejsze do zagospodarowania niż odpady komunalne. Z jakimi problemami w tym zakresie boryka się branża?
Wysłałeś wniosek do BDO i zapomniałeś o pełnomocnictwie? Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji
Pytanie: Przesłaliśmy wnioski aktualizacyjne i sprawozdania dotyczące przetwarzania odpadów w systemie BDO i nie dołączyliśmy pełnomocnictw ani nie zrealizowaliśmy opłat za to pełnomocnictwo. Czy złożyć korektę i wysłać sprawozdanie i wnioski ponownie z załączonymi pismami, czy istnieje możliwość dosłania samych pełnomocnictw?
Wystarczająca forma potwierdzenia transportu odpadów w BDO
Czy w przypadku kontroli wystarczy postać elektroniczna potwierdzenia transportu odpadów, czy też konieczny jest wydruk dokumentu? Ministerstwo Klimatu oraz sąd uważają, że wystarczy potwierdzenie na ekranie laptopa lub telefonu, organy administracji twierdzą, że to za mało. Kto ma rację?
Transgraniczne przemieszczanie odpadów a BDO i inne przepisy
Pytanie: Wysyłam złom (zielona lista) i muszę wypełnić załącznik VII, wpisując w polu nr 2 odbiorcę. Kupującym jest pośrednik, ale miejsce dostawy odpadów wskazano w innym kraju, ponieważ transportujemy odpad na jego zlecenie do miejsca rozładunku. Czyje dane mam wpisać: kupującego czy miejsca rozładunku? Jakie dokumenty musi mieć jeszcze kierowca podczas transportu? Czy muszę otrzymać zezwolenie z Inspektoratu Ochrony Środowiska, kartę przekazania odpadów itp.?
Sprawdź, czy masz do czynienia z odpadem, czy produktem ubocznym
Pytanie: Czy rozporządzenie Rady (UE) nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE, dotyczy także złomu w postaci wiórów tytanowych?
- « pierwsza
- «
- 83
- 84
- 85
- 86
- 87
- »
- ostatnia »
2024
Zbieranie i przetwarzanie odpadów w tym samym miejscu
Pytanie: Czy można prowadzić zbieranie i przetwarzanie odpadów (objęte dwoma różnymi decyzjami) w jednym miejscu prowadzenia działalności? Procesy odbywają się pod tym samym adresem, a odpady są w różnych magazynach.
Utylizacja odpadów przeterminowanego silikonu
Pytanie: W jaki sposób powinno się utylizować przeterminowany silikon w opakowaniach?
2023
Raport, który musisz złożyć do KOBiZE
Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw
Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?
Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska
Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.
2022
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.