Zasady ewidencji odpadów przez przejmującego

Pytanie: Zbierający odpady z poboczy (Powiatowy Zarząd Dróg), który jest zwolniony z wpisu do BDO, przywozi na nasze składowisko odpady (głównie opony oraz zmieszane). Gdzie mamy je uwzględnić – w KEO czy KEOK? Ponadto, co grozi nam za przejęcie odpadu, gdy w karcie jest wskazany transportujący, który nie ma (choć powinien) konkretnego kodu odpadu wpisanego do BDO?

Wydłużenie okresu magazynowania dla niektórych rodzajów odpadów

Pytanie: Słyszałem, że mają być znów zmienione okresy magazynowania dla niektórych odpadów. Czy to prawda? A jeśli tak, to dla których i od kiedy?

Składanie sprawozdań dotyczących odpadów komunalnych

Pytanie: Odbieramy odpady komunalne o kodzie 17 09 04 od mieszkańców i firm – w którym sprawozdaniu powinny się znaleźć się poremontowe odpady od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych? Do właściwego urzędu składamy obecnie dwa sprawozdania obejmujące: umowy na odbiór odpadów komunalnych podpisane z firmami oraz całą resztę odpadów. W przypadku uwzględnienia odpadów remontowych w grupie z umowami nie będziemy w stanie osiągnąć poziomu recyklingu. Co zrobić?

Opóźnienia w realizacji obowiązków a kara od WIOŚ

Pytanie: Mieliśmy kontrolę WIOŚ po złożeniu wniosku o przedłużenie decyzji na zbieranie odpadów. W jej wyniku stwierdzono nieterminowe (20 dni opóźnienia) przekazanie hasła i loginu do wizyjnego systemu magazynowania odpadów. W protokole napisano: „Naruszenia: Nie przekazano w terminie ustawowym informacji. Popełnione wykroczenia i zastosowane sankcje: Nie dotyczy”. Inspektor zapowiedział jednak karę za to naruszenie. Czy ma do tego prawo i jaka może być jej wysokość?

Odmowa wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów

Urząd może odmówić wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Ma to miejsce wtedy, gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami mógłby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo środowiska. Kiedy jeszcze i czy możesz się odwołać od negatywnej decyzji?

Obsługa BDO przez podmiot zewnętrzny

Pytanie: Zajmujemy się przetwarzaniem odpadów i obsługę BDO zlecamy firmie zewnętrznej. Czy możemy tej firmie przekazać dane do logowania do bazy?

Magazynowanie odpadów medycznych a dostęp do bieżącej wody

Pytanie: Czy przy pomieszczeniu, w którym magazynuję odpady o kodach 18 01 02 i 18 01 03, musi być dostęp do prysznica bezpieczeństwa z bieżącą zimną i ciepłą wodą?

2024

Przeniesienie zezwolenia na zbieranie odpadów podczas zmiany formy prawnej firmy

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chcę wystąpić z wnioskiem o nowe zezwolenie na zbieranie odpadów (obecne wygasa w 2024 roku). W przyszłym roku planuję przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Czy zezwolenie na zbieranie będę mógł przenieść na nowo powstały podmiot, czy nowa spółka będzie musiała ubiegać się o nowe zezwolenie?

Przekazanie wyników pomiarów za rok 2023 przez spalarnie odpadów

Niektóre podmioty działające w branży odpadowej objęte są obowiązkiem stałego monitorowania ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska. Które i na jakich zasadach?

Przedrostki ex a ewidencja odpadów

Pytanie: Firma dostarcza nam odpad pod kodem ex 15 01 02, a my w decyzji mamy tylko kod 15 01 02. Czy w związku z tym możemy przyjmować te odpady? W jakich sytuacjach należy używać tego przedrostka i czy należy prowadzić odrębną ewidencję dla kodu ex 15 01 02?

2023

Raport, który musisz złożyć do KOBiZE

Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.

Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw

Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska

Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.

2022

Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać

W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.

Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.

Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić

Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?

2020

Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych

Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.