Do końca czerwca są ważne uchwały o opłatach za odpady

Dnia 30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

Co należy uwzględnić w sprawozdaniu do GUS

Pytanie: W załączniku do sprawozdania SG-01 – „Statystyka gminy: gospodarka mieszkaniowa i komunalna” mam problem z działem 2 – „Koszty systemu gospodarki odpadami − w tym odbierania/zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych”. Jakie koszty powinnam uwzględnić w tym punkcie? Czy bierzemy pod uwagę masy z punktów skupu?

Baza BDO – wątpliwości i problemy gospodarujących odpadami

Baza danych o odpadach (BDO) pomimo długiego stażu funkcjonowania wciąż zyskuje nowe funkcjonalności, a tym samym wśród użytkowników pojawiają się wątpliwości dotyczące jej użytkowania.

Polskie rolnictwo ekologiczne

Polska zajmuje 18 miejsce pod względem obszarów ziemi ekologicznej (507 637 ha). W stosunku do roku 2018 powierzchnia gruntów uprawianych organicznie wzrosła o 4,7%. Rolnictwo ekologiczne stanowi 3,5% wszystkich upraw w Polsce. Udział sprzedaży produktów ekologicznych w rynku żywności to 0,6%.

Zezwolenie na zbieranie odpadów – jak obliczyć ilość magazynowanych odpadów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. W jaki sposób ją obliczyć?

Zbieranie i odbieranie elektroodpadów – czym się różnią

Zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie jest tym samym, co jego odbieranie. Każda z tych czynności wymaga też posiadania innych uprawnień i dopełnienia formalności.

Zasady naliczania przez gminy kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu

Pytanie: Jak policzyć wartości wskazywane w decyzji za nieuzyskanie odpowiednich poziomów recyklingu? Za ile lat wstecz można naliczyć taką karę? Firmy mają dwa lata na złożenie sprawozdania zerowego − czy odczekać zatem dwa lata?

W jaki sposób dokonać korekty sprawozdania o odpadach komunalnych

Pytanie: Muszę dokonać korekty sprawozdania PSZOK za rok 2021. Urząd życzy sobie, aby dla każdego kodu w sprawozdaniu wskazać miejsce przekazania odpadów, przy czym odpady przekazane pod kodem 150102 zostały rozbite na kod 150102 i 191212. Jedna część odpadów została przekazana na składowisko „A”, a druga na „B” – w jaki sposób to zapisać?

Ulga za kompostowanie także dla budynków wielorodzinnych?

Pytanie: Słyszałam o pomyśle wprowadzenia przepisów, które pozwolą także mieszkańcom budynków wielorodzinnych uzyskiwać ulgi związane z kompostowaniem odpadów. Czy to prawda? A jeśli tak, to od kiedy ma obowiązywać ten przepis i na jakich zasadach?

Przekazywanie osobom fizycznym kontenerów przez gminę

Pytanie: Gmina ma stare kontenery nie nadające się do naprawy i chce je przekazać osobie fizycznej. Czy można to zrobić pod kodem 17 04 05 na podstawie rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne?

2024

Wyliczanie opłat środowiskowych przez składujących odpady

Pytanie: Jeśli zakład nie wykonywał badań stabilizatu z zakresu AT4, strat prażenia i zawartości węgla w lipcu i sierpniu, ponieważ przez te miesiące nie były składowane odpady, a proces technologiczny został wydłużony, czy będzie mógł skorzystać ze współczynnika 0,25 przy wyliczaniu opłat środowiskowych? Kompostownia funkcjonuje od stycznia i każda partia odpadu stabilizatu została przed zdeponowaniem poddana analizie i spełniła warunki opisane w rozporządzeniu w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Odpowiedź: Opłata za korzystanie ze środowiska jest jednym z kilku podstawowych środków finansowo-prawnych służących ochronie środowiska.

Tu znajdziesz informacje o składowaniu odpadów komunalnych

Raport „Odpady komunalne składowane w Polsce w 2021 roku” stanowi źródło informacji na temat gospodarowania odpadami w tym okresie.

Sprawozdanie o odpadach – odpowiedzi na te pytania jeszcze nie znasz!

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (dalej: sprawozdanie odpadowe) jest składane elektronicznie za pośrednictwem BDO, do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów, do 15 marca 2024 r. za rok 2023.

2023

Poznaj wymagania stawiane przedsiębiorcom opróżniającym zbiorniki bezodpływowe

Rada gminy określa w uchwale wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na danym terenie. Na co musisz się przygotować?

Podstawowe informacje o tej działalności

W celu opróżniania szamb lub osadników i wywozu nieczystości, czyli usług asenizacyjnych, podmiot musi złożyć wniosek o zezwolenie do urzędu miasta lub gminy, na której terenie będzie je wykonywać. Jakie są jeszcze najważniejsze informacje dla podmiotów zajmujących się opróżnianiem zbiorników bezodpływowych i transportem nieczystości ciekłych?

Orzecznictwo sądów dotyczące uchwał z wymaganiami

Rada gminy nie może do uchwały o wymaganiach, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, wprowadzać przykładowo postanowień dotyczących wskazania konkretnej stacji zlewnej, do której powinny być wożone nieczystości, albo udokumentowania gotowości odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną czy umów zawartych z przedsiębiorcami, którzy – w przypadku braku miejsc do mycia i dezynfekcji używanych pojazdów – będą na jego rzecz świadczyć takie usługi. Dlaczego?

2022

Informacje o nowych przepisach istotnych dla gmin

Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.

Czy obowiązuje Cię opłata produktowa

Pytanie: Na terenie zakładu leżą odpady (odpadowe tworzywa opakowaniowe) w ilości około 500 Mg. Czy muszę z tego tytułu wnieść opłatę produktową do marszałka województwa? Czy sporządzając sprawozdanie o produktach i opakowaniach, na samym końcu mogę po prostu dołączyć w pdf-ie skan pełnomocnictwa opatrzonego zwykłym podpisem i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej jako inny dokument?

2020

Sprawdź, w jakim zakresie możesz być zobowiązany do złożenia sprawozdania do KOBiZE

Do 28 lutego 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Czy i w jakim zakresie ten obowiązek dotyczy Ciebie?

Sprawdź, czy musisz zapłacić opłatę roczną BDO do 28 lutego

Pytanie: Czy jako organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) − autoryzowany przedstawiciel, mamy obowiązek uiścić opłatę roczną BDO? Jeżeli tak, to do kiedy mamy na to czas? Słyszałem też, że na wysokość tej opłaty wpływa uczestnictwo w systemie EMAS – czy zapłacimy dzięki temu mniej?

Odpady z gastronomii a gminny system gospodarowania odpadami

Pytanie: W gminie z nieruchomości zamieszkałych łącznie zbierane są odpady zielone i resztki żywności (kod 20 02 01), wyłączając odpady mięsne (kod 20 03 01). Nieruchomości niezamieszkałe (np. szkoła ze stołówką, restauracja) są natomiast zobligowane (m.in. przez sanepid) do podpisania umów na odbiór ich jako odpadów klasyfikowanych w ramach kodu 20 01 08. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że odpady ze zbiorowego żywienia z resztkami mięsnymi należą do tzw. kategorii III − muszą trafić do specjalnej instalacji, której brak na moim terenie.

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.