Polityka energetyczna Polski a spalanie odpadów

Kwestie termicznego przekształcania odpadów są uwzględnione w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku. Jakie aspekty porusza ten dokument?

Kompendium wiedzy o pozyskiwaniu energii z odpadów

Wpływ na sytuację energetyczną Polski mają krajowe i unijne strategie związane z transformacją źródeł energii. Polska energetyka wykorzystuje w dużym stopniu paliwa kopalne, których stosowanie powoduje zanieczyszczenie powietrza i pogłębianie zmian klimatycznych. Podstawą transformacji energetycznej będzie stopniowe i sprawiedliwe społecznie przejście na odnawialne źródła energii (OZE). Czy odpady będą stanowiły istotny element tej transformacji?

Jak wyposażyć zakład spalania, by móc zaliczyć wytworzoną energię jako energię z OZE

Poza regulacjami samego procesu i warunków jego przeprowadzania do kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów jako energię z odnawialnego źródła energii konieczne jest także odpowiednie wyposażenie zakładu.

Dlaczego zakłady termicznego przekształcania odpadów budzą kontrowersje

Spalarnie odpadów kojarzą się z odorami i protestami społecznymi dotyczącymi lokalizacji nowych zakładów. Czy faktycznie sąsiedztwo spalarni może być problematyczne?

Czy energię ze spalania odpadów należy zaliczać do OZE

Spalanie odpadów ma niewątpliwie swoje zalety, ale czy pozyskiwanie energii w ten sposób można zaliczać do odnawialnych źródeł energii (OZE). Tego dowiesz się z artykułu.

Uwaga! Kary, które grożą Ci za nieprawidłowe gospodarowanie ściekami

Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. W ich wyniku znaleziono m.in. setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie kary grożą podmiotom, które pozbywają się ścieków niezgodnie z prawem?

Transport opakowań z grupy niebezpiecznych odpadów komunalnych

Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych, stanowiących towary niebezpieczne w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, odbywa się z zachowaniem przepisów o transporcie towarów niebezpiecznych. Sprawdź, co warto wiedzieć, transportując te odpady.

Sprawdzaj masy odpadów ze swojego zezwolenia, żeby uniknąć kar

Stacja demontażu pojazdów to zakład prowadzący przetwarzanie, w tym demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji. W związku z tym musi mieć stosowne zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Zdarza się, że ilość odpadów przyjętych w ciągu roku jest większa niż przewidywano i istnieje zagrożenie przekroczenia dopuszczalnych ilości zawartych w pozwoleniu. Co należy wtedy zrobić?

Przepisy o odpadach a przepisy księgowe

Pytanie: Pytanie: Odbieramy odpady od firmy, która wystawia karty przekazania odpadów (KPO). Czy konieczne jest także wystawianie faktur za odbiór odpadów z naszej strony lub ze strony oddającego? Ponadto, jeśli na fakturze za odpady omyłkowo wpisano jednego nabywcę, a powinno być dwóch, to możliwe jest wystawienie noty korygującej?

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Cofnięcie kary dla recyklera za opóźnienie audytu

Pytanie: Czy mogę złożyć odwołanie od decyzji WIOŚ, jeśli przekazałem 4 dni po terminie sprawozdania z audytu recyklera?

Co zrobić, gdy nie można wprowadzić KPO

Pytanie: Co zrobić, gdy odebrano odpady od firmy, która zakończyła działalność, a karty z odbioru zostały w zakładce „odrzucone". Odpady przyjęliśmy na magazyn, ale nie mamy jak wykazać tego w ewidencji.

Cementowanie jako istotny element systemu gospodarowania odpadami – część II

W ostatnim numerze pisaliśmy, że wytwarzanie cementu jest bardzo energochłonne, dlatego popularne jest spalanie odpadów, których nie można poddać recyklingowi. O czym przeczytasz w drugiej części?

2023

Poznaj wymagania stawiane przedsiębiorcom opróżniającym zbiorniki bezodpływowe

Rada gminy określa w uchwale wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na danym terenie. Na co musisz się przygotować?

Podstawowe informacje o tej działalności

W celu opróżniania szamb lub osadników i wywozu nieczystości, czyli usług asenizacyjnych, podmiot musi złożyć wniosek o zezwolenie do urzędu miasta lub gminy, na której terenie będzie je wykonywać. Jakie są jeszcze najważniejsze informacje dla podmiotów zajmujących się opróżnianiem zbiorników bezodpływowych i transportem nieczystości ciekłych?

Orzecznictwo sądów dotyczące uchwał z wymaganiami

Rada gminy nie może do uchwały o wymaganiach, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, wprowadzać przykładowo postanowień dotyczących wskazania konkretnej stacji zlewnej, do której powinny być wożone nieczystości, albo udokumentowania gotowości odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną czy umów zawartych z przedsiębiorcami, którzy – w przypadku braku miejsc do mycia i dezynfekcji używanych pojazdów – będą na jego rzecz świadczyć takie usługi. Dlaczego?

2022

Informacje o nowych przepisach istotnych dla gmin

Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.

Czy obowiązuje Cię opłata produktowa

Pytanie: Na terenie zakładu leżą odpady (odpadowe tworzywa opakowaniowe) w ilości około 500 Mg. Czy muszę z tego tytułu wnieść opłatę produktową do marszałka województwa? Czy sporządzając sprawozdanie o produktach i opakowaniach, na samym końcu mogę po prostu dołączyć w pdf-ie skan pełnomocnictwa opatrzonego zwykłym podpisem i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej jako inny dokument?

2020

Sprawdź, w jakim zakresie możesz być zobowiązany do złożenia sprawozdania do KOBiZE

Do 28 lutego 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Czy i w jakim zakresie ten obowiązek dotyczy Ciebie?

Sprawdź, czy musisz zapłacić opłatę roczną BDO do 28 lutego

Pytanie: Czy jako organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) − autoryzowany przedstawiciel, mamy obowiązek uiścić opłatę roczną BDO? Jeżeli tak, to do kiedy mamy na to czas? Słyszałem też, że na wysokość tej opłaty wpływa uczestnictwo w systemie EMAS – czy zapłacimy dzięki temu mniej?

Odpady z gastronomii a gminny system gospodarowania odpadami

Pytanie: W gminie z nieruchomości zamieszkałych łącznie zbierane są odpady zielone i resztki żywności (kod 20 02 01), wyłączając odpady mięsne (kod 20 03 01). Nieruchomości niezamieszkałe (np. szkoła ze stołówką, restauracja) są natomiast zobligowane (m.in. przez sanepid) do podpisania umów na odbiór ich jako odpadów klasyfikowanych w ramach kodu 20 01 08. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że odpady ze zbiorowego żywienia z resztkami mięsnymi należą do tzw. kategorii III − muszą trafić do specjalnej instalacji, której brak na moim terenie.

2019

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.