Odcieki ze składowiska – sprawdź, w jaki sposób możesz je oczyszczać

Stosowane są różne metody oczyszczania odcieków ze składowisk, które są dobierane do ich składu i właściwości. Która metoda będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku?

Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku, z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?

Ilości odpadów w zezwoleniu a technologie przetwarzania odpadów

W zezwoleniu na przetwarzanie są określone ilości odpadów poddawanych przetworzeniu. Czy chcąc zwiększyć te wartości, można wnioskować o większą ilość, niż wynika to z mocy przerobowej instalacji (np. pieca w ramach stosowania procesów R1 − wykorzystania jako paliwo lub inne źródła energii)?

Gospodarka o obiegu zamkniętym – dotacje z UE

Dofinansowanie w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027 mogą otrzymać instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy z terenu całej Polski. Na jakie działania odpadowe możesz pozyskać środki?

Dokumenty przydatne w trakcie kontroli WIOŚ

Pytanie: Czekam na kontrolę WIOŚ z zakresu gospodarowania odpadami. Dostałam długą listę dokumentów do przygotowania, w tym m.in. informację o przetwarzaniu danych osobowych RODO. Jak taka informacja powinna wyglądać?

Deklaracja odpadowa a sprzedaż nieruchomości

Pytanie: Jak postąpić w przypadku sprzedaży nieruchomości i niezłożenia deklaracji przez sprzedających ani kupujących? Opłata była naliczana na sprzedającego. Do sprzedaży doszło rok temu i dopiero w momencie zajęcia konta przez komornika okazało się, że nastąpiła zmiana właściciela.

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

W jaki sposób następuje rozwiązanie umowy

Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?

Uzasadnione przyczyny wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo

Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. Jakie to przypadki?

Treść umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, tworząc umowę, powinno dołożyć starań, aby spełniała ona ustawowe wymogi. Taka umowa musi więc być kompletna, a jej treść zgodna z innymi przepisami prawa. Sprawdź, jakie elementy musi ona zawierać.

2023

Nowe rozwiązanie na rynku recyklingu odzieży

Znana marka odzieżowa H&M nawiązała rewolucyjną współpracę z niemiecką firmą zajmującą się zbiórką i recyklingiem odpadów (Remondis), polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży używanych ubrań. Jaki jest ich cel?

Nierzetelne sprawozdanie? Sprawdź, co ci grozi

Nierzetelnie sporządzonym sprawozdaniem jest sprawozdanie, które wymaga uzupełnienia lub poprawienia. Co może ci grozić w przypadku złożenia takiego dokumentu?

2022

Czy obwoźny skup złomu wymaga zezwolenia na zbieranie odpadów

Pytanie: Skupujemy złom od mieszkańców (mamy obwoźny skup złomu) − czy do prowadzenia takiej działalności potrzebne jest zezwolenie na zbieranie odpadów i wpis do rejestru BDO?

Chcesz zmodernizować oczyszczalnię? O tych pozwoleniach musisz pamiętać

Z reguły przebudowa, rozbudowa czy modernizacja oczyszczalni ścieków wymagają zmiany pozwolenia wodnoprawnego czy zintegrowanego. Formalna różnica polega na tym, że w przypadku pozwolenia wodnoprawnego należy wystąpić o nową decyzję i wygasić tym samym aktualną. Natomiast do obowiązującego pozwolenia zintegrowanego wydanego dla instalacji wraz z oczyszczalnią ścieków przemysłowych można wprowadzić zmiany, gdyż pozwalają na to przepisy.

Aktualny projekt przepisów o komunalnych osadach ściekowych

Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych, uwzględniającą uwagi wniesione w ramach uzgodnień i konsultacji publicznych. Co się zmieniło?

2021

Obliczanie poziomów odzysku i recyklingu za 2020 roku bez zmian

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Dlaczego niezbędne są kolejne zmiany?

2020

Uzupełnianie sprawozdania przez gospodarujących odpadami

Papierowe wzory formularzy sprawozdawczych mają stanowić podstawę do opracowania formularzy elektronicznych dostępnych w BDO. Zasada wypełniania poszczególnych działów nie powinna więc się zmienić.

Twoje noworoczne obowiązki – raport do KOBiZE, opłata za korzystanie ze środowiska i sprawozdanie odpadowe

Gospodarując odpadami, musisz pamiętać o tym, że co roku jesteś zobowiązany do wypełniania obowiązków, które podsumowują Twoją działalność za rok ubiegły. Często są to obowiązki niewynikające bezpośrednio z rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności. Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze specjalnym!

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi należy złożyć do 15 marca (za poprzedni rok kalendarzowy). Od 2020 roku (za 2019) sprawozdania po raz pierwszy będą składane drogą elektroniczną za pomocą BDO.

2019

Opakowania po substancjach chemicznych – zasady klasyfikacji

Pytanie: Czy puste opakowania po substancjach chemicznych należy traktować jako odpady niebezpieczne i klasyfikować pod kodem 15 01 10*?

Odzysk komunalnych osadów ściekowych

Zbiorcze zestawienie danych należy wypełnić w przypadku poddawania komunalnych osadów ściekowych odzyskowi. Zestawienie powinno być sporządzane osobno dla każdej oczyszczalni ścieków i przekazane marszałkowi województwa w terminie do 15 marca 2019 r.

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.