Wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Sprawcy tego rodzaju przestępstw będą musieli zapłacić od 10 tys. zł do 10 mln zł.

W jaki sposób gospodarować odpadami tekstyliów

Pytanie: Firma opróżniająca pojemniki na odzież rozdziela ubrania na nadające się do ponownego użycia i na odpady. Odpady klasyfikowane są pod kodem 20 01 10/20 01 11 – czy to prawidłowo? Czy powinna mieć decyzję na przetwarzanie odpadów? Czy przekazujący odpady powinni wystawiać KPO?

O czym musisz pamiętać, magazynując odpady budowlane

Pytanie: Jakie odpady można przechowywać na gołej ziemi, bez utwardzonego podłoża? Czy w przypadku odpadów budowlanych (ziemia, gruz itp.) konieczne jest utwardzone podłoże? Co z drenażem wodnym − jest niezbędny czy wystarczy zadaszenie nad odpadami?

JSSO a obowiązki przedsiębiorców

Od 1 lipca 2022 r. we wszystkich gminach w Polsce obowiązuje Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO). Z poniższego artykułu dowiesz się, czy jego zasady obowiązują tylko mieszkańców nieruchomości czy przedsiębiorców również.

Inwestycje z zakresu gospodarki odpadami a mpzp

Podczas planowania inwestycji z zakresu gospodarki odpadami przede wszystkim należy sprawdzić, czy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: mpzp). Dlaczego to takie ważne i w jaki sposób to zrobić? Tego dowiesz się z artykułu.

Dotacje z programu LIFE na działania związane z odpadami

W maju 2022 roku Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła nowy nabór w ramach międzynarodowego programu LIFE. Dofinansowanie pojedynczego projektu to przeciętnie od kilku do kilkudziesięciu milionów euro. 

Zbiór informacji na temat gospodarowania odpadami opakowaniowymi

Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

Zasady magazynowania odpadów przez PSZOK

Pytanie: Firma, która prowadzi nam BDO, nie złożyła wniosku o aktualizację decyzji na zbieranie. Prowadzimy PSZOK (zbieramy odpady i prowadzimy ewidencję w BDO) − czy grożą nam konsekwencje? Jakie zasady magazynowania odpadów nas obowiązują?

Zasady ewidencji przetwarzanych odpadów w BDO

Pytanie: Przyjmujemy odpady do przetwarzania. Zakład, który nam je dostarcza, nie ma wagi, więc karta przekazania (KPO) jest wystawiana na ich umowną ilość. Po zważeniu u nas odrzucamy KPO, a dostarczający wystawia korektę, często dopiero kolejnego dnia. Jak zewidencjonować taki odpad? Jest przyjęty na podstawie KPO (gdzie datę przyjęcia stanowi data korekty), będzie przetworzony tego samego dnia, którego został przywieziony.

2024

Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić

W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

Zasady ewidencji odpadów komunalnych

Pytanie: Firma jest wpisana do rejestru działalności regulowanej i ma zezwolenie na zbieranie odpadów komunalnych (o kodach m.in. 20 03 01, 15 01 07 i 15 01 06), które odbiera od mieszkańców na podstawie umowy z gminą. Odbiera odpady własnymi pojazdami i przywozi do PSZOK do stacji przeładunkowej (ma na nią zezwolenie), gdzie przeładowywane są do dużych kontenerów, a następnie transportowane do regionalnej instalacji (RIPOK) prowadzonej przez zewnętrzną firmę transportową mającą stosowne zezwolenia. Jakie karty w BDO powinny być wystawione na poszczególnych etapach w BDO?

2023

Nowe rozwiązanie na rynku recyklingu odzieży

Znana marka odzieżowa H&M nawiązała rewolucyjną współpracę z niemiecką firmą zajmującą się zbiórką i recyklingiem odpadów (Remondis), polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży używanych ubrań. Jaki jest ich cel?

Nierzetelne sprawozdanie? Sprawdź, co ci grozi

Nierzetelnie sporządzonym sprawozdaniem jest sprawozdanie, które wymaga uzupełnienia lub poprawienia. Co może ci grozić w przypadku złożenia takiego dokumentu?

2022

Czy obwoźny skup złomu wymaga zezwolenia na zbieranie odpadów

Pytanie: Skupujemy złom od mieszkańców (mamy obwoźny skup złomu) − czy do prowadzenia takiej działalności potrzebne jest zezwolenie na zbieranie odpadów i wpis do rejestru BDO?

Chcesz zmodernizować oczyszczalnię? O tych pozwoleniach musisz pamiętać

Z reguły przebudowa, rozbudowa czy modernizacja oczyszczalni ścieków wymagają zmiany pozwolenia wodnoprawnego czy zintegrowanego. Formalna różnica polega na tym, że w przypadku pozwolenia wodnoprawnego należy wystąpić o nową decyzję i wygasić tym samym aktualną. Natomiast do obowiązującego pozwolenia zintegrowanego wydanego dla instalacji wraz z oczyszczalnią ścieków przemysłowych można wprowadzić zmiany, gdyż pozwalają na to przepisy.

Aktualny projekt przepisów o komunalnych osadach ściekowych

Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych, uwzględniającą uwagi wniesione w ramach uzgodnień i konsultacji publicznych. Co się zmieniło?

2021

Obliczanie poziomów odzysku i recyklingu za 2020 roku bez zmian

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Dlaczego niezbędne są kolejne zmiany?

2020

Uzupełnianie sprawozdania przez gospodarujących odpadami

Papierowe wzory formularzy sprawozdawczych mają stanowić podstawę do opracowania formularzy elektronicznych dostępnych w BDO. Zasada wypełniania poszczególnych działów nie powinna więc się zmienić.

Twoje noworoczne obowiązki – raport do KOBiZE, opłata za korzystanie ze środowiska i sprawozdanie odpadowe

Gospodarując odpadami, musisz pamiętać o tym, że co roku jesteś zobowiązany do wypełniania obowiązków, które podsumowują Twoją działalność za rok ubiegły. Często są to obowiązki niewynikające bezpośrednio z rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności. Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze specjalnym!

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi należy złożyć do 15 marca (za poprzedni rok kalendarzowy). Od 2020 roku (za 2019) sprawozdania po raz pierwszy będą składane drogą elektroniczną za pomocą BDO.

2019

Opakowania po substancjach chemicznych – zasady klasyfikacji

Pytanie: Czy puste opakowania po substancjach chemicznych należy traktować jako odpady niebezpieczne i klasyfikować pod kodem 15 01 10*?

Odzysk komunalnych osadów ściekowych

Zbiorcze zestawienie danych należy wypełnić w przypadku poddawania komunalnych osadów ściekowych odzyskowi. Zestawienie powinno być sporządzane osobno dla każdej oczyszczalni ścieków i przekazane marszałkowi województwa w terminie do 15 marca 2019 r.

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.