Informacje o nowych przepisach istotnych dla gmin

Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.

Czy obowiązuje Cię opłata produktowa

Pytanie: Na terenie zakładu leżą odpady (odpadowe tworzywa opakowaniowe) w ilości około 500 Mg. Czy muszę z tego tytułu wnieść opłatę produktową do marszałka województwa? Czy sporządzając sprawozdanie o produktach i opakowaniach, na samym końcu mogę po prostu dołączyć w pdf-ie skan pełnomocnictwa opatrzonego zwykłym podpisem i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej jako inny dokument?

Co zrobić, jeśli otrzymasz negatywną opinię na temat regulaminu dostarczania wody

Co w sytuacji, gdy regulator negatywnie zaopiniuje projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków? Jakie są konsekwencje? Czy każde zmiany w regulaminie również należy zaopiniować?

Znaczenie kart charakterystyki w klasyfikacji odpadów

Odpady klasyfikuje się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie katalogu odpadów. W sprawach spornych lub w razie wątpliwości pomocne w przypisaniu kodu do konkretnego odpadu są karty charakterystyki. Czy zawsze kod odpadu musi być zgodny z kartą?

Zasady ustalania stawek opłat przez gminy

Pytanie: Gmina nie objęła systemem gospodarowania odpadami nieruchomości niezamieszkałych. Czy uchwała dotycząca opłat ponoszonych przez właścicieli tych nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat na rzecz gminy, może zawierać górną stawkę za 1 m3 odpadów (zbieranych selektywnie i zmieszanych)? Czy raczej należy ustalić górne stawki za jednorazowe opróżnienie pojemnika o określonej pojemności? Czy art. 6k ust. 2a pkt 5 ustawy ma zastosowanie, gdy gmina objęła nieruchomości niezamieszkałe systemem i gdy ich nie objęła? 

W jaki sposób klasyfikować odpady z demontażu pojazdów i ZSEiE

Pytanie: Od niedawna prowadzimy demontaż pojazdów ciężarowych. W jaki sposób klasyfikować odpady powstające w wyniku demontażu pojazdów? Dodatkowo pod jakim kodem klasyfikować kondensatory i rezystory w sprzęcie eklektycznym (np. komputerach, sprzęcie RTV, AGD)? 

Uwaga - zmiany dotyczące przewozu odpadów i systemu SENT!

Projektowane zmiany rozporządzenia dotyczącego systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi wynikają z potrzeby objęcia systemem monitorowania towarów z pozycji CN 3814 zawierających co najmniej 70% masy olejów ropy naftowej, innych niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy. Dodatkowo ustawodawca obejmie systemem SENT przewoź odpadów do kraju oraz przewóz przez terytorium kraju.

Te zmiany dotyczące odpadów obowiązują od nowego roku

W ubiegłym roku zostało wprowadzonych wiele zmian przepisów, a część z nich miała odroczony termin obowiązywania na 1 stycznia 2022 r. Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie, dzięki któremu nie zapomnisz o żadnych nowych obowiązkach.

2024

Jakich decyzji będzie wymagać modernizacja oczyszczalni ścieków

Pytanie: Chcemy zmodernizować małą oczyszczalnię znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta o RLM 446. W planach jest budowa zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie wywożenie zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią i do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Jakich decyzji z zakresu ochrony środowiska będziemy potrzebować w takim przypadku?

2023

Zasady klasyfikowania odpadów opakowaniowych

Pytanie: W zakładzie zagospodarowania odpadów ostatnio zaskoczył mnie kontrahent, który nie chciał podpisać umowy na przywożenie odpadów z papieru i tektury pod kodem 15 01 01 (sugerował kod 20 01 01, bo gminy, z którymi ma podpisaną umowę na odbiór odpadów z grupy 15, doliczyć sobie do odzysku). Czy miał rację?

Wpływ zmiany przepisów na branżę przetwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych dwoma odrębnymi projektami. Jeden z projektów ma wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producenta, a drugi – system kaucyjny. Jak to wpłynie na branżę gospodarowania tymi odpadami?

W jaki sposób klasyfikować nieruchomości w trakcie odbioru odpadów

Pytanie: Według jakiej klasyfikacji są rozróżniane budynki w przypadku nieruchomości niezamieszkałych – według Prawa budowlanego czy funkcji użytkowania?

2022

Opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków w BDO – co robić

Firmy składające wnioski aktualizacyjne w BDO spotykają się z sytuacjami długiego oczekiwania na uwzględnienie w systemie wnioskowanych w nich informacji. Jeżeli w firmie nastąpiły już kolejne zmiany wymagające aktualizacji, to pojawia się problem, ponieważ nie da się usunąć nierozpatrzonego wniosku w celu jego edycji i ponownego złożenia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Które kwestie mogą być kontrolowane przez WIOŚ w gminach

Kontrola WIOŚ może dotyczyć wykonywania zadań własnych przez gminy, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) w zakresie postępowania z odpadami i przestrzegania wymagań ochrony środowiska (art. 2 ust. 1a ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska − uioś).

2021

Chcesz zarabiać na osadach? Sprawdź, o czym warto pamiętać

Dynamiczny rozwój budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków komunalnych powoduje, że są wytwarzane coraz większe ilości komunalnych osadów ściekowych. Przedsiębiorcy, którzy decydują się zainwestować w instalacje do przetwarzania osadów ściekowych, aby na tym zarobić, powinni pamiętać o istotnych elementach strategii biznesowych.

BDO – ewidencja odpadów dla miejsc prowadzenia działalności

Pytanie: W jaki sposób prowadzicie ewidencję odpadów dla różnych miejsc prowadzenia działalności (MPD) w przypadku przekazywania odpadów pomiędzy tymi miejscami? Czy jest wymagane prowadzenie ewidencji (miejsce A − odpad wytworzony, B − przyjęty i ewentualnie przekazany firmie zewnętrznej), czy tylko wystawienie KPO? Ponadto mamy kontrolę WIOŚ, który oczekuje przedłożenia wszystkich KPO i KEO oraz sprawozdań. Do wydrukowania KPO i KEO w BDO jest przycisk (wydrukowaliśmy tysiąc kart), ale co zrobić ze sprawozdaniem?

UWAGA! Dużo zmian w ustawie o odpadach!

Najnowszy projekt ustawy zawiera zmiany w ustawie o odpadach (uo) w celu dokonania całkowitej transpozycji przepisów dyrektyw pakietu odpadowego (część została już transponowana do przepisów krajowych). Co się zmieni?

2020

Nowe zasady składowania odpadów w zakresie lokalizacji, budowy i prowadzenia składowisk

Nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu zmieniającego rozporządzenie w sprawie składowisk odpadów ma na celu doprecyzowanie części przepisów wcześniej obowiązującego rozporządzenia m.in. w odniesieniu do wymagań dotyczących lokalizacji, budowy i prowadzenia składowisk odpadów oraz ich monitoringu.

Do 5 marca 2020 r. masz czas na zmianę posiadanej decyzji!

Pytanie: Mamy wydaną decyzję na zbieranie odpadów i chcemy dodać do niej nowy kod odpadu (13 02 05* − mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe niezawierające związków chlorowcoorganicznych). Jak powinno wyglądać takie pismo i czy trzeba do niego dodać załączniki? Czy wiąże się to z dodatkową opłatą?

2019

Znowelizowane kary za niewłaściwe gospodarowanie odpadami

Administracyjna kara pieniężna za zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia może wynosić od 10 tys. do 1 mln zł. Za co jeszcze możesz zostać ukarany?

Zaświadczenie o niekaralności dla spółek

Pytanie:Do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz przetwarzanie odpadów należy dołączać nowe dokumenty, w tym m.in. zaświadczenie o niekaralności. Kto powinien złożyć takie zaświadczenie w przypadku spółki akcyjnej? Czy gmina, jako posiadacz odpadów, też musi je składać?

VAT od inwestycji wodno-kanalizacyjnej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT budowanej przez gminę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wniesienia tej sieci aportem do spółki. Uznał, że aport jest czynnością cywilnoprawną, a na gruncie ustawy o VAT wpisuje się w definicję dostawy towarów, a zatem podlega opodatkowaniu.

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.