System kaucyjny w Polsce w projekcie nowej ustawy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Głównym z założeń projektu jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce.

Opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków w BDO – co robić

Firmy składające wnioski aktualizacyjne w BDO spotykają się z sytuacjami długiego oczekiwania na uwzględnienie w systemie wnioskowanych w nich informacji. Jeżeli w firmie nastąpiły już kolejne zmiany wymagające aktualizacji, to pojawia się problem, ponieważ nie da się usunąć nierozpatrzonego wniosku w celu jego edycji i ponownego złożenia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Które kwestie mogą być kontrolowane przez WIOŚ w gminach

Kontrola WIOŚ może dotyczyć wykonywania zadań własnych przez gminy, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) w zakresie postępowania z odpadami i przestrzegania wymagań ochrony środowiska (art. 2 ust. 1a ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska − uioś).

Gospodarowanie tworzywami sztucznymi a system SENT

Pytanie: Mamy wydaną decyzję na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych. Czy jako producent innych niż niebezpieczne tworzyw sztucznych, proszków PCW i wyrobów gotowych, współpracując z zagranicznymi firmami, musimy rejestrować się w SENT?

Ewidencja odpadów wyłączonych z frakcji komunalnej

Pytanie: W związku z tym, że od 1 stycznia 2022 r. doprecyzowano, że odpady komunalne nie obejmują odpadów ze zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, to oznacza to, że ścieki ze zbiorników bezodpływowych należy ewidencjonować w BDO (kody 20 03 04 − szlamy ze zbiorników bezodpływowych służących do gromadzenia nieczystości i 20 03 06 − odpady ze studzienek kanalizacyjnych)?

Czym jest system KZR INiG i kogo dotyczy

Pytanie: Jesteśmy instalacją komunalną i wytwarzamy paliwo alternatywne z balastu pochodzącego ze strumienia odpadów komunalnych. Dostaliśmy informację, że od 2022 roku, chcąc przekazać paliwo alternatywne, powinniśmy widnieć w systemie KZR INiG. Czy to prawda i co to za system?

Czy obwoźny skup złomu wymaga zezwolenia na zbieranie odpadów

Pytanie: Skupujemy złom od mieszkańców (mamy obwoźny skup złomu) − czy do prowadzenia takiej działalności potrzebne jest zezwolenie na zbieranie odpadów i wpis do rejestru BDO?

Chcesz zmodernizować oczyszczalnię? O tych pozwoleniach musisz pamiętać

Z reguły przebudowa, rozbudowa czy modernizacja oczyszczalni ścieków wymagają zmiany pozwolenia wodnoprawnego czy zintegrowanego. Formalna różnica polega na tym, że w przypadku pozwolenia wodnoprawnego należy wystąpić o nową decyzję i wygasić tym samym aktualną. Natomiast do obowiązującego pozwolenia zintegrowanego wydanego dla instalacji wraz z oczyszczalnią ścieków przemysłowych można wprowadzić zmiany, gdyż pozwalają na to przepisy.

Aktualny projekt przepisów o komunalnych osadach ściekowych

Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych, uwzględniającą uwagi wniesione w ramach uzgodnień i konsultacji publicznych. Co się zmieniło?

2024

Jakich decyzji będzie wymagać modernizacja oczyszczalni ścieków

Pytanie: Chcemy zmodernizować małą oczyszczalnię znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta o RLM 446. W planach jest budowa zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie wywożenie zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią i do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Jakich decyzji z zakresu ochrony środowiska będziemy potrzebować w takim przypadku?

2023

Magazynujesz odpady akumulatorów? Sprawdź, czy robisz to w sposób prawidłowy

Zużyte baterie i akumulatory przeznaczone do przetwarzania i recyklingu mogą być magazynowane nie dłużej niż przez rok łącznie przez wszystkich kolejnych posiadaczy tych odpadów. Co jeszcze musisz wiedzieć o magazynowaniu tego rodzaju odpadów?

Czy kary za opóźnione sprawozdania z wywozu ścieków są słuszne

Pojawiło się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które stanowi, że kara za opóźnione sprawozdania z wywozu ścieków była niezgodna z Konstytucją. Dlaczego tak się stało? O tym przeczytasz w artykule.

2022

Zasady klasyfikacji odpadów przez przedsiębiorstwa wod.-kan.

Pytanie: Prowadzimy działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz kompleksowej dostawie ciepła. Podczas wymiany wodomierzy i ciepłomierzy wytwarzamy odpady − w ramach jakiego kodu je klasyfikować? Czy możemy rozebrać wodomierz na frakcje (tj. korpus z mosiądzu oraz elementy z tworzyw sztucznych) i w taki sposób przekazać je do utylizacji? Czy potrzebujemy wtedy zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Zasady ewidencji odpadów prowadzonej przez składowisko

Pytanie: Czy trzeba wystawiać karty przekazania odpadu (KPO) transportowanego do unieszkodliwienia na własne składowisko, mające ten sam adres co miejsce prowadzenia działalności (siedziba firmy), ale oddalone od siedziby 4 km. Składowisko jest częścią instalacji, w której powstaje odpad, gdyż jest z nią powiązane technologicznie m.in. rurociągami (zostało to opisane w pozwoleniu zintegrowanym). A czy konieczne jest wystawianie (KPO) w przypadku przesyłu mieszanki popiołowo-żużlowej metodą hydrotransportu (rurociągami) na to składowisko?

Z czego wynikają problemy z recyklingiem bioodpadów w Polsce

Recykling to pożądany sposób zagospodarowania odpadów, jeśli nie uda się zapobiec ich powstawaniu lub przygotować ich do ponownego użycia. Jest to odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach. Dlaczego recykling bioodpadów powoduje jednak problemy?

2021

Limity zbieranych odpadów a wydana decyzja

Pytanie: Czy odbierając odpady komunalne od osób fizycznych, o kodzie 17 09 04 lub 17 01 02, odebrana ilość wlicza się do limitu 500 Mg podanego w decyzji na zbieranie? Odpady byłyby od razu oddane do RIPOK na podstawie KPOK.

2020

Zasady odbierania odpadów od firm a baza BDO

Pytanie: Mamy z przedsiębiorcami podpisane umowy na odbiór odpadów, w ramach których od części firm odbieramy odpady o kodach 15 01 01, 15 01 03, 15 01 07, ale także gruz i inne. Jeżeli odbieramy tylko odpady komunalne (np. od zakładów fryzjerskich), czy taka firma musi mieć numer BDO i trzeba wystawiać KPOK lub prowadzić KEO? Czy inne małe firmy muszą mieć wpis do BDO?

Wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych w biogazowniach

Główną przyczyną systematycznego wzrostu masy komunalnych osadów ściekowych w skali kraju jest realizacja w ostatnich latach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych adresowanego do tzw. aglomeracji. W związku z wzrastającą ilością osadów pojawia się także problem z ich zagospodarowaniem. W jaki sposób można zagospodarować je w biogazowniach?

Sprawozdawczość w ochronie środowiska

Pytanie: Za 2019 rok musimy złożyć sprawozdanie o ZSEiE, bateriach i akumulatorach, zbiorcze zestawienie o odpadach oraz uiścić opłatę środowiskową. Ciężko rozeznać się w nowych przepisach − co się zmieniło? Czy formularze pozostają z poprzedniego roku ,czy wysyłamy je za pośrednictwem BDO?

2019

Małe urządzenie do kompostowania odpadów a niezbędna dokumentacja

Pytanie: Czy używając małego urządzenia do kompostowania odpadów o kodzie 20 01 08, musimy uzyskać decyzję środowiskową (duś) i zezwolenie na przetwarzanie odpadów? Czy może odpady te należy potraktować jako produkt uboczny kat. 3?

Kto ma wystawiać KPO?

Pytanie: Firma A posiada zezwolenie na transport odpadów, ale nie na zbieranie. Odpady zabiera bezpośrednio z placu od klienta (firma B). Firma A sprzedaje odpady firmie C, która kupuje je celem przetwarzania. Czy w tym przypadku istnieje obowiązek wystawienia KPO? Jeśli transportujący nie chce ujawnić danych kontrahenta, kogo wskazać jako przekazującego odpad?

KOBiZE dla podmiotów gospodarujących odpadami

Jeżeli firma korzysta ze środowiska, to do 28 lutego musi składać raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Co powinieneś w celu opracowania raportu przygotować?

2018

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.