Będą podwyżki cen za wodę i ścieki

Samorządy oraz firmy wod.-kan. zgłaszają konieczność zmiany taryf, co wiąże się z podwyżkami cen za wodę i ścieki. Jako powody są wskazywane m.in. rosnące koszty związane z energią elektryczną czy wysoka inflacja.

Zbieranie odpadów budowlanych a sprawozdanie komunalne

Pytanie: Czego może dotyczyć informacja o zebranych odpadach budowlanych i rozbiórkowych w sprawozdaniu o odpadach komunalnych (dział II)? Czy chodzi o odpady zbierane w myśl definicji ustawy o odpadach? Odpady te mają pochodzić ze źródeł komunalnych czy z jakichkolwiek źródeł? 

Zasady klasyfikowania odpadów opakowaniowych

Pytanie: W zakładzie zagospodarowania odpadów ostatnio zaskoczył mnie kontrahent, który nie chciał podpisać umowy na przywożenie odpadów z papieru i tektury pod kodem 15 01 01 (sugerował kod 20 01 01, bo gminy, z którymi ma podpisaną umowę na odbiór odpadów z grupy 15, doliczyć sobie do odzysku). Czy miał rację?

Wpływ zmiany przepisów na branżę przetwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych dwoma odrębnymi projektami. Jeden z projektów ma wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producenta, a drugi – system kaucyjny. Jak to wpłynie na branżę gospodarowania tymi odpadami?

W jaki sposób klasyfikować nieruchomości w trakcie odbioru odpadów

Pytanie: Według jakiej klasyfikacji są rozróżniane budynki w przypadku nieruchomości niezamieszkałych – według Prawa budowlanego czy funkcji użytkowania?

Transportujesz nieczystości ciekłe? Sprawdź nowe wytyczne!

Od 22 lutego obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące przepisy w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.

Transport odpadów za granicę

Pytanie: Chcemy sprzedać odpad z listy zielonej do firmy B, która ma siedzibę w Polsce. Transport będzie do Austrii do firmy C, gdyż firma B kupuje od nas odpady i sprzedaje do swojego odbiorcy w Austrii. Na jakim dokumencie powinny być transportowane odpady?

Odzysk odpadów niebezpiecznych – w jakich przypadkach jest możliwy i opłacalny

Odpadami niebezpiecznymi są odpady wskazane w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów, jako odpady niebezpieczne, z zastrzeżeniem możliwości zmiany klasyfikacji tych odpadów na odpady inne niż niebezpieczne. W jakich przypadkach ich odzysk jest opłacalny?

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Kwestie marnowania ściślej nadzorowane przez UE

Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu skuteczniejsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej. O co dokładnie chodzi?

Komunalne osady ściekowe a potrzeba przeprowadzenia badań

Pytanie: Czy w przypadku rekultywacji wystarczy karta charakterystyki odpadu o kodzie 19 08 05 plus badania zgodne z rozporządzeniem w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych? Czy są potrzebne też badania dotyczące dopuszczenia do składowania?

Jest już nowy projekt rozporządzenia dotyczący kaucji

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

2023

Jakie karty stosować przy odbiorze odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Odbiór odpadów o kodzie 20 03 07 od osób prawnych/instytucji (mających NIP) powinien się odbyć na podstawie kart przekazania (KPO) czy przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Jestem zbierającym i przekazuję odpady dalej do przetworzenia. 

Instalacja hydrantu do celów ppoż. – czyj to obowiązek

Pytanie: Jeżeli gmina jest właścicielem sieci wodociągowej, to czy może zezwolić prywatnemu inwestorowi na montaż hydrantu na sieci wodociągowej w celu zapewnienia wody do zewnętrznego gaszenia pożaru?

Czy transport odpadów z zielonej listy trzeba zgłosić GIOŚ

Pytanie: Czy muszę złożyć dokumenty dotyczące wywozu odpadów z Polski do GIOŚ, jeśli przewożę odpad z listy zielonej na załączniku 7?

2022

Podział nieruchomości a odbiór odpadów komunalnych

Pytanie: Właściciel nieruchomości podzielił ją na dwie części. W ramach jednej ma złożoną deklarację, oddaje odpady komunalne do systemu gminnego i opłaca stawkę ryczałtową − 191 zł. Druga część nieruchomości stanowi działalność gospodarczą (wynajem domku pod turystykę). Czy na tę część powinien zawrzeć odrębną umowę z firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej? 

Jaki proces odzysku powinieneś wskazać w BDO

Pytanie: Mając decyzję, by sortować ręcznie, przetworzyliśmy odpad o kodzie 17 01 07 na odpad o kodzie 17 01 01 (np. 120 Mg) oraz na 17 01 02 (np. 50 Mg) − w decyzji jest to proces R12. Później przekazujemy ten odpad do innego klienta, który przetwarza go w procesie R5. W BDO mamy jako sposób gospodarowania wybrać przygotowanie do ponownego użycia czy inny proces odzysku?

Przekazywanie informacji gminom przez przedsiębiorstwa wod.-kan.

Dowiedz się, czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą przekazywać gminom dane o zużyciu wody w celu kontroli związanej z pozbywaniem się nieczystości ciekłych.

2021

Planowane zmiany w gospodarowaniu osadami ściekowymi

Pytanie: Podstawowym aktem regulującym sposób wykorzystania osadów ściekowych jest ustawa o odpadach oraz rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych. Podobno szykują się zmiany w tym rozporządzeniu – jakie?

Opłata za korzystanie ze środowiska a gospodarujący odpadami

Podmioty korzystające ze środowiska są zobowiązane do uiszczania opłat środowiskowych. W jakim zakresie ten obowiązek może objąć gospodarujących odpadami? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Obowiązki sprawozdawcze prowadzącego stację demontażu pojazdów

Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów − jakie informacje muszę zawrzeć w rocznym sprawozdaniu za rok 2020? Ponadto jak obliczyć poziomy recyklingu i odzysku?

2020

Odbiór odpadów od osób fizycznych a ewidencja w BDO

Pytanie: Firma transportowa zbiera odpady o kodzie 17 09 04 (zmieszane budowlane) od osób fizycznych robiących remonty. W jaki sposób ewidencjonować to w ramach BDO? Skoro nie jest to grupa 20, a zatem nie można wystawić KPOK.

Odbieranie odpadów komunalnych prowadzone w BDO

Pytanie: Jak jest różnica pomiędzy odbiorem odpadu o kodzie 20 03 01 od osób prywatnych i od firm? Czy w ramach KPOK odnotowuję fakt odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych; jak mam podzielić wagowo te odpady? Odbieramy również odpady o kodzie 15 01 01 od osób prywatnych. Czy w tym przypadku również należy wystawić KPOK, tak jak przy pozostałych odpadach komunalnych?

2019

Przetwarzający, zbierający i zarządzający składowiskiem - nowe wymagania od 22 lutego

Od 22 lutego 2019 r. przetwarzający i zbierający odpady oraz zarządzający składowiskiem mają obowiązek wprowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów palnych. Co jeszcze zmieniły nowe przepisy? O tym w artykule.

Przepisy RODO w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych

Działalność polegająca na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych klientów. Wynika to m.in. z procesu zawierania umowy i jej realizacji oraz świadczenia usług. Co się zmieniło w  tym zakresie po wejściu w życie RODO?

Prawa i obowiązki organizacji odzysku

Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) jest spółką akcyjną utworzoną przez producentów, wprowadzających sprzęt, a także reprezentujące ich związki pracodawców lub izby gospodarcze w celu realizacji określonych w ustawie obowiązków wykonywanych na podstawie umów z wprowadzającymi sprzęt. Jakie są jej prawa i obowiązki?

2018

Niezbędna wiedza na temat zezwolenia na przetwarzanie odpadów

W przypadku gdy złożony wniosek o wydanie zezwolenia spełnia wymogi ustawowe – organ właściwy wydaje zezwolenie na przetwarzanie odpadów w drodze decyzji. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Jak zarobić na recyklingu?

Recykling odpadów jest branżą, która ze względu na sprzyjające jej regulacje prawne będzie się rozwijać, mogąc zapewnić przedsiębiorcom duży sukces finansowy. W poniższym artykule opisano kilka dziedzin recyklingu, którymi warto się zająć.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.