Zbieranie i odbieranie elektroodpadów – czym się różnią

Zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie jest tym samym, co jego odbieranie. Każda z tych czynności wymaga też posiadania innych uprawnień i dopełnienia formalności.

Zasady naliczania przez gminy kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu

Pytanie: Jak policzyć wartości wskazywane w decyzji za nieuzyskanie odpowiednich poziomów recyklingu? Za ile lat wstecz można naliczyć taką karę? Firmy mają dwa lata na złożenie sprawozdania zerowego − czy odczekać zatem dwa lata?

W jaki sposób dokonać korekty sprawozdania o odpadach komunalnych

Pytanie: Muszę dokonać korekty sprawozdania PSZOK za rok 2021. Urząd życzy sobie, aby dla każdego kodu w sprawozdaniu wskazać miejsce przekazania odpadów, przy czym odpady przekazane pod kodem 150102 zostały rozbite na kod 150102 i 191212. Jedna część odpadów została przekazana na składowisko „A”, a druga na „B” – w jaki sposób to zapisać?

Ulga za kompostowanie także dla budynków wielorodzinnych?

Pytanie: Słyszałam o pomyśle wprowadzenia przepisów, które pozwolą także mieszkańcom budynków wielorodzinnych uzyskiwać ulgi związane z kompostowaniem odpadów. Czy to prawda? A jeśli tak, to od kiedy ma obowiązywać ten przepis i na jakich zasadach?

Przekazywanie osobom fizycznym kontenerów przez gminę

Pytanie: Gmina ma stare kontenery nie nadające się do naprawy i chce je przekazać osobie fizycznej. Czy można to zrobić pod kodem 17 04 05 na podstawie rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne?

Przekazywanie odpadu przez gminę do jednostki budżetowej

Pytanie: Kotłownia należąca do sp. z o.o. ze stuprocentowym udziałem gminy produkuje odpad w postaci żużla. Na jakich zasadach może go przekazać jednostce budżetowej − zakładowi usług komunalnych?

Obowiązki ewidencji odpadów przez gminę jako zarządcę cmentarza

Pytanie: Gmina jest zarządcą cmentarza. Zbierający odpady jest zainteresowany odbiorem wkładów po zniczach pod kodem 150102. Czy w takim wypadku gmina powinna dokonać wpisu do BDO (nowe miejsce prowadzenia działalności) i przekazywać ten odpad na podstawie kart przekazania odpadów (KPO)? Czy wystarczy podpisać umowę ze zbierającym i to on będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji?

Masz czas na dostosowanie do regulacji BAT dla spalarni odpadów do grudnia 2023 roku

Wymagania wskazane w decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2019/2010 z 12 listopada 2019 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w odniesieniu do spalania odpadów dotyczą, m.in., unieszkodliwiania lub odzysku odpadów w spalarniach odpadów innych niż niebezpieczne o wydajności przekraczającej 3 Mg na godzinę oraz odpadów niebezpiecznych o wydajności przekraczającej 10 Mg dziennie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

2024

Jakich decyzji będzie wymagać modernizacja oczyszczalni ścieków

Pytanie: Chcemy zmodernizować małą oczyszczalnię znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta o RLM 446. W planach jest budowa zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie wywożenie zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią i do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Jakich decyzji z zakresu ochrony środowiska będziemy potrzebować w takim przypadku?

2023

Jakie karty stosować przy odbiorze odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Odbiór odpadów o kodzie 20 03 07 od osób prawnych/instytucji (mających NIP) powinien się odbyć na podstawie kart przekazania (KPO) czy przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Jestem zbierającym i przekazuję odpady dalej do przetworzenia. 

Instalacja hydrantu do celów ppoż. – czyj to obowiązek

Pytanie: Jeżeli gmina jest właścicielem sieci wodociągowej, to czy może zezwolić prywatnemu inwestorowi na montaż hydrantu na sieci wodociągowej w celu zapewnienia wody do zewnętrznego gaszenia pożaru?

Czy transport odpadów z zielonej listy trzeba zgłosić GIOŚ

Pytanie: Czy muszę złożyć dokumenty dotyczące wywozu odpadów z Polski do GIOŚ, jeśli przewożę odpad z listy zielonej na załączniku 7?

2022

Podział nieruchomości a odbiór odpadów komunalnych

Pytanie: Właściciel nieruchomości podzielił ją na dwie części. W ramach jednej ma złożoną deklarację, oddaje odpady komunalne do systemu gminnego i opłaca stawkę ryczałtową − 191 zł. Druga część nieruchomości stanowi działalność gospodarczą (wynajem domku pod turystykę). Czy na tę część powinien zawrzeć odrębną umowę z firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej? 

Jaki proces odzysku powinieneś wskazać w BDO

Pytanie: Mając decyzję, by sortować ręcznie, przetworzyliśmy odpad o kodzie 17 01 07 na odpad o kodzie 17 01 01 (np. 120 Mg) oraz na 17 01 02 (np. 50 Mg) − w decyzji jest to proces R12. Później przekazujemy ten odpad do innego klienta, który przetwarza go w procesie R5. W BDO mamy jako sposób gospodarowania wybrać przygotowanie do ponownego użycia czy inny proces odzysku?

Przekazywanie informacji gminom przez przedsiębiorstwa wod.-kan.

Dowiedz się, czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą przekazywać gminom dane o zużyciu wody w celu kontroli związanej z pozbywaniem się nieczystości ciekłych.

2021

Planowane zmiany w gospodarowaniu osadami ściekowymi

Pytanie: Podstawowym aktem regulującym sposób wykorzystania osadów ściekowych jest ustawa o odpadach oraz rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych. Podobno szykują się zmiany w tym rozporządzeniu – jakie?

Opłata za korzystanie ze środowiska a gospodarujący odpadami

Podmioty korzystające ze środowiska są zobowiązane do uiszczania opłat środowiskowych. W jakim zakresie ten obowiązek może objąć gospodarujących odpadami? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Obowiązki sprawozdawcze prowadzącego stację demontażu pojazdów

Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów − jakie informacje muszę zawrzeć w rocznym sprawozdaniu za rok 2020? Ponadto jak obliczyć poziomy recyklingu i odzysku?

2020

Odbiór odpadów od osób fizycznych a ewidencja w BDO

Pytanie: Firma transportowa zbiera odpady o kodzie 17 09 04 (zmieszane budowlane) od osób fizycznych robiących remonty. W jaki sposób ewidencjonować to w ramach BDO? Skoro nie jest to grupa 20, a zatem nie można wystawić KPOK.

Odbieranie odpadów komunalnych prowadzone w BDO

Pytanie: Jak jest różnica pomiędzy odbiorem odpadu o kodzie 20 03 01 od osób prywatnych i od firm? Czy w ramach KPOK odnotowuję fakt odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych; jak mam podzielić wagowo te odpady? Odbieramy również odpady o kodzie 15 01 01 od osób prywatnych. Czy w tym przypadku również należy wystawić KPOK, tak jak przy pozostałych odpadach komunalnych?

2019

Przetwarzający, zbierający i zarządzający składowiskiem - nowe wymagania od 22 lutego

Od 22 lutego 2019 r. przetwarzający i zbierający odpady oraz zarządzający składowiskiem mają obowiązek wprowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów palnych. Co jeszcze zmieniły nowe przepisy? O tym w artykule.

Przepisy RODO w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych

Działalność polegająca na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych klientów. Wynika to m.in. z procesu zawierania umowy i jej realizacji oraz świadczenia usług. Co się zmieniło w  tym zakresie po wejściu w życie RODO?

Prawa i obowiązki organizacji odzysku

Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) jest spółką akcyjną utworzoną przez producentów, wprowadzających sprzęt, a także reprezentujące ich związki pracodawców lub izby gospodarcze w celu realizacji określonych w ustawie obowiązków wykonywanych na podstawie umów z wprowadzającymi sprzęt. Jakie są jej prawa i obowiązki?

2018

Niezbędna wiedza na temat zezwolenia na przetwarzanie odpadów

W przypadku gdy złożony wniosek o wydanie zezwolenia spełnia wymogi ustawowe – organ właściwy wydaje zezwolenie na przetwarzanie odpadów w drodze decyzji. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Jak zarobić na recyklingu?

Recykling odpadów jest branżą, która ze względu na sprzyjające jej regulacje prawne będzie się rozwijać, mogąc zapewnić przedsiębiorcom duży sukces finansowy. W poniższym artykule opisano kilka dziedzin recyklingu, którymi warto się zająć.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.