O tym pamiętaj, żeby uniknąć poprawek, składając sprawozdanie za pomocą BDO
Pytanie: Dołączyłam do sprawozdania w BDO wniosek o udzielenie pomocy de minimis, ale dostałam informacje o konieczności poprawek formalnych i zmianie dokumentu na elektroniczny. Z czego to wynika?
Najważniejsze kwestie dotyczące ewidencji odpadów na przełomie 2022 i 2023 roku
Zbliża się termin sprawozdawczości z zakresu gospodarowania odpadami, w związku z czym warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, które obowiązują w tym zakresie na przełomie 2022 i 2023 roku.
Komunikacja BDO z zewnętrznymi narzędziami
Termin składania sprawozdań dotyczących odpadów za rok ubiegły przypada na 15 marca 2023 r. Dokumenty te należy przesyłać elektronicznie za pomocą konta w systemie BDO. Jakie istotne informacje znajdziesz w tym systemie?
Jakie sprawozdania musi złożyć transportujący i zbierający odpady
Zbierający i transportujący odpady muszą realizować ściśle określone obowiązki środowiskowe. Jednym z nich jest składanie do odpowiednich organów dokumentacji sprawozdawczej. Jakiej? O tym przeczytasz w tekście.
Transport osadów ściekowych – czy są odpadami
Pytanie: Czy mając wpis do BDO w dziale VII i transportując odpady o kodzie 01 04 12, możemy również transportować odpady o kodzie ex 01 04 12? Dodatkowo planujemy przywieźć z innej oczyszczalni inokulum (wsad z innej biogazowni) w celu zaszczepu naszej biogazowni. Czy jest to odpad, czy produkt?
Sprawozdawczość komunalna – rozwiej swoje wątpliwości
W tekście znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące sprawozdawczości komunalnej.
Odcieki ze składowiska – sprawdź, w jaki sposób możesz je oczyszczać
Stosowane są różne metody oczyszczania odcieków ze składowisk, które są dobierane do ich składu i właściwości. Która metoda będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku?
Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi
Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku, z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?
- « pierwsza
- «
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- »
- ostatnia »
2024
Sprawozdanie składane przez prowadzących składowiska odpadów
Pytanie: Prowadzimy składowisko odpadów, które jest w trakcie rekultywacji. Składowisko jest zamknięte od połowy 2023 roku – czy w takim wypadku konieczne jest złożenie sprawozdania odpadowego? W którym dziale ująć odpady (kompost, ziemię itd.), które przywożą firmy w ramach rekultywacji?
Sprawozdanie dotyczące zebranych baterii i akumulatorów
Pytanie: Czy baterie i akumulatory zebrane od osób fizycznych muszę uwzględniać w sprawozdaniu o zebranych odpadach komunalnych?
2023
Jakie karty stosować przy odbiorze odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Odbiór odpadów o kodzie 20 03 07 od osób prawnych/instytucji (mających NIP) powinien się odbyć na podstawie kart przekazania (KPO) czy przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Jestem zbierającym i przekazuję odpady dalej do przetworzenia.
Instalacja hydrantu do celów ppoż. – czyj to obowiązek
Pytanie: Jeżeli gmina jest właścicielem sieci wodociągowej, to czy może zezwolić prywatnemu inwestorowi na montaż hydrantu na sieci wodociągowej w celu zapewnienia wody do zewnętrznego gaszenia pożaru?
Czy transport odpadów z zielonej listy trzeba zgłosić GIOŚ
Pytanie: Czy muszę złożyć dokumenty dotyczące wywozu odpadów z Polski do GIOŚ, jeśli przewożę odpad z listy zielonej na załączniku 7?
2022
Podział nieruchomości a odbiór odpadów komunalnych
Pytanie: Właściciel nieruchomości podzielił ją na dwie części. W ramach jednej ma złożoną deklarację, oddaje odpady komunalne do systemu gminnego i opłaca stawkę ryczałtową − 191 zł. Druga część nieruchomości stanowi działalność gospodarczą (wynajem domku pod turystykę). Czy na tę część powinien zawrzeć odrębną umowę z firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej?
Jaki proces odzysku powinieneś wskazać w BDO
Pytanie: Mając decyzję, by sortować ręcznie, przetworzyliśmy odpad o kodzie 17 01 07 na odpad o kodzie 17 01 01 (np. 120 Mg) oraz na 17 01 02 (np. 50 Mg) − w decyzji jest to proces R12. Później przekazujemy ten odpad do innego klienta, który przetwarza go w procesie R5. W BDO mamy jako sposób gospodarowania wybrać przygotowanie do ponownego użycia czy inny proces odzysku?
Przekazywanie informacji gminom przez przedsiębiorstwa wod.-kan.
Dowiedz się, czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą przekazywać gminom dane o zużyciu wody w celu kontroli związanej z pozbywaniem się nieczystości ciekłych.
2021
Planowane zmiany w gospodarowaniu osadami ściekowymi
Pytanie: Podstawowym aktem regulującym sposób wykorzystania osadów ściekowych jest ustawa o odpadach oraz rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych. Podobno szykują się zmiany w tym rozporządzeniu – jakie?
Opłata za korzystanie ze środowiska a gospodarujący odpadami
Podmioty korzystające ze środowiska są zobowiązane do uiszczania opłat środowiskowych. W jakim zakresie ten obowiązek może objąć gospodarujących odpadami? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Obowiązki sprawozdawcze prowadzącego stację demontażu pojazdów
Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów − jakie informacje muszę zawrzeć w rocznym sprawozdaniu za rok 2020? Ponadto jak obliczyć poziomy recyklingu i odzysku?
2020
Odbiór odpadów od osób fizycznych a ewidencja w BDO
Pytanie: Firma transportowa zbiera odpady o kodzie 17 09 04 (zmieszane budowlane) od osób fizycznych robiących remonty. W jaki sposób ewidencjonować to w ramach BDO? Skoro nie jest to grupa 20, a zatem nie można wystawić KPOK.
Odbieranie odpadów komunalnych prowadzone w BDO
Pytanie: Jak jest różnica pomiędzy odbiorem odpadu o kodzie 20 03 01 od osób prywatnych i od firm? Czy w ramach KPOK odnotowuję fakt odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych; jak mam podzielić wagowo te odpady? Odbieramy również odpady o kodzie 15 01 01 od osób prywatnych. Czy w tym przypadku również należy wystawić KPOK, tak jak przy pozostałych odpadach komunalnych?
2019
Przetwarzający, zbierający i zarządzający składowiskiem - nowe wymagania od 22 lutego
Od 22 lutego 2019 r. przetwarzający i zbierający odpady oraz zarządzający składowiskiem mają obowiązek wprowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów palnych. Co jeszcze zmieniły nowe przepisy? O tym w artykule.
Przepisy RODO w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych
Działalność polegająca na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych klientów. Wynika to m.in. z procesu zawierania umowy i jej realizacji oraz świadczenia usług. Co się zmieniło w tym zakresie po wejściu w życie RODO?
Prawa i obowiązki organizacji odzysku
Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) jest spółką akcyjną utworzoną przez producentów, wprowadzających sprzęt, a także reprezentujące ich związki pracodawców lub izby gospodarcze w celu realizacji określonych w ustawie obowiązków wykonywanych na podstawie umów z wprowadzającymi sprzęt. Jakie są jej prawa i obowiązki?
2018
Niezbędna wiedza na temat zezwolenia na przetwarzanie odpadów
W przypadku gdy złożony wniosek o wydanie zezwolenia spełnia wymogi ustawowe – organ właściwy wydaje zezwolenie na przetwarzanie odpadów w drodze decyzji. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Jak zarobić na recyklingu?
Recykling odpadów jest branżą, która ze względu na sprzyjające jej regulacje prawne będzie się rozwijać, mogąc zapewnić przedsiębiorcom duży sukces finansowy. W poniższym artykule opisano kilka dziedzin recyklingu, którymi warto się zająć.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.