Wszystkie sprawozdania składane za pośrednictwem BDO w pigułce

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to baza, w której są gromadzone informacje na temat wprowadzania produktów i opakowań do obrotu oraz gospodarowania odpadami.

Sprawozdanie dotyczące produktów

Kolejny rodzaj sprawozdań to raporty dotyczące produktów będących oponami, olejami, preparatami smarowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje raportów wprowadzeniowych

Jedna z grup raportów w BDO obejmuje sprawozdawczość związaną z wprowadzaniem do obrotu produktów i opakowań.

Nowy rodzaj sprawozdań od 2023 roku

Od 2023 roku obowiązują rozszerzone zapisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (po wdrożeniu dyrektywy SUP – Single Use Plastics) dotyczące niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Sprawozdanie należy złożyć po raz pierwszy za okres od 24 maja 2023 do 31 grudnia 2023, przy czym nie wiąże się to żadnym obowiązkiem opłatowym (obowiązki opłatowe wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku).

Najważniejsze zasady składania sprawozdań za pomocą BDO

Sprawozdania składa się w formie elektronicznej z użyciem indywidualnego konta w BDO. Jakie jeszcze zasady obowiązują?

Zbieranie i przetwarzanie odpadów w tym samym miejscu

Pytanie: Czy można prowadzić zbieranie i przetwarzanie odpadów (objęte dwoma różnymi decyzjami) w jednym miejscu prowadzenia działalności? Procesy odbywają się pod tym samym adresem, a odpady są w różnych magazynach.

Utylizacja odpadów przeterminowanego silikonu

Pytanie: W jaki sposób powinno się utylizować przeterminowany silikon w opakowaniach?

Sprawozdania PSZOK w przypadku przekroczenia limitów przyjmowanych odpadów

Pytanie: Prowadzimy PSZOK, w którym przyjmowanie niektórych odpadów jest limitowane (np. 8 sztuk opon, 200 kg odpadów ulegających biodegradacji). W ramach decyzji na zbieranie odpłatnie przyjmujemy nadwyżki odpadów limitowanych. Czy odebrane ponad limit odpady powinniśmy wykazać w sprawozdaniu podmiotu prowadzącego PSZOK?

Przydatne wskazówki dotyczące sprawozdawczości odbierającego odpady komunalne

Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają wiele obowiązków, w tym sporządzanie rocznego sprawozdania.

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Na jakich działkach można prowadzić PSZOK

Pytanie: Czy na działce, na której jest zakaz składowania odpadów, można prowadzić Punk Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK)?

Kontrola warunków decyzji środowiskowych

Pytanie: W gminie zgłoszono prośbę o przeprowadzenie kontroli w zakładzie unieszkodliwiania odpadów w zakresie realizacji warunków zawartych w decyzji środowiskowej (chodzi o uciążliwości odorowe). Inwestycja ma pozwolenie zintegrowane wydane przez marszałka województwa. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji? Czy powinien interweniować WIOŚ albo marszałek?

Kompostowanie odpadów a konieczność ich odbioru

Pytanie: Czy przedsiębiorca, który kompostuje wytwarzane na jego nieruchomości odpady komunalne, musi mimo to mieć umowę na ich odbiór z przedsiębiorcą mającym wpis do rejestru działalności regulowanej (RDR)? 

2023

Czy powstanie Gospodarstwo Państwowe „Odpady Polskie”

Wprowadzenie nowego regulatora rządowego w zakresie gospodarki odpadami nie jest oficjalnie rozpatrywane. Jednak strona rządowa już kilkakrotnie wspomniała o takim pomyśle. Jakie byłyby kompetencje takiego organu?

Brak możliwości złożenia korekty sprawozdania w BDO

Pytanie: Chciałem zrobić korektę sprawozdania o odpadach, ale system wyświetlił błąd dotyczący braku możliwości utworzenia dwóch sprawozdań w tym samym roku z tym samym adresatem i składającym sprawozdanie. Co mam zrobić?

Zadania prowadzącego punkt zbierania pojazdów

Obowiązki przedsiębiorców prowadzących punkty zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji określa art. 32–36 URPWE. Z artykułu dowiesz się, co do nich należy.

2022

Tych ciekawostek na temat zabezpieczenia roszczeń nie znasz

Wielu przedsiębiorców ubiegających się o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów musi borykać się z ustanowieniem tzw. zabezpieczenia roszczeń. W artykule poruszamy ciekawe zagadnienia dotyczące tej tematyki.

Tego nie wiesz o magazynowaniu makulatury

Pytanie: W jaki sposób powinna być magazynowana makulatura przez zbierającego odpady − pod dachem czy w pomieszczeniu? Jakie inne obowiązki musi spełniać taki plac magazynowy?

System kaucyjny – kolejny etap zmian

Pierwsze założenia systemu kaucyjnego zostały przedstawione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który został opublikowany 31 stycznia 2022 r. System ten jednak na etapie projektowania ciągle się zmienia. Jakie są najnowsze modyfikacje?

2021

Odmowa wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów

Urząd może odmówić wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Ma to miejsce wtedy, gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami mógłby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo środowiska. Kiedy jeszcze i czy możesz się odwołać od negatywnej decyzji?

Obsługa BDO przez podmiot zewnętrzny

Pytanie: Zajmujemy się przetwarzaniem odpadów i obsługę BDO zlecamy firmie zewnętrznej. Czy możemy tej firmie przekazać dane do logowania do bazy?

2020

Czy jako odbiorca odpadów możemy sugerować zmianę ich kodu

Pytanie: Pod jakim kodem odpadu należy sklasyfikować dokumenty z archiwum, które oddawane są do niszczenia (faktury, zamówienia – papier)? Do tej pory odbieraliśmy je pod kodem 15 01 01, a w tej chwili przekazujący domaga się zmiany kodu odpadu na 19 12 01 (nie mamy takiego kodu w zezwoleniu na zbieranie odpadów). Czy nadal możemy zbierać je z użyciem kodu 15 01 01?

Co czeka branżę, czyli jakie będą konsekwencje środowiskowe pandemii

Panująca na świecie pandemia koronawirusa powoduje, że zwiększa się ilość zużywanego plastiku. W związku z obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych i częstszym stosowaniem jednorazowych rękawiczek w skali świata przyrost ilości tych odpadów jest znaczący. W jaki sposób pandemia jeszcze wpłynie na branżę?

Aktualizacja regulaminów do grudnia 2020

Pytanie: Gmina ma podpisaną umowę na odbiór odpadów do lipca 2020. Aktualnie w opracowaniu jest nowy regulamin, którego czas na opracowanie zapisy tarczy przesunęły do 31 grudnia 2020 r. Czy nowa umowa z firmą odbierającą odpady ma być zawarta na nowych zasadach? Co z odpadami niemedycznymi? Co z kompostowaniem i harmonogramem odbioru odpadów uwzględniającym kompostowanie? Takie sprawy miały być przyjęte dopiero w nowym regulaminie.

2019

W jaki sposób punkt skupu złomu powinien prowadzić ewidencję

Masę stali zebranej w danym miesiącu trzeba zsumować czy wpisać każdą wartość osobno? Czy dla miedzi, mosiądzu i brązu prowadzi się jedną KEO?

Uzyskaj zezwolenie krok po kroku. Jak wygląda wniosek?

Wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. W ust. 2 art. 42 ustawy o odpadach przedstawiono informacje, które taki wniosek powinien zawierać.

Tytuł numeru: Przygotuj bezbłędnie wniosek o zezwolenie na przetwarzanie odpadów

W zależności od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności możesz być zobowiązany do posiadania odpowiedniej decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Do decyzji tych zaliczamy pozwolenie na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.

2018

Sprawozdawczość w gospodarce wodno-ściekowej

Wejście w życie nowej ustawy Prawo wodne wprowadziło także zmiany w zakresie sprawozdawczości. Z artykułu dowiesz się, jakie sprawozdania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej musisz obecnie przekładać.

Rola składowisk odpadów w gospodarce odpadami

W krajach UE, w tym również w Polsce, wzrastają osiągane poziomy odzysku i recyklingu. Odpady stają się wartościowymi surowcami, a gospodarka o obiegu zamkniętym przynosi korzyści ekologiczne i ekonomiczne. W związku ze zmianą podejścia pojawia się pytanie o rolę i przyszłość składowisk odpadów. Dlaczego składowanie odpadów jest ograniczane oraz jakie odpady są najbardziej problematyczne?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.