Gminy – jak mogą osiągnąć cele dotyczące recyklingu

Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie, w którym zgłoszono wątpliwości, czy m.in. Polska będzie w stanie osiągnąć założone cele dotyczące recyklingu odpadów komunalnych. Co gminy i rząd mogą zrobić, żeby jednak zrealizować te założenia?

Dopuszczalny czas magazynowania zbieranych odpadów

Pytanie: Jak długo mogę magazynować odpady w ramach decyzji na ich zbieranie? Chodzi o odpady inne niż niebezpieczne i niebezpieczne. Czy przepisy, że odpady mogą być zbierane tylko rok, zostały zmienione? Co, jeśli przekroczymy dopuszczalny termin?

Czy podmiot sam może sobie wystawić zaświadczenie o ZSEiE

Pytanie: Czy prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE) może sam sobie wystawić zaświadczenie potwierdzające recykling w procesach recyklingu realizowanych w innej prowadzonej przez siebie instalacji?

Sprawozdawczość w zakresie zużytego sprzętu

Kolejny zakres sprawozdawczości dotyczy sprzętu oraz zużytego sprzętu. Co obejmuje?

Sprawozdawczość w zakresie baterii i akumulatorów

Sprawozdawczość wprowadzeniowa w BDO dotyczy również baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i zużytych akumulatorów.

Sprawozdawczość instalacji komunalnych poza BDO

Pomimo że sprawozdanie przez instalację komunalną jest sporządzane poza BDO, stanowi ono zasadnicze źródło informacji pozwalające na przygotowanie sprawozdań przez podmioty zobowiązane do raportowania w BDO.

Sprawozdawczość dotycząca odpadów komunalnych

Ostatni rodzaj sprawozdawczości w BDO dotyczy gospodarowania odpadami komunalnymi. Raportowanie to zostało funkcjonalnie wydzielone w BDO poprzez utworzenie odrębnej zakładki dla odpadów komunalnych.

Sprawozdanie wytwarzającego odpady

Wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji składa stosowne sprawozdanie w tym zakresie.

Sprawozdanie wprowadzeniowe dotyczące pojazdów

Ostatnim rodzajem sprawozdań wprowadzeniowych jest sprawozdanie dotyczące pojazdów.

Sprawozdania dotyczące odpadów

Oprócz informacji związanych z wprowadzaniem do obrotu raportowanie w BDO dotyczy również wytwarzania odpadów oraz gospodarowania odpadami (zbierania i przetwarzania).

2024

Nowa wersja ustawy o systemie kaucyjnym

Pojawił się projekt nowej wersji ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jaka jest jego treść?

Kiedy właściciel musi złożyć nową deklarację odpadową

Pytanie: Właściciel nie dokonał zmiany danych na swojej deklaracji za odpady komunalne i wyjechał do innego miasta. Po wystawieniu mu upomnienia przyjechał do urzędu, nie zapłacił zaległości i równocześnie napisał oświadczenie, że nie przebywał na danej nieruchomości przez I półrocze 2024 roku. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? 

2023

Recykling baterii − nowoczesne technologie

Duża liczba produkowanych w Polsce baterii litowo-jonowych stosowanych w pojazdach elektrycznych sprawia, że na terenie kraju intensywnie rozwijają się także zakłady ich recyklingu. Jakie nowoczesne technologie są wykorzystywane w tej branży?

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi a prowadzenie działalności gospodarczej

Pytanie: Czy na nieruchomościach mieszanych, które w części są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej (w lokalach mieszkalnych w domach jednorodzinnych, lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych), bez wydzielenia odrębnych lokali użytkowych, istnieje obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych? W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej istnieje wpis o stałym miejscu wykonywania działalności gospodarczej pod tym adresem.

2022

Magazynowanie przetwarzanych odpadów palet drewnianych

Pytanie: Prowadzę skup palet drewnianych. Chcę uzyskać pozwolenie na przetwarzanie odpadów, które będzie polegać na naprawie palet poza instalacjami, a potem palety trafią do sprzedaży. Jak podejść do zagadnienia magazynowania?

2021

Nowe modyfikacje w projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach została zatwierdzona przez Sejm. Większość przepisów ma wejść w życie już po 14 dniach od jej ogłoszenia. Sprawdź, co się zmieniło od ostatniej wersji.

Masz jeszcze rok na wdrożenie konkluzji BAT dla instalacji przetwarzania odpadów

Decyzją Wykonawczą 2018/1147 z 10 sierpnia 2018 r. Komisja UE ustanowiła konkluzje BAT dotyczące najlepszych dostępnych technik w odniesieniu do przetwarzania odpadów. Dokument ten określa szeroki zakres technologii przetwarzania odpadów będących odniesieniem podczas ustalania warunków pozwoleń zintegrowanych. Co muszą zrobić zakłady przetwarzania do 17 sierpnia 2022 r. i co grozi za niespełnienie tych wymogów?

Które tabele sprawozdania wypełnia prowadzący recykling

Pytanie: Jakie tabele musimy wypełnić w sprawozdaniu o gospodarowaniu odpadami w dziale XIII, przetwarzając odpady w procesie R12 w instalacji? Ponadto czy trzeba zakładać osobne karty ewidencji (KEO) dla odpadów z przedrostkiem „ex”?

2020

Obliczenia dotyczące odpadów komunalnych ulegających biodegradacji

Pytanie: Odbieraliśmy odpady komunalne z nieruchomości niezamieszkałych od września do grudnia 2019 roku. Czy obliczając wskaźnik Uo, musimy uwzględnić w mianowniku odpady odebrane przez te 4 miesiące, czy za rok, dzieląc go na trzy części? Czy gmina powinna nam podać masę zebranych odpadów do obliczeń zarówno z nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych? Czy proces R12 jest wliczany do obliczania osiągniętego poziomu recyklingu?

Nabycie instalacji posiadającej pozwolenie zintegrowane

Pytanie: Czy można przepisać numer BDO poprzedniego właściciela wraz z nabyciem instalacji posiadającej pozwolenie zintegrowane? Czy w zakresie przeniesienia tego pozwolenia należy spełnić konkretne wymogi? Dodatkowo, jeśli prowadzimy PSZOK, czy przy przekazaniu odpadu tworzymy KPOK i wpisujemy gminę, z której ten odpad do nas trafił, czy naszą firmę jako instalację komunalną?

2019

Przygotowanie do BDO – jak uzyskać podpis elektroniczny

W 2020 roku jest planowane uruchomienie obowiązkowej elektronicznej ewidencji odpadów oraz składania sprawozdań odpadowych. Przygotowanie do uruchomienia nowych modułów BDO wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. W jaki sposób je uzyskać?

Podsumowanie zmian w dokumentacji dotyczącej baterii i akumulatorów oraz ZSEiE

W związku z wejściem 30 kwietnia 2018 r. w życie ustawy Prawo przedsiębiorców niektóre dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: ustawa o ZSEiE) oraz ustawy o bateriach i akumulatorach zostały zmienione. Ponadto w dokumentach tych wprowadzono także inne modyfikacje. Które z nich są dla Ciebie najistotniejsze? O tym w artykule.

Pieczątki na KPO − można je przybijać czy też nie

Pytanie: Firma odbierająca odpady zwróciła uwagę, że karty KPO zostały przez wytwórcę podpisane i opieczętowane. Stwierdziła, że teraz można tylko KPO podpisywać − czy to prawda?

2018

„Mafia śmieciowa” – czy metody ministerstwa będą skuteczne

Z dnia 7 czerwca 2018 r. pochodzi przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt zmian ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z planem nowe przepisy mają wejść w życie we wrześniu br. Dlaczego planowana jest nowelizacja przepisów i co ma się zmienić?

Sześć ciekawostek na temat KPO

Karta przekazania odpadu (KPO) jest jednym z podstawowych dokumentów związanych z ewidencją odpadów. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Przetwarzanie odpadów kuchennych a wymagania środowiskowe

Pytanie: Podobno zgodnie z obowiązującymi przepisami każda kompostownia i biogazownia, w której przetwarzane są odpady gastronomiczne (kuchenne) pochodzące z selektywnej zbiórki, ma obowiązek uzyskania zatwierdzenia w formie decyzji administracyjnej przez powiatowego lekarza weterynarii. Czy rzeczywiście dotyczy to wszystkich kompostowni, czy tylko tych, które chcą wyprodukowany kompost (zawierający m.in. uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego) wprowadzić do obrotu? Jak takie zatwierdzenie uzyskać?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.