Przeciwdziałanie uciążliwościom zapachowym odpadów

Gospodarowanie odpadami powoduje uciążliwości zapachowe praktycznie na każdym etapie działalności. Oddziaływanie zależne jest od wielu czynników, w tym m.in. od rozwiązań technologicznych i poprawności eksploatacji, a także od pory roku i wielkości emisji. Jak skutecznie walczyć z odorami?

Pozwolenie odpadowe a nowy oddział firmy

Pytanie: W istniejącym oddziale posiadamy pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Chcemy otworzyć nowy oddział firmy, który będzie znajdować się w tym samym mieście, a jego działalność również będzie wymagać pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy musimy składać nowy wniosek?

Potwierdzenie unieszkodliwienia zakaźnych odpadów medycznych

Zwolnienie z prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu KEO obejmuje przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady niebezpieczne do 100 kg rocznie oraz odpady inne niż niebezpieczne do 5 Mg rocznie. Szczególny przypadek stanowią zakaźne odpady medyczne.

Planujesz gospodarować odpadami w kilku obszarach? Dowiedz się, co z wpisem do BDO

Nadanie numeru rejestrowego BDO umożliwia podmiotom prowadzenie zbierania, przetwarzania oraz transportu odpadów, ale nie zastępuje zezwoleń (z wyjątkiem zezwoleń na transport odpadów). Stanowi poświadczenie pełnoprawnego funkcjonowania podmiotu na rynku. Co powinieneś zrobić, jeśli zamierzasz prowadzić działalność odpadową w kilku obszarach?

Odpad czy produkt uboczny – jak to wygląda po zmianie przepisów

Od 29 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która wprowadziła zmiany w zakresie uznawania przedmiotu za produkt uboczny. Jak teraz wygląda cała procedura?

Nowe warunki uzyskiwania zezwoleń odpadowych

Od 5 września 2018 r. obowiązuje ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592). Przedsiębiorca, który ubiega się o wydanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów musi dostarczać do organu, poza dokumentami dotychczas wymaganymi, także operat przeciwpożarowy oraz dokument potwierdzający ustanowienie zabezpieczenia roszczeń. Co jeszcze się zmieniło?

Monitorowanie magazynów i składowisk odpadów

Z 7 września pochodzi projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów przez zbierających i przetwarzających odpady. Jakie wprowadza zmiany?

Jak obliczyć opłatę rejestracyjną przy pozwoleniu zintegrowanym

Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, z wyłączeniem instalacji lub ich części stosowanych wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych. Jak wyliczyć opłatę rejestracyjną ponoszoną przy składaniu wniosku?

SGO13

Ocena systemu gospodarowania odpadami w Polsce

Raport o wczesnym ostrzeganiu dla Polski jest częścią ogólnego sprawozdania Komisji w sprawie wykonania i ma na celu pomoc państwom członkowskim zagrożonym nieprzestrzeganiem celu na 2020 rok. Opiera się na wcześniejszym wsparciu Komisji w zakresie zgodności gospodarki odpadami komunalnymi  z prawem UE. Co się z tym wiąże dla Polski?

Czy MBP odpadów to dobry kierunek rozwoju polskiego systemu gospodarowania odpadami

Dnia 1 lipca 2016 r. został przyjęty Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO), a w konsekwencji opracowane i sukcesywnie przyjmowane są plany wojewódzkie (WPGO). Obecny system gospodarki odpadami w Polsce funkcjonuje na bazie regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych − tzw. RIPOK-ów, którymi są instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (IMBP). Czy jest to dobre rozwiązanie?

AGO46

Dowiedz się, jak wyznaczyć suchą masę odpadu

Pytanie: Nasza firma w ramach świadczonych usług zajmuje się odbiorem od klientów odpadów o kodzie 19 08 99 (inne niewymienione odpady) pochodzących ze zbiorników w oczyszczalni ścieków. W 2017 roku wytworzyliśmy 15 Mg odpadów o tym kodzie. Do sprawozdania o odpadach, które należy przedłożyć do marszałka do 15 marca każdego roku, trzeba dla tego kodu odpadu wyliczyć suchą masę odpadu. W jaki sposób powinniśmy to zrobić?

AGO45

Monitorowanie magazynów i składowisk odpadów

Z 7 września pochodzi projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów przez zbierających i przetwarzających odpady. Jakie wprowadza zmiany?

Jak obliczyć opłatę rejestracyjną przy pozwoleniu zintegrowanym

Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, z wyłączeniem instalacji lub ich części stosowanych wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych. Jak wyliczyć opłatę rejestracyjną ponoszoną przy składaniu wniosku?

AGO44

Konsekwencje zmiany właściciela instalacji

Pytanie: Czy pozwolenie na wytwarzanie odpadów wygasa po zmianie właściciela instalacji? Jak postąpić w przypadku przejęcia instalacji przez inny podmiot – np. przekształcenia spółek?

Kompendium wiedzy − nowości w przepisach o inspekcji ochrony środowiska

Nowelizacja przepisów odpadowych z 20 lipca jest reakcją na zjawisko nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów oraz nasilających się pożarów składowisk. Zaproponowane rozwiązania wpłyną przede wszystkim na przedsiębiorców – m.in. trudniej będzie im uzyskać zezwolenia związane z gospodarowaniem odpadami, a kompetencje kontrolne inspekcji ochrony środowiska znacznie się zwiększą.

Kolejne zmiany − kiedy tak naprawdę zacznie działać BDO?

Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa środowiska pełną funkcjonalność BDO miała uzyskać w 2020 roku. Tymczasem sierpniowa nowelizacja ustawy o odpadach wprowadza kolejne zmiany w tym zakresie. Ile będziemy musieli czekać na elektroniczny system ewidencji odpadów?

AGO43

Obowiązkowe zabezpieczenie roszczeń dla magazynujących odpady

Koszty ponoszone przez Skarb Państwa w związku z usuwaniem skutków złego gospodarowania odpadami są bardzo wysokie. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy o odpadach nakazane zostało ustanowienie tzw. zabezpieczenie roszczeń dla każdego przedsiębiorcy, który będzie ubiegać się o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów lub na przetwarzanie odpadów. Na czym ma to polegać?

Korekta deklaracji śmieciowej – czy gmina może żądać wyjaśnień?

W deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny być zawarte tylko te dane, które są konieczne do prawidłowego obliczania tych należności. Czy rada gminy ma prawo do żądania dodatkowych informacji?

SGO12

Jak wygląda wzór wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów

W celu uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów przez prowadzącego SDP konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Jak taki dokument wygląda?

Chcesz prowadzić stację demontażu pojazdów? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Otwarcie SDP wiąże się z licznymi obowiązkami, do których zaliczamy m.in.: prowadzenie ewidencji odpadów za pomocą kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów, zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu czy sprawozdawczość. Do głównych obowiązków prowadzących stacje demontażu pojazdów należą wyszczególnione poniżej zadania.

AGO42

Nieprofesjonalne zbieranie odpadów – na czym polega

Ustawa o odpadach określa warunki, które muszą spełnić podmioty, by móc prowadzić działalność w zakresie gospodarowania odpadami. Zbieranie odpadów wymaga uzyskania zezwolenia. Wyjątkiem jest prowadzenie tzw. nieprofesjonalnej działalności w zakresie zbierania odpadów. Na czym zatem polega?

AGO41

Jak może zachować się gmina w przypadku nielegalnego składowania odpadów budowlanych

W niektórych gminach do urzędów wpływają skargi od osób, których nieruchomości graniczą z terenami budowy. Petenci zarzucają sąsiadom długotrwałe składowanie na swoich nieruchomościach niewykorzystanych materiałów budowlanych. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji?

Sposoby recyklingu odpadów z szyb samochodowych

Z roku na rok wzrasta liczba produkowanych, eksploatowanych oraz zużytych pojazdów mechanicznych. Dotyczy to również odpadów z szyb montowanych w tych pojazdach. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzić ich recykling, który może przynieść korzyści ekonomiczne.

SGO11

Kończysz działalność? Musisz złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru

W przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności wymagającej wpisu do rejestru podmiot jest obowiązany, w terminie 14 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności, do złożenia marszałkowi województwa wniosku o wykreślenie z rejestru.

Ile będzie Cię kosztować wpis i członkostwo w BDO

W związku z funkcjonowaniem BDO zostały określone dwie opłaty: opłata rejestrowa i opłata roczna. Z artykułu dowiesz się, kiedy musisz je wnosić i jaka jest ich wysokość.

Czy zostaniesz do BDO wpisany z urzędu?

BDO będzie zawierać informacje objęte rejestrem podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Wpis dokonywany będzie przez marszałka województwa na wniosek przedsiębiorcy lub z urzędu. W artykule znajdziesz listę podmiotów, które podlegają pod wpis z urzędu i dowiesz się, co się z tym wiąże.

AGO40

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a gospodarka odpadami

Czy planując działalność związaną z przetwarzaniem odpadów, powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy działka, na której chcemy ją prowadzić, objęta jest zapisami MPZP? Czy niezgodność z MPZP wyklucza taką inwestycję?

Kiedy musisz uzyskać pozwolenie wodnoprawne zgodnie z nowymi przepisami

Pozwolenie wodnoprawne to rodzaj zezwolenia udzielanego w drodze decyzji przez organy administracji państwowej. Nowe prawo wodne nie wprowadziło znaczących modyfikacji w zakresie samej procedury pozyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, ale zmieniło zakres działań, w których takie pozwolenie jest wymagane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.

AGO39

Pula pieniędzy na gospodarkę wodno-ściekową

Do 20 grudnia 2018 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego ochrona i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. Budżet na realizację programu wynosi 1,7 mld zł.

Przynależność do dwóch grup – czy w takim wypadku do 24 lipca musisz złożyć wniosek do BDO?

Pytanie: Prowadzę działalność w zakresie przetwarzania odpadów (posiadam stosowną decyzję), a także zajmuję się ich transportem. Czy poniosę opłatę rejestrową i roczną i czy muszę do 24 lipca złożyć wniosek o wpis, gdy podlegam zarówno wpisowi z urzędu (zezwolenie na przetwarzanie odpadów), jak i na wniosek podmiotu (transport odpadów)?

Próba strzępienia pojazdów – kto i kiedy musi ją wykonać

Przedsiębiorca prowadzący strzępiarkę powinien spełnić minimalne wymagania, określone w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 12 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla strzępiarek oraz metod rozdziału odpadów na frakcje materiałowe. Jest on m.in. zobowiązany do prowadzenia prób strzępienia pojazdów – kiedy? Dowiesz się z artykułu.

AGO36

Kiedy gmina może zwolnić z opłat za śmieci?

Organom gminy przysługuje możliwość umorzenia opłat za odpady. O tym, kto i w jakich przypadkach może zostać zwolniony z ponoszenia tych opłat, przeczytasz w poniższym artykule.

Gospodarka odpadami komunalnymi – co się zmieni?

Od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Pojawi się tzw. karta przekazania odpadów komunalnych. Ponadto będą obowiązywały wpisy do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami  (BDO). Dowiedz się szczegółów na temat zmian.

AGO35

Nowa ewidencja odpadów - kiedy i jaka czeka nas rewolucja?

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła również zmiany w ewidencji odpadów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie to zmiany i od kiedy będą obowiązywać.

Dyrektywa ściekowa - do czego zobowiązuje prowadzącego oczyszczalnię ścieków?

Dyrektywa Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (tzw. dyrektywa ściekowa) jest jednym z najważniejszych dokumentów w zakresie gospodarki wodnej w krajach UE. Jakie obowiązki nakłada ona na prowadzących oczyszczalnie ścieków?

AGO34

Kto odpowiada za źle sklasyfikowane odpady?

Pytanie: W swojej firmie X przyjmuję odpady o kodzie 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe), po czym są one sortowane, segregowane i zazwyczaj okazuje się, że jest w nich np. dużo opakowań z papieru i tektury (15 01 01). Co wpisuję w takim wypadku w ewidencji? Gdzie mam umieścić będące wynikiem sortowania odpady 15 01 01? Co, jeżeli przekażę je kolejnemu kontrahentowi i ktoś, sprawdzając dokumentację zapyta skąd je wziąłem, skoro przyjmuję tylko odpady o kodzie 15 01 05?

Jak wzbogacić się na odpadach - gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) ma na celu poprawę wydajności gospodarowania zasobami. Jeżeli chcesz poznać jej zalety i wpływ na współczesną gospodarkę, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jak działa i po co istnieje Rada RIPOK?

Rada RIPOK to inicjatywa, której celem jest monitorowanie procesu wdrażania znowelizowanych ustaw dotyczących gospodarki odpadami. Chcesz wiedzieć, jakie ma postulaty i czy możesz zostać jej członkiem? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

SGO09

Czy zarabianie na odpadach jest możliwe?

Choć zarabianie na odpadach może się wydawać pomysłem trudnym do zrealizowania, to odpowiednie postępowanie z odpadami pozwala przedsiębiorstwom na generowanie wysokich zysków. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jaki sposób recykling odpadów im to umożliwia.

Czy odzysk opakowań się opłaca?

Recykling opakowań jest korzystny ze względu na niskie ceny materiału pozyskanego z odzysku i jego wysoką jakość – porównywalną z produktami nowo wytworzonymi. Przede wszystkim dotyczy to zbierania makulatury, butelek plastikowych (PET) oraz puszek. 

Chcesz przetwarzać odpady? Przeczytaj, jakie dokumenty musisz złożyć

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o odpadach, przetwarzanie odpadów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, w jaki sposób je otrzymać.

AGO33

Nie masz pomysłu na ponowne wykorzystanie zużytych opon? Poszukaj inspiracji w poniższym artykule!

Pytanie: Moja firma zajmuje się recyklingiem opon. Poza działalnością związaną z przetwarzaniem opon chciałbym także rozpocząć sprzedaż strzępków gumowych. Wiem, że tego rodzaju odpady są stosowane w pracach budowlanych i transporcie drogowym. Czy istnieją inne przedsiębiorstwa, które skupują strzępki gumowe, a jeżeli tak, to w jaki sposób je wykorzystują? Najliczniejszą grupę odpadów gumowych stanowią zużyte opony samochodowe. Współczesny rozwój motoryzacji przyczynił się do znaczącego wzrostu ilości odpadów gumowych, których zagospodarowanie jest dużym problemem z punktu widzenia ochrony środowiska. Z tego względu prawodawstwo unijne zabrania składowania opon samochodowych i mobilizuje przedsiębiorców do ich ponownego wykorzystania. Istnieje wiele różnorakich możliwości zastosowania zużytych opon w przemyśle. Jednym z nich jest recykling energetyczny służący do produkcji paliwa i energii elektrycznej, które wytwarzane są w procesie współspalania odpadów gumowych w cementowniach oraz instalacjach energetycznych. Wykorzystanie odpadów gumowych jako paliwa jest bardzo popularne m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech czy Belgii. Innym rodzajem odzysku będzie recykling produktowy i materiałowy, w wyniku którego powstają granulat gumowy, drut stali stopowej oraz strzępki tekstylne. Z uwagi na kształt, właściwości materiałowe oraz zdolność amortyzacji hałasu i wstrząsów całe, pocięte czy też sprasowane opony można ponownie zastosować m.in. w budownictwie lądowym, wodnym, przemyśle hutniczym i gumowym, a nawet w rolnictwie.

Jak postępować ze zużytymi świetlówkami?

Pytanie: Kupujemy w hurtowni nowe świetlówki, a na fakturze widnieje opłata za ich recykling. Czy zatem jako zakład produkcyjny możemy przekazać tego typu odpady (o kodzie 16 02 13*) hurtowni, w której dokonaliśmy ich zakupu, a nie zakładowi przetwarzania? Czy w takim wypadku musimy wystawić KPO jako przekazujący i transportujący te odpady? Świetlówki stanowią grupę odpadów niebezpiecznych ze względu na szkodliwe metale ciężkie wchodzące w ich skład. Z tego względu na mocy ustawy o ZSEiE zużytych świetlówek nie wolno wrzucać do kontenerów z innymi odpadami komunalnymi. Można je natomiast przekazać: