Niezbędna wiedza na temat zezwolenia na przetwarzanie odpadów

W przypadku gdy złożony wniosek o wydanie zezwolenia spełnia wymogi ustawowe – organ właściwy wydaje zezwolenie na przetwarzanie odpadów w drodze decyzji. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Jak zarobić na recyklingu?

Recykling odpadów jest branżą, która ze względu na sprzyjające jej regulacje prawne będzie się rozwijać, mogąc zapewnić przedsiębiorcom duży sukces finansowy. W poniższym artykule opisano kilka dziedzin recyklingu, którymi warto się zająć.

Czy zarabianie na odpadach jest możliwe?

Choć zarabianie na odpadach może się wydawać pomysłem trudnym do zrealizowania, to odpowiednie postępowanie z odpadami pozwala przedsiębiorstwom na generowanie wysokich zysków. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jaki sposób recykling odpadów im to umożliwia.

Czy odzysk opakowań się opłaca?

Recykling opakowań jest korzystny ze względu na niskie ceny materiału pozyskanego z odzysku i jego wysoką jakość – porównywalną z produktami nowo wytworzonymi. Przede wszystkim dotyczy to zbierania makulatury, butelek plastikowych (PET) oraz puszek. 

Chcesz przetwarzać odpady? Przeczytaj, jakie dokumenty musisz złożyć

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o odpadach, przetwarzanie odpadów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, w jaki sposób je otrzymać.

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

SGO13

Ocena systemu gospodarowania odpadami w Polsce

Raport o wczesnym ostrzeganiu dla Polski jest częścią ogólnego sprawozdania Komisji w sprawie wykonania i ma na celu pomoc państwom członkowskim zagrożonym nieprzestrzeganiem celu na 2020 rok. Opiera się na wcześniejszym wsparciu Komisji w zakresie zgodności gospodarki odpadami komunalnymi  z prawem UE. Co się z tym wiąże dla Polski?

Czy MBP odpadów to dobry kierunek rozwoju polskiego systemu gospodarowania odpadami

Dnia 1 lipca 2016 r. został przyjęty Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO), a w konsekwencji opracowane i sukcesywnie przyjmowane są plany wojewódzkie (WPGO). Obecny system gospodarki odpadami w Polsce funkcjonuje na bazie regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych − tzw. RIPOK-ów, którymi są instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (IMBP). Czy jest to dobre rozwiązanie?

AGO45

Ile egzemplarzy wniosku trzeba złożyć?

Pytanie: Ile egzemplarzy wniosku o wydanie pozwolenia na przetwarzanie odpadów składa się w urzędzie? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. I jaka jest w tej chwili kara za przetwarzanie odpadów bez stosownego zezwolenia?

Dlaczego zagospodarowanie RDF jest problematyczne

Paliwo alternatywne RDF (ang. Refuse Derived Fuel) to paliwo o unormowanych właściwościach jakościowych (np. wartości opałowej, zawartości chloru i rtęci) wytworzone z odpadów innych niż niebezpieczne, wykorzystywane jako źródło energii w procesach spalania lub współspalania odpadów i spełniające wymagania klasyfikacji i specyfikacji podanych np. w CEN/TS 15359 (EN-15359:2010). Jakie problemy wiążą się z zagospodarowaniem tej frakcji odpadów? Czy MBP to dobre rozwiązanie dla polskiego systemu gospodarowania odpadami?

AGO44

Czym jest karta ewidencji odpadów niebezpiecznych?

Sprzedawcy odpadów i pośrednicy w obrocie odpadami, którzy nie są posiadaczami odpadów, mają obowiązek prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów niebezpiecznych.

Czy sprawdzenie ważności Twojego zezwolenia jest legalne?

Zezwolenie na zbieranie odpadów jest wydawane po złożeniu stosownego wniosku. W jaki sposób inne podmioty mogą potwierdzić, że dysponujesz taką zgodą? Kto może skontrolować Twoją działalność?

AGO43

Co się zmieni w formularzach sprawozdań w zakresie ZSEE?

Z 11 lipca 2018 r. pochodzi projekt nowego rozporządzenia w sprawie wzorów formularzy sprawozdań w zakresie sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dlaczego są planowane zmiany i na czym one polegają? O tym w artykule.

Chcesz przeprowadzić rekultywację wód? Sprawdź, co warto wiedzieć

Pod pojęciem rekultywacji rozumie się przywrócenie wody do stanu przed zanieczyszczeniem. W czasie tego procesu z wody są usuwane zanieczyszczenia lub przetwarzane na związki nieszkodliwe dla środowiska wodnego. Przykładem rekultywacji może być ograniczenie dopływu zanieczyszczeń do wody, filtrowanie i uzdatnianie wody, wprowadzanie organizmów roślinożernych, zwiększanie dopływu czystych wód. Jak przebiega postępowanie i jakie są metody rekultywacji wód?

SGO12

Jak wygląda wzór wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów

W celu uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów przez prowadzącego SDP konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Jak taki dokument wygląda?

Chcesz prowadzić stację demontażu pojazdów? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Otwarcie SDP wiąże się z licznymi obowiązkami, do których zaliczamy m.in.: prowadzenie ewidencji odpadów za pomocą kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów, zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu czy sprawozdawczość. Do głównych obowiązków prowadzących stacje demontażu pojazdów należą wyszczególnione poniżej zadania.

AGO42

Czy można złożyć deklarację na bazie numeru ewidencyjnego działki

Pytanie: Budynek gospodarczy bez nadanego numeru nieruchomości zamieszkują trzy osoby. Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi chce złożyć współwłaściciel działki i jednocześnie mieszkaniec budynku gospodarczego w gminie, w której rada gminy nie objęła domków letniskowych i rekreacyjno-wypoczynkowych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Czy w takiej sytuacji może złożyć deklarację − wpisać numer ewidencyjny działki?

AGO41

Jak uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla składowiska odpadów

Uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych wymaga realizacja przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Jak sytuacja wygląda w przypadku składowiska odpadów i w jaki sposób zdobyć stosowną decyzję?

SGO11

A może musisz złożyć wniosek

W ustawie jest również określona lista podmiotów, które w celu wpisania do BDO muszą złożyć stosowny wniosek. Wpis do rejestru będzie dokonywany przez marszałka województwa. Dowiedz się, czy jesteś wśród nich.

AGO40

Jak prawidłowo dobrać kod odpadów dla zanieczyszczonych kartonów?

Pytanie: Czy zakrwawioną folię i karton mogę przyjmować pod kodem 15 01 02 oraz 15 01 01, czy też ze względu na pochodzenie powinnam je klasyfikować do innej grupy?

Do 31 lipca masz czas na złożenie sprawozdania z działalności dotyczącej odbioru odpadów

Na mocy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest zobowiązany do przygotowania półrocznych sprawozdań. Termin ich złożenia za pierwsze półrocze 2018 roku mija 31 lipca. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo sporządzić ten dokument oraz jakich błędów należy unikać.

AGO39

Jak długo można magazynować odpady, zanim trafią do RIPOK?

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązkiem podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest przekazanie odebranych od nich zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zielonych bezpośrednio do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Przed przekazaniem odpady są magazynowane – jak długo może trwać ten proces?

AGO36

Formularz do złożenia sprawozdań opakowaniowych za 2017 rok

Pytanie: Nasza firma produkuje i sprzedaje części do rowerów – zajmujemy się eksportem oraz wprowadzaniem na teren Polski produktów w opakowaniach. W związku z tym mam pytanie, na jakim formularzu mamy złożyć sprawozdanie opakowaniowe za 2017 rok?

Deklaracje „zerowe” – czy firma musi odbierać odpady?

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne od mieszkańców zobowiązane jest do ich odbioru z terenu nieruchomości, których właściciele złożyli deklaracje „zerowe” lub też nie złożyli deklaracji?

AGO35

Czy jakość śmieciarki może mieć wpływ na wynik przetargu?

Przestrzeganie wymogów związanych z ochroną środowiskaprzez pojazdy wykorzystywane do zbierania i przewozu odpadów raczej nie wpływa na jakość świadczonych usług w zakresie terminowości i prawidłowości realizacji zamówień. Czy w takim wypadku kryterium dotyczące emisji spalin może być wymogiem, z którym spotkają się firmy komunalne w ofertach przetargowych?

Co z rejestrem BDO?

20 grudnia 2017 roku uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą ma zostać utworzona Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i kogo będą dotyczyły?

5 zmian w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Jakie istotne zmiany wprowadziła?

SGO09

10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem

Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.

AGO33

Czy prowadzenie instalacji do przetwarzania plastikowych butelek na granulat wymaga uzyskania decyzji środowiskowej?

Przetwarzanie plastikowych butelek na granulat może być przedsięwzięciem klasyfikowanym w różnoraki sposób. Czy zatem podmioty prowadzące tego typu instalację muszą uzyskać decyzję środowiskową?

Czy odpady można wysłać kurierem?

Pytanie: W drukarni pojawia się nam odpad (folia) o kodzie 15 01 02. Chcemy zlecać kurierowi przewożenie tego odpadu do punktu odbioru. Wiadomo, że do transportu odpadów potrzebne jest odpowiednie zezwolenie – w związku z tym mam pytanie, czy kurier przewożący folię także musi je posiadać?

Bursztynowa a zielona lista odpadów – jakie są warunki klasyfikacji odpadów do jednej z tych grup?

Odpady, które ulegają transgranicznemu przemieszczaniu, mogą być zaklasyfikowane do zielonej lub bursztynowej listy odpadów. O tym, jakie są podstawy ich klasyfikacji oraz co z tego wynika, przeczytasz w poniższym artykule.