Wyzwania stawiane przez UE
Komisja Europejska opublikowała 24 września br. przegląd stosowania zasad dotyczących odpadów UE w całej Europie, przedstawiając wyzwania na przyszłość. Pomimo stałego postępu w państwach członkowskich i ogólnie dobrych wyników na poziomie UE istnieją poważne problemy, które należy szybko rozwiązać, aby Europa mogła czerpać korzyści środowiskowe i gospodarcze z gospodarki o obiegu zamkniętym.
Stan współczesnej gospodarki odpadami
500 mln mieszkańców UE co roku wytwarza około 0,5 Mg odpadów, a łącznie w UE wytwarzane jest do 3 mld Mg odpadów. Mają one ogromny wpływ na środowisko, powodując zanieczyszczenia i emisje gazów cieplarnianych, a także znaczące straty materiałów. Jak wygląda współczesny system gospodarowania odpadami?
Składowanie odpadów komunalnych – jak go ograniczyć?
W 2012 roku 77 mln Mg odpadów komunalnych trafiło na składowiska w całej UE, co stanowi 32% wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Z artykułu dowiesz się, dlaczego składowanie tych odpadów szkodzi środowisku.
Problematyczne odpady komunalne
Najnowsze dane Eurostatu (za 2011 rok) pokazują, że łączna wysokość recyklingu i kompostowania wyniosła w Polsce 28%, co stanowi dużo niższy wynik niż średnia UE wynosząca 40% (25% recykling i 15% kompostowanie). Czy w związku z tym Polska osiągnie postawiony przez UE cel 50% do 2020 roku?
Polskie problemy na tle innych krajów europejskich
Kraje UE osiągnęły znaczny postęp w zmniejszaniu wpływu odpadów na środowisko i zdrowie ludzkie. Wyzwaniem jest kontynuowanie tego postępu, szczególnie w odniesieniu do stosunkowo dużych ilości nieprzetworzonych odpadów, które nadal są składowane w wielu państwach członkowskich. W którą stronę powinniśmy zmierzać?
Ocena systemu gospodarowania odpadami w Polsce
Raport o wczesnym ostrzeganiu dla Polski jest częścią ogólnego sprawozdania Komisji w sprawie wykonania i ma na celu pomoc państwom członkowskim zagrożonym nieprzestrzeganiem celu na 2020 rok. Opiera się na wcześniejszym wsparciu Komisji w zakresie zgodności gospodarki odpadami komunalnymi z prawem UE. Co się z tym wiąże dla Polski?
Czy MBP odpadów to dobry kierunek rozwoju polskiego systemu gospodarowania odpadami
Dnia 1 lipca 2016 r. został przyjęty Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO), a w konsekwencji opracowane i sukcesywnie przyjmowane są plany wojewódzkie (WPGO). Obecny system gospodarki odpadami w Polsce funkcjonuje na bazie regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych − tzw. RIPOK-ów, którymi są instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (IMBP). Czy jest to dobre rozwiązanie?