Wszystko, co musisz wiedzieć o stacji demontażu pojazdów
Prowadzenie stacji demontażu pojazdów wiąże się z koniecznością wyboru optymalnej lokalizacji oraz uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, do których należą np. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenie na budowę, pozwolenie wodnoprawne czy też pozwolenie na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. O czym jeszcze musisz pamiętać przy tego typu inwestycji?
Uniknij błędów w klasyfikacji odpadów!
Prowadzenie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji jest złożone z kilku etapów. W każdym generowane są duże ilości odpadów. W jaki sposób je właściwie zaklasyfikować?
Sześć niezbędnych do prawidłowej pracy sektorów
W celu bezpiecznej dla środowiska i legalnej pracy stacji demontażu powinna spełniać wymagania określone w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
SDP − wymagania techniczne
Każda stacja demontażu musi zapewnić również właściwe warunki do przyjmowania pojazdów wycofanych z eksploatacji od ich właścicieli, a także do magazynowania przyjętych pojazdów oraz usuniętych z nich materiałów, części i zespołów, w tym części i zespołów przeznaczonych do ponownego użytku jako części zamienne.
Jakie decyzje powinieneś uzyskać, żeby prowadzić SDP?
Przed otwarciem stacji demontażu pojazdów musisz wybrać odpowiednią lokalizację, uwzględniając uwarunkowania formalne związane przede wszystkim z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. O jakich decyzjach powinieneś pamiętać? O tym w artykule.
Jak wygląda wzór wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów
W celu uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów przez prowadzącego SDP konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Jak taki dokument wygląda?
Chcesz prowadzić stację demontażu pojazdów? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają
Otwarcie SDP wiąże się z licznymi obowiązkami, do których zaliczamy m.in.: prowadzenie ewidencji odpadów za pomocą kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów, zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu czy sprawozdawczość. Do głównych obowiązków prowadzących stacje demontażu pojazdów należą wyszczególnione poniżej zadania.