Zbieranie odpadów z terenów zamkniętych i pozostałych – czy mogą być objęte jednym pozwoleniem?

Zgodnie z art. 41 ustawy o odpadach, zbieranie odpadów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. W przypadku gdy firma zamierza zbierać odpady z terenów zamkniętych oraz pozostałych (niezamkniętych), musi uzyskać na tę działalność dwie odrębne decyzje. Z uwagi na właściwość miejscową i rzeczową organów administracji publicznej nie jest możliwe uzyskanie jednego zezwolenia obejmującego zbieranie odpadów z terenów zamkniętych i niezamkniętych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.

Zasady prowadzenia ewidencji odpadów

Podmioty, które są zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów oraz jej zakres zostały określone w ustawie o odpadach. Z artykułu dowiesz się m.in., kiedy możesz zostać zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji, przy wykorzystaniu jakich dokumentów powinieneś ją prowadzić oraz jakie kary grożą Ci za nieprawidłowości w tym zakresie.

Zamówienia z wolnej ręki – kiedy mogą być realizowane przez gminę

Gmina może zlecić z wolnej ręki (in-house), spółce komunalnej, w której ma 100% udziałów, nie tylko odbiór, ale również zagospodarowanie odpadów komunalnych, z tym że możliwość ta dotyczy jedynie odpadów z nieruchomości zamieszkałych. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule.

Uwaga, marszałek może unieważnić wystawione DPR i DPO

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw wprowadziła prawo do unieważniania przez marszałka województwa, w drodze decyzji administracyjnej, dokumentów wystawianych m.in. przez firmy zajmujące się odzyskiem lub recyklingiem odpadów. Z artykułu dowiesz się, kiedy takie unieważnienie jest możliwe.

Są już nowe wzory dokumentów DPO i DPR

Z dnia 2 marca 2018 r. pochodzi projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR. Nowe dokumenty zostały opracowane na podstawie art. 23 ust. 13 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Pula pieniędzy na gospodarkę wodno-ściekową

Do 20 grudnia 2018 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego ochrona i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. Budżet na realizację programu wynosi 1,7 mld zł.

Przynależność do dwóch grup – czy w takim wypadku do 24 lipca musisz złożyć wniosek do BDO?

Pytanie: Prowadzę działalność w zakresie przetwarzania odpadów (posiadam stosowną decyzję), a także zajmuję się ich transportem. Czy poniosę opłatę rejestrową i roczną i czy muszę do 24 lipca złożyć wniosek o wpis, gdy podlegam zarówno wpisowi z urzędu (zezwolenie na przetwarzanie odpadów), jak i na wniosek podmiotu (transport odpadów)?

Próba strzępienia pojazdów – kto i kiedy musi ją wykonać

Przedsiębiorca prowadzący strzępiarkę powinien spełnić minimalne wymagania, określone w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 12 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla strzępiarek oraz metod rozdziału odpadów na frakcje materiałowe. Jest on m.in. zobowiązany do prowadzenia prób strzępienia pojazdów – kiedy? Dowiesz się z artykułu.